Hamaradža

Trochu čudák, filmaniak a študent réžie na FTF VŠMU

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24
    • 15.12.2018  16:57
    Viridiana (1961)

Či už je Buñuelov message pravdivý alebo nie, nedá sa mu uprieť nadčasová štipľavosť. 4,5*

• 11.12.2018  21:26
    Bobby Yeah (2011)

Po prvotných zhliadnutiach (pri ktorých je pravdepodobné ohúrenie dychvyrážajúcou presnosťou a technickou dokonalosťou Morganovej stop-motion animácie, ktorá patrí k svetovej špičke, smelo po boku Švankmajera či Quay Brothers) je veľmi zaujímavé prejsť aj k analýze spirituálneho presahu Bobbyho Yeah (ako i väčšine ďalšej jeho tvorby). Postavy jeho filmov sa s Kafkovsky nejasným cieľom, časom či priestorom, dostávajú do surreálnych (a nebezpečne fyzicky hmatateľných) svetov, či situácii, ktorým rozumejú samé zrejme iba o trochu viac ako samotný divák. V týchto chaotických nočných morách si prechádzajú tými najhoršími útrapami a absolútnym rozpadom akýchkoľvek istôt, aby napokon dosiahli oslobodenie, nájdenie absolútneho šťastia, možno i vyššej formy vedomia, nie vymanením sa z hrôzostrašných svetov, ale akceptovanie svojho osudu, nájdenie slobody v chaose. Napriek formálnej desivosti mi teda Morganove filmy koniec koncov pripadajú v istom smere prekvapivo krásne, ich vnútro je prekvapivo krehké.

• 9.12.2018  23:30

Tradične formálne nudná Slovenská dokumentárčina, s nijak výraznou štylizáciou, či pevnou štruktúrou radenia materiálu, avšak základnú úlohu spĺňa, kontroverznú osobnosť zaberá z rôznych uhlov pohľadu (vrátane toho intímneho, osobného, kde nepochybne pôsobí tak trochu dojmom nezodpovedného a psychicky nevyrovnaného magora) a najmä vyvoláva diskusiu o tom, či je jeho konanie správne. Ja osobne som názoru že určite áno a bláznov typu Kalmus by som v spoločnosti privítal viac, keďže nám prezrádzajú mnoho o mentálnom nastavení nášho štátu, jednou nohou stále uviaznutého v socializme.

• 8.12.2018  13:21

Napriek, na hollywoodske pomery, pomerne značne explicitnému (ale čo si budeme, parádne nasnímanému) vyobrazeniu vojnového násilia (Zaujímavé, že Gibsonovi ho širšia americká verejnosť schvaľuje a Tarantinovi napríklad už menej), na mňa pôsobí film ideologicky veľmi zjednodušujúci. Týka sa to napríklad morálnej dilemy hlavného hrdinu ktorého vnútorný konflikt je obmedzený na jednoduché piate prikázanie (btw ako dlhoročný kytkožrout oceňujem, že nebolo aplikované iba na ľudí, ale i na zvieratá) – kvôli ktorého obhájeniu, i dodržiavaniu musí vynaložiť takpovediac neveľké úsilie, keďže americká armáda mu tento trochu naivný, nezodpovedný, no nepochybne obdivuhodný „výstrelok“ po veľmi krátkom, až náznakovom vzdore rýchlo povolí. Rovnako potom kvôli politicky (no najmä hádam i ľudsky) nekorektnému vyobrazeniu Japoncov ako bezcitných, sadisticky zbesilých zvierat, (vypaľovanie ich podzemných bunkrov miestami pripomínalo hubenie Votrelcov v Cameronových Aliens) pripomínajúcemu dobovú americkú propagandu 40tych rokov. Rovnako i samotným rozprávaním je Hacksaw Ridge napriek technickým kvalitám filmom nielen všeobecne bezpečným, sterilným, ale i neobjavným, zastaralým.

• 6.12.2018  10:40
    Neberte nám princeznu (TV film) (1981)

Na jednu stranu toporne natočený i zahratý muzikál, skôr než úprimnosťou, hrejivosťou, zapácha idealizovaným, vnútri hnilým socializmom. Na druhú stranu neopakovateľná súčasť slovenskej popkultúry, pôvod všetkých tých najkultovejších piesní Gombitovej a Žbirku (a s Dežovou hudbou!). Niekde medzi 2* a 3*, s prižmúrením oka a jemným guilty pleasure zaokrúhlim hore.

• 2.12.2018  15:20

Kľúčové dielo ruskej montážnej školy, ktoré asi najhlasnejšie a najradikálnejšie zakričalo: Film je samostatné umenie, nie je to derivát divadla či literatúry. A pre mňa je to taká poetická óda na film či už chápaný ako zachycovanie skutočnosti, alebo jej štylizácia.

