Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Dobrodružný
  • Fantasy

Poslední recenze (436)

plakát

Hra o trůny - Dlouhá noc (2019) (epizoda) 

Ohledně celkových pocitů z téhle epizody jsem rozpolcený, přesto však převládá spokojenost. Samotné ztvárnění bitvy bylo podle mě úžasné a dost možná nejlepší ze všeho, co jsme zatím viděli (spolu s bitvou bastardů). Podařilo se skvěle vykreslit pochmurnou až zoufalou atmosféru, a ačkoliv se objevilo několik momentů, které vzbudily naději, tak se celým dílem táhla atmosféra zoufalé bitvy, kde jsou obránci přečísleni a postupně prohrávají. Tomu odpovídalo i množství odchodů jednotlivých postav - jednotlivé scény smrtí byly vždy hodně emotivní momenty a dotyční ve svých posledních chvílích ukázali, co jsou doopravdy zač a čelili smrti čelem a s odvahou. Audiovizuální stránka byla jako vždy u režiséra M. Sapochnika vymakaná. A to nemluvím jen o vizuálních efektech, které byly tradičně skvělé, ale hlavně o celkovém způsobu nasnímání epizody - třeba úvodní dlouhý nepřerušovaný záběr, útok Dothraků s hořícími meči, prostřihy mezi příběhy jednotlivých postav, celková realistická špinavost a krvavost nebo závěrečná sekvence s perfektně padnoucí dramatickou hudbou. Hodně jsem viděl stížnosti na tmavost epizody - já osobně tenhle problém nezaznamenal a moc tu kritiku nechápu. Bitva se celá odehrává v noci a jediné světlo pochází z loučí a ohňů, v pozdějších fází z většího ohně, který dává scénám hodně efektní oranžové nasvícení. Já jsem se díval na laptopu přes den a vždy jsem v pohodě viděl, co se na obrazovce děje a tmavé ladění podle mě dodalo epizodě tu pravou atmosféru. Přes tohle všechno však má epizoda dle mého názoru jednu zásadní vadu, a to je samotné zakončení. Vůbec nerozumím tomu, že když se celý díl buduje atmosféra zmaru a zoufalého boje a skrze prostřihy jsou sledovány snad všechny účastnící se postavy, tak se vše zakončí hloupým deus-ex-machina momentem, který je sice nečekaný, ale podle mě úplně blbě podaný a shazující svou snadností celou atmosféru epizody. Zároveň je také tímto dílem ukončeno podle mě hlavní téma seriálu, hrozba, která byla budována napříč 8 sériemi. Osobně jsem čekal završení této linky v úplně závěrečném dílu, takže teď mám z těch zbývajících 3 dost podivný pocit - aneb co tam vlastně chtějí řešit? Vím, zbývá ještě rozhodnout zápas o trůn, ale to mi v porovnání s hrozbou ze Severu přijde jako takové až trochu malicherné. Inu, v seriálu budu pokračovat, ale vůči zbývajícím dílům jsem mírně skeptický. /80% a 4*/

plakát

Blade Runner 2049 (2017) 

Úžasná audiovizuální stylizace, zajímavej příběh, dobří herci... ale co z toho, když celej film trvá asi o hodinu déle, než by bylo žádoucí. Atmosféra šedivé budoucnosti, která byla zpočátku velmi silná, tak postupně začne vyprchávat. Příběh, jehož pomalé rozplétání jsem ze začátku hltal, mě ke konci už úplně přestal zajímat a vyvrcholení jsem odzíval. A ne, není to proto, že by postupem času klesala kvalita - spíše ve filmu není dost materiálu na to, aby udržel divákovu pozornost po celou dobu. Je tu zkrátka příliš mnoho scén, které jsou sice třeba vizuálně působivé, ale film by bez nich mnohem lépe odsýpal. Ve výsledku se tedy ty ze začátku tak opojné audiovizuální hrátky stanou dost ubíjejícími. Je to velká škoda, protože film svoje objektivní kvality nesporně má. Bohužel však nikdo zřejmě neměl odvahu do výsledku trochu říznout a sestříhat ho na délku, ve které by byl tím strhujícím sci-fi thrillerem, kterým měl být. /65% a 3*/

plakát

Akta X - Série 6 (1998) (série) 

