Terzeus

okres Prešov

<< předchozí 1 2 3 4 6 7
    • 28.12.2017  18:49
    Pass Thru (2016)

Vizionár Neil Breen sa v ďalšom epickom príbehu o morálke, dobre a zle, vyberá opäť do púšte, ako inak. Značne väčší rozpočet dokladajú viaceré skvostné vizuálne efekty, čo síce divákov poteší, ale je nutné povedať, že Fateful Findings, majstrovský počin génia Breena, zostal doposiaľ neprekonaný.

• 29.10.2014  17:25
    Pochyby (2008)

Pokiaľ existuje dôvod, prečo si Doubt pozrieť, tak je to herectvo. Zriedka sa nájde film, kde každé jedno gesto a záchvev hlasu je tak presné a vyvážené ako tu. Avšak mimo to sa skôr Doubt hrá na to, že má, čo povedať pretože po tom, ako skončí, vás vo výsledku nechá rovnako chladným ako jeho geniálne nasnímaná výprava (stále hanba akademikom, že Deakins ešte nedostal oscara) a réžia, ktorá vyhrocuje dialógy a pritom neposkytne žiadne vyvrcholenie (celkovo sa bloky rozprávania príbehu od prvej "pochybnosti" prakticky neposúvajú, vedú sa iba na dnešné pomery extrémne predĺženými, múdro napísanými dialógmi, ktorých výsledkom sú až do konca iba ďalšie pochybnosti) ani uspokojenie až na finálne odhalenie pravdy, ktoré je však rovnako chladné a neosobné ako spomínaný vizuál. Na to ako vynikajúco sa to pozerá, ako vášnivo je to napísané a ako majstrovsky zrežírované, tomu chýba paradoxne emócia a hoci to neznášam takto hovoriť - chýba mu výpovedná hodnota (a môže si tam pán režisér pchať toľko peria a paralelizmu s ním ako chce, nič tým nezmení). 65%

• 18.4.2014  14:21

Film drží nad vodou len skvelá výprava, obostojní herci a kamera, inak je to typický vesmírny horor s minimom invencie a slabým scenárom, ktorý ako tak zachraňujú záverečné tri dusivé minúty.

• 17.4.2014  12:02
    Den otců (2011)

Keď už film od Tromy musím vypnúť po dvadsiatich minútach, niečo je seriózne zle. Má to isté rozpoznateľné syndrómy Tromáckych filmov ale zďaleka sa nechytá na ich zlaté klasiky. Predovšetkým je to totiž jedna veľká nuda, ktorej opulentná snaha byť zámerne trashovým filmom sa nevydarila. 15%

• 17.4.2014  11:57

Poetické, hypnotické i romantické. Škoda len, že príbeh sa vzhľadom k tak reálnemu vykresleniu pocitov mladých protagonistov (ktorých predstavitelia hrajú ako o život) nesnaží reálnejšie vysvetliť aj dopady situácií, ktoré by sa, holt, v reálnom živote, určite dočkali odozvy nielen od obyvateľov daného sídliska ale priam celého sveta. Ono totiž by neprešlo bez povšimnutia to, že žena uhorí po tom, čo na ňu zasvieti slnko alebo na ňu zaútočí dieťa, ktoré sa po tom nikto ani neunúva nájsť či zadržať. V tomto prípade sú to však skôr len malé chybičky. Let the Right One In je paráda, ktorej mystickú atmosféru, pointu a vynikajúcu kameru sa nedá nevychutnať. Plus to finále... doteraz mi po chrbte behajú zimomriavky. 85%

• 17.4.2014  10:53

Milý oddychový film, ktorý by pokojne mohol zapadnúť do bežnej hollywoodskej produkcie romantických komédií jednak v rámci formálnej stránky ako aj tej hereckej. Rozosmeje na vychytaných nápadoch, má to skvelý soundtrack a sympatické obsadenie skutočne aj hrá (predovšetkým skvelý Donutil a Dolanský) a, čo je na dnešné české a slovenské filmy zriedkavé, ani sekundu nenudí. Škoda len toho predvídateľného scenára, ktorý zážitok ochudobňuje o rozmer prekvapenia. 65%

• 10.4.2014  10:00

Zatiaľ prvý Dupieuxov film, pri ktorom som sa seriózne nudil. Nie žeby nebol zachovaný jeho osobitý režisérsky rukopis, no prišlo mi to už príliš umelé. Invencia z Rubber a Wrong sa akosi pominula a ja som nevidel nič, čo by stálo za zmienku okrem klasicky na hlavu postavených dialógov.