• 26.11.2018  22:10

Oceňujem vzkriesenie veľmi zaujímavého dobového materiálu, či už jedinečných fotiek, alebo dobového denníku. Hodnotím teda skôr formu, ktorá bola "čistá", minimalistická, no určite nie inovatívna, či výraznejšie divácka. Aspoň tie autentické nahrávky propagandistických piesní či rozhlasu film ozvláštnili a obhájili zmysel dať materiálu formu filmovú.

• 25.11.2018  14:03

"To by bolo všeličo vidieť, keby tak otvárajú ľudské hlavy sprosté" Divoký tanec na pomníku ľudskej (Snáď nie len Slovenskej) malosti. Neprestáva ma prekvapovať ako veľmi už boli 60te roky uvoľnené. Klenot!

• 24.11.2018  16:03

Navzdory obecnému vnímaniu že ide o jeden z najznámejších filmov o "zakázanej láske", mne sa lásku v tomto príbehu nepodarilo nájsť (aspoň teda medzi hlavnými hrdinami). Skôr mám pocit že som bol svedkom (samozrejme kvôli nepriazni doby a prostredia) potlačovanej sexuality, ktorá pravidelne a nevyhnutne musela vytryskovať na povrch. Že sa mnoho homosexuálov uchyľovalo/uchyľuje k založeniu si rodiny so ženou, ktorá ich nepriťahuje je smutné ale pochopiteľné. Fyzický útok na túto ženu po tom, ako jeho sexualitu odhalí, už je pre mňa pochopiteľný menej, postavy tak strácajú moje sympatie. Lee-ho réžia je špica a aj herecké esá treba oceniť, s príbehom som tu však mal pomerne zásadný problém, resp. ak nie s ním, tak aspoň s všeobecným vnímaním príbehu ako krehkej lovestory. Mne z príbehu vychádzali témy úplne iné, tj. asi najmä potreba vzájomnej tolerancie v spoločnosti a prípadné riziká jej absencie. Nepochybne však zaujímavé dielo na širšiu diskusiu. 3,5*

• 22.11.2018  00:41

Kafkovská nočná mora a jeden z najimaginatívnejších a najsilnejších klenotov novej vlny.

• 18.11.2018  22:51
    Safari (2016)

Seidl mi asi viac sedí v priznane hranej forme. Akoby tam vedel viac zaťať do živého. Aj Safari má svoje momenty, presah, miestami i trochu šokuje, stáva sa však štruktúrou pomerne rýchlo repetetívnym, predčasne na konci s dychom.

• 18.11.2018  14:39
    Ráj: Láska (2012)

Hra na využívanie. Prvýkrát vidím Seidla tak perfekcionisticky presného, komplexného i intímneho, drsného i krehkého. Tu sedí jeho polodokumentaristický štýl ako riť na šerbel.

• 12.11.2018  21:48
    Decasia (2002)

Mal som to šťastie vidieť Decasiu druhý krát na veľkom plátne a bol to dychvyrážajúci, spirituálny zážitok. Rozklad a smrť v audiovizuálnej extázi, film priezračne číry, čistý. Jebot.

• 9.11.2018  16:36

Fantasticky nasnímaný Seidlovský naturalizmus vyplýtvaný na mimoriadne predvídateľný scenár, jeden a pol hodinové čakanie na pointu ktorá je vo svete scenáristiky vyprahnutá už desiatky rokov. 2,5*

• 7.11.2018  15:56

Freddieho príbeh som poznal iba zbežne, jeho hudbu dosť. Mal som teda ideálne predpoklady, aby som bol z Bohemian Rhapsody nadšený. Táto zručne, no príliš bezpečne vyplnená žánrová šablóna ma však nechala pomerne chladným, či už kvôli Malekovi, ktorého považujem za skvelého herca, no nie tak skvelého Freddieho (skôr skrz veľký umelý predkus pôsobil ako nepríjemná karikatúra), alebo kvôli povrchnému obšuchnutiu sa o intímnu tému objavovania svojej sexuality, (ktoré sa psychologickej sonde ani nepribližuje), ako i zrejme akejkoľvek inej téme o akú scenár zakopne. Vo výsledku tak film nie je uspokojivý ani pre pevných fanúšikov, ktorých nemôže prekvapiť ničím novým, skôr ich zrejme zaskočí nezrovnalosťami, ani pre tých neznalých, ktorým vykresľuje vznik kapely pomerne neobjektívne, skreslene a scenáristicky pomerne stručne, súhrnne odbito, na úkor hudobných čísel založených najmä na všeobjímajúcom chladnom CGI. Vo výsledku som si tak odniesol asi iba príjemnú chuť napočúvať si viac do hĺbky túto legendárnu kapelu s Freddieho fantastickým hlasom a charizmou. A to nie je zas tak úplne málo.

• 6.11.2018  00:07

Cením znovuobjavenie a pripomenutie príbehu zabudnutého v čase (skrz staré archívne materiály), ako i krásnu hudbu. Čo sa formy týka - istý slovenský filmár povedal, že Forgács je nevkusný človek/umelec a ja s týmto tvrdením v zásade nemám problém.

