IZFNP

2 body

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24
    • 26.3.2021  21:32
    Raya a drak (2021)

Nič prevratné sa tu nekoná, lebo už aj na ten prevratný vizuál sme si zvykli. Ľúbivý, farebný balzámik na dušu inšpirovaný východnými kultúrami. Animovaný veľkofilm. Ale obecne priemer.

• 14.3.2021  11:03
    WandaVision (TV seriál) (2021)

Toto si musím nechať prejsť hlavou. Na jednu stranu Marvelu tlieskam, ako dokáže ísť do rizika a pritom vyzerať, že má všetko pevne v rukách (také to, ako keď pozorujete vrcholového športovca, vďaka ktorému jeho šport vyzerá, že ho zvládne každý). Má to nápad, má to energiu, má to filmové CGI (obecne filmový vizuál) a napriek tomu, ako divný seriál je, vlastne skvele do MCU zapadá a dokáže ho ako obohatiť o niečo nové, tak organicky posunúť ďalej. Nehovoriac o tom, že celá hodnota produkcie je famózna a hlavne prvé epizódy sú úžasne spracované i zahrané. Na druhú stranu musím povedať, že ma seriál úplne k obrazovke neprikoval a taktiež som rozpačitá z postavy Agathy, pretože mi napriek skvelej Kathryn Hahn prišla v tomto univerze ako päsť na oko. Seriál taktiež mohol dlhšie držať diváka v nevedomosti ohľadom toho, čo sa deje (niežeby sa to nedalo odhadnúť už z trailerov, ale aj tak) a taktiež záverečná epizóda sklamala svojou rutínnosťou a deravým koncom (SPOILER: to Wanda fakt len tak odkráčala po tom, čo väznila a de facto mučila všetkých tých ľudí?). Obecne neviem, či ma seriál bavil sám o sebe, alebo či som viac-menej len nadšená z toho, že MCU opäť raz ukazuje niečo, do čoho by nikto iný nešiel, a svojím spôsobom to funguje. Projekt je mi sympatický, pretože som nezlomným zástancom originality a odvahy u tvorcov. Zároveň ale seriál nestráca nádych marvelovky. MCU je mašina, ktorej samotná existencia ma privádza do úžasu a hrozne oceňujem, že fanúšikov za posledných 13 rokov nikdy výrazne nesklamal. I preto mám asi pocit, že vďaka tomu, ako celý Disney+Marvel kolos funguje, človek mu kde čo rád odpustí. Na druhú stranu sa sama seba objektívne pýtam: je tu vôbec čo odpúšťať?

• 13.3.2021  13:24
    Ginny a Georgia (TV seriál) (2020)

Netflix skombinoval How to Get Away with Murder, 13 Reasons Why a Gilmore Girls (mladá matka s dcérou v tínedžerskom veku, a ešte sa tam motá aj dobrácky majiteľ miestneho pohostinstva, ktorý je do nej tajne zamilovaný...) a ono to funguje. Prvú polovicu som sa takmer konštantne usmievala, či už nad mladými láskami a priateľstvami, alebo nad rozkošným prízvukom Brianne Howey (ktorá je pre mňa seriálovým zjavením 2021). V druhej polovici už sa pritvrdilo ako na kriminálnej zápletke, tak na prezentovaní psychických problémov mladistvých. Je to taká agitka, za všetko a proti všetkému, ale zároveň je to stále vcelku feel-good záležitošt, ktorú je ľahké skonzumovať na jeden záťah. Raz za čas je takýto seriál fajn, i keď hlavne pre ženské publikum, a Netflix to vie. PS: Je fascinujúce, ako sa za posledných 10 rokov zmenila mládež a spôsob jej prezentácie v TV.

• 27.2.2021  19:05

Sympaticky inak postavený dokument. Tvorcovia volia zábavnejší, no zároveň seznácie chtivý prístup, čo môže milovníkov serióznych dokumentov odradiť, ale bežného diváka to zrejme bude baviť. Patrím k druhej skupine. Malo to spád i informačnú hodnotu, malo to svojich "hrdinov", vedcov a výskumníkov, ktorí sa objavovali pravidelne, a tvorcom sa podarilo predstaviť 72 zvierat a pritom nezačať nudiť. Len som sa pri sledovaní rozhodla, že v Latinskej Amerike ma nikdy nikto neuvidí :D Seriálu by extrémne pasovala týždenná periodicita, viem si predstaviť, že toto by bol skvelý pravidelný program na sobotné ráno.

