Wall Street (1987)

Na Wall Street som sa chystal velmi dlho, akurat nejak nikdy nebol (na 2 hodinovu "dramu", z 80tych rokov, z financeho prostredia.... = nuda, nuda, nuda...) cas. Vedel som vsak ze je to jeden z tych kultovych filmov, co sa proste "musi" vidiet. No a v podstate to bolo presne tak. Je to vyborny film, napriek tym 2 hodinam, a financnym zralokom to nebola nuda, malo to spad, aj par prekvapeni. Herecky vyborne - jednoducho vyborny film. Ale - tych 25 rokov (odkedy to vzniklo vs kedy som to pozeral) bolo citit. Tiez som citil ze to nie je presne moj oblubeny zaner a aj ked som sa nenudil - viem ze pri nejakom inom zanri (a kludne aj pri omnoho horsom spracovani) by som sa asi bavil viac :/ Takze legenda, zaujimave, som rad ze som to konecne videl, urcite odporucam - ale ked vsetko zhrniem, viac ako 3 (subjektivne) nemozem dat

Rallye smrti 2 (2010)

V podstate to iste ako prva cast, ale - rezisera ktory sa ako tak v akcii vyzna nahradilo menej zname meno. Znamy herec v hlavnej postave je tiez nahradeny menej znamym, ale tak aby sa nepovedalo - pride aspon Danny Trejo :) Cele sa to netaji tym ze je to straight to DVD becko (a ano, bude aj tretia cast - a bude urcite este beckovejsia), takze to je plne filmovych klise ako sa patri. Priemerny dej, priemerni herci, priemerna hudba a vsetko dalsie tiez priemerne ale - je tam akcia. Nie tak dobra ako v jednotke (podla mna), no - je to Becko, takze staci. Urcite to nie je prepadak - pozrel som si, pobavil som sa, nevadilo mi to - akurat - ziadny vynimocny akcny film netreba cakat.

Hanna (2011)

Vcelku zaujimave - v takom traileri napr. nic nechyba, pribeh zaujme (ano, nieco na tu temu tu uz bolo, ale to mozno povedat o kazdom filme), herci su persvedcivi, akcia, pekne zabery a vizualne podanie - proste vyzera to na velmi dobry film. A naozaj to tak je - vsetko to co sluboval trailer vo filme fakt je, nemam teda co vytknut. Dokonca aj par dalsich par scen, vyborna hudba, obcas nejaka perla medzi dialogmi - este aj tie vedlajsie postavy (britska rodinka) su velmi dobre. Hlavny problem (a je to fakt problem :/) vsak nastava v pribehu/deji. To ze Hanna moze bezat par minut tak ze jej nestacia trenovani agenti sa da uverit - vsak je geneticky vylepsena (alebo take cosi); ale ked ju ten agent co ani nie je agent dobehne krokom a este si popri tom piska - cosi mi nesedi. V deji je tiez par slabsich miest alebo - co si budeme klamat, dej je cely trosku slabsi. Ziadne velke prekvapenia, nikto nikoho nejak vyrazne nezradi, nic velke sa neodhali a koniec - hm, videl som to pred par tyzdnami a uz si ani nespominam co sa teda s Hannou na konci vlastne stalo? Podobnymi "problemami" trpi viac sucasnych akcnych filmov, ale - tam sa tie nedostatky aspon stratia ked aj zvysok filmu za nic nestoji. Tu to vsak velmi kontrastuje s inak vynikajucim filmom. Zvlastne... Stale sa vsak oplati pozriet si to - potesit oko peknymi zabermi, par wow scenkami, dobrymi hercami :)

Touha, opatrnost (2007)

Se, jie (jo, v originali som si to pozrel - samozrejme s EN titulkami :) je vyborna drama. A to je pre mna asi problem, ja moc tieto vyborne dramy nemusim. Pri dlzke filmu som sa rozhodol ze si ho pozriem na 2x. Po prvej casti som mal z toho taky nejasny pocit (historicke? - u mna dalsie minus, nedokazal som sa celkom sustredit na dej - takze len zhruba som tusil o co ide), a tak som druhu cast nechal na neskor. Dostal som sa k tomu az o pol roka neskor. Zaujimave bolo, ze ta prva cast vobec nechybala a teda - ak si pustite film iba od druhej polovice stale je to pozeratelne :) No ale k hodnoteniu teda. Je to vyborne, to je bez debaty. Herci su naozaj velmi dobri (neviem ci su v azijskych krajinach vsetci taki chladni, ale tu to hraju vyborne), kostymy/vykreslenie doby tiez perfektne, krasna hudba (jeden z dovodov preco som sa na film tesil), a aj par velmi dobrych scen (obrazov) co mi ostali v hlave aj dlho po filme. Vyborny koniec (pristane!), no i tak - co mam robit, ked ma to cele ako film nezaujalo? :( Jednoducho, nie je to moja kategoria, a tak - napriek vsetkemu tomu pozitivnemu - som sa nudil. Davam 2*, ale je to silne subjektivne.

