TroiMae

homepage

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15
    • 16.12.2018  22:44
    Náš Jake (2018)

Terapeut Jima Parsonse byl fajn. Na můj vkus byl jeho terapeut příliš v roli terapeuta a málo taky za sebe jako člověk, ale pořád lepší než Roden v seriálu Terapie, který mi po půl minutě přijde jako pasivně agresivní a nepřátelský. Přijde mi, že lidé, co ten film kritizují, že se nic neděje a chodí kolem horké kaše a nepojmenuje se to, o čem všichni vědí, nevnímají, že přesně o tom film je. A je v tom autentický. Stejně tak kritika toho, že ve filmu se nic neděje, ale jsou tam pořád rozhovory. I to je autentické. A je to silná stránka filmu. Věrohodně přibližuje, v rámci každodennosti, jak se ve skutečnosti věci „dějí“ a o čem rodiče věrohodně diskutují a hádají se. Matka bojuje za syna a neuvědomuje si, že bojuje vlastně za sebe. A že ona i syn stejně chrání každý své ohrožené sebeurčení. Matka se cítí ohrožena a genderová nekonformita syna se tak stává tabu. Přitom jediný, kdo matku kritizuje, je ona sama. Vyrovnává se se zklamáním, selháním a kritikou, kterou pro sebe představuje sama. Syn v ní otvírá ve skutečnosti její vlastní osobní témata o identitě a mateřství. Film implicitně klade otázku, kde je hranice mezi ochranou dětí a tím, kdy rodiče sami svému dítěti přistřihnou křídla a stanou se tak tím, před čím dítě chtějí chránit, jeho prvními šikanujícími. PS: Vadí mi na čsfd ty homofobní a transfobní komentáře. A jak je snaha alibisticky deklarovat neutralitu. Přijde zajímavé, jak se čsfd snaží být prestižní a „profesionální“, ohledně hodnocení filmů, ale naprosto selhává v tom vytvořit bezpečné prostředí, kde místo komentování filmů komentující pak útočí na jiné komentující a vyjadřují nenávist k jiným „menšinám“. Jejich hodnocení není o filmu, ale projevem vlastní nesnášenlivosti.

• 16.12.2018  18:09
    Aquaman (2018)

Aquaman je patriarchální ostrůvek v moři genderové korektnosti :D Pohádka z dob, kdy muži byli muži. (Když nebyli ryby.) Zmítaní chtíčem, chlastem (Mera obrazně dokáže, že je ten chlast může i zabít :D), touhou po moci a pomstě, žárlivostí a vztekem. Film z doby, kdy i když jsou ve filmu prakticky dvě (polo)hlavní ženské postavy, Bechdelové testem neprojde, protože i když hlavní hrdinky stojí ve dle sebe, nepromluví spolu, ale mluví pouze s osvalencem :D (Jsem si říkal, že už jen chybí, aby před ním – králem – poklekly). Jednou z postav je královna Atlantidy, 51letá Nicole Kidman, která ve štíhle upnuté lycře s obličejem 18 leté dívky vypadá jako panenka Barbie. Ale vlasy jí na majáku vlají do hudby Sigur Rós <3 Druhou postavou je princezna <3 Mera. (Jmenuje se jinak, ale původní jména jsou tak složitá, co bychom se namáhali, že můžeme být rádi, že jí neříkají bejby :D) Fetišistické zobrazení rudovlasé malé mořské víly Ariel, která dává přednost odhalenému poprsí před hydrodynamikou, kterou by jí poskytla ucelenější kombinéza. Ale je tam ještě jedna ženská postava, počítačová mořská obluda na způsob Krakena (Karathen) má ženský gender, což se také počítá! A... mluví jí Julie Andrews (83)! A pak že nejsou role pro staré herečky. A pak že chtějí herečky být jnen krásné. Jinak starý známý přehledný svět, kde (obě) ženy možná bojují, ale ví, kde je pro ně po mužském boku místo, kde bílí modroocí muži vládnou a černí jsou padouši. Ale aby to nevypadalo, že film haním. Užil jsem si to, co jsem očekával. Od stylového loga Warner Bros. přes písničky Roye Orbisona nebo Depeche Mode až po ženské slzy a mužský pot. A kdybyste se báli, že král, co zradí a pomůže k vraždě jiného krále, na konci přijde o své postavení a vládu získá jeho dcera… tak nic takového zde nehrozí. Sausage party must go on. A Patrick Wilson měl čupr účes ;)

• 14.12.2018  23:00
    K smíchu (TV seriál) (2018)

• 14.12.2018  22:58

Začalo to skvěle, skončilo to žalostně. Kdyby Mr. Pickles zůstal u upřímnosti, bylo by to skvělé. Ale on je opravdu psychopat. A ten seriál ve skutečnosti není vůbec milý a hodný. American Horror Story.

