Hamaradža

FTF VŠMU

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28
    • 31.5.2020  21:12
    Capone (2020)

Milý autorský pokus o nabúranie odvekej glorifikácie a idealizácie Caponeho v populárnej kultúre, Trank ho vyobrazil ako senilné, zlomené zvyšky muža. Práve jeho netradičný uhol pohľadu beriem ako najväčšiu devízu filmu, príbeh už natoľko nezaujal. 2,5*

• 31.5.2020  01:16
    Medzi nami (2016)

Na jednu stranu chápem pobúrené komentáre vyčítajúce autorke pokus o hysterickú "pomstu" lekárom za to, že jej komplikovaný pôrod nevyzeral tak romanticky, ako si ho predstavovala. Napomáha tomu i pomerne neprofesionálny prvok "obsadenia" seba samej ako spovedanej mamičky. Napriek tomu by som jej snaživú osobnú výpoveď nehádzal do odpadov s toľkou nechuťou. Faktom ostáva, že slovenské zdravotníctvo je extrémne podfinancované a prístup personálu (a to nie len v pôrodniciach) je neraz odosobnený a neľudský, čo je zasa len následok podfinancovania - aj doktori sú iba ľudia, myslím preto, že tento problém siaha ďalej, "vyššie" než len k personálu. A upozorniť na to takto, "hystericky", je lepšie ako neupozorňovať na to vôbec.

• 28.5.2020  12:54

Podobné guilty trojhviezdie ako som dával nedávno Detective Pikachu - miestami som pociťoval rozkoš, pri vyše stomiliónovom upgrade papundeklovo-latexovej klasiky môjho detstva, ktorú týmto posunuli do áčkových vôd. Pravdepodobne nepozerateľný film pre kohokoľvek kto na pôvodnej sérii nevyrastal.

• 24.5.2020  22:21

Raný Waters mínus jeho jedinečná roztomilosť mínus Divine. Ostal iba zvrhlý (a miestami príjemné bizarný) brak, s nie príliš funkčným humorom.

• 24.5.2020  15:57

Veľmi vydarený profil tvorcu, chytrý, objektívny, s výpoveďami významných osobností svetového filmu, plný informácii, či už čo sa týka jeho trikových postupov, alebo historického kontextu. Na mňa je tu ale Zeman trošku moc idealizovaný a málo riešený ako osobnosť - jeho tvorba akoby bola zaujímavejšia, než on ako človek (Pavel Juráček, v tomto filme nepochopiteľne nespomenutý pri kapitole o Novej Vlne, o ňom píše vo svojich denníkoch ako o praktickom, no nudnom, naivnom a insitnom vykrádačovi bez názoru - vieme však, že Pavel Juráček nepísal pozitívne takmer o nikom). Vo výsledku to však chuť nepokazí a film takisto obsahuje príjemnú linku so súčasným napodobňovaním Zemanových trikov - a to s jeho starými detskými hercami. 4,5* a poctivá práca.

• 23.5.2020  22:43

Podobne ako pri Vynáleze skazy, výtvarne je i tu Zeman úžasný, skladá svoje Verneovské i iné inšpirácie jednu cez druhú a vytvára z nich nový, unikátne animovaný celok. Škoda že u mňa osobne zlyháva ako rozprávač príbehu. K tomu som si cestu nenašiel. 3,5*

• 19.5.2020  15:07
    Varga (studentský film) (2017)

Portrét umelca na úplnom sklonku života, takmer tesne pred smrťou, bez nádeje, bez zdravia, bez ideálov a bez chuti žiť. A Maletz sa zúfalo snaží dostať na jeho vlnu a porozumieť jeho súčasnému stavu, ale je úplne mimo, vo svojich 25 rokoch sú jej Vargove existenciálne otázky úplne cudzie, tobôž v nich nenachádza nič pozitívne, či inšpiratívne (akurát mu zmätene odvetí: Ale budete bojovať, nie?). A tak sa ho pýta, akých 5 vecí by si zobral na opustený ostrov.