• 20.2.2021  16:10

Moderný, šik, charizmatický snímok, na ktorý sa dobre pozerá. Pike bola skvelou voľbou, film si kradne pre seba, tento typ chladných, vypočítavých, inteligentných sviní jej sedí. Výborná záplietka so skvelým twistom, čiernym humorom a príjemným tempom. Spokojnosť.

• 17.2.2021  11:29

My most favourite guilty pleasure movie. Stuart Townsend je najlepším moderným upírskym kastingom a nie že nie.

• 6.2.2021  22:12

Zo začiatku zábavné a sympatické, ku koncu rozpačité a slabé. Proste priemer. Tie glóbové nominácie sú úlet, ktorý je do určitej miery vizitkou roku 2020.

• 3.2.2021  22:31
    Prokletá (TV seriál) (2020)

Zo štvrtiny prekvapivo fajn, zo štvrtiny priemer a z celej polovice papundeklová kravina. Dlho som nevidela seriál, ktorý by bol tak nejednoznačný. Občas som sa pristihla v úžase, ako peknú scénu tvorcovia vytiahli z rukávu a zopár vecí skutočne fungovalo, ale potom vždy prišlo niekoľko scén, ktoré boli buď umelé, trápne, hlúpe alebo lacné. Ako celok je to však stále tak nejak na stred, momenty to malo a z ďaleka nie všetko bolo na prt. Ako béčková televízna zábava sa to zrejme dá pozerať. 45%

• 30.1.2021  10:51
    Pirát divoký Jack (TV seriál) (1998)

Božeee, milovala som! 😃

• 30.1.2021  10:49
    Špionky (TV seriál) (2001)

Čiste female-centric seriálov na detských staniciach zase toľko nebolo, takže Špónky boli pre mladé slečny zjavenie. Áno, diely boli extrémne pritiahnuté za vlasy, ale veď to nevadí. Všetky sme sa tešili, keď zazvonila pudřenka, pretože volal Jerry s ďaľsou úlohou 😃

• 30.1.2021  10:45
    Inspektor Šikula (TV seriál) (1983)

Inšpektor Gadget nepatril k mojim topkám, ale občas moc pobavil.

• 30.1.2021  10:44
    Tutenstein (TV seriál) (2003)

Milý seriálik, ktorý som si jednu dobu fičala. Zábavné postavičky, zaujímavé zápletky a trochu vzdelávacej hodnoty.

• 30.1.2021  10:42
    Galactik Football (TV seriál) (2006)

V okruhu mojich kamarátov som bola jediná s týmto názorom, ale uuuu tento seriál bol super :D

• 30.1.2021  10:41
    Třída číslo 402 (TV seriál) (1999)

Skúške času seriál radšej podrobovať nebudem, stačí mi, že ako decko som Triedu číslo 402 mohla pozerať nonstop. Poobedia v spoločnosti týchto a mnohých ďalších hrdinov na Fox Kids / Jetixe boli skrátka super.

• 30.1.2021  10:37
    Tři kamarádi a Jerry (TV seriál) (1999)

Cringe a úchylárna, kde človek neraz zapochybuje, kto je cieľovým divákom. Ale zároveň v mnohých smeroch originálny počin.

• 30.1.2021  10:34
    Winx Saga: Osud (TV seriál) (2021)

Od teen seriálu o vílach inšpirovaného animovaným seriálikom pre deti som čakala podstatne menej. Netflix si však zarobil na ďalší hit medzi mladším publikom, pretože do projektu investoval, aby nevyzeral lacne, plus opäť raz nesiahol vedľa pri obsadzovaní mladých postáv. Výsledok je tak oveľa menej stupídny, než som čakala, a vlastne som si seriál užila. Scenár nie je dokonalý, občas šuští papierom či je umelo tajomný, ale inak sa jedná o zábavný fantasy počin plný mágie, ktorý si svoju cieľovku nájde.