• 13.11.2018  08:53

"Jsme spolu deset let. Měli jsme čtyři prsa a teď budeme mít stěží jedno dohromady, když budeme mít štěstí." Vlastně až skoro nudný film jako o kterémkoli páru snažícím se o otěhotnění pomocí asistované reprodukce. Je to frustrující a vyčerpávající. Ale právě tím to bylo fajn, jak to svým způsobem bylo obyčejné. A sympatické. Humor, holoubě bez hlavy… běžný život. Stopařův průvodce po galaxii… Dojdete ke svému vysněnému cíli. Ale vesmír vás postupně připraví, že to bude tou nejméně očekávatelnou cestou… A hrály tam postupně tři kočky. Poslední vrněla, že nemohl natáčet. Za to jsou vždycky body navíc 🐾

• 6.11.2018  23:07
    Šéf (2014)

rodinné food porn <3 akorát to není vegetariánské ;) a je tam Scarlett Johansson, v první polovině filmu, poznal jsem ji až v poslední scéně, kartičky fail milý, hodný, vypečený film

• 1.11.2018  21:24
    Jarmark marnosti (TV seriál) (2018)

Olivia Cooke je jako Jenna Coleman ve Viktorii. V zásadě něco jako Rosamunde Pilcher na Primě. Červená knihovna, kdy i hrůzy války nikomu tak nějak nezkřiví ani vlásek a ani po dvaceti letech nikdo nezestárne ani o chlup. Soudobá hudba a Frances de la Tour tomu dodávaly šmrnc.

• 30.10.2018  22:48

So bring it on, I've been bruised Don't give me love that's clean and smooth I'm ready for the rougher stuff No sweet romance, I've had enough https://www.youtube.com/results?search_query=call+me+by+your+name+asbjorn

• 23.10.2018  21:31

Ještě větší nuda než jsme zoufali...

• 23.10.2018  21:05

Po shlédnutí tohoto dílu chci vrátit vstupné...

• 20.10.2018  22:35
    Halloween (2018)

Halloween (1978) a sequel Halloween 2 (1981) odehrávající se stejné noci, je tkaový double feature. Po dvaceti letech byl natočen třetí kanonický díl Halloween: H20 (1998). Po čtyřiceti letech nový třetí díl, vlastně takové remake. Halloween (2018) (A mezitím asi tak sedm dalších.) Je to taková alegorie :) Noční můra Sdružení přátel bílého heterosexualního muže. Michael Mayers je podobenství posledního vzepětí patriarchátu, proti kterému bojují tři generace žen <3 Jamie Lee Curtis (59) jako babička Laurie Strode. Judy Greer (43) jako Karen, její dcera. A Andi Matichak (23) jako Allyson, její vnučka. Jo a všichni muži, kromě jednoho, bez ohledu na věk ve filmu umřou :) Spoiler.

• 15.10.2018  23:40

Minule to byla ztráta a truchlení, smrt. V této epizodě Mr. Pickles oslovuje jiné důležité věci, které se dětem dějí a které jsou opomíjené, o kterých se nemluví a na obrazovku "nepatří". Jako, řekněme, genderová identita <3

• 8.10.2018  22:00
    BrainStorm (TV film) (2008)

Není to psycholog, ale psychoterapeut, nejspíš psychoanalytického ražení. Takového pofidérního, když během konzultace bere soukromé hovory. Mě dost ruší taková klišé, jak ve filmu, tak v jeho popisu. Tak jsem se raději dál nedíval…

• 8.10.2018  12:30
    Dívka (2018)

