Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Komedie
  • Drama
  • Sci-Fi

Rozhněvaný muž (2021)

Řemeslně a scénáristicky vymazlený film, který je inteligentní, nedělá z diváka idiota, má skvělé tempo, perfektně strukturované dialogy, které dávají smysl. Akce je výborná, syrová, surová a nekompromisní. Vedle včera viděné Armády mrtvých od Snydera je tohle mangnum opus. Jenže Snyder je retardovaný a neměli bychom se mu posmívat. Oproti většině Ritchiho snímku mám s tímto jediný problém a to je to, že jsem postupně neměl s kým příliš sympatizovat. Tedy ano (SPOILER ALERT) - Stathamova postava patří jakoby k těm "hodnějším" z těch "špatných" a věřím, že při své zločinecké kariéře umučil ve sklepě jen minimum tátů od rodin, ale pořád je to taky dost velký zmrd a to co se mu stalo, za to mohl do velké míry taky sám. V jediné scéně s bývalou ženou mu to vlastně řekne dost dobře sama - a docela s ní nejde nesouhlasit. Vlastně tam bylo pár vedlejších postav, kterým jsem fandil, (SPOILER ALERT) ale s těmi to nedopadlo zrovna nejlépe. Takže je to prostě další skvěle vykonstruovaný Ritchieho kousek, který nemá vyloženě žádnou vadu, ale mě osobně tolik k srdci nepřiroste, oproti předloňským Gentlemanům, to nemělo pro mě to srdíčko :-). Jinak je to ale výborný film a určitě si ho nenechejte ujít. 80%

plakát

The Adventures of Pluto Nash (2002)

Tak já nevím, co jsem to viděl, ale k filmu jsem se dostal až v roce 2021 a upřímně jsem litoval, že jsem ho jako kluk minul. Za mě to byla výborná sci-fy komedie na úrovni MiB, se slušnými efekty které nijak extrémně nezestárly - vždyť ty průlety zastavěným měsícem nad dálnicí vypadaly děsně atmosfericky i po 10ti letech! Sympatické postavy, sidekick a bodyguard android také nezklamal a dokonce si užijete i nějakou tu akci. Bavil jsem se od začátku do konce a byl to celkově takový svěží snímek. Proč tak nízké hodnocení tady nechápu, za mě hezkých 80%.

Ti druzí (2001)

Musím říct, že jsem od začátku čekal nějakou kulišárnu a kulišárna na druhou, která přišla mě ve skutečnosti překvapila. Nemůžu úplně říct, že to bylo fajn překvapení. Já osobně jsem ve skrytu doufal v mimozemšťany :-), takže spíš než šok přišlo takové... "Ahá...," a člověku z toho bylo nejadnou spíš smutno (v dobrém slova smyslu). Co je ale excelentní je prostě ta atmosféra a kamera - viděno 20 let po natočení (!).  Nicol Kidman je naprosto výborná, prakticky táhne celý film a děti jsou taky hodně fajn. Myslím, že tento film také velice dobře stárne - až jsem si kolikrát říkal, že takhle už se dnes filmy vážně netočí. Těším se na druhé shlédnutí, jak to bude fungovat když už člověk zná pointu. 85%

Mortal Kombat (2021)

Na úvod bych chtěl říct, že odpad nebo 1* si tenhle film opravdu nezaslouží. Ve světě kde existují filmy jako Jiu-Jitsu https://new.csfd.cz/film/789916-jiu-jitsu/recenze/ je nový Mortal Kombat přinejmenším kvalitní bojovka se známými postavami z kultovní videohry (kdo jí nezná, může si od zážitku rovnou odečíst dalších 50%). Další plus je určitě R-kový přístup, i když je krev často dost digitální, alespoň tam je a ano - on klidně mohl být i Mortal Kombat bez krve a fatalit, i tak to mohlo být špatné. Jenže není, lidského dramatu je tam minimum, souboje jsou nápadité, postavy hláškují a neberou se nijak vážně - v rámci žánru. Pro fanoušky se tam oběví docela dost postav, bohužel pořádný prostor jich má jen pár, ale do jednoho filmu se toho vejde omezeně. Choreografie akčních scén jsou v pořádku, CGI většinou taky neuráží. Komu chyběl čistokrevný bitkařský fantasy, bude určitě spokojen. Příběh je retardovaný zcela podle předlohy a upřímně, ta základní premisa je taková, že by z toho snad ani Nolan nevyždímal něco, co by se mělo brát nějak vážně a nebyl to přitom úplně jiný svět. A já osobně ani takovou verzi nepotřebuju. Že to mohlo být lepší? Inu, mohlo. Ta šťáva která přímo stříká z fandovských kraťasů (i když produkčně lacinějších) tady tak úplně není. Ještě bych to srovnal s další vidoherní adaptací v tomto roce - Monster Hunter - byl mnohem horší a nudil jsem se u něho o poznání víc. Dokonce se i těším na další díl. Takže asi tak, mohlo to být MNOHEM horší a taky to mohlo být o něco lepší. 65%

