Jorge-Z

Jirka Janmický

okres Opava
Student FTK UP v Olomouci

• 20.12.2011  10:05

Další DVD do pánů Hammonda a Maye zaměřený tentokráté na auta ve filmech. Hledání zvuk dvojice aut z Bullitova případu či levná výroba Bond car, neskutečně baví. Obzvlášt nápad Jamese na neviditelný vůz byl ohromující.

• 20.12.2011  09:59

Poválečný Berlín, mladý student a zajímavá Kate Winslet. Předčítač začíná velmi něžně a postupem času přechází v cosi silnějšího. Milostné scény, jsou zvládnuty na absolutorium, vlastně celá ta atmosféra je úžasná. Líbíla se mi zároveň ráznost, ale také něha a cit pro literaturu Hanny. Následný soudní proces člověku dá trochu důvod zapřemýšlet, že soudit lidi jako celek nemůže skončit dobře. Syndrom kolektivní viny a denacifikace je velmi ožehavým tématem. Po shlédnutí si člověk uvědomí, jak krátký je jeho život a to krásné co v něm je není napořád. Ralph Fiennes je asi tím nejcharizmatičtějším evropským hercem co znám a spolu s Kate Winslet jsou velkými tahouny. Ve filmů je tolik momentů, které vám vyrazí dech. Nemá cenu o tom mluvit, to se musí vidět.

• 20.12.2011  09:47
    Znovu 17 (2009)

Totální oddychovka na jedno zkouknutí. Matthew Perry je můj oblíbenec (hlavně díky Přátelům), ale tady moc prostoru nedostal. Zac Efron, mladý herec, kterého jsem viděl na plátně popravé a musím uznat že má talent. Opravdu několikrát mě film hodně pobavil. Thomas Lennon by zapadl vedle kluků z Big Bangu, pro svou vášeň ke sběratelství komixových a filmový kravinek.

• 20.12.2011  09:42
    Manderlay (2005)

Už ne tak ztrhující a šokující jako Dogville. Ovšem pořád hodně kvalitní von Trierův počin. Mě tam prostě ta Nicole Kidman chyběla, jako kečup hranolkám. Většinou filmy vypínám po konci, jenže tady mě záverečné titulky uzemnily. Jsem opravdu zvědav, jak to všechno von Trier vymyslí s posledním dílé trilogie.

• 20.12.2011  09:38

Určitě ten nejpovedenější díl celé série z prostředí brazilského Ria. Vin Diesel má nového protivníka ještě silnějšího kalibru - Dwayne Johnsona aka The Rock. Film je plný klasických klišé, primitivních dialogů, výborných aut a spoustu střelného prachu. Blbostí je ve filmů taky celkem dost (tréninkový plán na otevřená sejfu, vlastně ani nepoužili), jenže tady se nehraje o cenu za pointu, ale o striktní akci jak má být. Ukradnutí sejfu dvojící Diesel - Walker pomocí Dodge Chargerů SRT a následná honička, je opravdovou lahůdkou. Záverečných pár minut potěší přehledem super aut, jako je Koenigsegg CCXR, Lexus LFA, Nissan GTR či americká klasika Dodge Challenger. Dvojice hudebníků Tego Calderón a Don Omar byla neskutečně vtipná, stejně tak jako Ludacris a Tyrese "prořízlá huba" Gibson. Akorát ten Vin by se měl přejmenovat na Petrol nebo Gas, protože diesel do takových aut nepatří :-D

• 29.11.2011  09:08
    Dogville (2003)

Moje první setkání s Von Trierem dopadlo hned na výbornou. Ta jeho fiktivní scéna zapadlého městečka někde v horách nemá obdoby. Dogville postupem poodhaluje své obyvatele z obou stran, jak z té dobré tak z té zlé. Perfektně tím poukazuje a kritizuje lidské chování. Postava Toma, rádoby spisovatele a filozofa, mě neskutečně štvala díky jeho "moudrým" řečem a nečinností k dané situaci. Nicole Kidman osobně považuji za velice prkennou herečku, ovšem zde mě převědčila o opaku. Ani ta digitální kamera mi nevadila, vlastně k této formě sedla jako prdel na hrnec. Závěrečná 9. část je opravdovým vyvrcholením celého tohoto majstrštyku. Já osobně jsem vlastně pro takový konec, který Grace chtěla.