Another Example of Trans Trauma Porn. Put simply: the film is bloody and obsessed with trans bodies in a way that reminds us that a cisgender person wrote and directed it. It’s trans trauma porn and, as a cisgender person, I’m warning trans people not to watch it and cis people not to fall for it. The film is birthed wholly from the mind of a cis person and employs only cis fascination with trans bodies to tell its story. There’s no doubt that Girl is an ultimately harmful film. Watching it could not only traumatize and retraumatize trans folks, but also perhaps send the wrong message about transition to trans youth. Trans people deserve a narrative that dares to treat them as psychologically complex and not one that continues to view their bodies as burdens to be overcome. https://www.intomore.com/culture/netflixs-girl-is-another-example-of-trans-trauma-porn-and-should-be-avoided-at-all-costs

• 8.10.2018  12:07
    Roboti (2005)

Když jsem to viděl poprvé v kině, bavil jsem se, ale ztratilo to svůj lesk. Jsou tam vtipné momenty a gagy, byť je to jinak plné dětských klišé. Ale hlavně s odstupem času trpím takovou nějakou cis/heteronormativitu a divím se, že je možné to do animáku pro děti tak prát. Tolik komických (zesměšňujících) scén založených na misgenderování a výměně jinak genderově stereotypně binárních (částí) těl, že to přinejmenším hraničí s transfobií. Cílí to na naše obavy a stud z míchání těchto binarit (kdo by nosil jako klk oblečení po sestřenici). Ale kdo ví, třeba to může být i povzbuzující a inspirativní pro (trans a genderově nekonformní) děti. Že je možné zdědit místo oblečení, kus těla po sestřenici.

• 6.10.2018  16:40

Jediný díl, který pro mě zatím vůbec stál za to. Byť pojídání Homer a je docela gore :)

• 1.9.2018  12:21
    Branky, body, kokoti (TV pořad) (2018)

Bulvární a transfobní. Jejich feminismus je jen takový prvoplánový - tedy ukázat na kauzy, které jsou okaté. Ale skutečná feministické a genderová témata kriticky uchopit nedokáží a v tomto si dávají vlastního prasáka.

• 30.8.2018  12:33
    Ostré předměty (TV seriál) (2018)

Mě to nenadchlo. Ale já měl problém i se Sedmilhářkama. Nedělá mi dobře to násilí, napětí... a alespoň ze začátku nekoncepční terapeutka. Tady bylo ještě víc násilí, a tím nemyslím ty mrtvé holky. Co je komu po nich. To, jak lidi druhým ubližují, jak ubližují sobě, i tím, že se na to dívají :D Postavy byly tak nesnesitelné, že bych pobil všechny, a že jsem záhy tušil, kdo zabil ty holky. Akorát ten konec mě na chvíli vyvedl z konceptu, ale dostali jsme se tomu na zoubek. Díval jsem se na to jen proto, že to je feministické. Jinak Get Out je pro mě lepší satira na jižanský rasismus. Ale bylo by fajn, kdyby tohle dávali ke Dni matek. Jinak je fajn ten twist, který, kdyby tam někdo zatraceně chodil na psychoterapii, by snad pochopily*i samy*i. Že kdo je lůzr, může být ve skutečnosti přeživší, že jizvy nemusí být kainovo znamení a důkaz neschopnosti, ale důkaz odolnosti… Ale nechat se tím masochisticky týrat osm dílů, tak jako hlavní hrdinky? Jak by řekla Meryl Streep, některé věci a lidi si už nezaslouží ou trpělivost ;)

• 22.8.2018  08:27
    matka! (2017)

Aronofsky by si s Trierem mohl podat ruku. Nebo nohu :P Podobenství biblických rozměrů...

• 21.7.2018  17:44

Pokud jediným smyslem filmu bylo, že to Cher přimělo nazpívat nové album s písněmi ABBA, tak měl svůj smysl. Nejde o děj – už jste v nějakém videoklipu ABBA viděli děj? Tvář zprava, tvář zleva, zadek, kluk, holka… a to celé natáhnout na dvě hodiny. Benny/Björn tu mají své cameo, Amanda Seyfried jako Sophie Sheridan zpívá o tom, jaké to je líbat učitelku, Christine Baranski jako Tanya Chesham-Leigh hláškuje ve smyslu „O má vagíno utiš svůj tep.“, děvče na vozíku rejduje po parketu v rytmu Waterloo (jo, já diverzitu miluju, protože What a wonderful world) a největší záhadou nového tisíciletí je, jaké má Cher vlastně ve skutečnosti vlasy (nikdo je neviděl tak od 50. let).

