Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Krátkometrážní
  • Animovaný

Recenze (1 007)

Vetřelec ³ (1992)

Film som naposledy videl ako malý, oživil som si teda trochu spomienky. Spočiatku príjemné prekvapenie, solídne nadviazanie na Cameronových Aliens a parádny námet. Zadymená väzenská kolónia s hospodárskymi zvieratami atmosférou pripomína tie scénograficky najsugestívnejšie časti starých Star Wars. Prvej hodine teda nemám príliš čo vytknúť. Film ma však paradoxne stratil v momente, kedy sa na plátne prvý krát zjaví digitálny xenomorf. Zostarlo to naozaj v rôznych ohľadoch - neestetický oranžový filter, videoherné POVko a lacné deväťdesiatkové CGI. Najväčšou chybou tu však nepochybne bude, že ten scenár nijakým spôsobom nepridáva nič relevantné k alien kánonu, ktorý po Cameronovej dvojke už ďalší diel skutočne nepotreboval. A záverečná vyvražďovačka je skutočne trapas. Zaujímalo by ma, ako by dopadol nerealizovaný scenár Williama Gibsona, či by tento svet niekam posunul. 3,5* zaokrúhlené dolu, pretože zo zle nasvieteného digi-votrelca naozaj nejde strach - je väčšinou len smiešny. Chudák Giger, toto sa s jeho dieťaťom stať nemalo. PS: hlavný hrdina spolu s hlavným záporákom sa v roztavenom kove roztopili aj o rok skôr.

plakát

Proces s Adolfem Eichmannem (2011) (TV film)

"Iba" konvenčný, televízny dokument, no vrámci možností objektívny, pútavý. Nie je to Hannah Arendt, s jej úžasným filozofickým presahom, no je to úplne profesionálna práca, informačne nepochybne hodnotnejšia ako napr. lacný thriller s Benom Kingsleym. 3,5*

Gap-Toothed Women (1987)

Les Blank je jeden z tých vyššou silou obdarených filmárov, ktorí vedia chytiť do rúk všednú žitú realitu a vyformovať z nej malý zázrak. Surreálne ani tak nie obsahom, ako samotným námetom.

Jackass 4.5 (2022)

Pri Jackass filmoch nikdy nešlo o intelektuálnu zábavu, vedel som na čo byť pripravený a buranskú dvojku dodnes považujem za kultový kúsok. Tu ide ale o zvyškový materiál, ledabolo pozliepaný do nepríliš zábavného tvaru, snažiaceho sa o mytizáciu seba samého. Noví členovia jackass mi samozrejme nevadia preto že ide o černocha a ženu, ale preto, že boli zjavne vybraní najmä pre tieto politické kvality - nie sú príliš zábavní.

plakát

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Obsahovo, politicky to zostarlo, miestami i efektami (digitálne helikoptéry). Dynamicky nasnímaná akcia je kvalitná, ale v tomto prípade asi nie som cieľová skupina. Uprednostňujem príbeh o niečom, sledovať vojnu ako jednoduchú žánrovú zábavu mi príde zvrhlé.

Navalny (2022)

Americká propaganda s veľmi nízkou mierou objektivity (pozor, to píšem ako niekto kto by tiež vojnového zločinca Putina najradšej videl dolu). Navalny je tu vykreslený ako poloboh, ktorý by mávnutím ruky vyriešil všetky problémy Ruska, keby mal takúto možnosť. Napriek šokujúcemu obsahu, si o autenticite telefonátu s jeho dnes už nedohľadateľným vrahom, netrúfam konšpirovať - nie je to v mojej kompetencii. Nesmierne mi tu však vadí americká "video on demand" dramaturgia, s manipulatívnou hudbou, ktorá z celej sociálno-politickej kauzy robí odľahčenú, veselú šou. Navalneho nacionalistickej minulosti (vlogy prirovnávajúce moslimov ku švábom?) sú tu venované približne 2 minúty, z celkových 100, Navalny na otázku odpovedá alibistickým "Putin je zlo a treba sa proti nemu postaviť s akýmkoľvek ruským občanom, či už je fašistom alebo nie je." a film sa k tejto problematike ďalej nevracia. Namiesto toho sa tu opakovane riešia Navalneho "nesmierne zábavné" príspevky na tiktoku, ako i tomu, koľko na ňom majú jeho lipsyncy zhliadnutí a podobné banality. Trúfam si vyjadriť pochybnosti, či práve tento populista je vhodnou náhradou Putina, riešením jeho totalitnej vlády. Ako dokumentárny film bažiaci po pravde za mňa nefunkčné.

Divoká planeta (1973)

Fantastická smršť nekompromisnej kreativity v ktorej nie je ani minúta hluchého miesta. Trochu mi to atmosférou pripomenulo Herbertovu Dunu, no Lyncha aj Villeneuveho to bezpečne valcuje - najbližšie to má k tej magickej, neuskutočnenej. Na môj vkus je to záverečné vyznenie trochu príliš antropocentristické, no je to iba jedna z možných interpretácii.

X (2022)

Príjemný nadhľad, vydarený retro feel a nezvyčajný záporák s nezvyčajnými motiváciami. Milá žánrová jednohubka s neveľkými ambíciami. Paradoxom je, že rozbehová prvá hodina ma zaujala viac, než samotná konvenčná vyvražďovačka.

plakát

Standard Operating Procedure (2008)

"Asi som mohla povedat 'Kašlať na vás, neurobím to.' a ísť do basy za neuposlúchnutie rozkazu, ale neviem..." Tradične kvalitný, silný a podľa možností čo najobjektívnejší Errol Morris.