• Krátkometrážní

Lupin III: Cagliostrův hrad (1979)

Starosvetské dobrodružstvo epických rozmerov. S šarmantným lapiduchom, princeznou a zámkom. Taktiež s interpolom, lasermi a granátmi. Preplnené kreativitou, no ani na chvíľu nie prekombinované. S Lupinom som doteraz nemal skúsenosť, bál som sa, či netreba mať znalosť seriálu. Dávkovanie informácii však funguje na jednotku. 95% deja divák rozumie bez problému, zvyšných 5% si domyslí z kontextu a navyše ho to navnadí na ďalšie samoštúdium predlohy. Absolútna výhra.

Panna zázračnica (1966)

Tatarkovu konzervatívnu predlohu to hravo prekonáva. Živé, nádherne natočené, poetické, plné dychvyrážajúcich obrazov s voľným naratívom a krásnou Szomolányiho kamerou.

Zvony pre bosých (1965)

Mal som nulové očakávania, šiel som na to iba ako na povinnú jazdu a skrátenie si času pred iným premietaním - a nakoniec sa z toho vykľul jeden z 5 najlepších slovenských filmov, aké som videl. Výborne napísaný, absolútne vťahujúci príbeh. Hrejivá oslava ľudskosti a občianskej neposlušnosti.

Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Fantasticky napísaný klenot československého filmu, ktorý zatieňuje aj princezné so zlatými hviezdami, pyšné princezné a rôzne iné 50tkové rozprávky. Je výrazne sofistikovanejší, plný ľudských hodnôt, dômyselného humoru a dokonca aj ten naivne budovateľský záver v ňom funguje na jednotku - nemal som pocit gýču, bol som dojatý. Skvelý Werich.

Nedotýkej se mě (2018)

Udrelo ma to ako rana z jasného neba. Majstrovské búranie hraníc medzi hraným filmom a dokumentom, úplné podmanenie si filmu ako média. Úprimnosť až na dreň a do naha. A keď som myslel že už film ani nemôže byť dokonalejší, ozvali sa Einstürzende Neubauten. Vizionársky masterpiece fungujúci ako švajčiarske hodinky - jeho domodra vygrejdené srdce je ľadové, no i tak sebaisto pumpuje krv. Všetko v ňom má svoje miesto. Bál som sa, že takto sa už pri filme nikdy cítiť nebudem. Dokonalo sa mi to trafilo do vkusu, ako už niekoľko rokov nič iné. Ďakujem.

Zumiriki (2019)

Prakticky dokonalý psychomagický videodenník dobrovoľného stroskotanca na zmiznutom ostrove jeho detstva (okrem iného symbolizujúceho zanikajúci jazyk), ktorý je ale tak preplnený, prepchatý mnohovrstevnatou a komplexnou symbolikou, až som mal na prvé zhliadnutie problém do neho preniknúť. Je tam toho strašne veľa. 4,5*

Rojek (2022)

Intímny náhľad do duší členov ISIS, ktorý potvrdzuje to, čo sme už tušili (že ich ideológia nie je zlúčiteľná so západnou civilizáciou) a otvára aj otázky iné - nie je človek bytosťou duchovnou? Nepomáha tým pádom postmoderne-nihilistická konzumná spoločnosť vytvárať z mladých ľudí s potrebou vyššieho zmyslu radikálov? Zimomriavky počas celej stopáže.

Fabelmanovi (2022)

Potešilo ma, že to nebolo vypočítavé vyplnenie trojaktovej šablóny (aké ma nedávno otrávilo v Termináli), ale sa Spielberg rozhodol príbeh rozprávať voľnejšie, jemnejšie. Pátos tam prítomný samozrejme je, ale tentokrát mi to ani trochu nevadilo. Majstrovská práca. Obľúbená scéna: presun "mŕtvych" vojakov do druhej časti záberu. 4,5*

Perverzní průvodce ideologií (2012)

Ešte lepší a cieľavedomejší film, než bol prvý diel. "Alternatívne" interpretácie klasických diel kinematografie tu neslúžia iba ako zábavný gimmick, ale ako pomôcka k Zizekovým ideologickým tézam, ktoré sú (pravdepodobne vďaka triezvej režisérke/dramaturgičke) rozprávané veľmi zrozumiteľne, sústredene a s takou kadenciou intelektuálnych podnetov, až vzniká vysoká znovupozerateľnosť. Jeden z najčírejších dôkazov toho, že Zizek je jeden z najdôležitejších súčasných filozofov a konštantných spochybňovačov statusu quo. Dobrý komentár Shadwell.

Lovu zdar! (2014) (studentský film)

Jeden z protagonistov sa v akomsi tranze, dojatý a s rukami krvavými od jeleních vnútorností pýta, kdeže sa to nachádza ten Boh, ktorý toto všetko stvoril. S trochu iným citovým zafarbením, pýtam sa aj ja: Kde je? Ak sú ľudia skutočne stvorerní na jeho obraz, nie som si istý, či ho chcem spoznať. Osobne však, podobne ako napríklad Mark Twain, verím, že zvieratá má radšej. Jonathan Littell písal, že najlepšie je do takéhoto sveta sa nenarodiť, pretože je založený na utrpení a utrpenie požieraného zvieraťa bude vždy mnohonásobne väčšie, než pôžitok zvieraťa, ktoré ho požiera. Polomŕtveho Boha si však ľudia vešajú na steny a oprašujú ho rovnako, ako tie mŕtve zvieratá. Umelecký dokument s toľkými vrstvami, až nie je problém nazvať ho filozofickým. V posledných minútach mu trochu začína dochádzať dych a spomaľuje sa tempo (je to kvôli naplneniu stopáže?) no keďže ide o študentský film, veľmi rád zaokrúhlim tie 4,5* smerom nahor. Zaráža ma, koľko ľudí tu nedokáže prečítať jeho jednoznačne kritické vyznenie.