• 30.1.2021  10:28

Uhrančivý film, na ktorý se nedá prestať pozerať, za čo môže hutná atmosféra a genius loci Nového Anglicka prvej polovice 17. storočia. Mrazivé, fascinujúce, desivé. Veľmi netradičný a veľmi zaujímavý divácky zážitok.

• 30.1.2021  10:04

Predlohu nepoznám, trailery som videla dávno a teraz si film pustila náhodou. A vlastne som spokojná, piatkový večer level televízna zábava v hollywoodskom podaní. Why not. Papundeklové scény a jednoduchý scenár sú vyvážené zaujímavým svetom a sympatickým ladením do dobrodružnej zábavy pre celú rodinu.

• 20.1.2021  10:17

Nj, murder documents má Netflix v malíku. Prvý diel ma veľmi nechytil, ale po skúsenostiach s Tedom Bundym, kde to prebehlo rovnako, som vytrvala a posledné dva diely už ma vyslovene strhli. Tvorcovia sa nebáli byť obrazní, do veľkej miery sa tu spoliehajú na vlastné rekonštrukcie miest a prostredia, takže to chvíľami zaváňalo History Channelom, ale materiálu vyhrabali zase raz neskutočné množstvo a poskladali ho bezchybne. Treba však uznať, že "predloha" tvorcom priala, samotný príbeh by v pohode utiahol krimi seriál, a toľko prapodivných historiek sa tu našlo (žena s klúčami, pár ktorý prežil ranu do hlavy, zubár!), až nechápem. Toto si koleduje o sfilmovanie, ale diváci asi ani nebudú veriť, že ide o true story. PS: Milujem, že 3 hodiny čistého času divák sleduje, aký bol Richard Ramirez netvor, sociopat a násilník, a potom príde 10minútová pasáž o tom, aký mal sex-appel, ako bol atraktívný a charizmatický. Only on Netflix :D

• 17.1.2021  22:53
    Smrt do roku 2020 (TV film) (2020)

Prvá polovica bola zábavná a trefná. Druhá sa sústredila hlavne na prezidentské voľby a obecne bavila o niečo menej.

• 13.1.2021  21:49
    Co je Andy? (TV seriál) (2001)

Čau já jsem Andy, a fórky dělám rád, když se můžeš zasmát, to je príma věc. Začne to zcela nevinně, pak se to divně vyvine. To zase Andy vyvedl věc... 😃 Dnes po 15 rokoch je to ultimátny trip down the memory lane. Jasné, dospelý človek by už len krútil hlavou, ale vtedy... Vtedy bol Andy proste cool 😃

• 13.1.2021  21:24
    Král Šamanů (TV seriál) (2001)

Actually, Kráľ šamanov bolo moje prvé anime, ktoré som poctivo pozerala od prvého po posledný diel a asi i jeden z mála seriálov na Jetixe, ktorý rozprával kontinuálny príbeh. Nj, to boli časi, kedy som ako decko prišla domov zo školy, pustila Supermax / Fox Kids / Jetix a fičala na ňom do večera. Pretože tam skrátka bolo čo pozerať a mnohé z tých seriálikov by obstáli aj v skúške času (Život s Louiem, Co je Andy?, Třída číslo 402 apod., to sú dodnes absolútne srdcovky). Dnes už neviem, čo presne som na tomto seriáli tak milovala, či to bol hlavne úžasný humor, myšlienka alebo súboje, ale to je jedno, pocit ostal. Pocit, ktorý som mala pri poslednej scéne, keď oblohou letela kométa a zahrala titulná skladba... Zimomriavky.

• 13.1.2021  21:14

Úžasne citlivý, smutný a silný diel. Tlieskam.

