Metoda Markovič: Hojer (2024) (seriál)

Všechna čest, tematika sériových vrahů mě vždycky bavila a něco tak zdařilého jsem v našem malém českém rybníčku teda nečekal. Točit o čem by přitom bylo, ale nějak pořád nikdo netušil jak na to. Až do teď. Skvěle napsané, výbornej retro vizuál a herecký výkony, to je přímo radost pohledět. Že zrovna Kotek někdy vystřihne sadistickýho vraha a já mu to budu věřit, to už je na mě snad i trochu moc. A hlavní hrdina, ten je zahranej a podanej jako z partesu. Jak by on řekl, tenhle seriál je celkem pošmak, to nelze popřít.

Na západní frontě klid (2022)

Ale jo, tohle je fajn. Jenom bych chtěl podotknout, že ta podle většiny komentujících fantastická předloha je nezáživná všeobecně přeceňovaná zívárna. Válku mnohem líp popsal v podstatě každej, kdo se jí zůčastnil a vydal paměti. A že s předlohou tenhle film nemá takřka nic společnýho je naopak jeho největším plusem.

Texaský masakr motorovou pilou (2022)

Není to až tak marný, osobně mám nejradši verzi z roku 2003, ale tohle je na poměry Netflixu celkem zdařilý. Vizuál to má solidní, scénář jalovej, což teda u filmu z ranku motorovková promenáda v Texasu může překvapit max tak diváky ochotné posílat statisíce různým těm doktorům a generálům v zahraničí aktivním na sociálních sítích, tempo svižné. Nic si nenalhávejme, tenhle sáček už byl vyvařenej tolikrát, že dostat z něho aspoň takhle silnej čajíček je v podstatě úspěch. Možná z toho někdo ještě někdy v budoucnu vytříská něco originálního, ale než by to mělo dopadnout jako například poslední Wrong Turn, tak spíš asi radši takhle.

Predátor: Kořist (2022)

No, už jsem sem snad roky nic nenapsal a Predátor je už odmala moje srdcovka, takže se tu hodlám fundovaně a kriticky vybouřit. Začnu tím pozitivním. Vyloženě potěšilo, že se v rámci téhle lovecké série ještě povedlo rozfoukat žhavé uhlíky a zatopit pod kotlem. Po tom posledním provaru je tenhle film hotová živá voda a tak nějak doufám, že se Black dodnešká houpá v průvanu zavěšen za varlata. Prey to díky němu má o to snazší, že natočit něco horšího by už byl vyloženě kumšt a diváci jsou potom k jakémukoli důstojnému pokračování o to přívětivější. Pak se dá vyzdvihnout dobrá kamera nesoucí s sebou přehlednou akci, celkem i krvavou, což taky nelze nekvitovat. Hudba skvěle padne a výborně dokreslí zejména záběry na krajinu, který mají samy o sobě šmrnc. Byť tedy je to vlastně první predátoří film, kde by byly nějaký velkolepý přírodní scenérie, například u jedničky to bylo spíš naopak. Predátor totiž nejlíp funguje ve chvíli, kdy se dějiště scvrkne na malý prostor, pak je nebezpečí doslova hmatatelné a napětí se dá vyloženě krájet. Amber Midthunder je v hlavní roli dobrá, zahrála to jak se jen dalo. Kde už je to podle mě ne úplně pozitivní, ale půl na půl, je sám Predátor. Kvituju snahu obměnit mu arzenál, jenomže na mě s tím svým štítem, vystřelovacíma hrotama a pár nějakejma hračkama působí poněkud jako chudej příbuznej. No a jeho taktika je tady poněkud moc přímočará, už to není ten lovec, co může číhat téměř kdekoli, ale takovej buldozer, co většinou chodí napřímo a porcuje hlava nehlava. Plus teda vzhledově zaexperimentovali a tady dám palec dolů, ta maska mně k němu nesedí a i hlavu má nějakou protáhlejší. Není z něho ten high-tech dojem, který byl v předchozích dílech, což je dost paradox, když tady má soupeře technologicky o několik staletí zpátky. Zápor vytáhnu asi jenom jeden, ale je teda dost zásadní. Ono to totiž není zdaleka tak brutální, temné a našlapané, jak tady mnoho kolegů komentátorů prohlašuje. Akce to teda má dost, to nelze popřít, jenomže hutná atmosféra navozující mrazení v zádech tu bohužel absentuje. Prey selhal v tom, že diváka nevyděsí a nezarazí do sedačky. Vezměte si to, že kdokoli tady na Predátora narazí, by měl v podstatě zemřít hrůzou už jen z toho, co to má jako bejt a jak to může mít tak neuvěřitelný schopnosti a zbraně. V jedničce neohroženýmu komandu najednou dojde humor, když pochopí, že porazit to bude asi nemožný, ale musí se o to pokusit, protože druhá možnost je umřít bez boje. V druhým díle jsou všichni strachy bez sebe, i když do setkání s Predátorem se riskovat život nebáli. Tady běloši rovnou líčej pastičku a indiáni uvažujou stylem: „Po lese nám běhá něco co není vidět a zabíjí to na potkání, tak na to jdeme uspořádat hon.“ Po nějakým strachu hlavních protagonistů tady musíte zapátrat. Abych to nějak zakončil - přímočaré to je, ale bohužel z mého pohledu až moc. Predátor by neměl být o kuchání jednoho chlapa za druhým, ale právě o po zuby ozbrojeným chlapovi zpoceným až na hýždích, co má pět minut oči na stopkách a sotva dýchá, aby pak zjistil, že ho ten dacan vemírnej přelstil a stojí za ním, což znamená, že je v příštím okamžiku vykuchán. Tohle tam bejt, jdu na pět, takhle dávám čtyři, byť teda slabší. Ale jak jsem psal na začátku, chvála Pánu že to dopadlo aspoň takhle.