Vejdi do prázdna (2009) odpad!

riskujem ze budem za divaka co nevie ocenit "kvalitny" film, ale - toto veru kvalitne nebolo :) skusim teda napisat preco si to myslim. pripustam ze moj problem bol asi v tom ze som nepochopil uputavku na tento film. na imdb sa pisalo cosi v zmysle "dvaja surodenci, tokio, chlapec nestasne umre, sestra je smutna, (velky) brat dava na nu pozor aj po smrti". ocakaval som nejake scifi/fantasy, mozno par superschopnosti, happy end, cele pekne v cyberpunkovom tokiu... chyba chyba chyba :) v skutocnosti je to o tom ze chlapec je fetak, ked umre je stale fetak; dievca je "tanecnicka" ked umre (ten chlapec) je kurva. je jasne (snad uz aj z tohto kratkeho popisu) ze cielom filmu bolo co najviac sokovat (citaj - v ramci umenia, sa autor snazi o cosi "nove"), ale namet reziserovi nestacil - rozhodol sa ze bude sokovat aj spracovanim. takze divna kamera, divne zvuky, divne strihy, vela svetiel, a - samozrejme teda aby to sokovalo, tak vela drog a vela sexu, a vela scen pri ktorych ide len o to aby divakovi bolo co najviac zle (kde uz som to len videl - aha, ireversible - a hla, aj toto natocil ten "francuz"? tak uz je to jasne...). pozornost divaka (lebo fakt - pozornost sa strati velmi lahko pri takomto nezmysle) sa snazi udrzat roznymi prestrihmi a ked viac nez parkrat prestrihol do sceny havarie auta, tak to nebolo ze som sa "zlakol" - poviem to rovno, vytocilo ma to :) a aby si divak tento klenot uzil co najviac, tak reziser sa rozhodol ze to spravi podobne ako Kubrick - nekonecne dlhe, plne "prazdnych" scen. Akurat Kubrick mal aspon co ukazat (narazam na vesmirnu oddyseu), tu su tie nekonecne sceny rozne blikania, svetla, a prelety mestom s rozostrenou kamerou... Proste ak to mam zhrnut, mal som z toho celeho pocit ze reziser sa snazi silou mocou o umelecky film. Za kazdu cenu. Vsetko slo bokom (pribeh, hudba - hudba,to je dalsia kategoria :) - herci...) najdolezitejsie bolo aby to 1. sokovalo 2. malo vela vizualnych efektov 3. ostalo nepochopene. U mna to splnilo vsetky tri body, a pripustam ze to vizualno bolo urcite zaujimave (a napriklad take uvodne titulky - nic lepsie som uz dlho nevidel!), no celkovo - "sick" je slovo co ma napadlo najcastejsie, a kedze strasne vela krat som sa pri filme pristihol ako neveriacky tocim hlavou - myslim ze hodnotenie "odpad" je na mieste. Napriek tomu vsak - odporucam :) Uz len preto aby ste videli ake divne filmy sa tocia...

Jak přicházejí sny (1998)

Na tento film som sa pomerne tesil. Mam rad vsetko "vizualne", "surealne" a ine "ne". Zaciatok bol na moj vkus zvlastny (ani, ani), ale ked uz hlavny hrdina "zomrie" tak je to vporiadku. Fantasy svet ako ma byt, krasne scenerie, postavicky... No a ked sa zjavila startrekova postavicka (mam na star trek slabost :) tak som al pocit ze to bude urcite jeden z najlepsich filmov co som videl. Bohuzial nebol. Cele sa to zvrtlo nespravnym smerom ked "umrela" Annie a bolo ju treba ist zachranit do pekla. Sam neviem preco, ale - akosi sa to stalo nudnejsie (realne spomienky), a vyvrcholenie (ked sa zachrana podari...) na mna vobec nefungovalo, rovnako nudne, ziadne velke emocie :/ Skoda, velmi velka skoda, lebo zacinalo to ozaj vyborne. Stale vsak - je to zaujimavy film, oplati sa pozriet. (pozriet je to spravne slovo - oci si pridu na svoje :)

