Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Sci-Fi
  • Akční
  • Dobrodružný

Oblíbené filmy (7)

Akce Bororo (1972)

Není filmu bez chyb a není pochyb o tom, že i tento film má své chyby. Avšak tím, čím tento film oplývá, naštěstí nejsou chyby, kterážto opravdu viditelná je jen jedna. Ne že by Bororo nemohlo býti virového původu, ale umělý virus se v amazonském pralese opravdu nevyskytuje, obzvláště je-li Bororo objeveno v předvečer druhé světové války. Ve věci tajemna pak říkám a mnoho lidí se mnou souhlasit nemusí, že nebýt určitých nápověd, že tomu tak opravdu není, mohlo by se zdát, že si pro Bororo neposlali z planety Maia, ale že jej chtějí zpátky indiáni kmene Bororo. A dále pak říkám, že vědecko-fantastické filmy opravdu mohou býti zcela bez efektů, leč ve filmu Akce Bororo byly použity jen pro přistání UFO těsně před tím, než je zastřelen Centuri, které snad mohlo být uděláno trochu lépe. A tak jediné, co si tento film skutečně zaslouží, je pět hvězdiček, které sice nebudou představovat 100%, a především remasterování na lepší kvalitu včetně opravení titulků cizojazyčných dialogů, aby byly lépe čitelné.

Ohněm a mečem (1999)

Těžko říci, co by na tento film říkal autor předlohy, kterýžto byl za svou literární tvorbu dokonce oceněn Nobelovou cenou - a to v roce 1905, ale já vím, že si zaslouží všech pět hvězdiček, přestože nebudou představovat 100%, které nemohu dát - za příšerný polský dabing ukrajinské ruštiny, kterou některé z postav používají, který způsobuje, že není v těch dialozích rozumět ani ukrajinské ruštině a ani polskému dabingu. Velmi rád si tento film pouštím v původním znění a rozhodně nemohu souhlasit, že není polštině rozumět. Nádherná hudba nejen pod závěrečnými titulky, má oblíbená hláška Nikdy bych neutekl, kdybychom byli tři, ale my byli čtyři z úst ranhojiče Rziedzana před koncem filmu, poněkud úsměvná scéna s převlékáním Zagloby a Heleny na jejich útěku před Bogunem, královo spravedlivé rozčílení se nad stavem země. Samozřejmě Vy můžete mít na tom filmu rádi cokoli jiného, ale toto jsou věci, proč jej mám rád. A asi bych měl připomenout, především pro ty, kdož se ještě nerozhodli stejnojmenný román přečíst či si alespoň zjišťovat, které postavy jsou či nejsou skutečné, že většina postav skutečných je - včetně Jana Skrzetuského (kterého historie zaznamenala jen díky jeho útěku z Zbaraže) a Boguna (jenž se naopak proslavil až v době, které se film i původní román netýká), ale ne tak u Zagloby a Podbipiety, kteří jsou smyšlení. U Heleny se mi zatím nepodařilo zjistit, jak moc je či není skutečnou historickou postavou. Kéž by se takové filmy točíly i u nás.

Mé jméno je Nikdo (1973)

Není filmu bez chyb a není pochyb o tom, že ani tento film není bez chyb. Snad že by si i zasloužil hvězdiček pět, přestože by nepředstavovaly 100%, ale... Místy je tento film snad až moc komediální - a to mu uškodilo. Asi měl být ještě vážnější a že úmysl konce spíše nedobrovolné kariéry pistolníka a odkaz stáří je dostatečně vážný. Není pravda, že by Bud Spancer, kterýžto již v té době spolu s Terencem Hillem několik filmů vytvořil, tomu filmu chyběl. Prostě tam pro něj nějak není místo. A nádherná hudba z pera Ennia Morriconeho, kterážto dostává prostor především ve chvíli, kdy se Jack Beauregard nedobrovolně staví tváří v tvář stohlavé bandě, která však vydá za tisíc, a následně při závěrečném souboji Jacka Beauregarda a jeho obdivovatele, jenž je Nikdo - a který se tímto stal Někým. A kámen úrazu v nápisu "Nobody was faster in the draw" rozhodně nevidím. V češtině však tento nápis působí poněkud zvláštně. A proto čtyři hvězdičky, které však představují více než 80%.

Žít (1952)

Dokonalá politická satira. Až se jednomu může zdát, že se za těch více než šedesát let vůbec nic nezměnilo. A to vše na pozadí velmi truchlivého příběhu o umírání, který se mění ve chvíli, kdy Kandžimu jeho bývalá podřízená říká, že je v továrně spokojenější, protože po sobě zanechá něco dobrého - smích v lidech probuzený vyrobenou hračkou.

Ovládací panel
1 bod

Fanklub

(1)

Reklama

Reklama