• Pohádka

Starej (1977) (seriál)

Z té trojice velmi podobných detektivních seriálů, Starej, Siska a Derrick, kdy je vrah většinou znám již od začátku a divák sleduje, jak je pachatel odhalen a dopaden (čímž se velmi podobají seriálu Columbo), ale v porovnání s zbylými dvěma seriály, mu něco chybí - ale bohužel, nedokáži to určit. Určitě to není odpad, ale více než jednu či dvě hvězdičky si nezaslouží.

Milenci v roce jedna (1973)

Je zvláštní, že tak krátká scéna, jaká byla přiřazena Ratajím nad Sázavou, coby rodnému městu Heleny, byla příčinou, že místní kino bylo při vysílání vyprodané. A jinak, film je kouzelný. A o nějaké komunistické propagandě, kterou v filmu vidí uživatelka Katullka, nemůže být ani řeč, protože je nutné vzít v potaz situaci té doby, v které se film odehrává.

Srpnová rapsodie (1991)

V českém dabingu jsem film viděl jen jednou - pak už jsem si jej raději pustil v původním znění. A proč - i když japonsky neumím? Prostě mi tak nějak zní lépe než ten český dabing. A jinak? Asi mi nezbývá než souhlasit s uživatelem sportovec.

Podivné dědictví (1972)

Ještě že umím anglicky a mohu si z DVD pustit původní znění, neboť to, co udělali s dabingem, je něco naprosto nechutného. Zatímco v původním znění a v původním dabingu říká "borůvky", v novém dabingu říká "zvonečky". A těch úletů v posledním dabingu je spousta. A tak se jen musím ptát: Kdy už přestane tohle šílenství s novými a novými dabingy, které jsou čím dál horší? A to samozřejmě neplatí jen u tohoto filmu. Těch filmů, kde původní dabing byl nejlepší (i přes to, že překlad nebyl úplně správný, jak tady někdo zmínil), je spousta. A děj? Prostě skvělý. Ne, tam ne z úst Candidy, když chce honák Bob kopnout do rozkroku. Nebo Ještě jednu borůvku z úst Toma, když se vrátí domů po poslední schůzce s Candidou - je mi líto, tam prostě musí být borůvka.

Hvězdné tolary (2011) (TV film)

Král chtěl ještě více a nakonec mu nezbylo nic. Jeho konec velmi silně připomíná konec obou rádců z pohádky Tajemství staré bambitky - nebo možná i Pyšná princezna. Že by to bylo tím, že, jak píše Matematicka, je z pera batří Grimmů? Asi bych měl navštívit knihovnu. Ale jinak musím souhlasit s uživateli Wabank. a Ygnor.

Doktor z hor (1992) (seriál)

Začátek seriálu celkem dobrý, ale později jeho úroveň postupně klesá. Ale určitě není odpad. Dokonce je lepší než Stefanie. Asi je to tím rozmanitým prostředím Alp, ne jednotvárným prostředím především všeobecné interny městské nemocnice.

Don Camillo (1983)

Pokud někdo nezná film Malý svět Dona Camilla (s Fernandelem), může mu to připadat docela dobré, ale po shlédnutí původního Dona Camilla musím shodit hodnocení - a to docela dost. Přeci jen, je tahle komedie postavená na něčem úplně jiném, co spíše mohlo sedět Terenci Hillovi, co ale uškodilo filmu coby remaku původního filmu, z kterého toho ani moc nezbylo. Ovšem není pravdou, že by tomu Bud Spencer chyběl. Tak nějak tam pro něj není místo - stejně jako u jiných filmů s Terencem Hillem, kde hraje Terence Hill sám.

Ayla z kmene medvědů (1986)

Musím souhlasit s Houdinim, že masky se tvůrcům opravdu povedly. Dokonce i chodí všichni v jen kůži - a ne jako v jiných "prehistorických" filmech, kde chodí v tkaných látkách - což by byla blbost. Dialogy jsou sice trochu divné (ne co do obsahu, ale co do formy), ale protože jich je velmi málo, tak celkem ujdou. Ale jestli tedy s něčím ujeli, tak je to barva vlasů Ayly - v té době totiž ještě blond barva vlasů opravdu nebyla.

Dešťová víla (2010)

Nemohu si pomoci, ale při tom, co se v poslední době točí za pohádky, je tohle hodně dobré dílo. A to z několika důvodů - a prvním z nich (a nejdůležitějším) je, že se něco děje v celém filmu - a ne, jako v některých jiných pohádkách, kde se něco stane jen na začátku a na konci a mezi tím není nic. Dalo by se říci, že humor je v této pohádce zastoupen snad jen koktavým farářem a také výrazy v tvářích elementů v některých chvílích. Nemohu ale souhlasit s tím, že by tomu chyběla logika. Té je tam tak akorát na pohádku - a vlastně to ani není logika, je to spíš klasická pohádková návaznost děje, kterou je možno předvídat. Absence děje? Jestli tomuto chybí děj, pak nevím nevím. Znám filmy, kde se něco stane na začátku a na konci mezi tím se opravdu nic neděje. Což znamená, že tohle děj má. A napětí? Jestli ono to nebude tím, že to je pohádka - a že u nich je (většinou) možné dopředu předvídat, co se stane. A pak je tady ještě něco, tahle určitě ponurá není. Stejně jako není natahovaná - narozdíl od jiných (např. Mici mutr). Takže to je hezký seznam toho, proč jsem se rozhodl pro plný počet hvězdiček, přestože nebudou představovat 100%, protože jsou věci, které mi přišly trochu divné - a jednou z nich byl ten zlatý klobouk Květušky. A neměl bych zapomenout na to, že jsem čekal, že ten svazek rostlin, kterým byl Ondra uspán, bude mít v pohádce ještě další roli - když tak doktorovi upadl a byl na něj docela dlouhý záběr.

Zrození Evy (2002)

No, jestliže je na obalu odkaz na film Baraka, tak je autor vedle. Baraka je přeci jen o něčem jiném. Baraka je dokument o Zemi, tohle je umělecký úlet s trochou erotiky, který byl natočen v různých národních parcích Severní Ameriky, zejména pak USA - navzdory tomu, že film je kanadský. Ovšem to není důvod, proč nedat všech pět hvězdiček, které jsou odměnou právě za krásnou přírodu a docela hezkou Inger Ebelsoft.