giaruj

okres Trnava
kukač

• 3.8.2011  16:12
    Highlander (1986)

Už v úvode sa sľubuje hudba Queen na celý film. Žeby zlý žart? Neviem ako by dopadli filmy vystavané na hudbe Nirvany, Doors, Deep Purple, Green Day, Abby, Metallicy...keby ich deje a motívy boli mierne mimo. Zlých žartov bolo viacero, napr. efekty, ktoré prekonali aj slovenské rozprávky v 80. rokoch, prehupovanie z deja do deja, z minulosti do prítomnosti...Kasový trhák poznačený zubom času...

• 31.7.2011  13:58
    Čelisti (1975)

Čeľuste sú výborne natočené, zvládnuté po hereckej aj hudobnej stránky. No dve hodiny je veľa. Žeby predsa zub času? Chápem dobové zážitky v kinách, chápem detské zážitky z videa a TV, no viac menej ide o nostalgiu ako naliatie si čistého vína. Film je možné rozdeliť na dve hodinové časti. Prvá - hororová - vám naservíruje najkvalitnejšie postupy hororov z konca 70 rokov. Dialógy držgrošského starostu sem tam nudia, ale nevadí. Škoda len, že sa film prehupol do psychologického dobrodružného akčného boja na hrdinov a pánov tvorstva. V niektorých hororoch čistých 70 rokov sa toho deje oveľa viac, atmosféra je hustejšia a naozaj sa bojíte... Na druhej strane, Čeľuste sú asi tým najlepším filmom s tematikou vraždiacich vodných monštier (žraloci, krokodíly, hady, chobotnice, mloci...). 101 horror movies you must see before you die

• 30.7.2011  15:32

Príjemná béčkovská kvalita. Komu sa páčil Creepshow bude sa páčiť aj Cat´s eye. Každá z poviedok má niečo do seba, napríklad prvá odrezaný prst, druhá obrátený motív nikdy neprehávajúceho stávkara, tretia veselého škriatka killera. Pobehujúca mačička je obvzlášť sympatícká. Ide o obyčajný sivý pouličný druh mačky, žiadná cvičená perzia. Motívy v poviedok sú dosť z cesty, ale vôbec nevadí. Kingova vypointovanosť poviedkový nonsens absolútne zachráni:-) Vrele odporúča, nielen na odreagovanie sa.

• 28.7.2011  09:21

Film Musíme si pomáhať je dobrý. Čo sa môže niekomu zdať ako fascinujúce (hudba, trhaná kamera), inému príde zbytočne rušivé. Prikláňam sa k tej druhej skupine ľudí. Má náboj, silu, zápletku ale stále je to lepší priemer. Plusom sú herecké výkony Slovákov (Šišková, Kassai, Huba) - dôkaz o hereckej exilovej ére slovenského filmu.

• 26.7.2011  15:48
    Aktualita (2000)

Animovaná paródia na filmové týždenníky a fašistickú propagandu. K dešifrovaniu posolstva sa však žiada komentár alebo anotácia. Ani do smiechu, ani do plaču...Snímok je zaradený na DVD Musíme si pomáhať ako predfilm.

• 25.7.2011  23:55

Skvelé spracovanie Kingovky. Ikskrát je síce hlavnou postavou spisovateľ, pozadie tvorí zasnežená krajina, zápornú postavu tvorí sfanatizovaná žena s krížikom na hrudi. Nevadí. Príbeh je hutny, hustý, kulisy ostali a atmosféra sa dá krájať nožom...

• 19.7.2011  22:17
    REC (2007)

Chápem nadšenie z filmu. Keby som mal ...teen, bol by som nadšený tiež. Pre mňa je REC hororovým sklamaním. Nie veľkým, ale ani nie malým. Subžáner hororu in media res, res. hororvej reality show sa vyčerpal pri Záhade Blair Witch. V postate bola ilúzia hodnovernosti prekonaná už pri Canibal holocaust. Taktiež ma sklamal návrat k vyžmýkanej zombie téme, ale budiž.... Zároveň horor patrí k "nepointovej" vetve žánru, čiže ťaží z hnusu a ľakačiek. Hnusu a znetvorenia, dávenia, krvi a čriev máme všetci dosť, strachu a prekvapivej pointy, zaujímavého príbehu málo Na druhej strane, nie je to americké, ale španielské a Španieli vždy dobre dýchajú na krk obrovskej konkurencii. A to sa mi páči.