A.I. Umělá inteligence (2001)

velkolepe tak ako sa od spielberga ocakavalo (john williams v klonke hudba tiez zaujme - to napovie ze sa jedna o velkofilm...), Vyborne skombinovane scifi a drama (takze si na svoje pridu aj ludia co nemusia scifi a skor chcu obycajne "ludske" pribehy, a naopak aj scifi fanusikovia, ktorych dramy o laske nudia), skvela hlavna detska uloha (tu berem do uvahy, nie len to ako hral dieta - ale aj ako hral robota), rovnako vyborny jude law vo vedlajsej ulohe - proste na prvy pohlad sa to zda byt dokonaly film. Nuz ano, je to vyborne, ale k dokonalosti tam predsa len cosi chyba. Najvacsie minus by som videl v tom ze je to dlhe. Fakt velmi dlhe. Teda, viac filmov je dlhych ale - maju putavy dej, stale sa nieco deje - da sa to sledovat. V AI je tato dlzka zapricinena neprijemnym natahovanim niektorych scen, a vlastne cely zaver pribehu je tam navyse. Ludia chcu happy endy, tak asi aj preto tam ten koniec (hovorime o 30-60 minutovom konci :))) asi dopracovali, ale - preco??? Myslim ze to kludne mohlo ostat so smutnym koncom bez tych poslednych 30 minut, alebo - tvorcovia nemali nikdy smutny koniec dopustit :))) (tazko to opisat, bez toho aby som prezradil o co ide tym co film este nevideli :/) dalej mi trosku vadili nie celkom realisticke postavy (ze castokrat sa rozhodli tak ako by sa asi "normalni" ludia nerozhodli :), nie tolko akcie kolko by sa mi pacilo, skvele vizualne efekty, ktore vsak neboli vyuzite naplno (este viac tej "rozpravkovej" atmosfery!), a podobne emocie (je tam vela dojemnych scen, ale - este sa dalo pritlacit, tak preco nie?) Tak ci onak - vsetky tieto nedostatky idu bokom oproti tomu co bolo vo filme vyborne, a ak mam byt fer, neda sa dat menej ako 4* Myslim ze odporucujem...

Iron Man 2 (2010)

Je to presne ako Iron Man, ale - o trosku lepsie. Presne o 2 roky :) Ono sa aj caka ze ta technika a efekty musia byt v pokracovani "lepsie", vybuchy velkolepejsie, vsetko viac 3d, viac hd, viac surround. Ale nie len to. Aby to bolo komercne uspesne (alebo - aspon tak uspesne ako prva cast) pridali aj dalsich zaujimavych hercov - Mickey ako hlavny zaporak bola myslim velmi zaujimava volba. Inak je to vsak "len perfektny film podla prirucky" - uvod, zapletka, zaver. happy zaver. samozrejme. musi tam byt laska (je), zrada (je), a dalsie veci ktore uz ku klasickym akcnym filmom patria ako "dvaja kamarati", "superhrdina a superzloduch" (naco to tu vlastne pisem), "sexi bojovnicka" - proste iron man vsetko ma. Ak by som to teda bral tak ze - hladat na tom filmy chyby - nie su. Zasluzil by si snad aj 5*. Avsak - je to "len akcny film" Stale vsak pekne, urcite doporucujem. 3*+++

Mistrův syn (1978)

urcite jeden z lepsich kung fu filmov. a to cim sa odlisuje od ostatnych (a to je myslim prave jeho obrovske plus) - je to o kung fu. jednoducho reziser (alebo kto to vymyslel :) totalne zanedbava nejaky pribeh, alebo hercov, hudbu - naco, ved to je o bojovych umeniach, preto aj velka cast (netrufam si napisat 90% ale - je to vysoke cislo :) filmoveho casu je venovana bojovym scenam. koniec to zabil uplne najviac - koniec nie je :) proste hlavny hrdina vypuka hlavneho zakeraka, dedy trener ho potlapka po pleci a ide sa domov - zaverecne titulky. krasa. same kung fu - to by bola asi trosku nuda (vsak to si mozem pozriet sportove zapasy), tak to trosku obohatili humorom - tiez vyborne. dnes mi tie vtipky pridu sice trosku detinske ale - tento film je urceny najma mladsim, co si budeme klamat - a viem ze keby som bol teraz na zakladnej, tak dam drunken masterovi 5*, take to bolo dokonale. dnes vsak, ako skusenejsi divak, a ak mam byt fair k ostatnej filmovej produkcii - pekne 3* s tym ze film rozhodne doporucujem vsetkym fanusikom tohoto zanru.

Město ztracených dětí (1995)

Priznam sa ze som nemusel nad 5* ani velmi dlhorozmyslat :) Jednoducho - zaujalo, i ked neviem presne vysvetlit preco. Je to surealne (co mam rad), vizualne naozaj zaujimave, prijemny pribeh a postavy, vyborny soundtrack, tak - vlastne mi ani nevadilo ze to bolo francuzsky (priznam sa ze europska a konkretne francuzska tvorba ma len malokedy oslovi). Nebudem ani velmi opisovat o com to je - staci si precitat recenzie, zhrniem to tak ze je to urcite velmi velmi velmi zaujimavy film, ktory by som najradsej odporucil uplne kazdemu, no - som si isty, ze nie je urcen pre kazdeho, tak budem opatrnejsi. Ak sa na to citite - rozhodne odporucujem. Ak chcete radsej nejaky lahsi pribeh, ktoremu budete rozumiet - ruky prec.