Hamaradža

Trochu čudák, filmaniak a študent réžie na FTF VŠMU

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24
    • 14.10.2018  17:22
    Vůně čaje (2006)

Minimálne pre mňa veľmi zaujímavá úvaha nad sociálnym významom umenia ako zdieľania našich osobných prežitkov a skúseností. Bodka sa hýbe. Bodka spomaľuje. Bodka sa približuje k iným bodkám. Bodka zrýchľuje. Bodke prisudzujeme "osobnosť" alebo emócie, na základe našich asociácii, hoci nikdy neprehovorí. A že tu bolo animované čajom je iba čerešnička.

• 13.10.2018  22:23

Prekvapivo príjemný a značne pôsobivý príspevok do (česko)slovenskej novej vlny, Grečner je občas síce trochu priveľmi doslovný, nasilu avantgardný, neohrabane dávajúci holt svojim Hirošimským vzorom, ale - nádejných študentov a tým pádom i svoje postavy však má rád, je k ním pozorný, je nepochybne odvážny a ako s húževnatým plamienkom jemne páliacim socialistický realizmus s ním nejde nesympatizovať. 3,5*

• 29.9.2018  15:43

Toľko fascinujúcich vecí na tomto svete, nad ktorými sa človek primálo zamýšľa, pritom keby dával pozor a nebral ich za samozrejmé, mohli by mu zmeniť pohľad na svet. Herzog k týmto veciam pozorný je, všíma si, rozmýšla rád a ja si ho za to veľmi vážim.

• 25.9.2018  22:37
    Searching (2018)

Prekvapivé a milé malé krimi, s pomerne dobre využitou formou (určite nie novou, prevratnou či dokonca revolučnou, viz. The Den alebo Unfriended). Trochu na efekt, trochu amatérska (s 5 hviezdami by som bol isto opatrný) ale ako nezávislá "zábava" na jedno pozretie nepochybne viac než ok. 3,5*

• 17.9.2018  10:57

Trochu som si spomenul na Blair Witch Project - miestami som nedýchal. Akurát presah by človek hľadal asi márne. (MFF Cinematik)

• 16.9.2018  19:07

Kuboš pôsobí ako príjemný chlapík a jeho autoterapiu filmom cením a neodsudzujem ale výsledný film mi príde ako zbytočnosť s neveľkou výpovednou hodnotou. (MFF Cinematik)

• 14.9.2018  17:35
    Příběh (2018)

Filmársky skôr 3* ale polhviezdička navyše ako obdiv Jennifer Fox, ktorá skrz hraný film čelí vlastným démonom a vyrovnáva sa so zmätkami ktorým má i po rokoch problém čeliť, pripustiť si ich k telu. "Majstrovská scenáristika 21.storočia" ako ju opísal Peter Konečný sa však nekoná. 3,5* (MFF Cinematik)

• 14.9.2018  17:32
    My (2018)

Kvalitne natočená ale veľmi samoúčelne kontroverzná dráma o tínedžeroch s tak pokrútenou morálkou, až má divák problém brať ich za zmätených mladých ľudí, skôr pripomínajú zvrátené sociopatické karikatúry. Po všetkých smeroch silnejšia úvaha nad stavom mládeže sa podarila Clarkovi s Kids, finálne "odmenenie zla" zas môžme zaujímavejšie pozorovať v Hanekeho Benny's video. 2,5* (MFF Cinematik)

• 14.9.2018  02:29

Trier si po večeroch púšťa svoje vlastné filmy a honí si pri nich. (MFF Cinematik)

• 12.9.2018  19:10

Dokument o zaujímavej téme vymierajúcej kultúry i jazykov, dramaturgicky tak patlalsky pozliepaný, že nemôže zaujímať nikoho kto nie je osobne zainteresovaný, alebo sa o germanistiku nezaujíma. (MFF Cinematik)

• 7.9.2018  12:55
    78/52 (2017)

Občas trochu príiš emočný a neobjektívny rozbor (prečo bol potrebný názor niekoho ako Elijah Wood, narodeného 21 rokov po premiére psycha? Iba pre meno?) ale tak komplexný, že nejde nepriasť nadšením.

• 4.9.2018  12:40

Zbierka veľmi zaujímavých momentov a poznatkov z Herzogových výprav z rozličných končín sveta, pozliepaná chabou dramaturgickou kostričkou, aneb "Dám to do dokumentu lebo je to zaujímavé, hoci sa to takmer nijak netýka ústrednej témy." Aj ja chcem chodiť na výlety okolo sveta za cudzie peniaze pod záštitou akože natáčania dokumentu!

• 1.9.2018  20:06
    Upgrade (2018)

Béčko, ktoré si nie je isté, či sa berie vážne, alebo nie, v prvom rade chce byť efektné, ale nemám mu to za zlé, pretože baví a rovnako ako starý Saw - ku koncu i prekvapuje. 3,5*

• 23.8.2018  20:49

Pre mňa skôr veľmi, ale že veľmi kvalitne odvedená žánrová robota, než masterpiece.

• 12.8.2018  00:19
    Dětská hra (1988)

Horor môjho detstva, ktorý som síce ako taký nikdy nevidel, ale spolužiaci zo základky, tatko, čo-to spomenuli, tam obrázok, tam úryvok, čriepok a detskej mysli tieto po svojom uchopené predstavy stačili na nejednu bezsennú noc. :) Po rokoch som si teda túto klasiku prvýkrát reálne pozrel a čakal ma milý a naivný 80tkový slasher s originálnym námetom, vydarenými efektami ako i drevenými hercami a desiatkami logických faciek. :) 3,5*

• 8.8.2018  20:03

Také hviezdne veľkoobsadenie vyplýtvané na tak politicky korektnú, bezpečnú, ničneriešiacu banalitu. Ešte aj ten sám-seba-vykrádajúci Zimmer je otravný.