• 19.7.2011  11:12
    Zapomenutý svět komunismu (TV film) (2009)

Neviem, aký pocit z dokumentu mali Nemci a Rumuni, ale z pohľadu Slováka sa mi druhý diel nepáčil. Celé Československo tvorili v dokumente len Čechy, Praha a Ostrava. Keby nebol Dubček Slovákom, nezaznela by v dokumente jediná slovenská veta. Absolútne chýbal fakt o víťzstve demokratov vo voľbách v 48. Zmienka o českej a slovenskej bítovej scéne, či novej filmovej vlne by prišla vhod. Namiesto toho tam neustále vytrčali satirické snímky domáceho amatérskeho videa. Archívne dokumenty s Havlom a Kubišovou potešili. Z pohľadu BBC povrchné a trendové spracovanie. Pred svetom aj tak pánbohzaplať za ne.

• 18.7.2011  10:49

Nakoniec áno... Veľmi krehkých päť hviezdičiek, ale zaslúžených. Veľmi pekné, príjemné, dojímavé, miestami výchovné a humorné. Realistické, bez zbytočných teatrálnych a patetických strieľačiek. Proste len nutnosť prežiť zadosťučinenie, nie pomstu.

• 5.7.2011  12:07

Neviem koľkí z užívateľov pozreli seriál kompletný... Večerníčky som pozeral vždy a vždy budem. Je to dobrá oddychovka, no nečakal som, že STV hodí všetkých 100 dielov za sebou. Mám malé deti a pozeráme spolu takmer všetky večerníčky na STV1, STV2 Po troch týždňoch mi Maťo s Klinčekom mi začínali liezť poriadne na nervy:-) V nervovaní dokonca tromfli aj Medvedíka Ruperta. OK, prvých 14 dielov je nádherne nostalgických. Ale keď ide už asi tretia séria (z roku 1982) dá to psychicky zabrať. Však je to žmýkanie tej istej špongie, prevárenie vyluhovaného čaju. Pre poctivého diváka Večerníčkov to znamená neskutočných 14 týždňov!!!!

• 2.7.2011  13:43

Milé a jednoduché bábkové spracovanie príbehu o dlhovlasej dievčinke Rapunzel, ktorú ukryla čarodejnica do vysokej veže. Oplatí sa pozrieť si po megafite "Na vlásku" a porovnať si rozpracovanosť príbehu.

• 28.5.2011  21:22
    Čin-čin (TV seriál) (1970)

Značne okresaná verzia nádherného zvieracieho eposu pre deti. Pasáže, na ktoré som sa tešil, sú z rozprávky vypustené. Čimo nie je "veľmi" lenivý, ale iba trocha. O tom, že "skanibaloval" gajdoša Čmeľa, či susedku svetlušku niet ani reči... Nuž čo... Cenzúra aj v rozprávkach:-) Skvelé len pre neznalcov literárnej predlohy. Pre ostatných milé a pozerateľné...

• 9.5.2011  10:46

Koncert v pohode. Aspoň som sa prinútil konečne si "vypočuť" túto star. Veľa obkecov cez pesničky, prerušovanie jačaným davom a viac polonahá ako poloblečená speváčka... Keby nebolo komerčného pretískania tak by Lady Gaga bola obyčajná všedná speváčka. Zaujímavé je. že počas premiére na HBO (8. 5. od 18:00) nebolo možné hodnotiť, či komentovať film. No a pri 5 hodnoteniach mal už film vypočítané červené hodnotenie. Prečo ostatné filmy to šťastie nemajú?