• 18.5.2020  22:44

Obrovské príšery boli vždy mojím guilty pleasure. 2,5*

• 17.5.2020  21:50

Vrstevnatý kultúrny klenot, vypovedajúci o témach sociálnych, rasových i LGBT, (a nie len to, ale v širšom zmysle i o ľudskej inakosti, dôstojnosti a potrebe byť sám sebou - a kompletný! - aj keď je to spoločensky len ťažko prijímané) tak komplexne a s takou ľahkosťou, spontánnosťou až vyráža dych. Záver s Venus Xtravaganza je knockout. V dobe vzniku kontroverzný a možno i preto - masterpiece.

• 12.5.2020  22:24
    Pán tygrů (TV seriál) (2020)

Spočiatku pestrofarebný bizár, ktorý svojimi nepredvídateľnými zvratmi zatajuje dych - keď si však na uletené postavy (s krízami stredného veku kvôli ktorým si dokazujú moc vlastníctvom exotických kocúrov) a ich vyostrené spory zvykneme, začne si človek všímať povrchný, bulvárny prístup dokumentaristov, ktorí od amerického "show-makingu" svojich postáv nemajú observačný odstup, ale sa stávajú jeho súčasťou. Nepriamo obviňujú ľudí zo zločinov o ktorých vine nie sú dôkazy, hľadajú senzácie, informácie naratívne dávkujú postupne tak, aby držali pozornosť diváka, skrátka, robia show. A mne tento prístup nepríde úplne seriózny.

• 10.5.2020  21:29
    Cesta (1971)

Mal som trochu problém s nepresvedčivou psychológiou hlavnej hrdinky po úvodnej tragédii, z ktorej sa veľmi rýchlo oklepala. Inak veľmi pekná dráma o vzťahu človeka k prírode, do ktorej koniec koncov patrí viac, než do kancelárii.

• 10.5.2020  21:26

Samozrejme že hodnotím fádnu televíznu formu filmu, nie Wintonove úžasné činy.

• 6.5.2020  23:33
    Apokalypsa (2006)

Kellyho prekombinovaná a megalomanská meta-haluz, sa v dobe svojho vzniku ukázala ako prepadák komerčný (15 mil. vs. 300k $), divácky (viz. táto databáza) i kritický (Roger Ebert prehlásil, že podľa neho išlo o najhorší film v histórii Cannes). Kelly bol neraz obviňovaný, že uveril svojej - po debute - vzývanej genialite. A hľa, 14 rokov neskôr sa začínajú ozývať prvé hlasy, vyhlasujúce Southland Tales za klenot nepochopený, až predbiehajúci svoju dobu. Ja si jednoznačne zaradiť túto postmodernú, prepálenú fantazmagóriu so šialeným scenárom s priveľa postavami, obsadenú mainstreamovými hviezdičkami hollywoodu, parafrázujúcu Bibliu i T. S. Eliota, netrúfam, keďže som z nej sám viac nepochopil ako pochopil. Nechávam na čas, nech ukáže, ktorá skupina mala pravdu.

• 5.5.2020  21:57

Mne tu chýbala aspoň maličká štipka nadhľadu, či humoru, ktorá by mi prezradila, že Hussain sa neberie za radikálneho, vizionárskeho filozofa a neberie svoje (nepochybne veľmi pôsobivé) vízie priveľmi vážne. I tak zážitok.

• 3.5.2020  19:51

Celkom kúzelný video-art fungujúci na princípe voľných asociácii motívov. Význam vzorov rôzneho druhu v kultúre, ich štúdia, cestovanie po svete a voľné porovnávanie textilných, architektonických, kaligrafických a iných vzorov. Na konci z toho nevylezie žiaden veľký message, (J. Mack film tvorila improvizačným spôsobom, priebežným experimentovaním s materiálmi a nevedela, čo jej nakoniec vznikne) no tých príjemných, až hypnotických 60 minút mi ušlo ako voda. Príde mi ako škoda, že takáto tvorba nie je výraznejšie distribuovaná.

• 3.5.2020  00:24
    I Am Divine (2013)

Ani Divin-ina neopakovateľná osobnosť plná sexuálnej i ľudskej výbušnej energie, ktorá z nej spravila takú ikonu, nezmazala pachuť z tej fádnej, televíznej formy dokumentu. Chronologicky zoradené udalosti v Glenovom živote, nájazdy na statické fotky a monológy jeho blízkych ľudí, opakujúcich nezaujímavé frázy typu "He was such a unique person, almost Buddha-like, everybody had to love him." pretože o mŕtvych len dobre, všakže.