• 8.4.2014  10:10

Lovercrafta som síce nečítal, no po tomto počine Andrewa Lemana mám pocit akoby som poznal každú jeho vetu. Na The Call of Cthulhu som narazil v tých skutočne veľmi hlbokých neznámych vodách filmových zoznamov najrozličnejšieho druhu počas surfovania po nete a neľutujem to. Nielen že je jeho spracovanie a vysoká miera štylizácie napomáha vytvoriť atmosféru 20. rokov ale samotný film potom pôsobí ako 20. roky. Mysterióznosť, výborný strih, prelínanie s hudbou dramaticky lepšie ako v niektorých hovorených filmoch, masívne využívanie obrazovej estetiky a koniec koncov tá dusná atmosféra neskutočna (neforemné scenérie ku koncu sú výpovednejšie a sofistikovanejšie - ako kniha - nespoliehajú sa na dôveryhodnosť ale významovosť). A aj keby príbeh nikomu nič nepovedal (čo je, myslím si, veľmi nepravdepodobné), stále sa jedná o perfektne strávených 45 minút.

• 14.2.2014  18:02
    Carrie (2013)

Podľa toľkých negatívnych hodnotení mám dojem, že som videl úplne iný remake na Carrie, ako ostatní. Každopádne, Kimberly Peirce to vzala za správny koniec. Celý príbeh nielen že upravila do reality súčasnosti, ale aj z nej ťažila a len zvýraznila pointu príbehu. Od začiatku do konca je to verné vynikajúcej De Palmovej predlohe práve s tými nápadmi zo súčastnosti. A obsadenie trefné, uznávam, že Moretzová nemá ten strašidelný výraz Spacekovej z originálu, ktorý tak na diváka dorážal, ale bavilo ma to pozerať od začiatku do konca, hoci som vedel ako to skončí a čo nasleduje. V rámci remakeovej scény je to obdivuhodný počin, asi najlepší remake aký som doteraz videl, a práve preto prirážam hodnotenie trochu neobjektívne vyššie než si film zaslúži. 80%

• 5.1.2014  00:16

Hobit je pravdepodobne všetkým tým, čím je kriticky obviňovaný ale aj (z druhej strany mince) ospevovaný ale nemôžem povedať, že by mi na niečom z toho (výnimočne) záležalo. Je to moja pravdepodobne najväčšia guilty pleasure aká len existuje. Každučký výlet do Stredozeme, ktorý vďaka Jacksonovi a rozdeleniu Hobita na tri filmy môžem zažiť si jednoducho užívam plným dúškom a žeriem jeden záber za druhým, úplne pohltený svetom, ktorý sa na plátne odkrýva. Unexpected Journey som videl 3x z toho už 1x rozšírenú edíciu a môžem povedať len to, že som rád, že ma tie tri hodiny nenudili a ešte si ich zopakujem a o Desolation of Smaug môžem už teraz povedať to isté. Myslím, že za rok to budem môcť povedať aj o There and Back Again. Ukameňujte ma, ale ja si tú vizuálnu maškarádu (ktorá má miestami nedotiahnuté CGI triky) a neskutočnú radosť tvorcov, ktorú je z filmu cítiť... veľmi užívam.

• 8.12.2013  13:14

Zhodou okolností som Hours videl v ten istý deň, čo som sa dozvedel o smrti Paula Walkera. A po týždni som s radosťou zdvihol hodnotenie na zaslúžené 4*. Nielen že je to na režijný debut slušne natočené ale najmä sa pod povrchom skrýva viac než sa na prvý pohľad zdá. Hours je o odhodlaní, rodičovstve a jeho ochranárskom pude, zaobalenom do extrémnej formy. Hoci trilerová časť je ku koncu konštruktívne umelo vypuncovaná, radosť z dobre odvedeného filmu nenarúša. Heisserer si bol dokonale istý tým, čo chcel povedať a vo výsledku je to vidno. Navyše poteší aj vydarený soundtrack od vcelku neznámeho Wallfischa a tiež výkon samotného Walkera. Je to síce smutné, no Hours vyšiel v neuveriteľne príhodnom čase. Nielen že pripomína, že Walker síce nepatrí k top hercom ale jeho charizmou a sympaťáctvom si skrátka nezískal málokoho. Výkon v Hours mi pripomína, že mi bude vo filmovom svete chýbať. 75%

• 15.11.2013  19:14

Po opätovnom dozretí dojmov po videní tohto skvostu od Cuaróna opäť zvyšujem hodnotenie na 5*. Podotknem však, že som nevidel ani pôvodný film a ani som nečítal Dickensovu knihu. A na 90% som si istý, že ani jedno z toho by už dojem nezmenilo. Pretože... Cuarón má vynikajúci cit pre obrazovú harmóniu, vynikajúce snímanie exteriérov i interiérov a najmä, každý záber mi prišiel okúzľujúci a magický, nepochybne z veľkej časti nielen kvôli kamere ale aj výprave. Ak si k tomu pridám výborné výkony predovšetkým Hawkeho a Paltrowovej, silný príbeh s výbornou myšlienkou, dostávam dielo, ku ktorému sa odteraz vždy rád vrátim.