• 24.11.2011  09:12

Pařba ve Vegas se stala mou kultovní komedií. A co pokračovaní? Zase opice jak víno, tři kamarádi ve městě, spousta bláznivých situací, divoké zvíře, stuova píseň (o hodně lepší nez ve Vegas :-D), pan Chow, Mike Tyson a výborná hudba. Samozřejmě že dvojka si chce co nejvíce urvat z úspěšné jedničky, ale mi to nevadí a královsky se bavím. U scény, kdy Stu mluví o předešlé noci s jednou barovou tanečnicí, jsem řval smíchy. Phil, Stu a Alan je prostě neuvěřitelná vlčí smečka. A finální fotky byly zase husté.

• 15.11.2011  17:23

Jeden z nejlepších katastrofických filmů, kterému ani přes své stáři vůbec nic neubírá na dramatičnosti a úžasu. Taková plejáda herců se také nevidí každý den. Hlavně mí oblíbenci, Paul Newman a Steve McQueen, byli jako vždycky bez jediné chyby. A po skončení jsem v titulcích dokonce zaregistroval jméno Fred Astair. Filmy o mrakodrapech mám v oblibě...a pak přichází John McClane.

• 14.11.2011  13:06
    Bruno (2009)

Závěrečný song s Chris Martinem, Elton Johnem, Snoop Doggem, Stingem a Bonem mě totálně odrovnal.

• 14.11.2011  12:45

Naprosto nečekaný thriller s výjimečnou atmosférou Londýna a hlavně démonickým Richardem Burtonem. Je fakt. že vypátrat vraha časem nebylo těžké, ale právě to vůbec neubralo na spádu a napětí celého filmu. Ten jeho pohled si budu navždy pamatovat.

• 13.11.2011  19:51

Vynikající myšlenka k životu Ježíše Krista. Ač jsem sám věřící, s myslí otevřenou a tak nechápu všechny ty protestu proti tomuto snímku. Kdo z nás může říct že tomu tak bylo či ne. A kdo ano, ať první hodí kamenem. Samotnému poslední pokušení dává ten hlavní smysl celého činu Krista. Williem Dafoe společně s Harveym Keitlem byli mistrní. Jen lituju těch debilních titulek, které jsem snad miliónkrát musel během filmu upravovat.

• 11.11.2011  09:57
    Nixon (1995)

Velkofilm Olivera Stone o Richardu Nixonovi se už tak nevydařil, jako třeba JFK. Prostě Nixon byl kontroverzní až to bolí. Anthony Hopkins ho stvárnil na výbornou. Něco mi ovšem v celkovém dojmu chybí.

• 11.11.2011  09:54

Robert Frost versus Richard Nixon. Úspěšný moderátor versus nejkontroverznější americký prezident. Za krátkou americkou historii, se v dějinách asi nikdy neodehrálo to, co za vlády Nixona. Vím jak si američané potrpí na úctu, tradici a dodržování jejich ústavy a proto chtěl Forst celému americkému národu doznání od muže, který ji porušil. Frank Langella jako Richard Nixon byl přímo fantastický, jeho hlas neskutečný. A také byl typickým politikem, celé hodiny dokázal mluvit o všem, jen ne na přímou otázku. Finální interview nemělo chybu. Síla okamžiku. Snad nikdy mě politika nebavila jako tady.

