Finskej

Finskej

Lukáš Dušek

okres Praha
překladatel

homepage
Twitter: finskej
LinkedIn: finskej

14 bodů

Moje komentáře

od nejnovějšíchpodle abecedypodle hodnocenípodle roku vzniku filmu
<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
  • 4.8.2018  22:08

  V zásadě hrozná blbost, na kterou moc nemá smysl koukat kvůli žádnému z možných hledisek: nedává to smysl, reálie jsou nehorázné, zápletka absurdní a bojové scény vykrádají Matrix a jsou tak zpomalené a rozložené, že se nakonec rozložíte a zpomalíte i vy. Film typu "pokud jeden opravdu, ALE OPRAVDU neví co s časem..."

  • 22.5.2018  19:47
  Spirit (2008)
  *

  WTF? WTF! WTF WTF WTF... Cenný dokument o tom, jak se to dělat nemá. Myslím, že je to asi dobrý dokument, protože podchycuje všechny aspekty.

  • 4.7.2017  14:23

  Moderní politická korektnost ve výrobě filmů je zkrátka peklo. A když logika pláče a herecký výkon se scvrkne na "uáááááááá! vpřed!", ani dynamický rokový klip to nezachrání, ani "fuuuuj! had!" to nevylepší.

  • 12.2.2017  13:59
  Král ozvěny (TV film) (1999)
  *

  Mírně slaboduché. Vzhledem ke jménům Dušan Klein a Karel Šiktanc je ta slaboduchost až překvapivá.

  • 30.1.2017  02:22

  Nemálo podceněná pohádka :-) Dulava má hrát krátkozrace opatrnického krále - a hraje ho sakra dobře a Blanka Bohdanová v roli přehnaně opatrnicko-protektivní chůvy mu skvěle sekunduje. A že Jiří Langmajer, je-li mu dána role záporáka, dobře zahraje záporáka, to se taky dalo čekat - ovšem že bude mít do páru stejně slizkého Karla Dobrého, to je další bonus. Zkrátka, v této pohádce je hlavní záporák nikoli akční hrdina, ale jen pronajímatel záporáků druhých čili vezdejších - a všichni dotyční to zvládli. Je to sice poněkud neobvyklá stavba, ale funkční a míra nepochopení mě poněkud překvapuje :-)

  • 9.1.2017  03:21
  Angelika (2013)
  ****

  Velice jsem se tohoto remaku bál – a nekonečně příjemně jsem byl překvapen. Snad jedna z nejkrásnějších a zároveň nejerotičtějších i nejkřehčejších milostných scén v posledních letech. Smekám.

  • 26.12.2016  02:38

  Napřed opravíme několik drobných nepřesností v obsahu: neunese princeznu, ale kněžnu. Není to zlý, ale jen drak. Neuvězní ji na hradě, protože žádný není. Ne v kleci, ale v jeskyni. Ne jménem, ale "kterého si pojmenuje". Ne až příliš pozdě, ale postupně. A poslední věta je taky blábol. Zkrátka, gratulujeme, popis jest dokonale zbodán. A teď již vlastní hodnocení: je to celé neuvěřitelně zábavná podívaná. Je to svým způsobem chvílemi tak roztomile absurdní a má to tak nehorázný zvrat a změnu atmosféry uprostřed děje na část děje, že divák žasne a nevěří zároveň. Možná by se chvíli chtěl zlobit, ale pak zjistí, že ho to ukrutně pobavilo. A závěr, což po tom všem překvapí ještě víc, je vysloveně epic, což naředí sladké romantično do snesitelna. A některé vizuální a trikové nápady jsou ve filmu vysloveně dobré. A na závěr poznámka k názvu: opět gratulujeme, uvedený anglický název i oba přeložené, jak český, tak slovenský, jsou taky blbě. Kdo to zas vymýšlel, to radši nevědět. Film se totiž jmenuje On - Drakon, tedy He is a Dragon, tedy On je drak. Jéje.

  • 24.12.2016  10:25
  Kouzla králů (TV film) (2008)
  *

  Nutno přiznat, že jak jsou "moderní pohádky" občas poněkud slabé, tato je slabá velmi a nemalou zásluhu na tom má Martin Kraus. To si režisér fakt nedokázal všimnout nepřehlédnutelné skutečnosti, že projevy odvahy a neohroženosti hlavního hrdiny ukapávají klackovitou pubertální rádobydrsností a jeho mluva se nese ve stylu: "Bacha, vole, největší frajer na diskošce jsem tady já, kapišto?" A jak se tak s blížícím koncem občas spokojeně a vítězně, ehm, umekne, je to již dosti retardované... Když to zkombinujeme s prostoduchým příběhem, nenápaditými dialogy a chabým hlavním záporákem, vychází z toho právě ta jedna * věnovaná dvojici Abrhám – Šafránková, která to ovšem nevytrhne, protože ani nemůže.

