• Fantasy

Kmotr (1972)

Přes všechny chvalozpěvy a umístění na 4té příčce TOP 200 mě tohle nijak zvlášť neoslovilo. Neskutečně dlouhé, zbytečně natahované a hlavně strašně nudné. Mafiánské filmy nemusím, a tohle mě jen utvrdilo v přesvědčení jak hloupý je to žánr. A "Filmařské umění"? Kde? Já si ho nějak nevšiml. I když natočit takovou nudu bezpochyby uměním je. A já říkám již delší dobu, že s uměním to jde s kopce. Jedna hvězda za slušné herecké výkony, ale ani ty mě nedokázaly zaujmout a já posledních pár minut prospal... I když třeba byly klíčové a já bych díky nim hodnotil lépe. /shlédnuto na DVD: 15% a 1*/

Percy Jackson: Zloděj blesku (2010)

Předlohu neznám, takže nemohu hodnotit jak moc se jí film držel. Mě se to osobně celkem líbilo, byla to velmi příjemná fantasy se sympatickým obsazením (Logan Lerman se předvedl celkem pěkně). Pravda, je to výcuc nápadů ze spousty filmů a knížek, ale jako celek to funguje velice dobře. Příběh celkem odsejpá a na logické nedostatky se neohlíží. Co mi ale vadilo byla příšerná zkratkovitost - v jednu chvíli byl Percy neschopnej a o pár minut pozdějc byl nejlepší ze všech. Ale to se ztrácí v návalu efektních soubojů a vtipných hlášek, díky nimž film uteče jako voda a pobaví nás. Uma Thurman je jako medúza výborná, podsvětí je vymyšleno moc hezky (Hades jako rocker byl fajn), atd. /shlédnuto na PC (DVDrip): 75% a 4*/

Stopař (1986)

Celkem zajímavá první půlka se slušnou atmosférou. Ta druhá ale víceméně nenabízí nic nového, a závěr též nic extra. Čekal jsem nějakou zajímavou pointu, proč mu to vlastně dělal, ale nějak se mi jí nedostalo. /shlédnuto na DVD: 65% a 3*/

Ztracené město (2008) (TV film)

Těžce podprůměrné dílo. Námět je sám o sobě celkem zajímavý (až na tu neuvěřitelnou blbost na konci), ale tvůrci zkazili co se dalo. Dva hlavní hrdinové jsou extrémně nesympatičtí, stejně tak jejich fotřík. Holky nestojí za nic, jedna horší než druhá. jediná trochu ucházející postava byl onen Rus, kterému ačkoli byl záporák jsem fandil nejvíc jelikož měl aspoň trochu charisma. Triky a podvodní záběry OK, ale žádné veledílo to není. A Nový vatikán taky jen tak nepřekousnu. /shlédnuto v TV: 35% a 2*/

Smrt on-line (2008)

Příjemné překvapení. Mě osobně přišla zápletka zajímavá - smrt jen na základě počtu lidí shlížejících vaši popravu na internetu - leccos to vypovídá o stavu naší společnosti lačnící po šokující podívané. Film samotný je zpracovaný velmi pěkně, má napětí a závěr je taky jeden z lepších. Diane Lane zvládá svou roli celkem obstojně. Inspirace sérií Saw je zřejmá, ale přeci jen se to v dost věcech liší, takže to pominu. Záběry poprav jsou udělané pěkně, jsem rád že zde byly nějaké ty hnusárny a zvrácená část mého já byla uspokojena. /shlédnuto na DVD: 85% a 4*/

Mumie: Hrob Dračího císaře (2008)