• 11.11.2011  09:45
    Zvětšenina (1966)

Fotograf, žijící bezstarostným životem, jezdící Rolls-Roysem, bydlící v Londýně. To všechno vypadá skvěle, jenže po celý film jsem se neubránil pocitu že se vlastně nic neděje. A když už to mělo někam se pohnout, zůstal film stát. Mě osobně film neoslovil, pop art není něco čemu bych holdoval.

• 11.11.2011  09:39
    Juno (2007)

Reitman točí tak lehké snímky, že to divákovi nikdy vadit nemůže. Juno je zbouchnutá šestnáctiletá holka ze střední, která svým nadhledem a upřímností převyšuje ne jenom své vrstevníky, ale leckdy taky dospělé. Ellen Page je skutečně vynikající.

• 2.11.2011  18:10

Aneb Věřte - Nevěřte aneb Na každém šprochu, pravdy trochu. Opravdu k zamyšlení.

• 2.11.2011  18:07
    Insomnie (2002)

Další z parádních detektivek ze super atmosférou. Nespící Al Pacino je den ode lepší a lepší. A Robin Williams hraje přesně to, co je mu podle mě souzeno. Scéna s kládami patří mezi ty nejlepší. Tak nějak mi to připomnělo Městečko Twin Peaks (úžasná a drsná krajina, smrt dívky, přijíždějící detektiv). Insomnií bych rozhodně trpět nechtěl, a kdyby jo alespoň bych zkoukl co nejvíce filmů :-)

• 1.11.2011  09:43
    JFK (1991)

Tímto smekám kloubouk a hluboce se skláním před Oliverem Stonem, že měl koule natočit snímek, pro američany s hodně palčivým tématem. Někdo film může považovat za snůčku konspiračních teorií, druhý za hodně blízkou skutečnost. Já se přikláním na stranu druhou. Vše okolo JFK mě nikdy nebralo, nyní jsem tím zaujat a chtěl bych vědět jak to doopravdy bylo (jednou se to sand všichni dozvíme). Kevina Kostnera vidím po dlouhé době zase ve formě. Neskutečně silný zážitek, kde nebudou vadit ani ty tři hodiny.

• 27.10.2011  09:32
    Predátor (1987)

Arnold a jeho komando v husté džungli, bojující proti těžkému soupeři. Akce jak víno, bez výraznějšího děje, kdy se jde hned od začátku na věc. To cvákání predátora bylo vynikající. Slušná podívaná.

• 26.10.2011  14:12

Poetický western? Pro mě spíše velké zklámání a dlouhá nuda. Western má být o akci, přestřelkách a honičkách na koních. Možná je to můj problém, ale mě tohle podání westernu nepáčilo. Cassey Affleck s minimální artikulací a mimikou i Brad Pitt jsou výborní herci, jenže celkový dojem to nezachránilo. Hudba Nicka Cavea je excelentní.

• 25.10.2011  12:54
    Smoke (1995)

Smoke aneb Zapálím si ihned po skočení cigaretu (už rok a půl jsem neměl cígo). Příběhy lidí, které se vzájemně propletou, vůbec jsem nečekal že děj půjde pěkně za sebou jak tomu není dobrým zvykem u do sebe se proplétajích povídek. Nejlepší hereckým výkonem na mě působí statný Forest Whitaker, za jeho neskutečný projev. Povídka na konec byla opravdu dojemná.

• 25.10.2011  12:48
    Vesnice (2004)

Další na řadu z Shyamalanových filmů je Vesnice. A hned ze začátku musím říct, že tohle je zatím to nejhorší co jsem od něj viděl. Vesnice jako taková mě svou idylickou "haromonií a klidem" vůbec neoslovila. Spíš naopak mě pobuřovala a dohnala k názoru, že lidé ve vesnici byli vlastně komunisté. O všem rozhodovala jakási gerontokratická rada, lidem bylo zakázáno překročit hranice vesnice, všechno bylo všech, žádné peníze. Jenže všechno "krásné" jednou končí, a tady to chtěl utnout Joaquin Phoenix, jedna z mála pozitiv filmu. Ovšem to by tam nemohl být naprosto debilní Adrien Brody, ne že by nebyl dobrým hercem, spíše jeho postava byla iritující. Shyamalanovým druhým (vlastně třetím) jménem je zcela jistě Pointa. I tady je pointa dokonalá, jenže celý film zachránit nemůže.