  • 23.12.2016  20:05
  Začarovaná láska (TV film) (2007)
  ***

  Tři hvězdičky jen proto, že moderní pohádky jsou vesměs tragédie. Kdybychom se drželi standardů "starých klasických pecek", bylo by to tak 2,5 hvězdičky maximálně.

  • 16.10.2016  12:36

  Nic moc. Celé je to postavené na rádobyopodstatněném morálním konfliktu a ten jako nosná linie namísto skutečného příběhu a zápletky nepostačí. A rádobycool Spiderman je tak protivně vlezlý, že konkuruje náhle zpitoměvšímu a už jen druhy vtipnému Starkovi. V okamžiku, kdy jsem se dozvěděl, že musíme brát věc vážně, protože to je sakra OSN, o kterém mluvíme, jsem pochopil, že věc je ztracena a po zbytek filmu taková i zůstane... Zůstala.

  • 17.7.2016  19:50
  Růže a prsten (TV film) (1971)
  ****

  Vtipná a zábavná záležitost. I některé pohádky ve studiových kulisách mají něco do sebe :-)

  • 19.6.2016  13:32
  O Šípkové Růžence (TV film) (2006)
  *

  Scénárista či režisér (anebo oba dva) zjevně usoudil, že mu klasická pohádka nestačí, a tak scénář „obohatil“. Bohužel zcela hloupě, takže výsledek je prošpikován topornými moralismy, i novou zápletkou a motivy, jejichž nemohoucnost je, bohužel, nepřehlédnutelná. Kdyby se ti dva nenamáhali s „obohacováním“, mohla to být průměrná pohádka. Takto je výsledek dosti tristní a nespasí to ani snahy osvědčených starších herců...

  • 24.5.2016  18:55

  Málo známý, ale zato klasický skvost velkého formátu. Má to tak skvělou hudbu a herci tak vynikající projev a úchvatnou dikci (vše staré páky, z nichž většina už dnes ani nežije – prostě, narozdíl od dnešního smutně pokleslého standardu, hrají), že člověk vůbec nevnímá, jaké je to z technologického hlediska retro. A co víc, ono je to tak dobře udělané, že ani staré a dnes již překonané techniky vůbec, ale vůbec nevadí. Jeden si jich po chvíli i přestane všímat. Kdo neznáte, napravte. Je to pecka.

  • 24.5.2016  18:12
  Kočičí princezna (TV film) (2005)
  **

  Trio Adamovská – Mrkvička – Somr z principu ani špatné být nemůže, tudíž v nich problém není. Jen zkrátka ani řečená trojice úctyhodných veličin nemůže zachránit to, čemu se říká "moderně pojatá pohádka", s níž scénáristická slaboduchost (jak už to tak u "moderně pojatých" pohádek nezřídka bývá) mlátí ode zdi ke zdi...

  • 28.2.2016  12:25
  Beowulf: Návrat do Shieldlandu (TV seriál) (2016)
  **

  Politická korektnost skutečně je hnus a spolehlivě ničí prakticky libovolný pokus o jakékoli alespoň-trochu-přiližné prostředí starých evropských mýtů a ság či prostředí jimi inspirované. Ne, skutečně ne, strčte si to někam, ale v místech, kdy žili Beowulf a Grendel, žádní černoši a národové orientální nebyli. Ne, fakt ne. Snad jeden otrok kdesi, ale tím to hasne. A ne, žádné silné nezávislé ženy – kovářky a ženy – drsné kovoslévačky ani nic jiného takového se nevyskytovalo. A když, milí korektní scénáristé a producenti, pohnojíte tuto základní vrstvu věrohodnosti, tak už vám nepomůže vůbec, ale vůbec nic, je mi líto. Je to zkrátka úplně stejná blbost jako černoch – strážce Bifröstu v Thorovi: bolí z toho mozek.

  • 28.12.2015  15:47
  Sen o krásné panně (TV film) (1995)
  *

  O něco lepší než první adaptace http://www.csfd.cz/film/284604-zlata-panna/komentare/, ovšem zjevná zakomplexovanost a hysteričnost princova činí z toho stále obtížně nestravitelný kousek. Člověk pochopí, že pohádkovými postavami musí občas cloumat vášně, ale někdy se to přehání.

  • 28.12.2015  15:45
  Zlatá panna (TV film) (1980)
  odpad!