Šestou sérií jsem se prokousával docela dlouho. Na můj vkus zde bylo až příliš mnoho "experimentálních", "humorných" nebo "lehkovážných" dílů, což (jak už jsem zmiňoval dříve) mi k Aktům úplně nesedí - vrcholem pro mě byl díl Triangle, který z potenciálně zajímavého tématu Bermudského trojúhelníku udělal totální divnost, kterou jsem sledoval s pozdviženým obočím. A takových divnodílů tu bohužel bylo víc (Terms of Endearment, Rain King, Dreamland). Nebyly vyloženě špatné, ale už to prostě nebyly ty Akta co mě vždycky bavily. Naopak zhruba od poloviny série se opakuje vzorec z 5.sezóny - tedy, že úroveň dílů razantně roste, objevují se zajímavá témata a moje přestávky mezi jednotlivými díly se povážlivě snižují. Vyzdvihl bych mořské potvory přinesené hurikánem v Agua Mala, hrátky s časem (trochu ve stylu Na hraně zítřka) v Monday, povedený příběh uprchlého vězně v epizodě Trevor a psychohalucinační Field Trip. Co se mytologie týče - bohužel je to většinou dost slabé. Úvodní The Beiginning slušně navázal a rozjel příběh, nicméně SR819 působila naprosto odtrženě od celé konspirační linky a hlavní problém přišel ve dvojdílu Two Fathers / One Son. Tady se podle mě ukázalo, že největší sílu má (měla) hlavní linka Akt X v časech, kdy se celá ta konspirace spíše naťukává, zamotává a Mulderovi pořád uniká pravda mezi prsty - prostě série 1-4. V momentě, kdy se na scéně skutečně objeví ti, o kterých se X sérií jen šeptalo, ukazují se omezení doby a financí - prostě to nedokáže vyvolat ten kýžený silný dojem a celé završení příběhu Syndikátu tak působí dost rozpačitě. Celou mytologii v téhle sérii pak zachraňuje jen finální Biogenesis, která rozjela hodně zajímavý příběh, u kterého budu doufat, že ho pokračování v sérii sedmé zase nějak nezmrší. /75% a 4*/ Oblíbené epizody: Agua Mala, Monday, Trevor, Field Trip, Biogenesis

Poslední hodnocení (1 882)

Těla (2023) (seriál)

21.11.2023

Rod Draka - Černá královna (2022) (epizoda) (S01E10)

21.11.2023

Rod Draka - Zelená rada (2022) (epizoda) (S01E09)

21.11.2023

Rod Draka - Pán přílivů (2022) (epizoda) (S01E08)

21.11.2023

Rod Draka - Náplavomarka (2022) (epizoda) (S01E07)

21.11.2023

Hunger Games: Balada o ptácích a hadech (2023)

21.11.2023

Oktopus - Ztracený případ (2023) (epizoda) (E01)

05.09.2023

Vocasy na tripu (2023)

05.09.2023

ONEMANSHOW: The Movie (2023)

19.08.2023

Reklama

Poslední deníček (1)

Vyjádření ke kauze výměn bodů

Ahoj,

jak jste si jistě všimli, v poslední době se na čsfd rozmohl veliký odpor vůči tzv. výměnám bodů a lidem, kteří je provozují. Pokud jste o tomto nikdy neslyšeli, vězte, že šlo o případ, kdy se dva uživatelé domluvili, že si navzájem přidělí bod za účelem růstu bodového konta obou zúčastněných. K takovýmto výměnám docházelo obvykle na základě kontaktu skrze poštu, kdy dotyčný jedinec kontaktoval jiného uživatele, zda má o výměnu zájem. Nedávná změna pravidel čsfd tuto praktiku zakázala, resp. zakázala kontaktování jiného uživatele se žádostí o výměnu, a to pravděpodobně na základě dlouhodobých a hlasitých stížností jistého okruhu lidí, který mimo jiné stojí i za jedním z nejpopulárnějších témat na zdejší diskuzi - jistou černou listinou těch nejhorších a nejprohnilejších existencí, které ničí svým ohavným počínáním, to jest výměnami bodů samotné základy této slovutné databáze.

A pokud si onu listinu přečtete, jistě na ní najdete i moje jméno. Tento první (a na dlouhou dobu asi poslední) příspěvek do deníčku nicméně nepíši proto, že bych se chtěl za své počínání omlouvat. Nevidím k tomu totiž sebemenší důvod. Spíše bych rád objasnil, z jakého důvodu jsem se výměn účastnil a také nastínil, že problémy této databáze leží někde úplně jinde. A nechám jen na vašem mínění, zda jsem skutečně takový zlosyn a patřím ideálně rovnou na hranici.

Databáze a její bodový systém je v současné době nastavený tak, že neuvěřitelně diskriminuje nově příchozí obyvatele a naopak silně zvýhodňuje uživatele, kteří jsou zde již velice dlouho a mají nahrabáno mnoho bodů z doby, kdy tento server navštěvovalo jen pár lidí. Když se podíváte na to, jakými moudry tuto databázi ovlažují právě lidé z té TOP50, zjistíte, že minimálně polovina by za takovéto komentáře dnes (kdyby se zaregistrovali jako noví uživatelé) nedostala bod snad ani jeden. Nicméně se drží na výši již mnoho let a jejich komentáře jsou tak všem na očích - a pro nováčka, který se rozhodne rozdělit své body není nic jednoduššího, než je rozdat právě těm nahoře, jejichž komentáře vidí na prvních místech každý den.