• 15.11.2013  17:20

Osviežujúci film. Áno, stále sa jedná o romantický film z tínedžerského prostredia natočený v bežných konvenciách. Čo však robí film revitalizujúcim oproti iným svojho druhu je scenár a dvaja hlavní, slušne hrajúci predstavitelia. Celý film stojí len na dialógoch, ktoré pôsobia v prvom rade nesmierne normálne a nestrojene, živo a dôveryhodne. Na pozitívnych dojmoch pridával aj fakt, že režisér a scenárista Kasdan sa viditeľne snažil obmedziť klišé na najmenšiu možnú mieru. Na filme je to vidieť a klišé sa dostane k slovu skutočne len v najnevyhnutnejších prípadoch (iste vydobytých produkciou, ako napríklad rozhovory s najbližšími priateľmi). Skrátka milá, herecky dôstojná a zábavná, hoci stále trochu konvenčná dramatická romantika, ktorá ma proste bavila od začiatku do konca. Ak by boli na takejto úrovni všetky romantické filmy z tínedžerského prostredia, tak by som sa odhodlal pozrieť si nejaké častejšie. 75%

• 5.11.2013  23:07

Stáva sa, že aj zo schematickej komédie vypučí niečo lepšie než gýčovitá séria fórikov. Ak máte výborné obsadenie. Hlavnej štvorke na čele so Sudeikisom skrátka ide karta jedna radosť a aj potenciálne trápne vtipy vedia obaliť do stráviteľnej formy. A to nie je všetko. Klišovité pasáže síce miestami nechutne škrípu, no našťastie nepokazili výsledný dojem, keďže najhoršie z nich sa odohrávajú až ku koncu filmu (prakticky najhorším je v tomto ohľade rádoby spájanie rodiny a tiež extrémne šablonovité zavŕšenie záporáka). Závažnejším problémom je v tomto prípade miestami vybočenie z tempa, predĺžená verzia nie je vyložene nudná (čo sa pri iných hollywoodskych komédiách s klišé stáva bežne) ale nemá niekedy, čo povedať, ide na prázdnu nádrž, čo sa vynahradzuje až ďalšou sériou vtipných situácií. Celkovo prevládajú pozitívnejšie pocity, z filmu je cítiť radosť a nadšenie hercov pre vec. 70%

• 5.11.2013  17:28
    Halo 4 - film (TV seriál) (2012)

Z hľadiska cieľovej skupiny a účelu je to ďaleko lepšie než som očakával, vlastne, vynikajúce. Práve Forward Unto Dawn ukazuje prečo nikdy nebol a nikdy nebude veľkofilm Halo zlým nápadom. Dúfam, že sa ho raz dočkáme. Ale späť k tejto malej sérii - videl som 91minútový zostrih a ten potvrdzuje konzistentnosť, celistvosť a jasnú istotu v režisérových rukách. FUD mal byť prequelom, nie veľkým seriálovým zázrakom o komplexnom rozvoji postáv. Vzhľadom k tomu aký malý priestor je pre seriál v hodine a pol to však opäť prekonáva všetky očakávania. Vizuálne je to pohlcujúce, postavy sú sympatické, nie je ťažké sa s nimi stotožniť, emócie nefalšované a pre každého fanúšika Halo zdrvujúco úprimné a verné estetike a podstate hry. Master Chief je úžasný, napriek odlišnému hlasu a vôbec, adrenalín v tak mini produkcii a akcia je na vkusných pomeroch. A to som naozaj objektívny. Keď to začínalo, povedal som si, že to bude asi ďalšia nevydarená nevydarená vec k/resp. podľa videohry. Som vrelo a úprimne rád, že som sa mýlil. Seriál nielen že splnil účel a obohacuje hranie Halo 4 ak si ho človek pozrie ale predovšetkým pôsobí ako od fanúšikov pre fanúšikov. Je tu skrátka všetko.

• 14.9.2013  09:34

S predošlou tvorbou Sofie Coppoly nemám momentálne žiadne skúsenosti, ale istotne to napravím. Bling Ring je totiž min. zaujímavý film. Väčšinu času sa však taký nezdá. A až na niektoré špičkovo zrežírované scény so silným významom (ako vzdialené sledovanie vykrádaného domu, neskôr vo filme sa vysvetlí odtiahnutosť kamery v tejto scéne) je natočený na bežnej úrovni US produkcie. Čo ho robí nadpriemerným je soundtrack ale najmä vystihnutie prázdnoty a fascinovanie celebritami, ktoré postavy zažívajú. Ich prázdny život, prázdne záujmy, nezodpovednosť, pokrivená morálka, ako lepšie ju znázorniť než spraviť film, ktorý je presne taký istý a tým pádom môže alarmovať pred týmto náhľadom. A hoci to môže byť občas na škodu, práve nadhľad režisérky v tejto téme, jej uvedomelý zámer ma presvedčil k 70%. Navyše sledovať výbornú Emmu Watson v takej role je na nezaplatenie. Tú čaká skvelá kariéra.