• 2.5.2020  17:10

Paradoxne najviac mi na tom vadil prvok Ironsovej dvoj-role, ktorý mi pripomenul moje detské hrátky s movie-makerom, pomocou ktorého sme sa na videu rozprávali sami so sebou. Holt, technológie sa stále vyvíjajú. 3,5*

• 24.4.2020  00:24

Zástupca "Nového čílskeho kina" ktorý je síce formálne rovnako odvážny, ako nová vlna naša, či francúzska, mne sa však emocionálne nepodarilo napojiť na osobu schopnú zavraždiť šesťčlennú rodinu iba kvôli opitosti. Možno mi tu chýbali o niečo konvenčnejšie rozprávacie prostriedky, či prepracovanejšia psychológia. Aj keď to odo mňa nie je uplne fér, keďže je jasné že o tie tu nešlo - zámer filmu je skôr politického charakteru, vďaka čomu je druhá, filozofickejšia polovica silnejšia. Podobné, ale podstatne intenzívnejšie pocity, som zažíval pri - o trochu staršom - dychvyrážajúcom In Cold Blood. 3,5*

• 16.4.2020  21:25

Meliško je fenomén, ktorý ma sprevádza priam od detstva - otec nám z práce doniesol prvé nahrávky na cd-čkach asi okolo roku 2007, teda pravdepodobne som bol jedným z prvých poslucháčov maestrových verbálnych kreácii, ktoré, s jemnou štipkou recesie, považujem za jeden zo základných pilierov súčasnej slovenskej kultúry. Pamätám si kult, ktorý sa v tých rokoch okolo jeho osoby na internete vytvoril, pokusy o odfotenie tohto záhadného človeka, stretnutie sa, identifikovanie. Keď som spomenul v inom meste, že som z Prievidze, otázka bola vždy "Prievidza? Nie je stade Meliško?" Koho snom by teda vtedy nebol takýto dokument, odhalujúci zákulisie nahrávok a Lacovho osobného života. Dokument však prišiel trochu neskoro, dokonca v rok Meliškovej smrti (čím sa žiaľ dodnes stáva asi najhodnotnejším dokumentom o ňom) a najmä trpel prílišným amaterizmom, či už v podobe lacnej "youtube/movie maker" formy, alebo i neschopnosti tvorcov intelektuálneho nadhľadu nad pozorovaným. Pritom ponúka mnoho zaujímavých tém, ako je Slovenská mentálna malosť, alkoholizmus, domáce násilie, v druhej polovici i ľudský hyenizmus v podobe "fanúšikov" robiacich si zo starého alkoholika cvičenú opicu, nalievajúc mu borovičku a smejúc sa na každom jeho slove. Dokument Ladislav Meliško Superstar situáciu a témy v nej zachytené neobzervuje, ale sa neraz priamo zapája k "útočníkom", ktorý sa chcú na internetovej "celebrite" v prvom rade zasmiať, exploitovať ho a o jeho ďalší osud sa už nezaujímať. Čo je škoda, lebo potenciál tu bol nesmierny. 2,5* zaokrúhlené dolu, pretože dlhá a prázdna druhá polovica filmu, odohrávajúca sa na diskotéke v Ješkovej Vsi je priam nepozerateľná.

• 12.4.2020  23:33

Ani kamera na svetovej úrovni nezachráni repetitívny a najmä samoúčelne krutý scenár, ktorý miestami hraničí s autorskou exhibíciou. Môžeme tri hodiny ubližovať 11 ročnému chlapcovi, pretože robíme umenie. Čo na tom že message pochopí divák po pol hodine. Súhlas s POMOm.

• 12.4.2020  17:53
    Proces (1962)

Takto doslovne sfilmovaný Kafka pôsobí miestami trochu tézovito, akoby sa napriek presne citovaným replikám niekam vytratila časť bezútešnej atmosféry obsiahnutej v nesmrteľnej knihe. Vďaka Wellesovmu filmárskemu kumštu, ktorý dal dohromady takúto hereckú extraligu v takto masívnom projekte, sa však stále dá hovoriť o celkom vydarenej adaptácii.