Tak tohle tvůrcům neodpustím. Předchozí dvě Mumie mám moc rád - jsou to podle mě výborné dobrodružné filmy s docela sympatickou dávkou romantiky, skvělýma soubojema, spoustou humoru, pár lekačkama a hlavně oním nepopsatelným kouzlem, díky kterému jsem je viděl už mnohokrát a pořád mě baví. Oba díly jsem poslal na pětihvězdu, a od třetího přírůstku do série jsem tedy čekal hodně. A co jsem dostal? Hovno. Tady je totiž skoro všechno špatně. Začíná to výměnou výborné Rachel Weisz za hroznou Marii Bello. Postava Evelyn díky ní ztratila veškeré své kouzlo a ani její vztah s Rickem už nebyl moc uvěřitelný, ta chemie tam prostě chyběla. O to hůř, že Evelyn jsem měl fakt rád, ale tady se mi úplně znechutila. Dospělý Alex vypadá pomalu starší než jeho taťka (a je ohromně nesympatický). Jonathan sice některými svými taškařicemi občas vykouzlí lehký úsměv na tváři (třeba když ho poblije kráva, btw nejlepší moment filmu - vážně), ale na to co předváděl dřív to prostě nemá. Císař v podáníé Jeta Li se nám sice ukázal asi v 10 podobách (včetně trojhlavého draka a přerostlého tasmánského čerta), ale jako záporák byl směšný a postrádal jakékoli charisma (zlatej Imhotep). Rick taky vypadal, jako by mu došly síly. Jediné postavy, které se mi tak nějak líbily, byly nesmrtelná matka s dcerou. Jediná část filmu, která se dá pochválit, je úvod ze starověku. Pak už začíná kolotoč akce postrádající švih, převážně trapných vtípků a hlavně obrovské masy ne zrovna povedených digitálních efektů. Zoufale tady chybí to kouzlo prvních dvou dílů, tvůrci si zřejmě mysleli, že to dokážou nahradit záplavou digitálních příšerek. Příběh skáče z místa na místo, střílí se jenom proto aby se aspoň něco dělo, romantika se zcela vytratila. Rodinné hašteření je na zeblití. Starověká Čína zde funguje jen jako kulisa. Yettiové k smíchu. A ani hudba se nepovedla - ta z dvojky se mi hrozně líbila, tady jsem si jí skoro nevšiml. Zkrátka fail po všech stránkách, ale slaboučké dvě hvězdy za to, že jsem se u toho nenudil. /30% a 2*/

Mumie se vrací (2001)

Hodnocení druhé Mumie zde na čsfd by mohlo navozovat dojem, že je to další případ, kdy na základě úspěšné a dobré jedničky vznikne nepovedený sequel, který má akorát vydělat peníze a jinak za moc nestojí. Zde to ale podle mě naštěstí nenastalo. To, co jsme měli na první Mumii všichni tak rádi totiž zůstalo zachováno - sympatické obsazení, dobrý příběh (v rámci dobrodružného žánru), vtipný humor a i atmosféra prostředí starého i současného Egypta. Opět se povedly i akční scény, kterým tentokrát sekunduje neskutečně našlapaný soundtrack Alan Silvestriho, který podle mě v Mumii se vrací přišel s jedním ze svých nejlepších děl. Pokud bych měl něco zkritizovat, tak je to akorát úroveň digitálních efektů, na kterých se zejména v závěru (král Škorpion, "konec" oázy) už hodně podepsal zub času. Nicméně mám jako celek tenhle film vážně rád a už samotný fakt, že jsem to viděl tak 10x a pořád mě to baví svědčí o tom, že i přes drobné chyby je pětihvězda na místě. /90% a 5*/

Mumie (1999)

Vynikající! Svižné, vtipné a s vynikajícími efekty - taková je Mumie. Jakožto milovníkovi Egypta a celé egyptské kultury se mi tohle prostě zákonitě muselo líbit (archeologové a historici ať se dou zahrabat). Herecké výkony jsou výborné, těch pár lekaček je také slušných, a celý film má takovou velmi příjemnou atmosféru, ještě umocněnou vynikající hudbou. Mumie mě baví a bavit bude, tohle já prostě můžu. 90% a 5*.

Křišťálek meč (2007) (TV film)

Jedna z těch slabších pohádek. Příběhově prázdné a nezajímavé, nováčci hrají strašně. Ale celkem slušná hudba a dobré výkony starších herců. 35% a 2*

Hannah Montana (2009)

Disney kýč ve své nejkřišťálovější podobě. Ale já se bez mučení přiznávám, že se mi to i celkem líbilo. Je to krásně barevné, roztomilé a o ničem, hrajou v tom celkem chytlavý písničky a pointa je snad to největší patetický klišé který kdo mohl vymyslet. /viděno na DVD: 60% a 3*/