• 7.5.2011  09:33

Veľmi nešťastný názov pre zaujímavý hororík. Vhodný by bol napr. názov podľa piesne skupiny, alebo názvu hotela, kde to všetko "začalo"...Rámcovanie príbehu pomáha celku. Bez úvodnej a záverečnej scény, súhlasím, by to bol podpriemer priemerov. Áno, niektoré scény sú fakt primitívne a naivne spracované. Plus dáva, že som film pozeral po polnoci v TV. Neuspal, udržal, ba dokonca nútil dopozerať kvôli záveru...

• 5.5.2011  22:42
    Najmenší hrdinovia (TV seriál) (1985)

Kto nevlastnil v tej dobe stavebnicu z rozprávky, vlastnil minimálne Mercur, či plastové mozaikové obrázky. Večerníčku patrí plus za nápaditosť a vnútorné charaktery animovaných postáv. Tento seriálik si večerníčkoví maniaci nemôžu nechať ujsť:-) Čakám na reprízy.

• 5.5.2011  22:37
    Pozrite sa! (TV seriál) (1983)

Ďalší polozabudnutý kultový večerníček z osemdesiatych rokov. Hlavné postavy - Mach a Uľa v podvečer ožívajú z výkresu pána maliara a s nimi ožíva celý farebný svet. Aj po takmer troch desaťročiach si rozprávočka zachovala všetko to krehké krásne a nápadité. Pozerám znova a nemôžem inak. Hudbu k rozprávočke skomponoval Karel Svoboda.

• 30.4.2011  16:59
    Náš les (TV seriál) (1983)

Prachom zabudnutý večerníček. Bábkové zvieratká až príliš podobné poľskému Mackovi uškovi. Z akého zlatého dna archívu toto STV vyhrabala? Nostalgia po všetkých stránkach...

• 25.4.2011  15:57
    Zypa Cupak (TV film) (1976)

Čím to je, že za každým si nenechám tento TV film ujsť? Akosi patrí do povinnej výbavy sviatočného programu STV, no vôbec mi to nevadí. A nevadia mi gýčové spomalené zábery. Dokonca mi nevadí ani okato odfláknuté predabovanie, tak populárne v 70 rokoch. Proste sa na ňom bavím. Hlášky padajú ako huby po daždi... Námet čisto slovenský a úplne blízky i dnešným časom. Chlapík ide na svadbu svojmu synovčekovi - sirotke, ako jediný najbližší príbuzný. Ako to môže skončiť, keď synovček si berie dcéru ministra? Ženu nechá doma, tá mu dodá rozumy i živého kohúta na cestu. A pohárik nesmie chýbať. Šedá eminencia slovenskej komédie:-)

• 17.4.2011  13:23
    Svět naruby (1990)

Svieža komédia:-) Určite by zaujala deti, rodinu, proste, každého, kto si chce oddýchnuť a neriešiť veľký žáner, no nechce byť zahltený dnešným sileným americkým humorom.

• 9.4.2011  10:21

Bez poznania predlohy by si film zaslúžil lepšie hodonotenie. Karvašova "ukecaná" dráma viac onemela, postavy sa správajú okríknutejšie a pokornejšie.

• 1.4.2011  12:15

Veľmi vzdialené pôvodnej predlohe. Deťom sa tak podáva skresľuúca a romantická podoba smutného osudu hrbáča Quasimoda.

• 1.4.2011  10:55
    Trpký voz nádeje (TV film) (1991)

Po revolúcii prišiel čas aby STV začala točiť TV filmy s náboženskou tématikou. Vznikla tak redakcia duchovného vysielania. Každý príbeh začína v období druhej svetovej vojny - židovského holokaustu, kedy sa židovským deťom pripomínajú dávne príbehy z obdobia prorokov a vzbudzje sa tak nádej k Bohu. Pre mňa je nezabudnuteľný posledný príbeh o kráľovnej Ester s jednoduchou, ale zaujímavou hudbou. TV seriálu sa dá akurát tak vytknúť štúdiový šum typický pre STV tvorbu deväťdesiatych rokov.

