• Krátkometrážní

Šťastný den (2010)

Nevím kterého režiséra v tom vidím, ale neskutečně se mi tento kraťas líbil. Má nápad, má spád, je plný zvratů. Škoda jen, že konec je extrémně rychlý a člověk si ho v hlavě nestihne pořádně přebrat. Doporučuju!

Láska nebeská (2003)

Prostě Vánoční klasika. Hlavně díky neskutečně pohodové atmosféře. Zbožňuji tu spoustu momentů, kdy se jemněc usmíváte, spoustu momentů, kdy se za břicho popadáte, spoustu momentů, kdy jen dojati sedíte.Toto všechno je spojeno do jednoho velkého celku, který se nikdy, ale nikdy neomrzí. "Děti, nekupujte si drogy. Staňte se slavnými a budete je dostávat zadarmo!"

Magie kouzla zbavená (1997) (TV film)

Tento seriál není pro každého. Ocení ho pouze ti, kteří se již odjakživa snažili všemu přijít na kloub a neskutečně jim vadí, když nemůžou prokouknout kouzla. Kolikrát jsem se u tohoto seriálu popadal za hlavu se slovy "Vždyť to je tak jednoduché!"

Cizinci ve vlaku (1951)

Po dlouhé době jsme se dostal k této klasice. Nadchla mě a zároveň zklamala. Je zde spousta úžasných a nezapomenutelných scén, geniální zápletka, ale... Toto všechno přebíjí některé nudnější scény (zejména prostřední část filmu, tenisový zápas) a nakonec se vše vytrácí v "odbytém" závěru. Možná jsem měl pouze velká očekávání. Každopádně tato zápletka by si dle mě určitě zasloužila "přestrojení" do nového, moderního kabátu... Guy: You crazy maniac! Would you please get out of here and leave me alone? Bruno: But Guy... I like you.

Donnie Darko (2001)

Co k Donniemu říct? Snad jen: ''Chápu? Nevím"; "Vadí mi to? Nevím"; "Líboilo se mi to? Nevím". Donnie není obyčejný film, nesmíte ho brát vážně, ale musíte jej pozorně sledovat a hlavně si jej v hlavě nezařadit do žánru Sci-Fi/Fantasy. S tím nemá nic společného. Prostě jen sedně a koukejte. Na konci titulků si pak buď řeknete "Aha" a jede ještě jednou, nebo odfrknete a už se na tento film nikdy nepodíváte. Nehledejte smysl, on přijde sám. ...anebo taky ne "Proč nosíš tu stupidní masku králíka?" "Proč ty nosíš tu stupidní masku člověka?"

Fontána (2006)

Znáte ten pocit, když se dodíváte na film, běží titulky, titulky již zkončily a vy stále hledíte a přemýšlíte, jste plní emocí? Přesně taková Fontána je. Na jejím pozadí je velice jednoduchý a dojemný příběh zamilovaného páru, kterému osud nepřeje. Jejich příběh vás však nutí zamyslet se. Nad čím? Nad vším. Fontána však podnítí vaše mozkové buňky, když jeden a ten samý příběh parafrázuje do minulosti i snové budoucnosti. Jednotlivé parafráze se navzájem proměňují, ovlivňují. Vy pak jen sledujete, skládáte si souvislosti, užíváte si hudbu a triky (obvzláště ty v budoucnosti). Z celého filmu na vás dýchná Arofonskyho rukopis. Ať jsou to herci, kteří se objevili v jeho předchozích filmech, či hudba anebo moje oblíbené statické záběry. Nejvíce si však všimnete rychle a neúprosně gradujícího děje, který vrcholí v ten pravý okamžik. Poté již prožíváte neskutečné množství emocí - od smutku, žalu, smíření přes vztek až tam nakonci někde je smíření, pochopení a možná i trocha té pozitivity. "Smrt je nemoc jako každá jiná. A já na ni musím najít lék"

Dexter (2006) (seriál)

Dexter je špičková ukázka perfektní scénaristické práce. Tak sympatického hlavního hrdinu jsem už dlouho neviděl. Během prvních pár dílů se s ním seznámíte a už nebudete chtít, aby vás opustil. Všechno s ním budete prožívat; jak jeho běžný život, tak i život jeho "černého pasážéra". Pochopíte jeho nitro, uvidíte svět jeho očima. Stanete se "the same damaged as him". K tomu si přidejte originální zápletku umístěnou v nádherném Miami, spoustu vedlejších postav, sem tam trochu černého humoru, perfektní atmosféru a máte úžasný seriál. Jenže to není všechno. Všechny postavy se vyvíjí, mění své pohledy na život. Scénaristi je stále staví do nových, velice originálních situací. Vy stále pozorujete a všechno hltáte. Musím však i vyzdvihnout obsazení - scénář by určitě tak nevyniknul nebýt Michaela C. Halla, jehož schopnosti jsou úchvatné. Navíc jeho hlas dává vyniknout Dexterovým myšlenkám, tak, že už je nikdy nezapomenete. Celý seriál je zabalen do velkofilmového kabátku s honosnou hudbou. Suma sumárum považuji Dextera za jeden z nejlepších seriálů současnosti. Uěhlo už 5 sérií a jejich kvalita neklesla. Snad jen 3. sérii považuji za slabší, ale to vzápětí vynahradila 4. Dextera nelze jinak než doporučit. "Nejsou žádná tajemství. Jsou jen skryté lži"