TroiMae

příběhy... mysl, srdce, duše

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 1.9.2018  12:21
    Branky, body, kokoti (TV pořad) (2018)

Bulvární a transfobní. Jejich feminismus je jen takový prvoplánový - tedy ukázat na kauzy, které jsou okaté. Ale skutečná feministické a genderová témata kriticky uchopit nedokáží a v tomto si dávají vlastního prasáka.

• 30.8.2018  12:33
    Ostré předměty (TV seriál) (2018)

Mě to nenadchlo. Ale já měl problém i se Sedmilhářkama. Nedělá mi dobře to násilí, napětí... a alespoň ze začátku nekoncepční terapeutka. Tady bylo ještě víc násilí, a tím nemyslím ty mrtvé holky. Co je komu po nich. To, jak lidi druhým ubližují, jak ubližují sobě, i tím, že se na to dívají :D Postavy byly tak nesnesitelné, že bych pobil všechny, a že jsem záhy tušil, kdo zabil ty holky. Akorát ten konec mě na chvíli vyvedl z konceptu, ale dostali jsme se tomu na zoubek. Díval jsem se na to jen proto, že to je feministické. Jinak Get Out je pro mě lepší satira na jižanský rasismus. Ale bylo by fajn, kdyby tohle dávali ke Dni matek. Jinak je fajn ten twist, který, kdyby tam někdo zatraceně chodil na psychoterapii, by snad pochopily*i samy*i. Že kdo je lůzr, může být ve skutečnosti přeživší, že jizvy nemusí být kainovo znamení a důkaz neschopnosti, ale důkaz odolnosti… Ale nechat se tím masochisticky týrat osm dílů, tak jako hlavní hrdinky? Jak by řekla Meryl Streep, některé věci a lidi si už nezaslouží ou trpělivost ;)

• 22.8.2018  08:27
    matka! (2017)

Aronofsky by si s Trierem mohl podat ruku. Nebo nohu :P Podobenství biblických rozměrů...

• 21.7.2018  17:44

Pokud jediným smyslem filmu bylo, že to Cher přimělo nazpívat nové album s písněmi ABBA, tak měl svůj smysl. Nejde o děj – už jste v nějakém videoklipu ABBA viděli děj? Tvář zprava, tvář zleva, zadek, kluk, holka… a to celé natáhnout na dvě hodiny. Benny/Björn tu mají své cameo, Amanda Seyfried jako Sophie Sheridan zpívá o tom, jaké to je líbat učitelku, Christine Baranski jako Tanya Chesham-Leigh hláškuje ve smyslu „O má vagíno utiš svůj tep.“, děvče na vozíku rejduje po parketu v rytmu Waterloo (jo, já diverzitu miluju, protože What a wonderful world) a největší záhadou nového tisíciletí je, jaké má Cher vlastně ve skutečnosti vlasy (nikdo je neviděl tak od 50. let).

• 19.7.2018  22:39
    Muž v oranžové košili (TV film) (2017)

Vlastně se toho moc nezměnilo. Veřejné toalety dříve a mobilní aplikace dnes. Odsouzení za hrubou obscénnost dříve a homofobní komentáře tady na čsfd.

• 6.7.2018  20:31

Jednička mě bavila, u dvojky jsem se nudil. Přišlo mi to zbytečné, u vtipů mohli vystřelovat světlice, protože bylo jasné, že to je vtip, akorát nebyly nijak zábavné. Jediné, co se mi líbilo, že konečně dostaly v rámci diverzity svůj zasloužený prostor želvušky, po Cher ten nejodolnější organismus na světě. No a pak happy end a pak před titulková scéna, která to zase celý zabila. Doslova.

• 27.6.2018  22:40
    Kedi (2016)

O kočkách a lidech. Studie života sedmi koček žijících v ulicích Istanbulu. Urbanismus a etnografie z felinografického pohledu. Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoyqatsi… Miciqatsi

• 10.6.2018  16:01

Jsem zklamaný podobně jako u Tichého místa. Možná by ty tři povídky fungovaly jako samostatné díly nějakého televizního seriálu, na který bych se nedíval, ale závěrečná xtá variace na stejnou „pointu“ je jen příslib, že to brzy skončí, příslib vysvobození. Martin Freeman je pořád víc zažraný v roli dr. Watsona a jeho epizoda s Otesánkem byla výživnější, kdyby ji natočil Švankmajer.

