Jurský svět: Nadvláda (2022)

Po skončení filmu som si musel povedať: a dosť. Už netočte ďalšie pokračovanie dinosaurov, pretože to, čo predstavili scenáristi a režisér, bol jeden veľký, neskutočne naivný film, hlavne jeho happyend. Napriek tomu, že úvod a priebeh prvej polovice filmu bol akčný, zaujímavý a dobrodružstvá sympatických postáv sa menili v každom okamihu, finále na ostrove všetko vymazalo. Že nepochopíte príčiny zániku systému budov je prirodzené, a je to možné pripísať nedostatku technických znalostí. Ale pred záverom filmu odíďte z kina, alebo vypnite DVD či BD. Nechajte film dopozerať malým 8-9 ročným deťom, dopovedia Vám, ako príbeh skončil a vy budete ušetrení naivného záveru a nepokazíte si dobrý vzťah k sérii JP 1-5. A v súčasnej dobe, keď sa našla DNA dinosaurov, ako aj iné organické látky v ich kostrách v mnohých náleziskách, snáď bude lepšie vymyslieť niečo nové. Keďže DNA sa rozpadá v telách uhynutých zvierat (u zomrelých ľudí rovnako) ako prvá, je viac ako pravdepodobné, lepšie povedané, hraničí to s istotou, že dinosauri žili v čase ľudí, a to nie veľmi dávno, možno pred pár tisíc rokmi.

Ledová archa - Série 3 (2022) (série)

Tak, a už je koniec seriálu? Po 10. časti 3. série toto politické trápenie mohlo aj skončiť. Neskončilo, pretože tvorcovia si nechali otvorené zadné dvierka, a ak seriál "finančne" alebo divácky nesklame, dočkáme sa asi aj ďalšej série. Netflix ponúka množstvo vlastnej produkcie, najmä v žánri sci-fi, no nie každý seriál alebo film sa vydaria. Tento príbeh nekonečnej cesty vlaku posledných obyvateľov sveta mohol byť kratší, a najmä, bez toľkej politiky, ktorá je tu vnucovaná pomaly aj v intímnych chvíľach. Miestami zaujímavé časti sa striedali s prapodivne vedenými politickými kortešačkami, ktorým neporozumejú ani študenti politiky na univerzite. Snáď sa v 4. sérii všetko zlepší a scenáristi prídu s klasickým sci-fi seriálom.

Vtorženije (2020)

Naivné, hlúpe a miestami až infantilné správanie hlavných hrdinov je celoplošné, s výnimkou vojakov, ktorí pokiaľ nerozprávajú, podávajú solídne herecké výkony. Ak by tento film nesponzorovali americkí producenti, vďaka ktorým sú tu skvelé CGI scény, film by zapadol medzi jednohviezdičkový brak. Ak ste fanúšikmi sci-fi filmov, obe časti tohto filmu pozerajte veľmi opatrne a s nadhľadom, ktorý budete potrebovať. Zato 9 až 11 ročné deti to všetko strávia trochu menej bolestivo, ak budú mať poruke pukance a cukríky a samozrejme, smartfón. Film nie je vhodný pre znalcov kinematografie.

Modré diamanty (2018)

Tak toto sa producentom nevydarilo. Film, odohrávajúci sa v Rusku, na Sibíri, by mohol byť celkom zaujímavý, no to by scenár musel napísať gramotný človek, so znalosťou ruskej reality. Je až neuveriteľné , koľko naivnosti, hlúposti, a regionálnych nezrovnalostí, prepojených s romantickou zápletkou, plnou sexu, sa zmestilo do tohto filmu. Už len predstava, že profesionálne sa tváriaci americký obchodník uzatvorí "deal s mužíkmi" na veľkú dodávku vzácnych diamantov je prinajmenšom naivná. Ak k tomu pridáme pracovníkov FSB, čiže KGB, ktorí sú vo filme na úrovni Mr.Beana, potom bude lepšie, ak sa tomuto filmovému skvostu oblúkom vyhnete. Ani taký charizmatický herec, akým je Keanu Reeves, nemôže byť v tomto prípade lákadlom. Celkový dojem z filmu je veľmi rozpačitý, pričom jeho úroveň zachraňuje snáď len posledná scéna, ktorá uplynie tak rýchlo, že sa nestihnete ani zorientovať, kto a z ktorej strany sa pohybuje v zábere kamery. 2* len za dobrý a logický záver príbehu. Škoda, na film som sa veľmi tešil.