• 4.11.2018  22:36

Chytrá, presná a vťahujúca žánrovka. Pri "hadej" scéne sa zo všetkých strán sály ozvalo kolektívne "Uff". Už len pre tieto momenty stojí za to chodiť do kina.

• 2.11.2018  14:09

Prvú polovicu, kým sa Trierov divácky sadizmus drží vrámci mnou akceptovateľných a vstrebateľných medzí, som si pretrpel a preplakal. Tú druhú už som bol pre vlastné psychické zdravie nútený sa emočne odpojiť a iba akceptovať Larsovu unikátnu a krutú scenáristiku, považovať ju za silný a špecifický výrazový prostriedok. Nadpozemsky úžasná Björk.

• 31.10.2018  00:16
    Manifesto (2015)

Jednotlivé Cate-ine persóny milo i pomerne vtipne štylizované, zaváňajú mi však samoúčelným exhibicionizmom a to nielen po istom čase už otravne expresívnymi hereckými kreáciami, ale najmä film samotný obsahovo pôsobí "pretentious", za veľkými (cudzími!) slovami, manifestami veľkého kultúrneho významu (fakt ma ako také zaujímali skoro všetky!), akoby sa neskrývalo nič, iba prázdna schránka a zopár vtipných obrazových kontrapunktov. Vo výsledku sa na jazyk dostáva slovné spojenie zbytočná, no pekne nasnímaná nuda pre kaviarenských pseudointelektuálov. 2,5* ale Rosefeldtovi to príliš nezazlievam, keďže pôvodne šlo o viac-obrazovkovú umeleckú inštaláciu a nie celovečerný film, ktorý je imo pre tento koncept nevhodnou formou.

• 29.10.2018  22:49
    Jane (2017)

(Zhliadnuté s príšerným českým dabingom, ospravedlňujem sa) Príbeh Jane je krásny a nepochybne inšpiratívny, samotný dokument trošku nudí svojou konzervatívnou formou, ako i lacnými stock footage, čo sa dá pochopiť, keďže ide o film na zákazku pre National Geographic. Niekde medzi 3 a 4*, k vyššiemu hodnoteniu ma trochu nakláňa môj srdcový Philip Glass.

• 29.10.2018  16:23
    Triumf vůle (1935)

Hodnotená samozrejme nie zvrátená ideológia, ale megalomanská výpoveď doby, parádne nasnímaná dvojhodinová vymýváreň mozgov. Hitler kričí. Dav tlieska a heiluje. Filmový strih je krásny vynález.

• 28.10.2018  22:58

Neodolateľne roztomilo a svojsky štylizovaný Kaurismäkiho pohľad na americký sen.

• 28.10.2018  09:02

Natočené dobre, ale prečo?

• 28.10.2018  08:15

Slušná zábava bez jediného hluchého miesta - ale bezpečná stávka na istotu idúca dávno vyšľapanými cestičkami, podobne nepotrebný prívesok prvému dielu akým bol Trainspotting 2. 3,5*

• 23.10.2018  17:36

Bohatá večera o mnohých chodoch.

• 23.10.2018  17:34

Experimentálny film mám rád, ale táto neujasnená, dramaturgicky rozhádzaná mozaika dokumentárnych záberov, popkultúrnych citácií a filozofických úvah na rôzne témy ma kvôli otravnej forme nechala chladným.

• 23.10.2018  17:31

Zatiaľ som asi do tohto eposu plného pestrofarebných kostýmov nedozrel, nebol schopný vstrebať celú jeho komplexnosť. Jedného dňa rád zvýšim.

• 14.10.2018  17:22
    Vůně čaje (2006)

Minimálne pre mňa veľmi zaujímavá úvaha nad sociálnym významom umenia ako zdieľania našich osobných prežitkov a skúseností. Bodka sa hýbe. Bodka spomaľuje. Bodka sa približuje k iným bodkám. Bodka zrýchľuje. Bodke prisudzujeme "osobnosť" alebo emócie, na základe našich asociácii, hoci nikdy neprehovorí. A že tu bolo animované čajom je iba čerešnička.

• 13.10.2018  22:23

Prekvapivo príjemný a značne pôsobivý príspevok do (česko)slovenskej novej vlny, Grečner je občas síce trochu priveľmi doslovný, nasilu avantgardný, neohrabane dávajúci holt svojim Hirošimským vzorom, ale - nádejných študentov a tým pádom i svoje postavy však má rád, je k ním pozorný, je nepochybne odvážny a ako s húževnatým plamienkom jemne páliacim socialistický realizmus s ním nejde nesympatizovať. 3,5*

• 29.9.2018  15:43

Toľko fascinujúcich vecí na tomto svete, nad ktorými sa človek primálo zamýšľa, pritom keby dával pozor a nebral ich za samozrejmé, mohli by mu zmeniť pohľad na svet. Herzog k týmto veciam pozorný je, všíma si, rozmýšla rád a ja si ho za to veľmi vážim.

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24