Sancty

okres Púchov

LinkedIn: Sancty

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12
    • 7.5.2019  00:17

"Teda Miňo, hororov som moc nevidel, ale toto bola nuda." Toľko k hodnoteniu od môjho synovca. Ja len dodám, že tak sterilný a nezáživný film som nečakal. Ani štipka invencie. Pritom potenciál to malo viac než dobrý. Veď mexických duchov tu máme poskromne.

• 31.8.2018  09:55
    2012 (2009)

Emmerich vo forme. Nadhľad, nadhľad a ešte raz nadhľad. Všetko čo chýbalo v Dni po tom (The Day After Tomorrow) je tu prítomné vrchovato.

• 31.8.2018  09:49
    Den poté (2004)

Jediné, čo by mohlo vytrhnúť túto zívačku od nudy, je chýbajúci nadhľad.

• 17.6.2018  00:14

Ja len dúfam, že Proyas po tomto filme nezačne blbnúť. Očakávam od neho iné filmové zážitky a nie tuctové fantasy. Takže Alex?

• 7.6.2018  03:06

Nostalgická bomba a jeden z tých lepších Lungrenových filmov. Objektívne samozrejme za veľa nestojí.

• 15.5.2018  00:12
    Marťan (2015)

Boj o prežitie v odľahčenom tóne a stále solídne napínavý? Prečo nie ak človek vie ako na to. V prípade Marťana to funguje. A vôbec by som sa nenahneval, keby scenár nehádzal postavám šutre pod nohy, natoľko mi boli sympatické. Vzájomné slovné šteklenie bohate dostačuje. One man show Matta Damona s tonami červeného prachu a bio zemiakmi. Normálne som mal po pozretí pokoj na duši. Z tohto raz bude klasika.

• 10.9.2017  00:40
    To (2017)

Výživná adaptácia. Pravdepodobne si ju ale viac užijú tí, čo čítali jej masívnu predlohu, pretože mnoho vecí je tu len načrtnutých. Niečo málo cez 120 hraných minút je totižto pre tak rozsiahli príbeh stále primálo a to aj napriek tomu, že je rozdelený na dva party. Následkom toho sa stále niečo deje. V inom žánri by to možno nebolo na škodu ale v horore určite je. Postavy nemajú čas na oddych, prechádzajú jednotlivými desivými scénami bez toho aby svoje konania zvážili a divák sa len vezie s nimi a nestíha poriadne vstrebať všetko čo sa okolo nich deje. Chápem, že tvorcovia sa snažili použiť čo najviac materiálu z predlohy ale takto pripravili film o schopnosť poriadne vydesiť. Atmosféra je hustá, o tom žiadna, ale absencia poriadnej gradácie v deji je citeľná. Kvitujem rozhodnutie tvorcov rozdeliť detskú časť od tej s dospelými, film tým pádom funguje ako samostatný celok a je uzavretý. Detský herci sú do jedného fantastický. To isté platí aj o predstaviteľovi klauna Pennywisea. Skarsgård je maniak, jeho vstupy na scénu sú šialené a neraz ikonické. Naposledy sa takto predviedol nezabudnuteľný Ledger s Jokerom. Hudba ide ruka v ruke s obrazom, neruší a dokonca z nej človeku nejebne ani pri nejakej tej ľakačke. Veľa scén je pozmenených (vlkolak je nahradený klaunom, Derry je malomesto), pár nových (naháňačka v knižnici) a vynechaných (bunker v zemi, priehrada). Logickým riešením je vypustenie rituálu Chüd. To čo funguje na papieri by na plátne pôsobilo skôr smiešne. Ten ak vizuálne spracovať, tak určite v mange alebo anime, kde by vynikla jeho bizarnosť. Neposledným ale pre mňa dôležitým faktom je zasadenie deja do môjho najobľúbenejšieho obdobia pre rozprávanie príbehov, 80. rokov. A viac mi už netreba dodávať. Vydarená sfilmovaná Kingovka.

• 9.9.2017  02:55
    Stranger Things (TV seriál) (2016)

VHSkové retro v plnej paráde. Zatiaľ nemám viac slov.