plakát

Liga spravedlnosti Zacka Snydera (2021)

Všechna čest panu režisérovi, že si vydupal tento svůj autorský opus a dotáhl ho do konce/začátku DC značky Ligy spravedlnosti. Je to lepší film, než Liga Spravedlnosti z roku 2017? To bezesporu. Je to ale nějaký filmový milník, za který ho mnozí považují? Eh. Úplně ne, ale to co dělá, dělá docela dobře. Šílená stopáž je kupodivu to nejmenší zlo, film uběhne úplně v pohodě, člověk se nestíhá nudit a většina obsahu je superhrdinskou podívanou ze které sálá epičnost na všechny strany. Za to musím režiséra chtě nechtě pochválit - obecně se dá totiž říct, že je to dobrý film. Postavy a jejich pozadí je vykreslenější, to bohužel neznamená, že bych je měl o to raději, ale je potřeba říct, že celá stopáž od začátku do konce je plná obsahu a akce, nic zvlášť nepřečnívá, ačkoli taková půl hodinka by se nejspíš dala úplně v pohodě vystřihnout. Dokonce i ten zvláštní formát nakonec není vůbec na obtíž, jak jsem se zprvu bál, po pár minutách to přestanete úplně vnímat. Až potud dobré, ne? Co se nepovedlo? Bohužel toho taky není málo. Mám osobně problém jak a kam se ubírají DC postavy, které mám rád v komixu, ale které jsou nepochopitelně zdeformovány hranou větví DC za posledních 10 let, do jakýchsi karikatur komiksových postav, které jsou ale tak trochu "realistické" a rozehrává s nimi hluboká, temná, ale lidská dramata, ze kterých mi nabíhají křečové žilky na čele. I když vyloženě nemiluji, uznávám v tomto Nolenova Temného rytíře, který má hlavu a patu a není jednovrstevný a plný klišé. Tomu se ani Snyder nevyhnul - Batman navlečený v jakémsi vatovém obleku, ve kterém se hýbe jako oblečený do pytle od brambor, dokud se tedy nepřepne do gumového CGI panáka, který najednou sviští vzduchem jako by na sobě měl tílko. A CGI je obecně dvojaké - občas to vypadá vlastně hodně cool, potvory a monstra mají svou váhu, akce je dobře střižená - ale jakoby to Sniderovy občas úplně ulítlo a najednou na vás scéna křičí GREENSCREEN a pustí do vás co nejvíc CGI bordelu, až se vám ježí chloupky na kolenou. Nejhorší části filmu jsou ty, ve kterých na sebe postavy vzájemně hovoří. Vydávají ze sebe věty jako po lobotomii, snaží se hláškovat, ale vypadá to asi takhle: Batman prohlásí něco hrozně chytrého, jako že se od teď řídí svými pocity a ne rozumem (což by nikdy ten komiksový neřekl! A neřekl!), načež Gal Gadot na něj chvíli vejrá jako kdyby vůbec neveděla, co se děje, načež udělá to jediné co umí a křečovitě se usměje. Je to občas takový cringe, že vám naběhne husí kůže. Chemie mezi postavami na bodu mrazu. Hrozně marně se snaží dělat humory, které fungují skvěle u Marvelu, jenže místo toho, že naivní spider man s iron manem mají super chemii a jejich dialogy jsou doopravdy vtipné, tak to co ze sebe vyzvrací občas Flash nebo Aquamen je jako z kompilace trapných Tik Tok videí. Flash mi přišel tak nesympatický, jako žádná jiná hlavní postava ve filmech za poslední dekádu. Cyborg je zase rozmazlený fracek, Batman se tady skoro neprojevuje a jediné co řeší je křivdička kterou způsobil Supermanovi. Na úplném závěru je pak (spoiler!!!) pohled do alternativního vesmíru, kde se spolu v ruinách baví Batman s tím nejodpornějším (ne v dobrém slova smyslu) Jokerem, jakého jsem kdy viděl a povídají si věci, které mají diváka tak okatě šokovat, až mi z toho bylo šoufl. Nechápu ten povyk kolem této scény, jak byla úžasná a hutná a kdoví co ještě. Nebyla, trapnost to byla. Ale dejme to stranou a ty části, ve kterých se nemluví, ale něco se děje, tak se naštěstí opravdu povedli a na film se rád podívám někdy znovu. Ale rozhodně se nezapojím do té skupiny lidí, kteří v tomhle filmu vidí nový příchod filmového boha. To bohužel vůbec.

