Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Komedie
  • Akční
  • Animovaný
  • Dobrodružný

Poslední recenze (12)

plakát

René (2008) 

Objektiv Heleny Třeštíkové ho poprvé zachytil v sedmnácti letech před rokem 1989. Měl na sobě roztrhané džíny a pod budnou probitou skrz na skrz cvoky, měl tísíckrát přepraný triko. Od té doby René Plášil zestárl o dvacet let, které strávil někdy mezi svobodou a mřížemi. Nedokázal se smířit se svým místem u pásu ve společnosti kde má žít a pracovat jako člověk. Začal ji nenávidět a jeho líný život se ponořil do posrané šedi, přesně jako se nekvalitní tetovací inkoust během let vpíjel do jeho kůže. Za svůj život udělal kolem sedmdesáti bytů včetně toho Heleny Třeštíkové. Omluvil se, ale litoval přiznání. Lidé ho za to nazívají nevděčníkem a hajzlem. Díky Třeštíkové, která z Reného svou kamerou udělala aspoň něco, vydal dvě knihy o bezvýznamném bloudění sobě vlastním. Hotová pop-person českých věznic vyjíždí na svoje tour Valdice-Pankrác-Bory-a zpět, kruh nemá konce. Vztah zloděje a absolventky FAMU v přímém přenosu je kuriózní případ. Kdo koho využíval když si nechával do hotelu o jediné hvězdě na Borech, posílat balíky s prášky a cigaretami? A nebo to byla Helena Třeštíková, když Renému po aféře s jejím bytem zapůjčila kameru. Aby natočil autentické záběry z prostředí ve kterém žije. Takřka obratem tenkrát dostala dopis v němž ji René informuje že je opět ve vazbě, kameru použil na nátáčení nějakého porna, ale už ji prodal. Tahle scéna je typickým příkladem Reného přístupu ke všemu. A neméně pak někdy až sarkastickou profesionalitou paní režisérky. A nebo jsou všichni ex-minystři a politici tak tupý že jsou svolni půjčit kameru za několik tisíc kriminálníkovi? Naopak vtipným způsobem jak dát filmu bez konce děj aby z něj byl dobrý dokument bylo, promítat Reného skrze plátno a mříže paralelně s významnými událostmi ČR. A Reného score? Pokus o útěk v době kdy byli bachaři opiti svobodu sametové revoluce. Chvíli se dokonce zdálo že Havlova amnestie předznamenává americký happy end v životě napraveného recidivisty. René ale vstooupil do EU jako podprůměrný zlodějíček po kterém by bez Třeštíkové a její vytrvalosti až vypočítavosti neštěkl ani pes. Otázkou zůstává jestli poté co odtečou poslední tytulky, ztratí se v černé obrazovce osud člověka který neumí žít. A jestě dál za plátnem z jeho života postupně zmizí i žena jež mu dala alespoň zdánliví smysl života.

plakát

Pějme píseň dohola (1990) 

Pějme Píseň Dohola se na první pohled může zdát jako stupidní film ze stupidní doby. Režisér OndřejTrojan jistě není jediným kdo má zkušenosti se skautskými tábory a vši. Mírně lechtivou zápletkou v prostředí mladé generace nepřišel s ničím novým, neboť v roce 1964 poodhalil téměř totožným způsobem tabuizované téma Ladislav Rychman ve filmu Starci na Chmelu. Ale zápletka je zde až na druhém místě, pouze drží film tak nějak pohromadě. Rozdíl je v pohledu na inkriminovanou dobu. A slovo inkriminovaná je na místě, alemnohem těžší by bylo někoho obvinit. Noblesní Hanka a intelektuální Filip vyloučeni z chmelové brigády odjíždí s hlavou plnou lásky, hrdosti a amorálnosti vůči učitelské radě starců na chmelu. Naopak osazenstvo skautského tábora vydrží až do konce a vrací se domů s hlavou plnou vší, poznamenané hravými nápady vedoucích tábora. Pohled na období skautských táborů a chmelových brigád se různí. Jakoby pachuť suchého houskového knedlíku s univerzální hnědou omáčkou v táborové kuchyni pod taktovkou tlusté vousaté kuchařky zapil trochou hořké ironie. Pokud se na film díváme jako na retro komedii, nikoliv jako na socialistický realismus je z něj cítit výsměch a pohrdání. Nadsázku v něm nehledejte. Tak to prostě bylo.

plakát

Malá Miss Sunshine (2006) 

Ironická komedie v čele s roztomilou brýlatou tvářičkou Abigail Breslinové alias sedmileté Olive, se snaží být odlehčující podívanou pro všechny rodiny, které se zrovna ocitají ve fázi rozkladu a vzájemného nedorozumění. A to jsou občas všechny i ta vaše. Šestičlenná rodina sune starou ponorku od WolksWagenu s vervou kterou by jim záviděl kdejaký hipík. Nejen že jsou namačkáni v malé dodávce, k tomu je ještě tlačí čas, který mají na cestu přes půl Ameriky, aby jejich malá miss zazářila v soutěži talentů. I když malá Olive je spíš protikladem jakýchkoliv nároků kladených na dětskou královnu krásy. V tom stresujícím okamžiku na cestě je mnoho absurdních situací, které si lze v obměněné podobě představit v mnoha jiných rodinách. Proto je film Jonathana Daytona a Valerie Faris plný lidskosti a lásky k bližnímu svému. Dlouho se zdá, že rodina drží pohromadě pouze díky náklonnosti k malé Olive, rozdíly v charakterech členů rodiny jsou patrné v prvních minutách filmu. Bez nich by to totiž byla nuda. Otec (Greg Kinnear) který se chopí volantu, aby zdánlivě s jistotou udával směr v rodině navzdory svým neúspěchům v práci, je optimistou s citem pro řečnictví a tak se nebojí vysvětlit, kde všude byl a co všechno zná, zejména v situacích kdy je to nejméně vhodné. Jeho žena (Toni Collete), matka malé Olive by moc ráda utužila rodinné vztahy, ale její představy o tom jak pomoci svým blízkým jsou ztracené v kolotoči ironických až morbidních životních situací. Naopak dědeček (Alan Arkin) který byl vyhoštěn z domova důchodců, nikoliv kvůli svému téměř mladistvému elánu, ale kvůli závislosti na heroinu. Šokuje vulgaritou a tanečními kreacemi, které naučil Olive a také způsobem jakým zasáhne do průběhu celého příběhu. Aby toho nebylo málo, na zadní sedačce vedle vzpruzeného a mlčícího teenagera (Paul Dano) kterého ještě svět ani jeho rodina nepochopili, sedí další životní krize v kruhu krize rodinné, jako bratr rodiče po neúspěšné sebevraždě. Osazenstvo dodávky vypadá jako Best of prdel, ale nenechte se zmást a těšte se, kam vás tahle neobvyklá podoba road movie doveze.

Poslední hodnocení (209)

René (2008)

05.05.2010

Malá Miss Sunshine (2006)

04.05.2010

Faunův labyrint (2006)

04.05.2010

Blade Runner (1982)

30.03.2010

Tygr a drak (2000)

30.03.2010

Nebe nad Berlínem (1987)

30.03.2010

Mefisto (1981)

30.03.2010

Čarodějův učeň (1977)

30.03.2010

Invaze barbarů (2003)

30.03.2010

Reklama

Ovládací panel
2 body

Reklama

Reklama