• 8.8.2017  19:28
    Barbar Conan (1982)

Film pre chlapov. Tak som si ho zafixoval v detstve a pretrvalo mi to až dodnes. Polonahí borci sa rúbu hlava nehlava obojručákmi, nahé ženy slúžia predovšetkým na obrobenie ich jednoručákmi a do toho všetkého špliecha krv. Ťažkopádna a surová fantasy, ktorá umne využíva tradičné prvky žánru ale nevystavuje ich na obdiv. A tak tu miesto šľahajúcich kúziel, mýtických tvorov a bájnej výzbroje hrá prím dobrodružný príbeh o pomste a hľadaní. Zámerne strohé dialógy sú veľkým kladom, veď málovravné postavy povedia viac ako kdejaký tlčhubovia. Prejavovať emócie iba mimikou a rečou tela ale nie je nič ľahké, preto dostáva veľký priestor hudba. Lenže aká Hudba! Tu ide o skutočne dokonalú súhru zvuku a obrazu. Basil Poledouris sa ňou nezmazateľne zapísal do mnohých sŕdc ako autor najlepšieho soundtracku všetkých čias. O maľbách Franka Frazetta, najlepšie vystihujúc svet Howardovho Cimmerana, nemá ani zmysel diskutovať, v nejednej scéne sa mi pripomenuli. A samotný Arnie? Jeho ne/herectvo tu sadlo dokonale. Barbara Conana považujem stále za najlepšiu fantasy aká kedy bola zaznamenaná na filmový pás (od príchodu Jacksonovho Spoločenstva prsteňa mám už ale do smrti dilemu). Čo iné však čakať od kvalitnej predlohy. Mohlo sa to pokaziť na mnohých miestach, nestalo sa. Dokonca aj jednu dôležitú scénu malo zmysel vystrihnúť. Zakaždým sa pri filme kráľovsky bavím a to mám pri tendencii raz ročne vyše dvadsať projekcií za sebou. Takže nostalgia bokom. Preto ak niekto stavia Miliusove spracovanie na úroveň tej bezvýznamnej Nispelovej verzie je pre mňa nekultúrny barbar.

• 27.7.2017  02:09

Písal som to už po premiére Promethea, píšem to opäť. Chcem director's cut a nie pokračovanie. Nech sa pozerám na Alien: Covenant z akéhokoľvek uhla, stále viac ma mrzí, že tomu tak nie je. Zbytočný film, pretože dôležitých momentov je minimum a dali sa vtesnať už do jeho predchodcu. Covenant mi dosť pripomína ten pôvodný Spaitsov scenár k Prometheovi. Po premiére sa vtedy popísalo mraky o tom ako by vyzeral film podľa neho a nie toho nedotiahnutého Lindelofovho prepisu. Koniec špekuláciám. Najnovší prírastok do votrelčieho univerza je na svete, takže si každý môže odpovedať sám. Ja som sklamaný. Večná škoda, že Ridley pristúpil na kompromis a napísal scenár, ktorý z časti posúva víziu o Tvorcoch (Inžinieri, Weyland a v neposlednom rade sám David) tak ako ho plánoval, a z časti sa venuje klasickej vybíjanej medzi xenomorfom s pôvodnou vizážou a posádkou lode, a to všetko iba preto, lebo fanúšikovia sú nevďačné kurvy. Tvorcovia si samozrejme opäť neustrážili chovanie postáv i keď to tentoraz nie je až tak do očí bijúce. Hrdinka, ktorá mala od začiatku potenciál nakoniec nedosiahla ani na Shawovú, tobôž Ripleyovú, a tento fakt zamrzí o to viac, že sa o nej šepkalo ako o nástupkyni samotnej Ellen. Jediným starým známym kto ostal je David. Ibaže tomu z toho niekoľkoročného jaskynného tripu zrejme preplo obvody. Filozofuje, recituje a hrá na flaute. To je ale nič proti tomu aký osud nachystal pre Shawovú. To je vlastne aj prvá z troch vecí na ktoré si pri zmienke o filme spomeniem. Druhou je zhruba desať minútový úsek venovaný návratu na Lander 1 a dianiu v jeho útrobách. Nič intenzívnejšie film neponúkne. Tou treťou je scéna s vyhladením mesta Inžinierov. Silný moment, ktorý som očakával niekde v závere a už vôbec nie v podobe flashbacku. Snáď sa už na to Ridley vyserie aj keď otvorený koniec naznačuje opak.

• 18.6.2017  23:48
    Super 8 (2011)

Akoby som to netvrdil stále. Najhravejšie filmy vznikali v osemdesiatych rokoch. Dnes máme skurvenú dobu perfekcionizmu. Už nejde o príbeh, postavy a obyčajné spory v ľudských vzťahoch, nie nie, chce to, nie chce, MUSÍ to byť TNT alebo semtex, a najlepšie niekoľko ton, pretože veľký oheň plní sály. Nič proti ohňostrojom, tiež si občas zájdem na poriadne barbecue. Preto som kurevsky rád, keď sa konečne objaví niečo čo sa drží celkom pri zemi, v popredí s partiou deciek, ktoré čelia prvej láske v živote a väzbám ich priateľstva hrozia trhliny. Ak sa do toho pripletú zelené uniformy a tajný vládny experiment, už len chrochtám blahom. Je to plné klišé, isteže, veď to odkazuje na filmy s éry, kedy tento žáner prekvital. Logicky si teda berie zo všetkého čo ponúka. Osobne ich vnímam skôr ako bonusy. Krásny film, ozaj krásny, plný nostalgických spomienok na príbehy, ktoré nemalou mierou formovali môj dnešný vkus.