• 8.6.2018  22:09

These Are the Gays of Our Lives Tak jsem viděl všech pět dílů Eating Out. #lifegoals První dva dokonce v kině. Je to strašně prvoplánově pitomý a nechutně kýčovitý… ale vždycky dojme <3 :D Jak si mi před lety postěžovala jedna paní za mnou ve frontě na Febiofestu na lístky na teplý břeh – kam se poděly všechny ty bláznivé gay komedie? :D Ale upřímně mě překvapilo, že ve 4. a 5. díle je transgender žena a je z nich nejsympatičtější, nejautentičtější a její dějová linka je taková opravdová (no už jen proto, že tam nechodí pořád polo/nahá a nesnaží se mít sex all the time) a ještě tma prostě znatelně a přitom přirozeně vnáší trans témata. Harmony Santana je navíc první transgender ženou, která v USA byla nominována na nějakou významnou hereckou cenu. A opravdové transgender herečky aby člověk ve filmech spočítal na jedné ruce.

• 7.6.2018  22:54
    13 Reasons Why (TV seriál) (2017)

Od sedmého dílu už mi Hannah byla tak nesympatická a celý seriál nakonec taky, že jsem se musel přestat dívat. https://www.lidovky.cz/jak-spachat-sebevrazdu-vyhledalo-na-internetu-po-odvysilani-serialu-13-duvodu-proc-o-20-vice-gw4-/kultura.aspx?c=A170801_140001_ln_kultura_teh

• 7.6.2018  22:53
    13 Reasons Why - Série 1 (série) (2017)

• 7.6.2018  22:51

Chápu to dobře, že Bryce znásilní Jessicu a Hannah z toho viní Justina, jejího kluka, že jí nepomohl… protože tam nebyl... zatímco ona tam byla a dívala se na vše ze skříně :o

• 7.6.2018  22:35

Jestli to dobře chápu, Hannah se cítí opuštěná a bez kamarádek a kamarádů. Když jí Zach upřímně věnuje pozornost, soucítí s ní a zajímá se o ni, vyfakuje ho přede všema v jídelně, protože Zach je moc dobrej. Dále si pak stěžuje na opuštěnost, sedí osamělá v kavárně, i když s ní servírka/spolužačka naváže kontakt. Odsuzuje Zacha za to, že je faj, úspěšný, má bohaté rodiče, hraje basketbal… a krade jí kreslené anonymní králíčky ("záchranné lano") jelikož se cítí ublíženě, což zase ublíží Hanně a dožene ji k sebevraždě.

• 2.6.2018  22:35

Modrá zástěrka se nezdá. Michel Gondry a animace Monty Pythonova létajícího cirkusu.

• 2.6.2018  22:32
    Den odplaty (1960)

Za tohle by se nestyděl ani Michel Gondry. Mad World.

• 2.6.2018  22:29

Dětská verze Kingova hororu To. Přitom se ukáže, že drak se jen staral o své mladé. Tak ho zabijí a mladé dráčky nechají napospas osudu.

• 31.5.2018  22:19

Švankmajerovské a srdceryvné a ten dopis mi pil krev.

• 31.5.2018  21:51

Chudý princ chce princeznu, není jasné proč, když je pyšná a ani ji nezná, asi kvůli sexu. To se ukáže jako pravda, převlečený na prasáčka vepřů vyhandluje káču za sto pus (princezna se začne vzpouzet, ale přidrží si ji) #MeToo Král ji za to vyžene, princ dostal, co chtěl, tak se spokojeně vrací domů a princeznu už nechce a princezně zůstane „nakřáplá káča“. Asi metafora.