• 29.7.2018  23:35

Obsahovo i filmársky neuveriteľne vyspelý, vzhľadom k roku natočenia až nadčasový, tvrdo, bez servítok realistický, absolútne vťahujúci masterpiece s hlbokým existenciálnym presahom. Zimomriavky počas celej stopáže. "What for? What does it add up to, anyway? Well, four innocent and two guilty people murdered. Three families broken. Newspapers have sold more papers. Politicians will make more speeches. Police and parole boards will get more blame. More laws will be passed. Everybody will pass the buck. And then, next month, next year...the same thing will happen again."

• 29.7.2018  20:11

Dnes už snáď legendárne víťazstvo formy nad obsahom. Latentne homosexuálny über-gýč a trochu guilty pleasure. 2,5*

• 27.7.2018  00:12
    Kůže (2017)

3,5* Mne dnes tento Casanovov levanduľový freakshow debut sadol, hoci nie je ktovieako sofistikovaný a hlavným účelom bolo nepochybne najmä pobúriť, či exhibovať. Mne sa však tieto znetvorené obrazy so skromnou stopážou vryli do pamäte a ja mu venujem aj štvrtú hviezdu, so slabosťou pre "iné" filmy a s dôverou že keď trošku dospeje, bude akýmsi španielskym Cronenbergom.

• 26.7.2018  21:18

Drinking game na večer s priateľmi: Daj si panáka vždy, keď Coppola povie, že film financoval sám. 3,5*

• 24.7.2018  16:22

Neuveriteľne pôsobivé melancholické requiem - audiálne zachycujúce "život a smrť melódie", vizuálne potom koniec dňa ako i tisícov životov z teroristických útokov na americké dvojičky. Mrazivé, ale krásne.

• 23.7.2018  15:52
    Rad der Zeit (2003)

K úplnej spokojnosti mi tu chýbala ešte trochu väčšia zainteresovanosť tvorcu, Herzog tu skôr zaujato zaznamenáva než by sa nejako vyjadroval. Inak sa ale samozrejme nejdem tváriť že som z jedného dokumentu čoilen zďaleka porozumel Budhizmu vo všetkej jeho komplexnosti a kráse, napriek tomu som nesmierne fascinovaný.

• 20.7.2018  12:12

Tak vzrušujúca, hutná, dve hodiny gradujúca hororová extáza s minimom žánrových klišé, uzavretá tak nevzrušujúcim, nič neriešiacim, až béčkovým vyvrcholením. Ale miestami som sa pozeral cez prsty, to hej.

• 17.7.2018  21:31

Život podľa tradícii predkov má nepochybne svoju poetiku, "slobodných" ľudí som vo filme videl mnoho, "šťastných" už pomenej. Skoro sa mi až nechce veriť, že ich práve Herzog so svojim nemeckým cynizmom, v týchto vodku-chlastajúcich lovcoch, unavených, umorených životom a prácou, videl. Pre mňa to bolo najmä o tých nekonečne verných psoch.

• 16.7.2018  23:45

Masterpiece, ktorému by hodinka-dve navyše iba pomohli.

• 13.7.2018  15:11

Kuffa je mi nesympatický a názorovo i hodnotovo na kilometre vzdialený človek, ale jeho záslužnú prácu so sociálne slabšími (hoci väčšinou nie príliš efektívnu) uznávam a do istej miery obdivujem. V scéne s rómskou lezbičkou ktorá má "vystúpiť z vlaku" sa však vyfarbil ako presne to pomýlené, "džender" bľabotajúce individuum, ktorým je i dnes. Ľúbme svojích blížnych, ale iba ak sú hetero kresťania.

• 12.7.2018  22:57

Vydarená žánrová hra s dobrým nápadom a žiadnym väčším esom v rukáve.

• 12.7.2018  12:53

Akoby pokračovanie starého Bambiho, taktiež o spoznávaní pravidiel života v prírode spolu so všetkými radosťami (a ich poetikou, nehou, až jemnou religiozitou) i starosťami (nielen tými ľudskými či predátorskými, tu i tými dospelejšími, sociálnymi, intrigami iných zajacov, akoby ešte desivejšími, než všetky psy či líšky dokopy). Niekedy síce trochu moc skrátené (polhodinka navyše by vôbec neuškodila) no i tak vyspelé, jemné a krásne dielko - snáď sa niekedy dostanem i ku knihe. 4,5*

• 11.7.2018  11:42
    Donnie Darko (2001)

Opätovné zhliadnutie directors cutu po rokoch ma trošku nepríjemne prekvapilo, nielen že mi tentokrát prišiel film interpretačne pomerne jasný a jednoduchý (vďaka čomu odpadla myšlienková podnetnosť), prišiel mi navyše aj pseudointelektuálny, až "edgy". Vynikajúca atmosféra, soundtrack a záverečná katarzia (hoc založená na teórii scenáristicky akoby vycucanej z prsta) našťastie ostala.

• 10.7.2018  18:27

Dynamitovské postavičky sú magické a nezabudnuteľné a nepochybujem že najmä vďaka nim sa film stal kultom, Hessovci ich majú nepochybne radi, akurát akoby nie až tak - niekedy sa im vysmievajú skôr zákerne než láskavo, nechávajú hercov prehrávať do nie-uveriteľných karikatúr. S tým prirovnávaním k Formanovi by som bol opatrný, tu absentuje jeho jemnocit, Napoleon je predsalen viac americký, viac okatý.

<< předchozí 1 2 3 4 7 13 18 24