giaruj

Juraj Gonsor

okres Trnava
kukač

• 1.10.2010  12:06
    Drišľakoviny (TV pořad) (2003)

Ani z úcty k starej generácii nedám hviezdičku. Kto vie na čom sa budeme baviť my ako 50 ročný, ale takto dúfam nie.

• 1.10.2010  11:48
    Unplugged (TV seriál) (1989)

MTV Unplugged. Jasné. V mojom prípade vedú Nirvana, Cranberries a Oasis. Všetky tri skupiny boli navrchole slávy. Cobainov výkon počul či videl hádam každý. Dolores s kapelou predviedla dojímavý a silný exkurz prvými dvoma albumami a Oasis presvedčili, že to dokážu i bez Liama. Na druhej strane nemusím toľko vzydvihovaný koncert Erica Claptona...

• 1.10.2010  11:16
    Hit storočia (TV pořad) (2007)

Mám výhrady voči neobjektivite výberu skladieb a hlasovaní, hoci výsledok by bol rovnaký. Niektoré hity z 30. - 50. rokov chýbali. No a moderný šat starým skladbám veľmi, veľmi, veľmi ublížil...

• 1.10.2010  11:10

Film baví medzi 3 a 4 hviezdičkami. Čo však s ním s odstupom času? Mucha, E.T. mimozemšťan, Starman sa stali legendami. Aký bude osud filmu, ktorý poukazuje na archetypy, ale sám o sebe neprináša "nič nové"? Podobne ako Oblačno miestami fašírky. Krása, ochvatnosť, dynamika, zábava, veľa odkazov a tu sme skončili. Na druhej strane uznávam "didaktickú" funkciu filmu. Decká sa dozvedia o kvalitných a kultových starinkách. Klasika ostane klasikou, odkazy odkazmi....

• 21.9.2010  15:55
    Kriminálka Staré Město (TV seriál) (2010)

Koľko zaujímavých a odborných komentárov po prvom dieli. A citlivých...Pridám sa. Aj z dôvodu, že som rozhodnutý pozrieť celý seriál. Ide o príjemné osvieženie. Klasický rukopis STV sa nezaprel, z obrazu i zvuku cítiť Rodinné tajomstvá. Ďalším príjemným prekvapením bolo sledovať starú hereckú generáciu s mladou. Seriál obchádza interiérové stupidity alá Panelák, Profesionáli či krimi mozgový výplach TV Markízy. Dominika Dána je zjavná a dielu pridáva ďalšiu hviezdičku. Azda si mohol odpustiť priezviská Krauz a Krauzová. Nechajme sa prekvapiť...

• 17.9.2010  14:18
    Kaviareň Slávia (TV pořad) (1999)

Aj odpad si treba pozrieť. Perfektné vymytie mozgov s tlieskajúcimi dôchodcami. Plejebekujúci pseudoumelci s vždyvysmiatou partiou hudobníkov za chrbtom. Na čom všetci fičia? Na Strašákovi? Hviezdička za smiech cez slzy.

• 9.9.2010  14:33
    Na dvore a na pažiti (TV seriál) (1986)

Ďalší kulťák s kultovou zvučkou s ktorou som zaspával. Myslel som pri tom na krásnu "Zuzku" - hlavnú hrdinku. "Zatvára sa moja knižka, zvieratká už idú spať...." Komentár pána Chudíka seriálu veľmi pomáha. Exteriéry akoby z oka vypadli idealizovaniu slovenského vidieckého hospodárstva.

• 3.9.2010  14:30

Ani pokračovanie, ani začiatok, ani medzidej, ani nič...Možno len myšlienka remaku, ale ani myšlienka nie je dotiahnutá. Horšie než "nový" Helloween. Pokojne mohli tvoroovia dať Piatku z roku 2009 ďalšiu bezvýznamnú radovú číslovku a nevyvyšovať ho na remake...

• 11.8.2010  20:58
    Máme Emu (TV seriál) (1995)

Veľmi kvalitný seriálik. Na jednej Veselej ulici sa nachádza Smutná škôlka. Prečo smutná? Kraľujú v nej dve staré učiteľky - čistá paródia na starú komunisticky sparťanskú gardu. Nekonečne karhajú malého Eda s ktroým veľmi sympatizujú ďalší dvaja kamaráti. Spolu si vymyslia Emu - mladú učiteľku, ktorá dokonale vyhovuje ich detskej a hravej fantázii. Narozprával Boris Farkaš. P.S. S veľkou dávkou fantázie nájdeme stenovú a gitarovú príbuznosť s Pink Floyd...

