• Hudební

Duše (2020)

Videné v kine s deťmi (dvaja prvý stupeň, dvaja druhý stupeň) a ostal som veľmi milo spokojný. Porovnanie s Inside Out je síce namieste, ale pre detského diváka vzdialené. To, že sa rieši psychický svet, je pre deti príliš abstraktné prepojenie, aby videli nejakú vzájomnú súvislosť, ktorú si vychutnajú skôr dospelí. Po vlnách pandémie sa na film Duša pozerá zvláštne. Nielen kvôli odloženým kinopremiéram a streamovacej premiére na D+. Duša prináša tému učiteľstva, mentoringu, psychohygieny a životného cieľa  v časoch, kedy online vzdelávanie a podpora vlastného cieľa je veľmi silnou (celosvetovou) témou pre dospievajúcich a dospelých. Malí si odnesú pekný príbeh a filozofovanie nad svetami Veľké Predtým a Veľké Potom. Dejové zvraty sú skvelé, no po dvoch tretinách filmu sa vyčerpajú a do cieľa (tiež jedna z dôležitých tém filmu) už idú dôstojne na hranici okatého ponaučenia.  Vizuálne neušla podobnosť s Frozen, Oblačno miestami fašírky a mierne aj s La la land: Malé duše sa príliš podobajú malým snehuliakom, odkliatie duše 22 zmietanej vo vlastnej temnote pripomína odkliatie Elsy vlastnou sestrou, záverečné scény klaviristu v tranze zas záver La la landu.  Strihy na duše mentorov sú fajn, Matka Tereza si to odniesla mierne nekorektne medzi prvými, čo vnímam ako podpásovku. Z "náboženského" hľadiska o posmrtnom živote padlo jediné slovo - peklo. Čo je po živote je otvorené a štandardne necháva priestor podľa vyznania. Čo je pred životom je však zadefinované v akejsi optimistickej škole bez času (chvíľami pripomenulo Príšerky - univerzita). Hlavný hrdina mi trocha prekážal so svojou napuchnutou tvárou, neskôr po "reinkarnácii" bol viac sympatickejší. Vrelé odporúčanie na film smelo aj s druhým stupňom. Hádam sa ten film nepreje na školách a mentorských kurzoch, kde by bol dobrým odrazovým mostíkom na diskusiu.

Smrtelné zlo 2 (1987)

Po dlhom, dlhom,d lhom období som sa odhodlal k tomuto skvostu. Tak okato evidentné triky, bábky až sa to úplne bralo vážne. Normálne som mal miestami strach. Hororovú atmosféru okoronenú komédiou to teda malo poriadne.

Toy Story 4: Příběh hraček (2019)

Videné v kine s deťmi - zaslúžených 5 *. Kto vie čo s filmom urobí prach repríz v TV. Toy story je hlavná jazda Woodyho. Zo starej partie dostáva každý málo, niekto až primálo miesta. Dej je postavený na nováčikoch a funguje to. Náznaky hororu nepresiahli temnotu Toy Story 3, čo je pre detského diváka fajn. Jemné náznaky na 50 roky minulého storočia (sci fi monster filmy a horory na túto tému) veľmi potešili a kto vedel, vychutnával si ich. Kúsoček ducha Annabelle to malo. Dojemnosť záverečnej scény skúšala či to zvládneme v kine, v domácom prostredí pohodlia gauča asi vyznie pridlho a vatovo.

Krtek a medicína (1987)

Celovečerná jazda s krtkom. Tuším videné v detstve v kine:-)

Krtek a maminka (1997)

To bola iná jazda. Sexuálna výchova v podaní krtka!!!

Muška (1967)

Film hodný druhého či následného pozretia. Aj po desaťročia so silou rozprávania, silou atmosféry, silou obrazu. Preto nadhodnotených 5.

Ovládací panel
5 bodů