• 8.4.2020  23:41

Kapadia je pre mňa kráľom dramaturgie, nie len že si vyberá dychvyrážajúce príbehy a osobnosti (čo je vždy len polovica úspechu) ale vie chytro a cieľovedomo postrihá nové a neokukané zábery a rozhovory s takou presne skonštruovanou emocionálnou linkou, že upúta divákovu pozornosť prinajmenšom rovnako ako kvalitný hraný film. A to mi futbal nemôže byť viacej ukradnutý.

• 6.4.2020  18:42
    Duna (1984)

Predĺžený trojhodinový cut je za mňa tak za 3,5*. Ja by som to s Lynchovou Dunou tak čierno, ako píše väčšina ľudí v komentároch, nevidel. Jasné, že by sme si všetci radšej pozreli Jodorowskeho šialenú víziu (ktorá by pravdepodobne nemala nič spoločné s Herbertovou knihou), no ja myslím, že vrámci materiálu ktorý mal (Knihu som dočítal asi pred týždňom a hoci si vážim jej masívny dopad na popkultúru ako aj scifi ako žáner, nemyslím že ide z dnešného pohľadu o masterpiece. Popravde, trochu zostarla.) si viedol celkom obstojne. Niekedy to škrípe vzhľadom k známym produkčným problémom (zbrane ovládané hlasom? Aj niektoré iné naivné vizuálne efekty), no sečteno a podtrženo ide v podstate o celkom solídnu žánrovku, obohatenú trochou Lynchovského mystična s trefným obsadením a fantastickou (!) scénografiou - kostýmy, make-up, dizajn miestností za mňa top.

• 3.4.2020  21:27
    Pod vodou (2020)

Po všetkých smeroch nezaujímavý pásový produkt. Kto si odviedol svoju prácu dobre - Kristen a Beltrami.

• 30.3.2020  00:07
    Díra (2019)

Pútavo natočená, no prehnane doslovná socialistická agitka. 2,5*

• 27.3.2020  14:09
    Neviditelný (2020)

Aneb ako je aj lacná, béčková scenáristická bžunda písaná sťa 12 ročným školákom, akceptovateľná ak sa dotýka dostatočne feministicky "populárnej" témy (Domáce násilie, vzťahy s citovými manipulátormi, stalkermi). Čím samozrejme netvrdím že o tom netreba hovoriť. Ale nie takto. PS: Moja predpoveď vyšla a o filme už sa píše ako o výpovedi o patriarchálnom útlaku - lol?

• 14.3.2020  15:01
    Hra (studentský film) (2019)

Haneke pre začiatočníkov.

• 10.3.2020  21:22
    Ježek Sonic (2020)

Nenápaditá výplň kín, tak pevne sa držiaca žánrových klišé, že môže potešiť asi iba deti (napriek nejednému vtipu pre dospelých). Každopádne zároveň nijak neurážajúca, svižná, celkom milá. 2,5*

• 10.3.2020  21:17
    Suspiria (2018)

Vrstevnaté, odvážne, neraz experimentálne - nevyhnutne predurčené na drvivý komerčný neúspech, keďže svojou absentujúcou šablonovitosťou ťažko poteší či už súčasných hororových fanúšikov, alebo fanúšikov pôvodnej verzie. Mne táto odvážna nočná mora v jednotlivostiach veľmi sadla (skvelý soundtrack, či estetika chladného Berlína), akurát si nie som istý nakoľko fungujú a zapadajú dohromady - do o niečom vypovedajúcom celku. Možno mi ďalšie zhliadnutie povie viac.

• 10.3.2020  21:09

Balcov debut asi má svoju poetiku, je jemný, z prostredia filmárom dobre známeho a civilnosťou miestami trochu pripomína ranú tvorbu zanussiho, či kieslowskeho. Narozdiel od nich je však Balcov príbeh pomerne plochý, nezaujímavý, nezáživný - vo svojej dobe je neschopný byť odvážnejší. Následkom toho končí snímok iba ako nudná normalizačná konverzačka, vypĺňajúca celovečernú stopáž pridlhými scénami hrania na organ. Dnes sa ho oplatí pozrieť asi iba kvôli mladému Šulíkovi.

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 21 28