• 31.5.2018  20:59

Tak hlavně že i klubíčka můžeme genderovat :) Což mě napadlo hned, jak jedno bylo modré a jedno růžové. A z modrého musí být kluk a z růžového holka. A holka musí být zachraňována klukem. Tradiční hodnoty :)

• 30.5.2018  21:28
    Bistro Ramen (2018)

Film, u kterého brečíte a slintáte zároveň <3 #foodporn A původní název Ramen Teh pochopíte až po shlédnutí ;) Oduševnělý film o jídle od srdce.

• 24.5.2018  22:33

Apocalypse Now - jako vážně? :/

• 1.5.2018  21:08

Nene… :/ Možná jako když by M. Night Shyamalan natočil Hvězdnou pěchotu. Zlatý Znamení. Zlatý Stalo se! Béčkové klišé… To jsem si mnohem víc užil epizodu Metalhead (Černé zrcadlo S04E05).

• 25.4.2018  20:32
    Real Boy (2016)

AWARDS http://realboymovie.com/film/awards/

• 2.4.2018  18:48

Čekal jsem, že to bude jen taková zfilmovaná videohra. A taky že jo, za 60 %. Jenže postupné nacházení všech těch pop kulturních odkazů, jako velikonočních vajíček, kterými je film napěchován, z toho udělalo takový popkulturní mashup. Některé byly obzvláště vypečené a moje 80kové a 90kové vnitřní dítě si opravdu lebedilo. A najednou se odemkne bonusové kolo, které si prostě zaslouží samostatnou hvězdičku! Za splněný dětský sen (ve snu). Nebo noční můru. No nejde to prozradit a nezkazit kubrikoidní pointu. Ale jen za to to stálo. Tohle je dětský film pro vaše dospělé vnitřní dítě… Jo a je to celkem (nejen) genderově pestré a v jednu chvíli skoro i nehetoronormativní… skoro. Bonus v bonuse je aspoň ex post Lena Waithe, která jako první černá žena získala Primetime Emmy Award for Outstanding Writing for a Comedy Series za epizody, kterou částečně napsala na základě své osobní zkušenosti s vyoutováním se své matce a ve své děkovné řeči ocenila LGBTIQA odlišnosti jako superschopnosti. Její postava/postavy (které se ve virtuální realitě na gender nehledí) zažije perné chvilky <3 „Dvojčata, víte, jak se odsud dostaneme?“

• 1.4.2018  13:16
    Grace and Frankie (TV seriál) (2015)

Big Little Lies po 40 letech. Genderově vyvážené, feministické a seniorsky uvědomělé. Žít se dá v jakémkoli věku. Zatímco Grace je 70, její představitelce, Jane Fonda, bylo v době natáčení první série minimálně 77. Zase hledám odpověď na otázku, jestli zůstat s někým na celý život, nebo zažít opuštění po 40 letech. And girl buddies/friends out of the blue. Nebo po 40, respektive dvaceti letech na stará kolena najít (další) životní lásku. Lessons to be learned. A jako třešnička na dortu food porn. Od první znělky. Jídlo je součástí snad každé scény, nebo se o něm jen mluví. Rodinná večeře, pohřeb, pudink v nemocnici. Mražený jogurt jako deus ex machina. Food art! A počítám i trávu, šalvěj a kaktus ;) Tenhle seriál je jako odjet na víkend na wellness pobyt, na pláž. The series you wanna get stuck in a middle with…

• 24.3.2018  17:10

Aromantické asexuální pletky Dirka jsou the Best. Oproti aromantickému vztahu s Elijah Woodem v první řadě, to rozjel s čarodějnicí :D "You and I will have… puppies or whatever you have, and I’ll just live in the woods like a uniquely elegant macho lumber man." Mimochodem herec představující Dirka v civilním životě má za romantického přítele jiného herce.