Raya a drak (2021)

Krásně vypadá ve větších celcích, ale přehnaně zjednodušené postavy a jejich animace mě docela technicky zklamaly. Podobně je na tom příběh, nejspíš jsem od toho měl až moc velké očekávání, ale větší klišé už si v Disney nemohli vymyslet. A tak ani postavičky, ač jsou různorodé, s velkým komediálním potenciálem a čas od času se ušklíbnete když po xté opakují ty nejprovařenější roztomilosti, jak se ale od podobného filmu dá čekat. Rozhodně nelituji, že jsem viděl, ale je to jen další zapomenutelný animák. 65%

Monster Hunter (2020)

Cítil jsem z toho ten Mortal Kombat, který mě v roce 95 vlastně hodně bavil, i když už tehdy to bylo spíš guilty plesure. Celá mentalita tohohle filmu mi vlastně přijde jako z minulého tisíciletí, která do současného filmu už prostě nepatří. Ani jsem od autora posledních vyloženě béčkových Resident Evilů nic moc nečekal, ale to, že se bude většina filmu odehrávat v poušti, která sice v herním světe Monster Hunteru je, ale převažují v ní husté džungle cizích světů podobných těm z Pandory z Avatara. A i ty pouště jsou plné různých geologických a biologických tvarů a tvorů. To, že měl Anderson potřebu tam nějak vtlačit náš svět, který v předloze nijak nefiguruje, je potom vzhledem k "příběhu" (nebo spíš jeho absenci), úplně zbytečné. Hodně dlouhý rozjezd, zbytečné představování dalších postav, táhlé a zbytečné protahování scén. O hereckých výkonech se nedá ani mluvit, ale Milla mě klasicky nijak neurážela. K tomu lepšímu bych řekl, že patří design potvor, což ale není věc, kterou bych moc přisuzoval autorům filmu, protože měli jistě k dispozici modely z poslední hry. Akční scény jsou také docela koukatelné a posouvají křivku snesitelnosti alespoň trochu nahoru. I na Andersonovi poměry jde bohužel po všech stránkách o zbytečný film. A ten konec - opět jsem si vzpomněl na 25 let starý Mortal Kombat. Jenže tenkrát to mému desetiletému já přišlo docela cool. A ještě jedna nedpustitelná pro fanoušky herní předlohy - pelico se tam jenom mihne jako kuchař, kdyby tam byla jako ve hře jakožto pomocník alespoň v druhé půlce filmu, rozhodně by si odemě vysloužil film víc procent, promarněná šance jak chytnout diváky na roztomilé kočičí bojovníky. Ale co, na tu dvojku se za tři roky stejně podíváme, co?

Čističi vesmíru (2021)

Netflixácké hrané korejské anime, které toho nabízí víc, než by člověk od tohoto typu nízkorozpočtového sci-fy očekával. Naproti tomu východní autoři se toho dost nebojí a tak mě nepřekvapilo kvalitní CGI, včetně vyloženě komiksových soubojů, ale hlavně akce ve vesmíru, která vypadá opravdu fajn. Ovšem typicky po vzoru anime jsou i postavy a celý příběh. Postavy celkem fajn, některé s motivacemi a rozhodnutími, které jsem úplně nepochopil, stejně tak určité zvraty v příběhu prostě občas ulétávají do menšího bizáru. Celá posádka kolem které se to vše točí, je sice hrozně roztomilá, škádlící se banda zatraceně hodných hrdinů, ale místy se chovají ne jako zkušení dobrodruzi, ale jako malé děti. Včetně malého dítěte, které je ale vlastně trochu chytřejší než všichni ostatní. Jako dítě se chová i bojový robot, který se zbláznil a chce se stát lidskou ženou mi nesedl už vůbec, přestože roboty obecně ve filmech kvituju většinou s povděkem, bez tohohle bych se klidně obešel. No prostě anime. Tím pádem jsem do příběhu nebyl vyloženě ponořený a myslím, že jsem se místy hlavně během dialogů nudil. Tři hvězdy za to zpracování a že těch 136 minut! vlastně docela v pohodě uběhlo. A jako sci-fi na nedělní odpoledne - v televizi takové nenajdete. Pokud budou mít televizní filmy do budoucna takovou kvalitu, tak já proti nejsem.