• 3.9.2013  17:31
    Pot a krev (2013)

Človek by si pomyslel čokoľvek, ale že to bude Michael Bay, ktorý v roku 2013 (zatiaľ) najviac prekvapí, to si asi nemyslel nikto. Ani ja, o to pozitívnejšie prekvapenie ma čakalo (z filmu som videl pred videním len plagát a krátku informáciu o zápletke). Bay spravil svoj najlepší film doteraz od Skaly (1996) a pravdepodobne aj najlepší z celej jeho tvorby. Námetu sa chytil ako tiger, a podobným tempom ho aj rozvíja. Na dvoch hodinách pumpuje bizarnosti, irónie a scenáristicky veľmi výživné dialógy s takou kadenciou až je ťažké uveriť, že je to skutočne podľa skutočného príbehu. A hoci sú udalosti zdramatizované viac pre potreby filmu, žiadne nie sú ohýbané smerom ku gýčovitosti alebo prázdnote. V zdatných a herecky veľmi presných, perfektne obsadených a najmä výborne odohraných rolách sa stáva aj tá najmenšia scénka vizuálne podmanivým, strihom dynamickým filmovým potešením. Ben Seresin ako kameraman je kapitolou úspechu filmu sám o sebe. Odhliadnuc od remeselne vyšperkovaného prevedenia na tanieri zostáva stále správne a v maximálnej možnej miere najlepšie pojatá cesta akou sa daný námet mohol vybrať. Z nemalej miery hlavne vďaka, už spomínanému, výbornému scenáru. Pointa je jednoducho super, hlavne vďaka ironickosti a nefalšovanej snahe nečačkať diváka snahami o moralizáciu ako sa to zvyčajne v Hollywoodskych filmoch deje. Ak by som mal niečo vytknúť, tak snáď len zopár zbytočnejších voice over pasáží a rovnako zbytočnejších mini scénok. Výsledok? Zábavná a pritom vynikajúcim spôsobom vyspelá snímka, ktorá z Baya síce nerobí stále dobrého režiséra ale minimálne mu po katastrofálnych tretích plechovkách napravuje renomé. Viac než kvalitne. 90%

• 19.8.2013  23:37

"Amen, hovorím vám: Pokiaľ nepominie nebo a zem, nepominie ani najmenšie písmenko, ani jediná čiarka zo zákona, kým sa všetko nestane." Matúš 5:18

• 10.8.2013  15:38
    Appaloosa (2008)

Film si svojím striedmym tempom zhruba po dvadsiatich minútach úvodu vykračuje aj po zvyšok takmer dvojhodinovej stopáže. A nenudil ani na sekundu. Scenáristickými kvalitami, výborne psychologizovaným priateľstvom medzi Virgilom a Everettom, skvelým záporákom a najmä nápaditými zvratmi je to western, ktorý si vystačí aj bez tony akčných scén a ak už prídu, tak nikdy netrvajú dlho, o to viac napínavé sú. Ako však ukazuje aj pointa, Appaloosa nie je o strieľaní, je o živote, o korupcii, o povahe ľudí a predovšetkým o tom priateľstve v hesle "Čo by som preňho nespravil". Umiernené tempo je asi dôvod tunajší šesťdesiatich percent ale nebojím sa pridať, najmä pri pohľade na to koľké filmy s podobnými percentami tu majú réžiu, ktorá tej Harrisovej v Appaloose nesiaha ani po päty. Navyše, keď si vybavujem fantastický herecký výkon Mortensena, 4* sú samozrejmosť. 72%

• 8.8.2013  23:38
    Elysium (2013)

Dobrý námet, výborná audiovizuálna realizácia ale príšerne napísaná. Po dopozeraní som premýšľal, že ak by nebolo tej precíznej réžie, tak by to patrilo k tomu najhoršiemu béčku roka. Takto je to áčko, ktoré zabaví, okom strhne no utopí sa vo vlastných postavách, neschopnosti dodať im mocnejšiu motiváciu. Tie sa sami o sebe menia a niektoré vyšumia do prázdna kvôli nahradeniu novými. A nezachránia to ani odľahčujúce komické vsuvky a zvučný casting. Herci ani nemajú, čo hrať. A pointa je na tom rovnako ako motívy postáv - ideologicky to má síce dobrý základ ale koniec sa vytratí kamsi preč a nezanechá za sebou žiadne stopy. Polemika o nespravodlivosti, chudobe a bohatstve, peniazoch a nerovnosti tak zostáva len v pozadí, čo je veľká škoda (a bohužiaľ sa to ešte celé scvrkne len na riešenie med baya!!!). Najhoršie na tom, že prakticky všetkému sa dalo vyhnúť, nebyť nesprávne doriešeného scenára.

