• Pohádka

Plavecký mariáš (1952)

Tak jako mají rozdílný pohled na válku doktor Galén a baron Krog v Bílé nemoci, i zde je jasné, že asi každý viděl jiný film. Někdo se dívá na film o skupině starých vorařů, kteří ještě jednou chtějí splout s vory dřeva po řece dolů a příroda jim v tom brání, a někdo jiný se dívá na politický film. A já se hrdě hlásím k těm prvním.

Stůj, nebo maminka vystřelí! (1992)

Až moc bláznivá komedie o příliš starostlivých matkách na nevhodných místech. Míra bláznivosti tomu filmu uškodila, ale mohlo to dopadnout hůře. Odpad to není, ale víc než ty dvě hvězdičky si nezaslouží.

Ve jménu Angela (2002)

Především parodie na gangsterky - s příchutí romantiky, která je tam tak nějak navíc. Ale co z toho, když je to jeden z mála filmů, které odporují poněkud stereotypnímu vnímání Silvestera Stalloneho jen jako Ramba a Rockyho - a ba co víc, dokazuje, že Stallone umí hrát i komedie - a navíc ještě trochu jiné, s menším množstvím násilí než u komedií jiných akčních herců jako je Arnold Schwarzenegger.

Medicopter 117 (1998) (seriál)

Sanitka přesunutá z silnice do vzduchu. Samotný nápad by byl skvělý, ale to provedení. Provedení vše zkazilo. Nesmyslné akce a plýtvání nápadu na případy, které by mnohdy seděly spíš Kobře 11. Takže ta jediná hvězdička je vlastně jedině za docela pohledné herečky, hlavně pak ty z prvních řad - a za sem tam hezkou přírodu. Ale jinak je to větší brak než Stefanie.

Jádro (2003) odpad!

Je mi líto, ale musí to být. V bondovkách odpouštím spoustu nesmyslů, protože jsou na nich více méně postaveny, ale co je moc, to je moc. Asi mám v oboru geologie příliš velké znalosti a proto jsem tomuto filmu nemohl žádnou z těch, které jsou v tomto filmu přítomné - a které se týkají Země, odpustit. Protože proces výměny severního a jižního magnetického pólu je natolik rychlý, že magnetické pole kolem Země by nestačilo vyprchat. Jádro, a hlavně jeho vnější část se točí proto, protože se točí i Země samotná a není tedy možné, aby se pohybovat přestalo. Aneb: jestliže je u spousty filmů napsáno "Do 15-ti nevhodné", tak zde by mělo být na DVD napsáno "Geologům neprodejné".

Vysvobození (2003)

Předlohu jsem nečetl a nedokáži tedy určit, jak moc se knihy podrželi, ale jedno je mi jasné: tohle neměli točit Američané. Tohle mělo být natočeno v koprodukci států, kterých se příběh týká - tedy (zřejmě) Bulharska, Itálie, Švýcarska - a Dánska. Jistě by to dopadlo lépe a bez některých chyb. Ale abych jen neshazoval, musím připustit, že druhá část příběhu, kdy už je v Itálii a následně chvíli v Švýcarsku je mnohem slušnější než začátek. Asi nejlepší postavou je stará dáma, která jezdí malovat do Itálie. Nicméně těžko tomu dát více než čtyři hvězdičky - ale že by představovaly oněch 80%? To ne. Spíš jsou takovými trochu lepšími třemi hvězdičkami.

Django se vrací (1987)

Leč původní Django pokračování nepotřeboval, je pokračování lepší než v případě jiných filmů, kterým se dostalo pokračování - a to o hodně. Je jen málo filmů "na pokračování", kde volné pokračování udrželo kvalitu původního filmu. Neříkám, že "Django se vrací" je jedním z nich, ale rozhodně patří k těm lepším.

Star Wars: Epizoda III - Pomsta Sithů (2005)

Z všech třech dotáčených dílů je tento asi nejpovedenější - a to ani ne tak co se týká efektů a soubojů, protože na ty až tak zvědav nejsem - téměř u žádného filmu - a o Hvězdných válkách to platí ještě více než u ostatních filmů. Je to především příběh, který zde vrcholí a dokazuje, že Darth Vader nebyl ani tak zlý jako spíše nešťastný - a že veškeré zlo Impéria vychází z bývalého senátora Palpatina, nikoliv Darth Vadera. A pak to jsou odkazy na různá proroctví a jejich chápání - to když Yoda říká Obi-Wanovi, že proroctví mohlo být špatně pochopeno - ale ono vlastně nebylo, jen jeho vyplnění trvalo mnohem déle. A samozřejmě odkazy na historii, ale ty asi neuniknou jen tomu, kdo se o ní zajímá. A pak, v tomto dílu se konečně tak nějak celá technika světa Hvězdných válek konečně začíná podobat tomu, na co je člověk zvyklý z původních třech dílů.

Ran (1985)

V všech samurajských filmech Akiry Kurosawy, které jsem viděl, teče krev, ale zde jí teče příliš velké množství - a jestli je nějaká scéna v tomto filmu, kterou opravdu nemám rád, tak je to poprava manželky nejstaršího z synů pana Hidetory. Dovolím si nesouhlasit s Djkomou, že film nemá emoční dopad. Právě to, že je film bez jediného vtipu, přestože hláška v této době jsou duševně zdraví jen blázni může způsobovat úsměv na rtech, je nejsilnějším vyvolávačem emocí - především pak ke konci filmu, kdy se Hidetora konečně setká s svým nemladším synem (Saburou), leč však zabitým Hidetorovým nejstarším synem. Asi to není film, na který by se dalo koukat "o sto šest", ale jen jedno shlédnutí je nedostatečné.

Peklo s princeznou (2009)

Dávám plný počet hvězdiček, ale... Dokázal bych si představit trochu lepší název - pod stávajícím názvem jsem si totiž představoval, že bude princezna trochu více zlobit.