• 19.7.2018  22:39
    Muž v oranžové košili (TV film) (2017)

Vlastně se toho moc nezměnilo. Veřejné toalety dříve a mobilní aplikace dnes. Odsouzení za hrubou obscénnost dříve a homofobní komentáře tady na čsfd.

• 6.7.2018  20:31

Jednička mě bavila, u dvojky jsem se nudil. Přišlo mi to zbytečné, u vtipů mohli vystřelovat světlice, protože bylo jasné, že to je vtip, akorát nebyly nijak zábavné. Jediné, co se mi líbilo, že konečně dostaly v rámci diverzity svůj zasloužený prostor želvušky, po Cher ten nejodolnější organismus na světě. No a pak happy end a pak před titulková scéna, která to zase celý zabila. Doslova.

• 27.6.2018  22:40
    Kedi (2016)

O kočkách a lidech. Studie života sedmi koček žijících v ulicích Istanbulu. Urbanismus a etnografie z felinografického pohledu. Koyaanisqatsi, Powaqqatsi, Naqoyqatsi… Miciqatsi

• 10.6.2018  16:01

Jsem zklamaný podobně jako u Tichého místa. Možná by ty tři povídky fungovaly jako samostatné díly nějakého televizního seriálu, na který bych se nedíval, ale závěrečná xtá variace na stejnou „pointu“ je jen příslib, že to brzy skončí, příslib vysvobození. Martin Freeman je pořád víc zažraný v roli dr. Watsona a jeho epizoda s Otesánkem byla výživnější, kdyby ji natočil Švankmajer.

• 8.6.2018  22:09

These Are the Gays of Our Lives Tak jsem viděl všech pět dílů Eating Out. #lifegoals První dva dokonce v kině. Je to strašně prvoplánově pitomý a nechutně kýčovitý… ale vždycky dojme <3 :D Jak si mi před lety postěžovala jedna paní za mnou ve frontě na Febiofestu na lístky na teplý břeh – kam se poděly všechny ty bláznivé gay komedie? :D Ale upřímně mě překvapilo, že ve 4. a 5. díle je transgender žena a je z nich nejsympatičtější, nejautentičtější a její dějová linka je taková opravdová (no už jen proto, že tam nechodí pořád polo/nahá a nesnaží se mít sex all the time) a ještě tma prostě znatelně a přitom přirozeně vnáší trans témata. Harmony Santana je navíc první transgender ženou, která v USA byla nominována na nějakou významnou hereckou cenu. A opravdové transgender herečky aby člověk ve filmech spočítal na jedné ruce.

• 7.6.2018  22:54
    13 Reasons Why (TV seriál) (2017)

Od sedmého dílu už mi Hannah byla tak nesympatická a celý seriál nakonec taky, že jsem se musel přestat dívat. https://www.lidovky.cz/jak-spachat-sebevrazdu-vyhledalo-na-internetu-po-odvysilani-serialu-13-duvodu-proc-o-20-vice-gw4-/kultura.aspx?c=A170801_140001_ln_kultura_teh

• 7.6.2018  22:53
    13 Reasons Why - Série 1 (série) (2017)

• 7.6.2018  22:51

Chápu to dobře, že Bryce znásilní Jessicu a Hannah z toho viní Justina, jejího kluka, že jí nepomohl… protože tam nebyl... zatímco ona tam byla a dívala se na vše ze skříně :o

• 7.6.2018  22:35

Jestli to dobře chápu, Hannah se cítí opuštěná a bez kamarádek a kamarádů. Když jí Zach upřímně věnuje pozornost, soucítí s ní a zajímá se o ni, vyfakuje ho přede všema v jídelně, protože Zach je moc dobrej. Dále si pak stěžuje na opuštěnost, sedí osamělá v kavárně, i když s ní servírka/spolužačka naváže kontakt. Odsuzuje Zacha za to, že je faj, úspěšný, má bohaté rodiče, hraje basketbal… a krade jí kreslené anonymní králíčky ("záchranné lano") jelikož se cítí ublíženě, což zase ublíží Hanně a dožene ji k sebevraždě.

• 2.6.2018  22:35

Modrá zástěrka se nezdá. Michel Gondry a animace Monty Pythonova létajícího cirkusu.

<< předchozí 1 2 3 4 5 8 12 15