• 6.8.2013  11:00
    Výheň (2011)

Atmosférou hutný no obsahom dosť skúpy post apokalyptický film. Dobre natočený. Ten film je skrátka plný opakov. Každý plus má svoju druhú stranu mince. Namiesto vymenovania plusov a mínusov preto radšej prejdem na jadro veci. Nekonzistentnosť a chovanie postáv. Dve kamene úrazu. Nevadila by mi tá neoriginálna zápletka, teda, ani mi nevadí, ale je šialene plytká a z hľadiska hlavných postáv mi bolo takmer ukradnuté či sa vyrieši. A hoci tam dramatický náboj je (vďaka ostrej réžii), motivácie hlavných postáv ho zatieňujú. Totiž, ako napísal Shadwell, jediný kto vo filme má cieľ a systematicky premýšľa v danom svete, sú záporné postavy. Kalkulujú, majú plán, vedia, čo robia. Hlavné postavy sa len chcú dostať do hôr ale to diváka vôbec nezaujíma, sleduje ich na ceste a pri ich každodenných problémoch a hory mu nemá, čo pripomínať, nemá k nim vzťah a túžbu po nich nemá ako od postáv prevziať. Tak to aj neskôr vyzerá keď je prakticky celý film o oslobodení zopár postáv a končí strašne skratkovito, navyše k nemu vedie aj nutný podiel nudy. Práve koniec je nekonzistentný najviac, na jednej strane završuje motív, na druhej strane je divákovi úplne ukradnutý, sledoval predsa úplne iné veci, úplne inú stránku postáv a prakticky, ani mu nezáležalo na jednej z nich. 60%

• 6.8.2013  10:44
    Stoker (2013)

Čakal som, že Stoker ponúkne vedľa perfektnej réžie aj niečo iné než tú réžiu. Bohužiaľ, nie, neponúkol. Dúfam, že Chan-wook Park to však nebude robiť aj v ďalšom filme. Bolo tu už veľa snímkov s podobnou tematikou čo do postáv ale Stoker prakticky neponúka okrem vynikajúcej formy nič svieže, nič bohatšie, nič než komentár, žiadne rozuzlenie alebo súd. Aj preto mi celé vyvrcholenie vyznelo ako nútená súčasť filmu bez hlbšieho zmyslu - ako aj väčšina príbehu. Nemám nič proti scenáru ani proti chovaniu postáv alebo akejkoľvek forme nelogickosti, to k tomuto príbehu právom patrí a nedá sa to vyčítať ale je dosť blbé, že nielen že je neoriginálny ale on ani nič nezanechá, herci si v ňom odvedú svoju prácu na špičkovej úrovni a potom hneď zistím, že to vlastne bol úplne zbytočný film, ktorý nemá šancu niečo zanechať. Skrátka úplne iný Park akého som videl v Trilógii Pomsty (čím nechcem povedať, že Stoker mal byť taký istý, je to odlišný film), ktorý svoju formu doťahoval do takých emocionálnych kriviek až mi bolo zle (v dobrom slova zmysle). Pár perfektne zrežírovaných scén, výborné výkony Wasikovskej a Goodeho, vizuálna hravosť a nápaditosť Parka a okrem toho dosť sóda. 65%

• 6.8.2013  10:31
    Coriolanus (2011)

