Kapitán Říp (2020) (seriál)

Moc se mi líbí idea nekorektního superhrdiny ala Deadpool v český reáliích. Navíc z Kapitána Řípa je cítit láska k tomu nejlepšímu z popkultury od Temného rytíře až po Ivánku kamaráde. Výsledkem je ale bohužel festival zabitého potenciálu, z něhož vybočuje nemnoho zdařilých vtipů, jako je ten o kulturním atache Petra Kellnera nebo o rekvalifikaci antikomunistů. Mnohem víc prostoru tu zaujímají hluchá místa či vyloženě trapná a křečovitá snaha o humor za každou cenu. Škoda toho

Rituál (1973)

Bigotní katolík vs. pohanská sekta v hororu, který se téměř celý odehrává za světla. Wicker man vskutku není kultovním filmem pro nic za nic

Tankový prapor (1991)

Tankovému praporu se dá leccos odpustit pro těch nemnoho momentů, kdy se podařilo vystihnout ducha předlohy i pro poměrně umné převedení epizodického románu do poměrně celistvého příběhu. Nicméně pak přichází scény, kdy vypadá film jak zaměnitelný brak a momenty, které jsou naprosto nepochopitelné, jako když úplně degradují postavu Danyho. V tu chvíli je vidět ten prospastný rozdíl proti Černým baronům nebo Tiché bolesti.

Les Lèvres rouges (1971)

Tom Cruise cestuje časem. Nevím, v čem přesně spočítá kultovnost toho snímku, pravda je tu pár povedených scén a pár pěkných scén, ale jinak je to celé maglajz, co nemá hlavu a patu a trpí i na naprosto banální chyby.

Už je tady zas (2015)

Ach tak ideologická agitka. Film, který je elegantní adaptací nesnadno uchopitelné předlohy, který navíc jde ke konci svou vlastní a dosti odvážnou cestou, kdy se "zatočí sám do sebe", nakonec dává sám sobě ránu pod pás (podbně jako BlacKkKlansman) a tím totálně zabíjí svoji nadčasovost. Škoda toho, a škoda Sawatzkého, který tak jak byl v knize bezprostřední mistrem improvizace, ve filmu je to spíš moula, kterému navíc nadělí nehezký, a zbytečný, konec. Za mě lepší 3*

Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw (2019)

Zklamání a ne malé. Tenhle film měl ohromný potenciál a co z toho? První polovina má dost zběsilé tempo a dostatek vtipu na to, aby dokázala ohromit, jenže v druhé polovině se ukáže, že jde o více než béčkovou podívanou, kterou rychle prohlédnete. Postavy i zápletka zůstávají daleko za svým potenciálem, a tak Idris Elba hraje na půl plynu a třeba na Ryanu Reynoldsovi je vidět, jak se snaží vyždímat ze své minutálže maximum, ale stejně nemá moc co. Co hůř, v druhá půlka unaví tak, že se z filmu stává čekání na konec. Dohromady slabší 3*

Žoldnéř (1968)

Mercenario je cynický, roztěkaný špageti western, který pod pevnějším vedením mohl být hotovým masterpiecem. Škoda toho. Lepší 3*

S Tatrou kolem světa II. (1991)

Velice zajímavý počin, který dnes už má spíše historickou hodnotu. Trochu mi vadilo, že dokument moc nefungoval jako cestopis - mezi lokalitami se skáče, přestože je zjevné, že v tomto pořadí je neprojeli, postrádám i názornost v podobě častějšího zařazení map, které by ukázaly, kudy trasa vedla. Ale to i leccos dalšího se dá odpustit.

Umění sebeobrany (2019)

Po Parazitovi další letošní výbuch scénáristické kreativity. Není to rozhodně film o karate, karate není o honbě za pásky nebo o lpění na hiearchii, je to film o bizarní přeměně bizarní postavy, která s rostoucí stopáží dává do pohybu čím dál vtipnější sled událostí, které až připomínají typickou severskou černou komedii