Vzhledem k počtu uživatelů databáze se vaše nové komentáře k filmu objeví až na nějaké X-té stránce, kde si je upřímně řečeno stejně nikdo nepřečte. Nový uživatel tedy takto téměř nemá šanci za své komentáře (byť třeba velmi kvalitní) získat skoro žádný bod. Nabízí se mu tedy několik možností:

a) Stát se za každou cenu kontroverzním. Začít všechny urážet v diskuzích a následně psát komentáře plné vulgarismů, schválně hodnotit odpadem filmy všeobecně uznávané za kvalitní, ponižovat všecny, které nesdílí jeho názory atd atd. Jedna z takových existencí nedávno přesáhla počet 2000 bodů. Podle mého názoru to dost smutně vypovídá o stavu této databáze a naší spoelčnosti obecně - hulváti a šikanátoři jsou vyzdvihováni pomalu jako hrdinové. Lůza si zřejmě vždy ráda přečte denní dávku třeskutě vtipných vulgarismů a dotyční se mohou radovat z růstu svého konta. Pro mě osobně jsou tihle lidé daleko větší škůdci databáze, než kdokoliv jiný. Nicméně takovéto chování není nijak trestáno a dotyční se dále mohou akorát tak smát slušným lidem do obličeje.

b) Začít spamovat. Vecpat se do každé myslitelné diskuze a začít oblažovat ostatní svými slovními průjmy, ohodnotit a okomentovat tisíce filmů a všeobecně se snažit, aby mě někdo viděl a zpozoroval. A když se tak stene, je šance, že přilítne i nějaký ten bod. Není třeba žádného umu, jen dostatek volného času na zahnojování jakéhokoliv diskuzního prostoru. Podle mě další prototyp škůdce, opět prakticky nepotrestatelného.

c) Požádat někoho o výměnu bodů. Pokud tak učiním, nezahnojuji tim žádný diskuzní prostor, ani nikoho verbálně nenapadám. Jedná se o prostou nabídku/žádost, kterou je samozřejmě možné odmítnout - dovedu pochopit, že někdo výměnám nefandí. Tento způsob získání bodů nepovažuji za nijak nepoctivý - jedná se o prostou diplomacii, aneb každý získává body dle svých schopností. Podle mého názoru se jedná o regulérní způsob získání bodů v momentě, kdy nastavený systém nefunguje, resp. znemožňuje novým uživatelům/uživatelům s málo body nějaké získat standardní cestou. Nicméně, i když je tato možnost ze všech 3 zmíněných nejméně škodlivá, byla na nátlak jistých skupin zakázána. Proč?

Nelze si nevšimnout, že její odpůrci jsou zejména lidé, kteří už mají takzvaně "vystaráno", tudíž mají dostatek bodů na to, aby si jich ostatní všimli a oni si připadali patřičně důležitě. Ať už je žene kupředu strach z toho, že by se do jejich elitního kroužku mohl dostat někdo jiný, nebo jim prostě jen vadí, že si někdo dokázal obstarat více bodů než oni, rozpoutali kolem tohoto tématu až nepochopitelnou hysterii.

Nová pravidla, která výměny bodů zakazují jsou totiž založena na léty prověřeném systému udavačství. Aneb v momentě kdy napíšete podezřelou zprávu nějakému mravokárci, můžete se dočkat okamžitého nabonzování a výmazu celého konta. Začíná se tedy objevovat klasická atmosféra strachu, kdy se běžný člověk pomalu bojí někoho oslovit, byť by to bylo jen proto, že se mu opravdu líbí jeho názory a měl by zájem se blíže seznámit. Ačkoliv je mi jasné, že porovnávám rozsahem neporovnatelné, nemohu si nevybavit historická období, kdy udavačství taktéž hojně bujelo - čarodějnické procesy, nacismus, komunismus a mnohé další. Společné se současnou situací na čsfd mají to, že lidé byli napráskáváni za věci, jejichž ilegalita se vymyká zdravému rozumu a to právě často z motivu závisti nebo osobní zášti vůči dotyčné osobě. Osobně práskačství a udavačství považuji za daleko horší charakterovou vadu než nějaké nabídky výměny bodů.

Toto opatření navíc celému problému databáze a jejich bodů nijak nepomůže. Ono je jednoduché něco zakázat a rozpoutat hon na čarodějnice, ale přijít se skutečně systémovým řešením, to už ne. Návrhů zde byla spousta. Ať už třeba hodnocení jednotlivých příspěvků (ze kterých by se vypočítávala "aura" uživatele), nebo náhodné řazení komentářů místo řazení dle počtu bodů atd atd.

Abych to uzavřel - nová pravidla samozřejmě respektuji a proto také již nebudu nikomu nabízet jak vzájemnou výměnu bodů, tak ani nic jiného. ČSFD mám i přes jeho chyby rád a líbí se mi tu, tudíž bych server opouštěl s velice těžkým srdcem. Pokud ale máte zájem se pobavit o čemkoli (zatím) legálním, moje pošta je samozřejmě otevřená. Já zde zůstávám a budu zde nadále aktivním uživatelem. Nemám se rozhodně za co stydět, neb jsem vždy jednal v souladu s pravidly i vlastním svědomím. Pokud mě chcete odsoudit - prosím. Nebudete první ani poslední, a já se již naučil žit s tím, že je nemožné se skutečně zavděčit všem.

 

Hezký den,

draggo