plakát

Gangster, policajt a ďábel (2019)

Příšerně nudná slátanina o stupidním policajtovi s lobotomií a děsně cool gangsterem, který s ním pořád kdoví proč spolupracuje. Kdyby ho hned ze začátku zabil, ušetřil by si dost potíží. No ale díky těm potížím, to má být zřejmě vtipné, takový byl nejspíš záměr. No ono to moc vtipné není. Mezi hlavními postavami to nefunguje, takže žádnou povedenou akční buddy komedii nečekejte. Akce je tam ještě méně než humoru. Dost často se to navíc snaží brát vážně. To je až moc špatných rozhodnutí na jednom místě. Ušetřím vám hledání - na tenhle film čas nemáte, budete ho litovat.

Wonder Woman 1984 (2020)

Filmová divize DC šlape pořád někam vedle a už by to opravdu chtělo svěží vítr v podobě nového režiséra, který se nebude bát sáhnout do neskutečně bohatého světa originálních DC komiksů. Proč je animovaná tvorba od DC daleko zajímavější a často i dospělejší ve filmových i scénáristických postupech? Podle mě je to nějaká zarputilá snaha tvůrců o "polidštění" komiksů - za mě slepá cesta a dokud je někdo tohohle pomýlení nezbaví, tak prostě nebudou vycházet dobré DC celovečerní blockbustery. Wounder Women je sama o sobě nesmírně zajímavá postava, kterou vytvořil psycholog a autor s oblibou v BDMS William Moulton Marston společně se svou ženou. Byla nejenom přiznanou feministickou agitkou, ale její příběhy měly spoustu dalších zajímavostí z kterých se dá čerpat. Docela jsem tomuhle dílu WW fandil - návrat do minulosti mohla režisérka využít ke skvělé komiksové jízdě. Ostatně třeba kreslené novely - jen namátkou z těch nejlepších Wonder Woman - The True Amazon se vrací ještě dál a na ostrov Amazonek a mytologickou a božskou část WW, Legend of Wounder Woman, který na origin této postavy pohlíží z trochu jiného úhlu a nesmírně dospěle buduje vztah s novou postavou Etta Candy, nečekaně epická Modern Wounder Woman, post-apokalyptická Diana ve fantasy Death Earth nebo skvěle vystavěná Wounder Woman vs The Cheetah, nesmírně zábavná alternativní WW Bombshell z vesmíru, ve kterém vedle Wounder Woman další superhrdinové nejsou a mohl bych pokračovat. Tolik originálních podkladů a režisérka se rozhodla využít jen postavu Cheetah, která je na filmu vlastně vůbec to nejzajímavější. Většina filmu je ale neskonalá nuda rozplizlá do nesmyslné stopáže. Pocta síle ženství a zdravého feminismu je smrsknutá na to, že veškeré mužské charaktery trpí lobotomií (kromě hlavního záporáky) a tudíž jsou nesmírně hloupoučcí a má nám jich být líto. Zápletka jako z nějaké nedomyšlené pohádky kde se na nějaké základní fyzikální zákony nehraje. Gal Gadot je sice opravdu nádherná žena a do role WW se hodí, ale nemá absolutně co ukázat. Její herecká část je úplně vymazaná, jakoby odříkávala scénář v šatně před natáčením. Netuším zda je to chyba režie, nebo Gadot nebude nejlepší herečka. To asi ukáže až jí uvidím v něčem jiném. Za mě tedy velké zklamání a až na to, že místy má film hezké scenérie a lokace, rozhodně ztráta času. 20%

Ovládací panel

Fanklub