Mizerové navždy (2020)

Mizerové to jsou, ale něco tomu už přece jen chybí. Možná ten třetí díl neměl přijít až takhle pozdě, těžko už se pak trefuje kontinuita. Na Baye překvapivě umírněné, akce je slušná, ale nemá to větší wow efekt. Uznávám teda, že to mohlo dopadnout i hůř, takže asi musí pro tentokrát stačit fakt, že to nenadchne, ale zase ani neurazí.

Insidious: Poslední klíč (2018)

Při minulým díle jsme si stěžoval na slabej závěr, to jsem netušil, že čtyřka ho bude mít ještě bídnější. Takže bohužel, byť je to pořád poměrně solidní, už to začalo být příliš generický a naneštěstí i nudný. Co s takovým horrorem, když to člověk dokoukává spíš ze setrvačnosti. Toho pátýho dílu se fakt obávám, neboť to směřuje tam, kde skončila například Nightmare on Elm Street a to není zrovna horrorový výsluní. Příště ať se ta atmosféra dá krájet, další mhouření obou očí při hodnocení už totiž v plánu nemám.

Nenávist (2020)

Na jedno z exklusivních řadových promítání v multikině v Makově mohl jít každý, kdo vysadil léky na psychózu a zbylo na něj parkovací místo v ohradě pro jednorožce, já na to koukal doma na zdi a nemyslím, že by to v tom kině bylo lepší. Bohužel ty časový roviny to částečně zabily a sázka na duchy obětí kletby to pohřbila celkově, takže ač je vizuál jakž-takž a i casting se povedl, tak atmosféru to má jen místy a celkově se film zcela minul účinkem. Tvůrci si asi mysleli, že když tam dají Lin Shaye, tak z toho automaticky bude další Insidious, ale to tak nějak neklaplo. Spíš bych normálně vinil scénáristu než režiséra, ale jelikož je to jedna a ta samá osoba, tak by za tenhle provar měl Pesce dostat ne za ucho, ale za uši obě. Horrory jsou holt citlivá látka a samotné prvky nestačí, musíte umět je ve správném poměru vyvážit a pospojovat, což se tady brutálně nepovedlo.

Veronika (2017)

Ale jo, je to poctivej horror, akorát ta hudba je místama úděsná, přesto tomu ty čtyři nakonec dám.

Anything for Jackson (2020)

Bohužel to zpočátku působí dost přiblble a ti dva staří manželé, na ty bych teda vybral jiný herce, ale jinak v tom filmu bylo mnoho dobrýho, tak tomu přece jen tu čtvrtou ještě přiklepnu, že jsou ty Vánoce.

Před mrazem (2018)

Jako potomek rodu někdejších sedláků musím na základě svědectví předchozích generací prohlásit, že to fakt není žádný žůžo rejpat se ve hnoji. Není to takovej brutál jako v tomhle filmu, ale je fajn, že už se to dělá mechanizovaně a tahání řípy ručně nadobro odzvonilo. Páč se celej den plahočit na poli a pak jít hladovej spát, to jde holt nějaká stavovská hrdost stranou.