• Krátkometrážní

Kuen pra chan tem doueng (2002)

Soap operní mindfuck postavený na scénáristickém nápadu A. Weerasethakula (jehož debut produkčně zaštítila právě společnost režisérky Mingmonkul Sonakul). Noční autobus se v I-San Special stává luxusním hotelem, v němž se odehrává dokonale konvenční příběh plný intrik a třídního boje. Zastavuje se jenom proto, abychom poznali skutečné Thajsko. Nenechte se odradit špatnou kvalitou jediné dostupné verze, tuhle jízdu si vychutnáte i v lo-fi módu.

Moriyama-San (2017)

Tady se mi dostalo. Dokument, který mě pohladil na duši a zároveň inspiroval k vybudování vlastní koupelny v podzemí. Průsečík geniální japonské architektury, vyklidněnosti a čiré radosti z umění. Nějak takhle si představuju zemský ráj.

*Corpus Callosum (2002)

Kancelářská a obýváková rutina narušená zlověstným dada-běsněním Michaela Snowa. Bez přehánění jeden z (vizuálně) nejzábavnějších filmů, co jsem kdy viděl. A po masivním výplachu 'Rameau's Nephew' by Diderot, z nějž jsem se vzpamatovával několik měsíců, rozhodně příjemná změna.

Luz nos Trópicos (2020)

What impedes man from attaining happiness is not his nature, but the artifices of civilization.“

Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie (2019)

Best of Vachek. Viděno na plátně v milované galerii Plato, zatímco je Vachek ani ne rok po smrti. Bezprostředně po projekci jsem měl pocit, jako by mě nechal napospas chaosu současného světa a k tomu jen s několika klíči od budoucnosti... Velký zážitek.

Chuť (2021)

Pečlivě vystavěná mozaika snových výjevů, jíž dominuje majestátní mečoun a obrovský balón „žijící“ uvnitř opuštěné továrny. Lê Bảo vytvořil nový, vizuálně ohromující svět s podivně sehranou domácností a spoustou nevyřčených otázek a odpovědí. Pro mě osobně vrchol KVIFF 2021.

Purpurové moře (2020)

Potápějící se člun s utečenci ve zběsilém víru barev a zvuků, které zprostředkovává GoPro kamera upevněná na zápěstí. Experimentální dokument, jehož naléhavost vám možná na moment zastaví srdce.

Niupi er (2009)

Recept na nejlepší rodinný film. Pokud ceníte cooking scény v Jeanne Dielman, je tohle film pro vás.