Po pravde, ako som videl to hodnotenie tu, rátal som, že azda to znamená, že minimálne je to menší prúser. Mám už skúsenosti s podhodnotenými i nadhodnotenými filmami na ČSFD ale toto je mega prúser v tom prvom prípade. Odfajčiť Coriolanus tvrdeniami, že film je "čudný, shakespearovský, ťažký, divný" a inými podobnými nezmyslami bez podloženia neoprávňuje absolútne k zlým hodnoteniam, skôr ukazuje filmovú gramotnosť komunity, ktorá tu tento film nezaslúžene potopila. Pretože to, že je Coriolanus divný, čudný a Shakespearovský má svoj zámer. V režijnom podaní Ralpha Fiennesa, čoby jeho debutu, navyše brilantne spracovaného. Áno, má to svoje muchy, ale určite nespočívajú v teatrálnosti alebo nezvyčajnosti. Ak niekto používa na tento film rovnaké meradlo ako dajme tomu na hollywoodsku produkciu, tak mieša hrušky s jablkami. Coriolanus systematicky a veľmi inteligentne prevádza Shakespearovskú hru do súčasnosti pričom sa nebojí použiť aj Shakespearovský scenár, zvyšuje to spomínanú teatrálnosť a v konečnom súčine to aj demonštruje poctu klasike ako aj jej pointe. Tu sa musím zasmiať keď som v jednom komentári tuto na stránke čítal, že film nemá pointu. Na to sa dá povedať len jedno - naučte sa vnímať! Coriolanus je o politike, zasadením do moderného sveta len chytrým spôsobom podčiarkuje pravdy, ktoré boli jasné už v Shakespearovskej dobe a vôbec, aj v dobe Starého Ríma, skrátka vždy. Mimo to je to po filmárskej stránke aj značne netradičný zážitok, ktorý však neoprávňuje k odpísaniu filmu s nič nehovoriacim "je to čudný film!". A v čom je to netradičné? Okrem divadelného scenára divadlo pripomína aj výprava. Prostredie Ríma nie je nijako špecifikované, vidíme tradičné mestské kulisy s nespokojnými ľuďmi (väčšinu času teda) no predsa sú tu prostriedky, ktoré jasne ukazujú, že nejde o podobu mesta ale o fakt, že mesto tvoria ľudia, čo predsa vraví aj sám scenár. Réžia nekladie dôležitosť scenériám ale ľuďom, pri scénach s ich veľkými počtami ich kamera "nevie pobrať naraz", stráca sa medzi nimi lebo tvoria mesto. Možno práve štylisticky veľmi osobitá stránka Coriolanusa odradila väčšinu k obyčajnému konštatovaniu, že je to somarina. Dúfam, že raz začnete dávať každému filmu presne to, čo si zaslúži. Pretože po objektívnej stránke Coriolanus splnil prakticky všetko, čo chcel - priniesol do modernej doby klasickú Shakespearovskú hru so scenárom hodným Shakespeara, rozjatril politiku a jej nemenné problémy, polemizoval nad úlohou ľudu a jeho ľahkým ohýbaním a takisto systematicky rozvíjal svoju hlavnú postavu do tých najmenších drobností (vďaka Fiennesovi a Redgraveovej za fantastické výkony). Vytkol by som azda len občasnú nudu ale to už s teatrálnymi divadelnými postupmi vo filme chodí, nie je to zápor, ktorý by objektívne podkopával hodnotu filmu, skôr ukazuje ako objektívne je Coriolanus zrežírovaný vo svojej podstate a pointe. Celkovo nie je vo filme takmer žiadna scéna zbytočná a to sa nedeje každý deň. Píšem už dlho takže len hodím poslednú pochvalu Johnu Loganovi za výborne adaptovaný scenár a vzďaľujem sa. 80%

• 4.8.2013  23:16

Americká verzia Chan wook Parkovej trilógie Pomsty. Akurát film je iba jeden a na rozdiel od hĺbavého a emocionálne náročného štúdia aké predvádza Park, Jeff Nichols robí to, čo predvádza aj v zvyšných dvoch filmoch svojej filmografie - rýdzu nezávislú filmárinu založenú na premyslených kamerových expozíciách, atmosférickej minimalistickej hudbe a najmä na ľahkosti rozvoja postáv, takmer nenútenej a predsa strhujúcej. Jednoducho je to ten najsprávnejší pohľad na pomstu aký som vo filme videl (okrem Parkovej trilógie, tá pomstu síce takisto neomylne kritizuje a odmieta ale činí tak diametrálne odlišným prístupom - jej predvádzaním). Jeff Nichols bude v budúcnosti veľký režisér. Každý jeho film si ma niečím hlboko získal. Pre neznalcov jeho tvorby odporúčam začať s Take Shelter a ak sa vám nechce pozerať všetky 3 filmy, ktoré spravil, zostaňte len pri Take Shelter. Ten film skrátka stojí za to, rovnako ako Shotgun Stories. 90%

• 16.7.2013  11:33
    Pozemšťan (2007)

Vynikajúci dialógový film s galaktickým presahom scenára. Presne taký typ filmu, ktorý podnecuje debatu pričom je samotne len o debate. A hoci je dôležité uvedomiť si, že niektoré škandalózne odhalenia sú historicky nepresné a nemožné (Nový zákon má naproti starému dosť silnú historickosť a to uznávajú aj odborníci, koniec koncov, keď sa ešte aj v historickej encyklopédii píše, že Nový zákon patrí k dôležitým historickým prameňom, už to niečo znamená), je to súčasť a podstata filmu, t.j. nemôže sa to vnímať ako chyba, nakoľko je to celé fikcia a ako taká si môže dovoliť rozmýšľať nad rámec faktov a nad rámec šialenosti či uveriteľnosti lebo je to celé o otázke "čo ak...". Ja som sa touto otázkou nechal pohltiť vďaka vynikajúco napísanému scenáru a bol som len a len obohatený vynikajúcim mysterióznym filmom s tak jednoduchou ale prepracovanou pointou, že sa nad ňou prakticky nedá nepremýšľať minimálne z hľadiska jej prehodnotenia alebo len čírej zaujímavosti k danej téme. The Man From Earth je veľmi inšpirujúci film, ku ktorému sa iste ešte vrátim. Vzhľadom k žánri a príbehu tiež nevidím problém byť s hodnotením štedrejší. Koniec koncov, historické nepresnosti sú tu dôležité a účelné vzhľadom k podnecujúcej funkcii pointy. 90%