• 7.6.2017  19:26
    Scooby-Doo (2002)

Má to všetko, úplne všetko čo animovaná predloha. Lenže ako hraný film to nefunguje.

• 1.6.2017  22:59
    Scooby-Doo na stopě (TV seriál) (1969)

Monštrá starej éry hororu proti bláznivej bande pátračov záhad v kreslenom seriály so znelkou, ktorú ste si pospevovali ešte aj cestou do školy? No nemilujte to.

• 28.5.2017  23:17

Miestami dokonca lepšie ako jednotka. Ale platí tu to isté, príliš to zostarlo.

• 27.5.2017  02:20

Niektoré dvere do minulosti by mali ostať zatvorené, pretože vkus za nimi je niekde inde ako dnes. Na strednej škole sme z tejto dvojice ušťávali. Najradšej som mal scénku s mŕtvym jogínom, tá ma dostávala do kolien. Dnes, keď mi je o dvadsať rokov viac, mi dokázala vylúdiť iba úsmev na tvári. Strašne to zostarlo.

• 21.5.2017  22:59

Pôsobivé zakončenie veľkého príbehu. Len škoda toho úvodu na Tatooine, pridlhého a pomalého (čo sa navzájom nevylučuje) a vlastne zbytočného. Miesto v prológu by mu svedčilo viac. S týmto mám ale problém od prvej chvíle čo som éŠestku videl. Keď sa potom dej konečne rozbehne, do veľkolepého finále zakopne už iba raz. Nemám problém s roztomilým národom Ewokov ako takým, len neverím tým činom pri ich nemotornosti. Veď stačilo iba málo, pridať im ešte aspoň za hrsť obratnosti. Alebo skôr dve. Na samotný záver patrí už iba dodať, že vynovená verzia pôvodnej trilógie je so svojimi CGI zásahmi otrasná.

• 15.5.2017  00:57

Najlepší diel pôvodnej trilógie. éPäťka je temnejšia, dynamickejšia a poodhaľuje širšie súvislosti celého univerza. Osudy postáv sú zamotanejšie, svet zaraz pôsobí ucelenejšie a dôjde aj na nejaké tie zásadné odhalenia. Williamsova hudba, ktorú som mne z nepochopiteľných dôvodov ešte ani raz v komentároch nespomenul, je fantastická, ba v niektorých pasážach priam legendárna. Skladbu Imperial March mám v hlave usídlenú na večnosť. Dlho predlho som dával prednosť priamočiarej Nádeji. Aj keď ide v každom ohľade o slabší film, ako faganovi mi to vtedy vyhovovalo a na nejaké to vrstvenie deja som zvysoka kašľal. Človek našťastie dozrieva.

• 8.4.2017  23:41

Nehrdzavejúca klasika? Isteže. Kto ale zmeškal "jej dobu," nepochopí. Dodnes som neprijal nové označenia epizód pôvodných Vojen, ale pre lepšiu orientáciu ich použijem. To, čo mi chýbalo vo vyčačkanej prequel trilógii, je v éŠtvorke prítomné od prvých minút. Tá všade prítomná zašlosť. Premieta sa v tempe príbehu, ktoré je až žalostne rozbité, trikoch nakopávajúcich tým počítačovým elektronickú riť, fantastickým maskám, ako aj chatrnej logike a prostoduchému scenáru. Lenže každý z týchto aspektov má svoje čaro. A to mi k rozprávke rozhodne sedí, nech má prívlastok hoc aj vesmírna.

• 27.3.2017  23:41

Jednoznačne najlepší diel z Vaderovskej trilógie. To hádam ani netočil Lucas (brané s obrovským nadhľadom). Konečne to bolo o niečom. Dej potemnel, na postavách začne jednému aj celkom záležať, a vzťah medzi Anakinom a Padmé už nepôsobí tak trápne. Prekvapil ma Christensen, ktorý vydoloval emócie snáď z každého midi-chlorianu. Až sa divím, že sa medzi tými mlynskými kolesami, tvorenými senátorom Palpatinom a Radou Jediov, nezmenil na hlúčik potrhaných nervov. Premena v Darth Vadera zaslúžená. Najviac ale zamakali chlapci z ILM. Nebyť Obi-Wana jazdiaceho na prerastenej jašterici, nemal by som trikovej stránke čo vyčítať. Tu si dal niekto naozaj záležať a vyhral sa z každým jedným CGI na filmovom políčku. Celkovo na mňa z éTrojky po celý čas sálal pocit, akoby si každý kto na nej makal dal sakramentsky záležať na svojich povinnostiach. A to je fajn myšlienka na záver, nie?