• 17.3.2018  19:54
    On/a (2017)

Film má svá pro a proti. Běžná veřejnost neznající kontextu se spíš jen dozví o tomto fenoménu, bohužel jim film nic moc nevysvětlí. Já si ho užíval jen díky tomu, že jsem ho bral jako atmosférický meditativní, užíval jsem si hlavního herce, celé to bylo intimní a autentické. A protože tam hrála kočka/kocour :) Výtečný ten film je v tom, že zobrazuje nebinární dítě, což je výjimečné (většinou filmy jsou o binární transidentitě… a většinou někdo zemře, což bohužel vystihuje realitu translidí.) Skvělé je, že hlavní herec je sám trans, což také začíná být možné až v poslední době. Sám v době natáčení byl na blokátorech a má s hlavní postavou mnoho společného, snaž až na po narození určené biologické/úřední pohlaví. Otevírá to pro jiné neviditelné téma trans dětí, které až v poslední době mají možnost získat díky blokátorům čas a pak se rozhodnout, jakým směrem chtějí pokračovat v pubertě a případné tranzici díky hormonům. Je to něco, co může snížit statistiky, kdy skoro až polovina trans dětí má zkušenost se sebevraždou. Nemusí projít tělesným změnami, které na svém těle dost často krajně nesnáší, ani jejich tělo nemusí být poznamenané jinými hormony (např. u trans žen testosteronem). Divácky vděčnějším filmem ale bude Klukanda (Tomboy).

• 16.3.2018  22:36

Filmy o smrti mohou být povzbudivé. Protože jsou opravdové. Protože jsou o životě. A o lásce. Protože v začátcích vidím konce… Ale v koncích vidím začátek. Ptám se vždycky sám sebe, jak dlouho člověk má být šťastný a kdy. A tím šťastný myslím ve vztahu. A tím ve vztahu myslím ve Vztahu. Někdo od 17 do 88. Asi to je spíš výjimka. S nadsázkou řečeno, je lepší být s někým do 50 šťastný a pak být sám? Je lepší být sám a pak být s někým od 70 šťastný do konce života? Potkám toho pravého? Umřu dřív já, nebo on? Naštěstí nic z toho nemusím rozhodovat. To dělá Kouč. Vše je jen otázka času… Ale Hang the DJ. Ale ano, mě tak uklidňuje, když vidím, že se dá začít ve 40. V 50. 70. Vždycky. Each day is the beginning of the rest of your life. acres and acres… Nedozírně daleko…

• 3.3.2018  18:41
    The Crown - Beryl (S02E04) (epizoda) (2017)

Oh :o Definitely not queer. Tohle je jako epizoda z Dynastie, kdyby ji točil… já nevím, Tom Tykwer, Stephen Daldry, nebo Někdo. Je to jako celovečerní film. A celovečerní filmy o Margaret a Elizabeth (Královská noc) jsou lacinou televizní produkcí. Epizoda a Margaret sama se vyloupla jako diamant ze seriálu i historie. Margaret je jako Beryl opravdovější, než kdy byla. Game change. Není „šťastné a spořádané“ manželství někdy jen role-playing? Není osamělost někdy svobodou k tomu být sám sebou a zažít okamžik opravdovosti? To všechno je obalené do skutečné historie a kostým historie je vyplněn masem a kostmi, skutečnými lidmi, emocemi… ženami. Enfant terrible a jinak pro mě nevýrazná princezna Margaret jako skutečná osoba mi nemohla být jako člověk bližší. Na to, jakou ikonou se stala princezna Diana, která se do královské rodiny vdala, si tvořím hluboké sympatie k Margaret, která s ní musela zůstat srostlá jak siamské dvojče a na jejímž soukromém životě Koruna prováděla vivisekci. Vždycky jsem vzhlížel k pohádkové a lidské Dianě… but I'm Maggie not-the-kind-of-girl-you'd-marry, That's me https://www.mamamia.com.au/princess-margaret-racy-photo/

• 9.2.2018  23:19

Guilty pleasure. Tak aspoň já tohle normálně žiju   Akorát… tak nějak analogově. Občas počítám, někdy to jsou prakticky hodiny. Čekám, kdy to přijde. Někdy nepočítám… nechci si to kazit… ale pořád rekalibrace, úprava systému. Všechno manuálně. Jen mi je líto... jestli se to dá za jeden život stihnout. Dostatek simulací. No dobře, není to tak dobrý jako San Junipero. Ale tak někdy můžeme mít i milý a hodný díly… Guilty pleasure.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15