• 13.1.2021  20:58
    Violet Evergarden (TV seriál) (2018)

Prekrásny vizuál, hlboká myšlienka, nádherný príbeh. Ale tak, ako ma niektoré slabšie anime vedia strhnúť, tak ma niektoré kvalitné anime vedia nechať chladnou. Violet Evergarden rozhodne kvalitným anime je, musím však povedať, že ma prvé epizódy príliš nebavili. Samotná hlavná postava bola extrémne zvláštna a veľmi som nechápala celú tú vojnovú minulosť. Epizódne príbehy síce mali čo ponúknuť, ale keďže som nemala až taký vzťak k hlavnej hrdinke, na to bola príliš mdlá a ťažko sa dala čítať, išli i pointy epizód trochu do stratena. Zlomilo sa to až cca v polovici, kedy sa začala ukazovať Violetina premena a i ja som voči nej pookriala. Desiaty diel je scenáristický vrchol, ale takmer všetky ľudké príbehy sú tu dramaticky silné. Spätne sériu ako celok hodnotím nadpriemerne, oceňujúc oveľa viac i prvé epizódy, nakoľko už chápem, o čom tento netradičný, no citlivý coming-of-age kúsok je. Navyše sa naňho veľmi fajn pozerá, najmä zábery krajiny sú úžasné. Emociálne extrémne silné a vyspelé dielo, ktoré je oveľa viac o pocitoch, než o deji.

• 12.1.2021  18:17
    Vampire Knight - Guilty (série) (2008)

Druhá séria je o niečo vážnejšia než prvá a hlavne ku koncu emocionálne tlačí na pílu. Fangirling záchvaty z prvej série vystriedalo pomerne komplexné pojatie príbehu troch hlavných hrdinov, niektoré veci mi došli až keď som seriál po druhom pozretí prebehla rýchlo znovu. Posledné diely tohto čistokrvného shoujo kúsku ma emocionálne vcelku zničili, tá bezútešnosť vzťahov ústrednej trojice je tu podaná naprosto famózne. A hlavne je to niečo, o čom som premýšľala ešte pár dní, snažiac sa to uchopiť, zaškatulkovať, ale bez úspechu. Nepoznám seriál, ktorý by ma podobným spôsobom činil tak uspokojenú a zároveň tak ultimátne neuspokojenú.

• 12.1.2021  18:13
    Vampire Knight (TV seriál) (2008)

S odstupom takmer dekády som si tento kúsok pozrela znovu, pretože kedysi ma očaril. A úprimne ma prekvapilo, že na druhý raz ma toto anime dostalo ešte viac. Vo Vampire Knight sa stále významne pozerá, obkecáva jedna vec aj štyri diely, vývoj v deji je za celé dve série takmer nulový... Ale to vôbec nevadí, pretože Vampire Knight i Vampire Knight Guilty majú atmosféru, vlastné tempo, vlastný štýl. Kresba nie je zložitá, ale za to krásna, a soundtrack je veľmi podarený. Skrátka a dobre, toto je guilty pleasure ako vyšité. Vampire Knight fanúšikovi (ok, fanúšičke) poskytuje famózny fanservis a zároveň ju necháva totálne na holičkách, pretože happy end sa tu nekoná. Pre nikoho. Na prvý pohľad plytká shoujo záležitosť, ale podľa mňa komplexnosť vzťahov medzi postavami posúva toto dielko o dosť vyššie. Nielen, že sa na toto anime dobre pozerá, i príbeh má čo ponúknuť a hlavne postupné odhaľovanie histórie tomu dodáva drive. Jediné čo, tak by postavy mohli menej spomínať - štvrtina stopáže je len o tom, ako niekto (hlavná hrdinka hlavne) prehráva scény, ktoré sa stali v posledných dieloch a do toho sa pýta dokola tie isté otázky. Posledné diely série Guilty ma emocionálne vcelku zničili, tá bezútešnosť, no zároveň hĺbka vzťahu ústrednej trojice je tu podaná naprosto famózne. A hlavne je to niečo, o čom som premýšľala ešte pár dní, snažiac sa to uchopiť, zaškatulkovať, ale bez úspechu. Nepoznám seriál, ktorý by ma podobným spôsobom činil tak spokojnú a zároveň tak ultimátne nešťastnú.