• 15.7.2013  11:20
    Trans (2013)

Už si nepamätám aby som nejaký triler pozeral hneď deň po jeho prvom pozretí odznova a s ešte väčším entuziazmom si ho vychutnal. Danny Boyle opäť potvrdzuje, že patrí k tým najlepším režisérom dneška. TRANCE je režijne dravý, vizuálne pohlcujúci, hudobne hypnotický a príbehom strhujúci film. Dovolím si tiež vrcholne nesúhlasiť s tvrdením, že film nič neznamená. Aj odhliadnuc od jeho formálne perfektnej stránky je to stále výborné zamyslenie sa nad rozhodnutiami, ktoré v živote podnikáme a nad tým či ich aj koniec koncov ľutujeme. Na jednej strane nás tak Boyle so svojím TRANCE berie preč od nášho bežného sveta a robí to, čo filmy dokážu perfektne - strháva nás do iného sveta, preč od nášho, núti nás premýšľať nad problémami postáv a nie nad realitou, no na druhej strane je celá tá formálne, technicky i naratívne špičková trilerová dráma nie len o prezentácii. Ako som spomínal vyššie, Boyle v spolupráci s Hodgeom veľmi dobre vie, čo ten film znamená. A môže to zistiť každý, dokonca bez veľkého nadsadenia môžem povedať aj to, že interpretácie môžu byť rôznorodé a pritom celkom pravdivé z každej strany. A hoci zo mňa stále prýštia emócie, celkom objektívne sa dá zhodnotiť, že TRANCE, ak vám už nič nepovie, čo sa môže stať iba ak mu to nedovolíte, stále zostane filmom, ktorý je do slova a do písmena moderný... svojím audiom a vizuálom strhne, vynikajúcou kamerou a strihom vás bude drať dopredu nezastaviteľným tempom naratívu. Skrátka, v rámci žánru je to perfektné či už si pripustíte pointu alebo nie. U mňa suverénných 100%, objektívne 90% čiže stále výborných a zaslúžených 5*.

• 8.7.2013  13:51
    Lesní duch (2013)

Solídny ale ako pri takmer každom remakeu, na viacerých miestach nedotiahnutý film. Áno, je to brutálne a odporné, útočiace a zároveň ťažko znesiteľné nech ste už videli čokoľvek ale zatiaľ čo Raimiho film toto násilie systematicky rozvíjal, tento remake ho má akoby len preto lebo ho musí mať. Dôkazom je úplne náhodné nájdenie píly na odrezanie ruky, takisto náhodné nájdenie klincovačky a zoznam by mohol pokračovať. Jasné, že to všetko svätí účel tvorcov ale je to strojené. Paradoxne najvernejšia vec originálu je kamera, nechutne lietajúca po lese a nepríjemne prekvapujúca obrazom, ktorý objavuje. Naopak najdebilnejšia vec, ktorá bráni od 4* sú tie mega hlúpe postavy. Seriózne, nedá sa aspoň pre jeden hororový remake vybrať aspoň trochu lepší scenárista, ktorý vie, že tie naivné rečičky a žabomyšie problémy sa dajú spracovať aj hodnoverne alebo sa dajú rovno odstrániť a nahradiť niečím lepším? 60%

• 5.7.2013  13:10
    Muž odnikud (2010)