• 1.4.2011  10:48
    Bean 2: Vzrušující kousky pana Beana (video kompilace) (1997)

Prvýkrát, kedy mi prišlo trpko z komédie a ľutoval som, že taká zábavná postavička musí raz na svoju pošahanosť doplatiť. Keď Beanovi prešiel tank po autíčku, mal som slzičku na krajíčku. Achinko, ochinko...

• 1.4.2011  10:43

Veľmi šťavnaté skeče hodné bruchabôľu spôsobeného smiechom:-) Prisediaci vo vlaku je najlepšia vec z troch príbehoch.

• 30.3.2011  11:22

Nemôžem inak, pretože mi animácia doslova vyrazila dych. Kým iné o triedu lepšie animáky musím loviť v pamäti, názov filmu a pocity z neho vychrlim automaticky, keď je reč o animovanom filme... Ej, škoda, že csfd nedisponuje polhviezdičkami...

• 30.3.2011  11:07
    Tao Tao (TV seriál) (1983)

Žiaden z dielov seriálu som ako dieťa nevynechal, keď dávali reprízu bolo dôvod na opätovné zhliadnutie. Viac sa mi páčili rámcové príbehy, akési bájky o zvieratkách. Vekom sa vo mne vzťah k seriálu zmenil, prišiel mi detský a tak to malo byť. Zarezonval však hlboko, pretože melódia mi v podvedomí stále znie.

• 30.3.2011  11:03

Napriek obrovskej glorifikácii filmu som nezažil niečo silné. Áno, film je skvelý, hudba tiež, ale úžasné? Ak šlo režisérovi o film pre deti, neodhadol nejak minutáž. Neviem si predstaviť, že by som to vo veku 11 rokov vydržal len kvôli tom, že je to pekné, krehké a metaforické. Azda sme pokazení americkými animákmi, pretože táto snímka, dovlečená na západ skrz Walt Disney, si vyžaduje úplne iný, nepopcornový prístup.

• 27.3.2011  11:41

Každý film zasadený do doby komunizmu mi dáva veľký dôvod ďakovať Bohu, že je éra totality za nami. V osemdesiatomdeviatom som nastúpil do škôlky, vyprchávanie zahnitého systému som zažil len ako vystrašený prváčik a druháčik. Každý z nás, ktorí to nezažili si môže položiť otázku: "Čo by som robil, keby som mal pätnásť v ´75?" Film zaujal, pobavil, ale i vyrazil dych. Najmä nad postavou otca a akože dovolenkou do Juhoslávie. Divili by sme sa, čo všetko z komančovskej školy ostalo v dnešnom školstve, v učiteľoch,v žiakoch, v rodičoch. Určite minimálne postava skvelej "progresívnej" učiteľky, ktorá to má vyhrané u žiakov, ale nadriadení jej dýchajú na chrbát, kolegovia čušia a kryjú sa za vlastné svinstvo... Postáv, ktoré zarezonujú je viacero. Aj krčmová postavička, miestna legenda revolty v podaní Lukáša Latináka. Naproti tomu si tvorcovia mohli odpustiť zaangažovanie Mateja Landla. Bolo by dobré spísať zoznam slovenských hercov, ktorí by mali mať zakázané rozprávať po česky. Aký problém je dať Slovákom do úst slovenčinu, keď sa celý film odohráva v "bratskom" štáte?

• 20.3.2011  21:19
    Modrá planéta (TV seriál) (1992)

Dejovo zaujímavý večerníček v ktorom chlapec a jeho dobrý kamarát - kocúr, putujú v rakete a navštevujú rôzne planétky. Popakovanom zhliadnutí som oprášil niečo krásne z detstva. Jeden z tých večerníčkov, ku ktorým sa oplatí vrátiť.

• 13.3.2011  17:19
    Tanec nad plačom (TV film) (1989)

Podivuhodné spracovanie drámy Petra Zvona. Dráma sa mi páčila ako predloha a preto som si nenechal ujsť jej TV spracovanie. S predlohou sa autori vyhrali nad vtedajšie možnosti a tento námet by nebol na zahodenie aj dnes. Snimka v strede miestami pokuľháva, ale ako celok pôsobí skvelo, vtipne, sarkasticky a ironicky.