• 12.1.2021  18:06
    Vampire Knight - Season 1 (série) (2008)

S odstupom takmer dekády som si tento kúsok pozrela znovu, pretože kedysi ma očaril. A nie, nestratil svoje čaro. Skrátka a dobre, toto je guilty pleasure, ktoré fanúšikovi poskytuje famózny fanservis a zároveň ho necháva totálne na holičkách, spokojného i zúfalo nespokojného.

• 12.1.2021  18:00

Milé. Postavu Lizzie veľmi nemusím a je pre mňa stále zvláštne pozerať Kuro mimo hlavný seriál, ale tu sme videli veľa z počiatkov Ciel x Sebastian histórie, čo oceňujem. Myslím, že toto OVA sa v kontexte celého univerza nestratí.

• 12.1.2021  17:52
    Diabolik Lovers (TV seriál) (2013)

Jediné, čo na tomto kúsku oceňujem, je pojatie upírov, ktoré bolo vlastne celkom osviežujúce. Tá sebestrednosť, sadizmus a nedostatok empatie k tomuto druhu tak nejak pasuje, a páči sa mi, že tu to bolo vcelku nekompromisné napriek tomu, že títo upíri neboli záporné postavy v pravom zmysle slova. O to viac nechápem záver. Ale tých vecí tu nechápem viac. Nečakala som žiadnu hitparádu, čítala som komentáre tu i inde. Ale myslela som, že seriál bude aspoň zábava. Nebol. Nakoľko celková stopáž je okolo troch hodín, nie je to také hrozné, ale priznám sa, že som to pozerala len preto, aby som zistila, či sa tam reálne niečo stane a či ten chabý character development bude mať aspoň nejaké vyústenie. Spoiler: nemal. Záver je tak odveci, ako nič iné - možno som to len ja, ale asi by som nechcela obetovať život kvoli šestici kreténov, ktorí ma opakovane týrajú. Ako drinking game by to ale bolo výborné, zaručujem, že keby divák pije vždy, keď hrdinku napadne niektorý z jej spolubývajúcich, do pol hodiny nie je doma čo piť. Ale dobre, strašne som sa smiala --> sama na sebe, že som niečo takéto vôbec pozerala :D But it's something!

• 8.1.2021  09:39

Kedysi v detstve som videla Princeznu Mononoke a potom prišla viac ako dekáda, v ktorej som nevidela jediný film Studia Ghibli. Rozhodla som sa napraviť svoje kinematografické hriechy, k čomu dopomohol hlavne Netflix, ktorý má veľa Miyazakiho aktuálne v ponuke. A prvý výber padol na tento príbeh a ja hneď na úvod musím pochváliť jeho úžasnú fantáziu, kresbu a hudbu. Avšak ako divák odchovaný prevážne na západnej animovanej tvorbe (s občasným anime na watchliste) si musím zvykať, pretože rozprávačské postupy rozprávok z dielne Ghibli sú niekde úplne inde. Očakávať, že pôjde o tradičný film pre deti, s tradičnými rozprávačskými štruktúrami, je na škodu veci, pretože potom divák vo všetkom hľadá zmysel a logiku. Ak som niečo po zhliadnutí teraz už troch Miyazakiho filmov pochopila, je to to, že zmysel a logika tu síce sú, ale nie také, aké divák čaká. A že film treba sledovať s otvorenou mysľou. To je niečo, čo nemusíte učiť deti, iba dospelých - deti si tento film rozodne užijú a ja sa k nim rada na tie dve hodiny pridám. Prvú polovicu filmu som sa každých pár minút usmievala, utopená v detskej radosti, nadchnutá nápadmi, rozkošnosťou a úprimnosťou snímku. Ktorý je hravý i vážny zároveň. V druhej polovici už na mňa doľahol vplyv západu, pretože som zrazu potrebovala jasné odpovede na svoje otázky a tie skrátka neprišli. Keď som potom na internete googlila "Howl's Moving Castle explained", našla som veľa príspevkov, ktoré len postupne popísali dej. A mne došlo, že keď otvorím myseľ, prestanem riešiť zápletku a nechám film na seba pôsobiť pocitovo, dá mi oveľa viac.

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24