Vynikajúca akčná dráma, ktorej jediný mínus je v slabom a trochu zdĺhavom rozbehu. Venuje sa síce postavám a rysuje základné ťahy ale zároveň ich predostiera príliš veľa pričom väčšina sa ani k slovu nedostane a pôsobí len ako síce dôležitá, ale nezaujímavá vložka (línia s políciou napr. postavami nemá, čo veľmi povedať). Keď však Cha Tae-Sik uniká z policajnej stanice, rozbieha sa intenzívna, napätím srdcervúca odysea za hľadaním jedinej veci, ktorá má pre Chaa v jeho živote zmysel. A pritom ho nadobudla až stratou. Emocionálna separácia je pre Chaa odrazu chybou, ktorú môže odplaviť len nájdenie So-mi. Je to síce tradičná zápletka ale réžia ju pozdvihuje do značne umeleckejšej roviny z veľkej miery práve vďaka osobitému kórejskému štýlu filmovania a obrazovým rozprávaním (čím rozhodne nemyslím, že by scenár bol zlý, práve naopak). A Bin Won mal dostať oscara minimálne za posledný záber. Jeong-beom Lee zasa ocenenia za vynikajúcu réžiu, choreografia súbojov navyše úzko súvisí s postupným návratom zmyslu do Chaovho života. Kým zo začiatku filmu sú jeho schopnosti prezentované len útržkovito a často len nepriamo napr. zo servisnej kamery, neskôr, po tom, ako si symbolicky ostrihá vlasy a vráti sa do života kde mu na niečom záležalo (v spomienke na rodinu je rovnako ostrihaný), sa dostáva k slovu už priama ukážka jeho boja riadeného túžbou bojovať za to, za čo sa oplatí. Pána kameramana tiež treba pochváliť, hlavne za ten skvelý záber skoku cez okno. Dalo by sa ešte veľa analyzovať a veľmi rád by som udelil 5*, ale zostanem objektívny. Ajeossi je jednoducho vynikajúci akčný film s bohato rozpracovanou psychológiou záberov v kontexte s réžiou a postavami a rozhodne by mal mať ďaleko viac hodnotení než tu. 87%

• 3.7.2013  23:57

Tak neambiciózny film je zábavnejší než rôzne akčné srágory zvané block buster. Olympus Has Fallen sa nedá potopiť tvrdeniami, že je to klišé alebo že to je americké až sa z uší parí. To sa jednoducho nedá. V prvom rade preto lebo je to americký film myslený vážne a to znamená, že Hollywood v ňom uplatní svoje tradičné rozprávačské postupy a techniky veľmi pevne. Pokiaľ očakávate triler s prekvapivým dejom, je jasné, že to sklame. Choďte do toho bez očakávaní a príjemne vás to prekvapí. Ako?! Nuž, navzdory tomu, že áno, je tam klišé, že áno, je tam patriotizmus, že áno, scenár stojí za 5 eur, že áno, človek vie ako to skončí, je to jednoducho perfektne odvedená režijná práca. Fuqua môže byť hrdý, počas dvoch hodín schematického rozprávania nenudiť a pritom vedieť ako to všetko nasleduje, sa už dnes len tak nevidí. A môže za to viacero faktorov. V prvom rade, režisér miesi veľmi vydarene jednoduchý príbeh s politickým pozadím s nefalšovanou akčnou náložou s R ratingom a osamelým hrdinom a lá Casey Ryback (za výbornú asociáciu, ktorá by ma asi nenapadla, ďakujem Cervenakovi). Vtedy začína tá pravá zábava. Herectvo Gerarda Butlera, ako aj zvyšku obsadenia, je iste diskutabilné ale tu nejde v prvom rade o žiadne oscarovské roly, toto je film, ktorý má fungovať v najlepšej možnej miere pri danom scenári. Ak sa na to takto pozriem, vidím maximum herectva aké môžem čakať. A verte mi, herci za rozmedzie ich role nemôžu. Fakt je, že aj tá akcia sa dokonale tvári ako prvotriedny film, čomu by sa aj dalo veriť ak by nebolo tých otrasných efektov. Olympus Has Fallen je uvedomelý film poukazujúci na dôležitosť krízových situácií nech už sa to ich obecenstvu páči alebo nie, však sú to práve tie situácie, ktoré veľa menia v budúcnosti. Hoci, v pozadí tej americkej vlajky a gýčovitého scenára, sa to ako vydarený film každému nemusí zdať. Kľúčom je preniesť sa cez ten patriotizmus, pochopiť, že to takto v americkom filme skrátka musí byť, kto čaká niečo iné, klame samého seba. 75% za to, že film je viac než dúfal, že bude. A za to, že napriek tomu vážnemu feelingu je to skrátka akčný nárez, ktorý odpúta od reality a rozhodne sa pri ňom dá vypnúť.

• 1.7.2013  16:00

Bežná rodinná oddychovka bez jediného prekvapivého miesta, vystavaná do bodky a do písmena podľa dnes používaných bežných hollywodskych postupov. Do bodky a do písmena znamená, že dané postupy sú len spôsobom akým režisér Softley zorganizoval celú tú maškarádu aby sa to dalo zniesť ako jedno hubka a nepridal žiaden zaujímavý nápad, žiadnu invenciu a ani nevyužil bohatý nápad. Nerobí poctu fantasy knihám, len ich nemiestne využíva tak ako sa mu to hodí. Aspoň, že Serkis je fajn záporák. Efekty tiež ušli. Fraser je len face, ktorému to tam vážne nesluší. 55%

<< předchozí 1 2 3 4 6 7