Jurský svět: Zánik říše (2018)

Hodnotiť tento film, jeho dejovú líniu, charakter postáv a celkový dojem z príbehu nie je možné, pretože nie je čo hodnotiť. Bezduchý dej je však našťastie doplnený skvelou grafikou a doplnený uveriteľnými scénami nádherne vymodelovanej prírody na ostrove, kde sa dinosaury voľne potulujú. Ako fanúšika sci-fi ma v závere potešil najmä jeho neukončený príbeh, pretože pevne verím, že dej budúceho príbehu bude už prepracovaný a zaujímavejší, v porovnaní s tým, čo poskytol Zánik ríše.

Na Hromnice o den více (1993)

Pridávam komentár k tomuto milému veľkému filmu s malým rozpočtom takmer 25 rokov po jeho vzniku. Čas tomuto filmu neubral nič ani po mnohých rokoch. Toto svieže dielo so skvelým námetom vďaka kvalitnej réžii, pohotovej kamere a tiež vďaka skvelým hereckým výkonom vytvorilo kultový film, z ktorého môžu čerpať viacerí tvorcovia komédií alebo sci-fi. Je to proste film, ku ktorému sa vraciam opakovane. Ak však nemáte radi komédie s fantasy zápletkou, s romantikou alebo bez akčných scén a´la Belmondo, potom nestrácajte čas. Nájdite si iné filmové skvosty.

Den nezávislosti: Nový útok (2016)

Sci-fi je žáner, na ktorý nedám dopustiť, najmä vtedy, ak za ním stoja osvedčení tvorcovia tohto žánru. Bohužiaľ, tentoraz sa nenaplnili moje očakávania, film skĺzol do jednej veľkej akcie, ktorá sa nezastavila takmer počas celého filmu, no záverom, pri odchode z kina človek žasol, že sa vlastne nič nové nedozvedel. Mimozemšťania ničím neprekvapili a prvý príbeh IndenpendenceDay z r. 1996 bol v porovnaní s ID 2 vrcholom filmárskeho umenia. Remeselne je nový ID 2, ako vždy u majstra Emmericha, na vysokej úrovni, no to ešte nerobí film filmom, zvlášť nie u scifi žánru. Pre milovníkov ID 1 je to však povinná jazda, keď nie v 3D kine, tak aspoň doma z DVD či BD.

The Legend of Barney Thomson (2015)

Filmy, v ktorých hrá Robert Carlyle sú vždy skvelé, práve pre herecké výkony tohto herca. V komédii B.T. dokázal, že poloha komického herca mu sedí rovnako dobre, ako úloha v dráme alebo v sci-fi. Scenár tohto filmu je poriadne pritiahnutý za vlasy, no spracovaním a režisérskym vedením postáv si zaslúži takmer absolutórium. Napriek tomu, že pri prvom vzhliadnutí filmu odhalíte zápletku, pri druhom sledovaní sa budete venovať hercom a ich mimike a budete si vychutnávať jednotlivé scény aj s dialógmi. Film pre dospelých.

Bohové Egypta (2016)

Nie je mnoho filmov, ktoré dokážu preniesť dospelého človeka do sveta rozprávok. Tvorcom filmu Bohovia Egypta sa podarilo vytvoriť atmosféru počiatku vekov, kedy bohovia žili s ľuďmi a vytvoriť fiktívny príbeh o láske, cti a spravodlivosti. Táto rozprávka pre dospelých nie je filmom, na ktorý budú stáť zástupy v kinách, no film mal spád, herci boli sympatickí, neprehrávali a očakávaný záver, kedy musí dobro zvíťaziť nad zlom sa dostavil. Príjemný film pre tých, ktorí sa nechajú radi unášať fantáziou a neskutočným svetom.

Ve jménu Krista (2016)

Movie for searching. Príbeh rímskeho tribúna Clavia nie je dobrodružný film a už rozhodne nie je akčný. Je to príbeh o Ježišovi z iného uha pohľadu. Fantázia scenáristov bola veľká, no viedla v línii zachovaných textov evanjelií Nového zákona. Film zrejme nie je vrcholom dokonalosti filmárskeho umenia, no napriek tomu je to film, ktorý diváka vtiahne do svojho deja a donúti ho zamyslieť sa nad posolstvom idey lásky a večného života. A delenie na veriacich a neveriacich nejestvuje, pretože každý v niečo v živote verí - niekto v Boha, niekto v peniaze, niekto v sex a niekto, napr. v náhodné samostvorenie hmoty.