• 11.8.2010  20:23
    Kaviareň "u filipa" (TV pořad) (2000)

V kaviarni sa premlelo veľa hostí. Vidiek, Hex, Kirschnerová, Hapka... Krásne bolo, keď si spolu zasipevali, zadžemovali, pokecali (nie len) o hudbe.

• 11.8.2010  20:21
    Sedem výmyselných budíkov (TV seriál) (1991)

Verím, že tento kult naberie na obrátkach v hodnotení. Však len zvučka hovorí za všetko: "Ja som budík budíček (šaľa ľa ľa ľa ľa ľa ľa) / budiť je môj koníček / len čo stíchnem trošička / usnú všetky očičká."

• 27.7.2010  21:29

Prelet nad kukučím hniezdom. Na ruský spôsob, s odstupom troch dekád.

• 27.7.2010  21:23
    Na útěku (2006)

Zažiatok rozpačitý. nevieme, kto je kto, a prečo je prečo. Po úteku dievčin sa film čoraz viec približuje snímke Thelma a Louise (1991). V najlepšom treba skončiť. žiaľ v tomto prípade treba na to dobré čakať 90 minút.

• 27.7.2010  21:06
    Morské rozprávky (TV seriál) (1978)

Pokojne, milé a statické. S komentárom pána Chudíka:-)

• 27.7.2010  21:02
    Pesničky z Repete (TV pořad) (1984)

Pri reprízovaní som nevynechal ani jednu časť. Kto vie prečo? Súťaž bola zúžená na pesničky z éry keď kraľoval Duchoň - ťažiskové 70. roky, počiatok 80. mierny zásah do 60. a medzivojnového obdobia. V určitých prípadoch šlo o nechutné pretextovávačky zahraničných hitov v swingovom šate (príklad Obladi - Oblada ako Oblaky, Oblaky hovorí za všetko). Repete frčalo, Repete bolo v móde. Asi aj preto aby sme videli ako sa kedysi bavili tetky a ujovia, babky a dedkovia počúvajúci mainstream. Halfplayback, alebo fullplayback, diváci v sede a tlieskačky:-)

• 5.7.2010  15:04
    Krútňava (TV film) (1975)

Príjemné pozeranie s jedinou výhradou. S poznávacím znamením televíznej tvorby sedemdesiatych rokoch. Zvuková verzia predbieha obrazovú. Systém "predabovania" pri spracovaní opery pokrivkáva viac ako by sa dalo televízne zniesť.

• 7.6.2010  10:06
    Figliar Sťopka (TV film) (1974)

Perfektná oddychovka s hviezdami televíznej obrazovky. Šesť hercov, komorné kulisy, výborné vtipné dialógy, Čechovov motív. Čo viac chceme, že:-). Škoda, že televízna tvorba po prevrate nenadviazala na túto skvelú tradíciu.

• 4.6.2010  12:31
    O makové panence (TV seriál) (1972)

V slovenskom znení: Jozef Króner. Dievčatko Makovička kedysi bolo v móde. Poháre, puzzle, leporelá. S odstupom času je nepochopiteľné ako mohla mať taký úspech. Azda pre krásnu postavičku Makovičky s indiánskymi očami a hustými vláskami. Pri postavičke sme s kvalitou začali, ale aj skončili Jedna z nezreštaurovaných častí má dokonca zlú korekciu hlasu s časom... Na digitálnu verziu tohot "kultu" budeme čakať, zdá sa, dlho.

• 5.5.2010  07:59
    Mamma Mia! (2008)

Hudba skupiny ABBA má veľký muzikálový potenciál. Odporúčam najmä posledný album, kde scénickosť a divadelnosť z muziky priam prší. To, čo sa predviedlo v Mamma mia, je naivná úbohosť. Za piesne by som neváhal pridať ďalšiu hviezdičku. Aj tej poslednej kvalite filmu ubrali aranžmány. Trápne afekty a hrboľatý nástup piesní. Rúcanie prvotnej hudobnej myšlienky, nápadu, vťahovanie textov do úplne iného kontextu. Navyše toto holywoodské trápenie je naozaj rozsiahle. Muzikál s piesňami švédskej skupiny mohol dopadnúť oveľa oveľa lepšie. S iným námetom, zápletkou, hercami, výkonmi.Škoda.

• 3.5.2010  10:18
    Pevnina Ursíny (koncert) (2000)

Menšie sklamanie pre Dežových fanúšikov. Ursinyho hudby veľmi málo. Ide skôr o záznam koncertu na počesť významného hudobníka, skladateľa, v neposlednom rade filmára a skrytého literáta. Zo známych osobností vystúpi J. Kirschner, Le Payaco, Andrej Šeban... Piesne sú prerušované spomienkami Ursinyho kolegov a kamarátov. Divák nemá veľa ani zo spomienok ani z hudby. Hostia sa o Dežove veci málo "obtreli", čo je škoda.

