Šifra mistra Leonarda (2006)

Knihu jsem četl a dávám 3***, už proto, že nasrala tolik kostelních myší, a také proto, že mi ukázala, kterých z kamarádů si mám vážit a s kterými si o tom promluvit. Popravdě řečeno jde o literaturu základní školy (možná střední), tím více americké. Myslel jsem si, že je kniha do češtiny přeložena plytkým jazykem využívajícím vět chudě rozvitých. Proto jsem si sehnal originál a profackoval se, je to totéž. Lidé čtou DVC hlavně proto, že nad tím nemusí přemýšlet, jenom si pak řeknou, kolik toho ví o Templářích, Převorství Sionském a Opus Dei a proč se o tom ve škole neučili. Nicméně hlavní otázku jsem si dnes položil, proč točit film z knihy, která je svým způsobem film. Každý, koho znám, přečetl knihu za 3 dny (včetně mne). Připadalo mi, že nečtu, že se dívám na film. Všehcno bylo přesně popsáno, auta, podlahy, oblečení... a netrvalo to dlouho. Pan Howard měl možná stejný pocit, tak udělal to, co udělal. Nemohu se zbavit pocitu, že člověk, který knihu nečetl, filmu asi rozumět nebude. Nebo spíše nepochopí maličkosti, na které "čtenář" čeká, hledá a nenachází. Film určitě nebude shozen knihou neposkvrněnými pannami čistých duší, které si tak vychutnají atmosféru velkých obrazů, katedrál apod. Někdy je opravdu lepší nevědět nic. Jo a polovinu hodnocení chci odůvodnit edukativním záměrem ukázat lidem, jak vypadá Louvre, Londýn a Rosslyn. I když jen tak mezi námi, myslím, že kdo v těchto posvátných místech se někdy pohyboval, ví, že ti režiséři jsou absolutní ignoranti a ocasové. Tohle by prostě amíci točit neměli, ne filmy a Evropě by zásadně neměly točit prázdné palice, co nepoznají rozdíl mezi jemně opečenými svíčkovými řezy v rockforu a hamburgerem. A to herecké obsazení mi už vůbec nesedělo. Co kdyby hrál místo Hankse Tim Robbins a místo Rena Karel Roden, sir Teabing byl fajn, ale záporný Sean Connery by byl terno.

Osudový dotek (2004)

Jelikož je dosti moderní se o této poměrně staré teorii (objevena v 60.letech meteorologem Edwardem Lorenzem a je vlastně částí teorie chaosu) zmiňovat už i v pitomých seriálech, jde o jistou devalvaci. Film začíná tajemně, zajímavě, každý čeká, co to bude. Později se ukáže, že je natočen pro co nejširší publikum. Asi jako poslední 007. To je velmi tristní okolnost. Takhle zprznit tak nádhernou teorii. Motýl, který dnes v Pekingu rozvíří křídly vzduch, může příští měsíc vyvolat bouřku v Nem Yorku.

Zkrocená hora (2005)

Čím déle jsem se díval, tím víc mě film bavil, možná spíš zajímal. No a člověk si řekne, je to kravina, ale kolik takovýchto ztroskotanců kolem nás žije? Asi hodně. Ani se panu prezidentovi Bushovi nedivím, že se mu nelíbil. Pokud není open mind, namá šanci. Skláním se před výkonem Ledgera.

Casanova '70 (1965)

Jak říká Foma, pro občasné návštěvníky Itálie nádherný "cestopis" a záběry z míst, kam se jen tak nedostanete. Marcello byl pro svádění stvořen, tento herec, který hraje nejvíce, když nehraje, nemá chybu. Nádherné vyvrcholení na závěr při procesu je úžasné. Grande Italia, doporučuji všem fanouškům italské kultury nebo snad jen Marcella.

Medvěd (1988)

Neobyčejně emocionální zážitek se "zlým francouzem", který nakonec není tak zlý, jako vždy bývá.

Vše o mé matce (1999)

potlesk prosim, ne nešetřete potleskem, to ten potlesk máte jen tak doma, vždyť Vám tam zhnije. Víc, křičte víc... Tohle chce přídavek. To byl vole koncert.

Mluv s ní (2002)

Bingo, opět rána do černého, tohle umí jedině PA. Všechno do sebe vražedně zamotat, a pak hodit klubko ze schodů. A kopat do něj. Ježiši jak jsem rád, že ti Evropané točí filmy.

Kika (1993)

bez jakýchkoliv komentářů nejvtipnější Almodovaruv film, jaký jsem viděl. tzv perverzní smršť plná kinder vajíček za nádherného letního dne.

Špatná výchova (2004)

původně 4*, ale dnes 5*, protože Gael je master, neboli maestro. Totéž Pedrův kameraman a vůbec Pedro taky. Nemohu nezmínit nádherné interiéry a barvy, které jsou u Pedra standartní. Hola, Hej, trošku prudérní povahy to nerozdýchají, ale je to dobré, nakonec je to docela dobré.

Tajemství slov (2005)

O jak je Pedrův vliv cítit z plátna. Kamera překrásná, úderné dialogy, herecký koncert. A ty barvy, hhhuuuuu, ty miluju.