• 24.10.2011  09:53
    Planeta opic (1968)

Planeta opic, film který jsem ani nechtěl shlédnout. Vybavuju si z dětství ty opice a popravdě mě to děsilo. Teď jsem se k tomu odhodlal a zjistil jsem že na svou dobu je to hodně drsný film. Absurdita jako blázen, ze které vám jde hlava kolem. Jenže když na konci slyšíte co všeho je schopen člověk zač, ani se tomu všemu nedivím. Charlton Heston zahrál svou roli na výjimečnou. A na konci jen nechapavě kroutím hlavou.

• 24.10.2011  09:45
    Zombieland (2009)

Neskutečně zábavná zombie řežba. Nemohl jsem krutě z Billa Murrayho, je to prostě bůh. Woody Harrelson, a jeho posedlost velkými nadupanými auty, zbraněmi a buchtičkama, byl také výborný. Úvodní titulky mi trochu připomněly ty skvělé z Watchmenů. Vydařená oddychovka pro zasmání, hlavně to nebrat vážně.

• 22.10.2011  11:26
    Wall Street (1987)

Burzu, akcie a všechno to obchodování na Wall Streetu snad asi nepochopím. Každopádně výborná sonda Olivera Stonea do těchto mi neznámých míst. Duo otec a syn Sheenové bylo fakt perfektní.

• 19.10.2011  09:14

Dalších zbytečných 141 minut v životě. Dost dobře nechápu tu oblíbenost tohoto snímku. Odporná postava fetišistického Grenouilleho. Děj totálně o ničem, vyvrcholení filmu bylo hrozné, nemluvě o "popravě" hlavního "hrdiny". Hromadná swingers párty v 18. století? Proti gustu... A přitom nebýt poslední půlhodiny, film by dopadl lépe. Tak odfláknutý závěr jsem už dlouho neviděl.

• 17.10.2011  08:43

Hodně ukecaná gangsterka Coenovců. Dal bych možná i vyšší hodnocení, ale když se podívám jaké gangsterky mají u mne čtyři hvězdy, tak prostě nemůžu hodnotit lépe.

• 17.10.2011  08:39
    Vůně ženy (1992)

Al Pacino zase dokazuje jak výjimečný je to herec. Jako slepý plukovník Slade je naprosto ohromující, ten jeho hlas fascinuje. K tomu mu zdatně sekunduje mladičký Chris O'Donnell. Příběh, který ihned zaujme a vtáhne diváka, zcela ohromí, pobaví ale také dojme. Když Al Pacino tančí tango s mladou dámou, jen potutelně se usmívám. Stejně jako když slepý řídí po ulicích New Yorku svou druhou největší lásku na světě po ženách...Ferrari (tou třetí láskou byl asi John Daniels, ehm vlastně Jack Daniels). Opravdu skrytý filmový klenot.

• 13.10.2011  16:10
    Náš vůdce (2008)

Impozatní nápad se zrodil v Rainerově hlavně při hodině autokracie. Myslím si, že v dnešním světě nic není nereálné, a tady se to jen potvrzuje. Jen škoda, že některým jedincům přerostl tento experiment přes hlavu, ale i v minulosti to tak vždy bývá.

• 13.10.2011  16:07
    Max Payne (2008)

No jo, takhle to dopadá když se zfilmuje námět počítačové hry. Jako hra Max Payne 1 a 2 nemá chybu, ovšem filmu je někdy jinde. Čekal jsem pro Maxe Paynea typický bullet-time mód (alespoň jeden). Ta hvězda je za vychytanou zimní atmosféru New Yorku.