  Je to tak příšerné, že jsem nikdy nepochopil, proč se to natočilo dvakrát: http://www.csfd.cz/film/116190-sen-o-krasne-panne/prehled/ Pomine-li člověk celkovou prkennost a topornost situace, scény i hraní, nedokáže přejít skutečnost, že princi zcela zjevně v dětství spadl na hlavu těžký kámen, a proto ze sebe trousí neuvěřitelné hlody doprovázené několika více či méně hysterickými komplexy. Pojem "televize Brno" je patrně synonymem pro "prastaré temné zlo"...

  • 28.12.2015  15:22

  Klasifikace "pohádka" je v tomto případě příznakem slabomyslnosti, protože tento surový fantaskní horor naprosto není vhodný pro děti a traumata z jeho zhlédnutí v útlém věku mohou přetrvávat roky. Jako horor pro dospívající a dospělé diváky celkem ujde.

  • 28.12.2015  13:46
  Černokněžník (TV film) (1997)
  *

  Jiří Bartoška = *. Jinak se to moc nepovedlo a to v různých rovinách: ústřední mladí hrdinové jsou poněkud toporní, scénář místy rovněž. A dialogy občas poněkud... zvláštní. Na jednu pohádku je toho nedotaženého až moc.

  • 24.12.2015  13:12

  Naprostá genialita. Dřevění herci hrají líp než leckterý živý současník.

  • 18.12.2015  19:45

  Dětina ve mně byl šťasten, takže scénáristickou slabost odpustím a zahluším cukrovou vatou "laserového starwarstva". Co ale odpustit nechci a nemohu, je převzetí modelu "hlavní záporák = hysterickej pubescent", u něhož se člověk nechvěje obavou, ale potlačovanou chutí řezat na zadnici v duchu "chováš se na 14, ale blbý je, že je ti už 18"... Tento aspekt z nové trilogie přebírat nemuseli, ach jo. Hrabě Dooku, s láskou vzpomínám, jakejs bejval štramák.

  • 2.11.2015  12:38

  Vpravdě neuvěřitelná pitomost, při níž člověku nutně vybuchne mozek – nedívá-li se jediným úhlem pohledu, jímž lze toto veledílko sledovat: očima masochistického fanouška videoBéček (až Céček až Déček) osmedesátých let, tedy očima diváka, který na veškeré požadavky na příčetnost *vědomě* rezignoval :-)

  • 9.7.2015  02:20

  Jediná věc, kterou jsem nikdy nepochopil, je, proč je tento film veden jako "komedie" - správný label zní "naučný dokument".

  • 3.5.2015  17:35

  Bohužel dost nuda. A exemplární důkaz stále patrnější skutečnosti "ne, jen čím dál tím dokonalejší triky a epická hudba sama o sobě nestačí."

  • 25.4.2015  11:42
  Dresden (TV seriál) (2007)
  ****

  Od literární předlohy se seriál skutečně odchyluje, ale lze to přežít - a to říkám jako maniak, který zlouskal všech 15 knih. Prostě je to něco *blízkého, ale trochu jiného* a dá se na to koukat. Hodnocení ***, za výborný výkon Paula Blackthorna, kterého celá záležitost evidentně nesmírně baví, je ta čtvrtá *. Škoda, že to po první sérii utli.

  • 19.10.2014  14:44
  Hunger Games (2012)
  **

  Batoru rowaiaru politically correct.

  • 1.7.2014  13:22

  Archetypální exemplář "klasického westernu". Nezapomenutelný životní zážitek to není, špatný film rovněž ne, takže jeden hezký večer pro milovníky starých věcí...

  • 28.6.2014  15:44
  Panoptikum Města pražského (TV seriál) (1987)
  ****

  Slabší než předchůdce (http://www.csfd.cz/film/71551-hrisni-lide-mesta-prazskeho/), přesto ale stále dobře koukatelné. Snad jen "bodrá" úvodní znělka v podání svého času prakticky všudypřítomného Pavla Zedníčka se záhy stane nesnesitelně vlezlou...

  • 17.5.2014  18:23

  Z jedné části animace slavného komiksu = good. Z druhé navíc přidaná "dějová zápletka s příběhem" = úplně zbytečná, škrtnout. Kdy se už lidi *konečně* naučí, že převádějí-li do filmu něco, co samo o sobě je skvost, nemají si laskavě nic "přimýšlet", chytráci?

  • 3.4.2014  01:26
  Sharpovi střelci (TV film) (1993)
  ****

  Přelom století! Sean Bean hraje kladného hrdinu NEzmítaného pochybnostmi a NEzemře! To tu ještě nebylo.

<< předchozí 1 2 3 4 5 6 8
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace