WillBlake

gin&platonic

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 22.5.2018  09:22
    Prostá smrt (1985)

Pozn.: Podívat se na tenhle film na smrtelné posteli.

• 27.3.2018  14:32
    Herostratus (1967)

Ani ne tři dny po zhlédnutí mám chuť nechat se tím geniálním střihem přenést na okraj mrakodrapu (potažmo šílenství) znovu. Více takových nahlédnutí do mysli vizionářských sebevrahů. Veledílo.

• 1.3.2018  10:12
    Olive Kitteridgeová (TV seriál) (2014)

„Uveďte mi jediný důvod, proč se ráno probouzet. - Nemám páru. Sama čekám, až mi zemře pes, abych se mohla zastřelit.“ Seriál takzvaně ze života.

• 26.2.2018  15:04

Mnohem lepší, než jsem čekal. Vyznavači kultu The Room na konci nejspíš zamáčknou slzu (v nejlepším slova smyslu).

• 19.2.2018  21:17

Komorní válečný film, který bolí víc než urvaná končetina nebo obrazovka plná krve. Klaustrofobní peklo, po němž se chvíli možná budete bát odhrnout závěsy.

• 19.2.2018  21:15

Mysteriózní vztahová krize, celonoční poměřování penisů, nekonvenční umění, vtipné dialogy… kdyby bylo více komedií jako tahle, bylo by méně komedií jako tahle.

• 17.1.2018  10:42

Ze všech post-apokalyptických světů Konstantina Lopušanskeho mě tenhle nadchl asi nejvíce. Při nejbližší příležitosti se na skládku, kde vládne poslední lodičková móda a v oknech domů šlehají plameny, vrátím rád znovu. „A debilové? Ti do muzea nechodí?“

• 29.12.2017  17:29

You're repeating "Chaos, chaos." It doesn't even rhyme. Hvězdy hlavně Herzogovi a psycho-otcům pod peřinou.

• 11.12.2017  08:12
    Creep 2 (2017)

Zaslouženě. Nejzábavnější podvratný film roku.

• 5.12.2017  09:45
    Pád (2005)

Jak vidno, Kelemen není jenom geniální kameraman (Muž z Londýna, Turínský kůň), ale svébytný filmový tvůrce a mnohostranný talent. Z jeho Pádu jsem si pak kromě silného diváckého zážitku a strupů na duši odnesl i dvě ponaučení: 1) Nevěř všemu, co nevidíš. 2) Vodka a bouchačka nejdou dohromady.

• 4.12.2017  08:55
    The Deuce: Špína Manhattanu (TV seriál) (2017)

Jenom si to sem odložím: https://pitchfork.com/thepitch/too-many-tv-shows-use-music-to-glorify-70s-new-york-the-deuce-is-different/

• 1.12.2017  22:05

Are you sick, Mr. Bauer? You don't look good. - No. I want to grow a beard. - That doesn't fit you. Odtržení od reality a propad do temnot s bílými stěnami.

• 28.11.2017  10:15
    Kaili blues (2015)

Měl jsem sen, že jsem spal, zdálo se mi to a já jsem byl vzhůru. Neuvěřitelný debut, který doslova popírá čas a zároveň prostupuje roztříštěnými vzpomínkami, aby následně pomocí nezapomenutelného dvaačtyřicetiminutového záběru (putujícího spolu s apichatpongovskými postavami za zvukem snového blues) dostal vaše vědomí na novou úroveň. Filmová meditace 2.0.

• 26.11.2017  21:06
    Druhý kruh (1990)

Omývaní mrtvoly u sněžného pluhu, agresivní pohřebačka, oči mrtvého otce… Tenhle film nejde vyhnat z těla, už jen kvůli paralyzujícímu pocitu bezradnosti, který se během těch devadesáti minut zaryje člověku až do morku kosti, přičemž naředí krevní oběh smutkem pozůstalého a ruinami zapomenutých světů. Lucky are the nearest and the dearest of ours, who died before us. Svatá pravda.

• 21.11.2017  20:07
    Berlín, Alexandrovo náměstí (TV seriál) (1980)

„Ano, ano. Je ti pětašedesát, kouli máš pryč, v zádech máš revma, to je život.“ Spolu s Dekalogem asi to nejvelkolepější, co se kdy dostalo na obrazovky televize. Samostatnou kapitolou je potom fatální a absolutně geniální epilog, který celý seriál posouvá do obtížně uchopitelných meta-teritorií (protkaných šílenstvím, krutostí a vinou), z nichž jsem se nemohl vymanit ani po závěrečných titulcích. A znovu jsem si potvrdil, že Fassbinder byl jinde...

• 5.11.2017  15:46

Pátá hvězda maskérům.

• 16.10.2017  09:25
    Čtverec (2017)

Östlund toho měl hodně na srdci, důsledkem čehož možná (stejně jako divák) ztrácí chvílemi pozornost, přesto za mě i napotřetí sociálně naprosto exceluje. Square je provokativní, inteligentní film, o kterém se možná bude říkat, že je zajímavější pro to, o čem všem vypovídá, než pro výsledný zážitek z něj, ale já si tuhle sviňskou sondu do švédské společnosti opřenou o vyhrocené umělecké manýry, režijní naschvály a nemálo geniálních scén (díky nichž je to pořád Film a ne jen jakási sociologická úvaha) vyžral moc rád. Östlund je zkrátka frajer a poslední tři filmy jej katapultovaly mezi mé nejoblíbenější režiséry současnosti. 4x4 je pak lehce kontroverzní počin se vším dobrým i špatným, co k takovému počinu patří.

• 16.10.2017  09:21

Ikonická pičovina.

• 9.10.2017  10:09

Takové sny by si přál každý… Na rozdíl od Morien u mě ke katarzi ale nedošlo, snad příště.

• 9.10.2017  09:48
    Maelström (2000)

Důkaz toho, že Villeneuve ušel od svých počátků velký kus cesty. Přesto mě tenhle lehce křečovitý příběh o zbytečnosti a koloběhu života odvyprávěný zčásti porcovanou rybou, zčásti mezititulkami, okouzlil víc než kdejaký mástrkus. Denis umí, i když neumí.

• 3.10.2017  12:00

Nějak se ta chorobná mysl člověka žijícího na konci světa zabavit musí… V podstatě tíživý film pronikající k podstatě. Bavilo hodně.

• 24.9.2017  14:39

Slowcore pro milovníky démonismu. Nádech a výdech, ten zvuk! Spolu s Xi You asi nejpomalejší film, co jsem kdy viděl.

• 23.9.2017  16:33
    Přízrak (2017)

Bavilo mě, jak tenhle příběh zacházel s časem, příliš mě nebavil Oldham (ne, že by se film bez jeho camea obešel). K absolutnímu zážitku by mi pak asi pomohlo nevidět snímek Finisterrae. Jinak krása a doják jak sviňa.

• 11.9.2017  20:07

"Tímto snímkem v sobě zabil David Lynch poslední kapku své obyčejnosti a úplně se nechal pohltit svými vizemi“, píše se tady na csfd v jednom komentáři spíše v negativním kontextu. Osobně však tuto "smrt" považuju za jednu z největších předností tohohle veledíla a přeju si, aby se Lynch ještě alespoň jednou vrátil k filmu a modrým zítřkům.

• 11.9.2017  14:41
    Avetik (1992)

Nostalgie (pro ten stesk po vlasti, hmatatelnou přítomnost duchovna a nadpozemskou kameru) pod tíhou pozvolného rozkladu a zatracení. Ovce zamrzlé v ledu, obličej padající z fresky, včely uvnitř ztrouchnivělého violoncella, vory s polonahými akrobaty a další poetické výjevy na pozadí dějin, jejichž tok se nevyhnutelně zastavil a ztuhl jako med v Marlence. Jeden z nejsilnějších filmů, co jsem kdy snil.

• 8.9.2017  23:36

"Nic není samo sebou. Připusťme, že ti herci... nejsou herci."

• 8.9.2017  09:06

(Návrat ukázal, čím vším může návrat být, přičemž elegantně umocnil dávnou minulost, aby ji následně zanechal v dokonalém bezčasí a diváka tak uvrhl do transu. Oproti starým dílům Twin Peaks je The Return samozřejmě dost „jinde“, ale když se přestaneme koupat v sentimentu a snít o mýdlové opeře, pravděpodobně nám dojde, že obě původní série solidně rozválcoval. Uff, tak jsem to napsal. A možná až ve chvíli, kdy se začneš pídit po různých teoriích a diskutovat s okolím o významech, si naplno uvědomíš, kolik filozofie a zároveň temnoty třetí série ukrývá, co se asi stalo Audrey a jak bezútěšný je Cooperův osud. Lauřin závěrečný výkřik ve mně bude rezonovat dalších pětadvacet let.)

• 23.8.2017  11:23
    Humpday (2009)

Co tenhle film povyšuje v mých očích nad průměrné indie filmy, je naprosto výborná poslední třetina v hotelovém pokoji. Už jen pro to civilní napětí, vyřčené i nevyřčené motivy a VHS kameru, která celou dobu jede v pozadí, aby namísto amatérského gay porna zachytila situaci, která pomohla určit směr. Na pět to sice není, ale dám je rád.

• 16.8.2017  13:34

Všepožírající béčkový surrealismus.

• 16.8.2017  13:32

Nadčasové téma promítnuté do osobní (bizarní) roviny a jako perlička na dně - zfetovaný Bela Lugosi, který absolutně netuší, koho nebo co hraje. Možná otce, možná Boha. Kdo ví? Nedivím se, že má Lynch tenhle film tak rád.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15