• 26.4.2010  10:29

Ako fanúšik seriálu som vôbec nebol sklamaný. Len škoda, že záhada nebola až takou "ducharinou" ako sme boli zvyknutí.

• 26.4.2010  10:18
    Ako sa Vinco zaťal (TV film) (1977)

Prvé minúty som od filmu neočakával nič. A bál som sa, že úroveň snímky pôjde klesajúcou tendenciou. Aké milé bolo prekvapenie, keď z minúty na minútu film oslovoval a bavil. Krásna scéna s "minútou na rozmyslenie". Slovenská krčma a reálie pôsobia mierne sterilne. No psychologická rovina prekvapujúco zvládnutá na výbornú. Vhodný nie len na jedno zhliadnutie.

• 24.4.2010  13:22

Skvele natočený snímok, nerešpektujúci éterickosť knihy ako takej. Bez znalosti knižnej predlohy by som tlieskal a ubral len jednu hviezdičku. Za vykecávanie deja, v snahe priblížiť sa knižnému doslovizmu. Žiaľ, musím ubrať aj ďalšiu. Z knižného odľuda spravili charizmatického filmového chlapíka. Vo filme chýba dôležitá "jaskynná" etapa hrdinu. V desiatich minútach prebiehajú vraždy ako na bežiacom páse a erotická davová psychóza trvá pridlho. Záver knihy je nesfilmovateľný. Asi aj preto pôsobí ako nalepený výkrik do tmy. Pekná, pôsobivá, ale veľmi zjednodušená adaptácia úžasnej knihy.

• 24.4.2010  13:13

"Lepší film, než kniha!" Koľkokrát ste si to povedali? Urobte si, prosím, ďalšiu čiarku. Filmový chlapec je o dve hviezdičky ďalej než knižný. Kým v knihe sú postavy vyformované veľmi povrchne a o závere príbehu a pointe vypovedajú samotné názvy jednotlivých kapitol, vo filme je to naopak. Kniha je takým rýchlokvaseným bestsellerom pre puberťákov. Tvári sa vážne ale dospelému čitateľovi chýba to, čo má film: atmosféra. obrazy, napätie, dramatickosť a hlavne dôveryhodnosť vyrozprávania.

• 24.4.2010  12:25
    Pat a Mat (TV seriál) (1976)

Zaujímavosti: Hudobný motív na ústnej harmonike použila kapela Bez ladu a skladu vo svojej piesni Netvrďte (album X-metov). Na Orave existuje firma s rovnomerným názvom. V Trnave zas funguje kočovný stánok s občerstvením s názvom Pat a Mat.

• 24.4.2010  12:21

Najmä prvé diely sršia nápaditosťou. Najobľúbenejší diel 3. s kolobežkou. V slovenskej verzii dabuje Stano Dančiak.

• 24.4.2010  12:15
    Pa a Pi (TV seriál) (1986)

Titulnu pieseň naspievala Marika Gombitová. To hádam ani netreba pripomínať, no zaujímavé vyznejú niektoré piesne s hlasom Richarda Mullera.

• 24.4.2010  12:10
    Safari (TV seriál) (1986)

Seriály televízneho monoplu menili deťom životy. Boli skvelé, ktovie ako by sa na ne pozerali dnešné deti, ale myslím si, že by sa pozerali. Pozitívom seriálov bola vždy titulná pieseň. V tomto prípade Miško dočolomanský s detským zborom kričali : "Safari... ...príroda budí zvieratá ľudí, poďme ju zachrániť..."

• 24.4.2010  12:03
    Otecko sa mi nepáči (TV seriál) (1991)

Zarezonovala pieseň, zarezonoval nápad. V deväťdesiatych rokoch akoby doznievala éra televíznych seriálov pre deti, ktoré naväzovali na seba a priväzovali k stoličkám. Pr repríze by bol seriál znova aktuálny:-) Úvodná pieseň v poslednom dieli má pozmenený text. "Sedem dní, sedem dní, bum a je tu posledný." Dievčatko každý diel zaklincuje výkrikom: "Otecko sa mi nepáči!" Samozrejme, v záverečnom dieli, keď mamina sa vráti aj s bábom domov, skríkne "Otecko sa mi páči!".

• 24.4.2010  11:53

"Mám povesť džentlmena, môj život to je zmena dôkaz na to mám. Už som tu, som Baspartu, som Ticho šampión. Malá Rony to som ja, som usmievavá a pôvabná." Seriál som nevidel takmer dvadsať rokov, ale slovenský text mi z hlavy nezliezol. Podobne ako viacerým užívateľom:-)