• 11.3.2017  23:44

éDvojka pokračuje v trende jej predchodkyne. Aspoň čo sa týka sterilného CGI, ktoré je snáď ešte hnusnejšie. To spojenie živého pred zeleným plátnom tak strašne bije do očí. Chýba viac reálneho a keď sa konečne niečo také objaví - lúka na Naboo, púšť na Tatooine - tak to Lucas zasa zmrví. Napríklad romantickou limonádou Padmé s Anakinom, jazdiacom na prerastených voškách. WTF? Aspoňže sa tieto scény prelínajú s Obi-Wanovým pátraním po atentátnikovi. V týchto momentoch ma dej viac-menej zaujal, v podstate pre mňa konečne začal film. Všetko predchádzajúce stačilo načrtnúť v prológu a čas sa mohol venovať viac Anakinovmu prerodu, pretože "tomu zlomu" sa dá ťažko uveriť.

• 27.2.2017  00:30

Nuž, dám si ja pekne celú ságu chronologicky epizódu za epizódou, keďže na druhú si už vôbec nespomínam a tretiu som doteraz ani nevidel. Patrím medzi fanúšikov pôvodných SW a hádam, že každý kto vyrastal v osemdesiatych rokoch je na tom obdobne. Po éJednotke môžem skonštatovať, že táto Vaderovská trilógia nemusela vzniknúť. Nezaujíma ma pôvod Darth Vadera. Viem o ňom presne toľko aby som si ho ako záporáka dostatočne obľúbil. Jeho charizme však uberá Lucasovo nešťastné vykreslenie Anakina ako najroztomilejšieho decka v preďalekej galaxii, navyše počatého z midičohosi, asi Ducha Svätého. Jednoducho to chce dar, vytvoriť nezabudnuteľné postavy a následne ich dohnojiť. Veď ďalší, kto si to odniesol je démonický Darth Maul. Takto zahodiť znamenitú postavu. Keby aspoň skonal zaslúženou smrťou. Hlavne, že do hovna stúpajúci Jar Jar vysáva človeku krv až do posledného záberu. Takže čo ostalo? Sterilné CGI, hlúčik zabudnuteľných postáv, nezáživná akcia. Teda až na preteky klzákov, tie majú akú takú silu.

• 7.12.2016  10:43
    Vraždy v Midsomeru (TV seriál) (1997)

Kvalitné detektívky, ktoré sa nikam neženú. To tempo je až magicky upokojujúce. Nezabudnuteľná znelka, nadmieru sympatická hlavná postava a asi najľudnatejší anglický vidiek na meter štvorcový. Inak si neviem vysvetliť to množstvo mŕtvol a vrahov, ktoré sa v seriáli objavili.

• 5.12.2016  22:50
    Ghost Rider (2007)

Keď sa Liouvi otočí chrbtom elitný zabijak, siaha po kadejakých sráčoch na motorkách. Sem sa radšej s ďalším Spawnom.

• 21.11.2016  00:01

Jeden z najabsolútnejších smoliarov filmového plátna s tuctovou tvárou pána Malého v ultra nevtipnej romantike od priemernejšieho než priemerný Džej Bí Roudžersa, kde jediné na čo sa dá pozerať je Hedr Gruehem, ktorá v tom pôsobí ako mejkap na poriadny monokel. Mal som sa smiať? Až mi je ľúto Marka Irwina za kamerou.

• 19.11.2016  23:41

Ľahká komédia so sympatickým Grammerom a otravným Schneiderom, ktorý každým svojím ďalším vystúpením ponáral snahu ostatných ku dnu. 5/10

• 13.11.2016  01:04

Pôvodný retro duch tak strašne chýba. Z ďalšieho dobrodružstva Kapitána Ameriku sa vykľula iba x-tá variácia super hrdinského boja dobra proti zlu. A to je dosť nuda.

• 13.11.2016  00:48

Nato, že komixovky vôbec nemusím a zdarne sa im vyhýbam, občas ma náhodne zhliadnutý trailer dokáže natoľko navnadiť, že jednoducho musím. Kapitán ma zaujal obdobím, v ktorom sa odohráva. Dej zasadený do Druhej svetovej vojny je pre mňa najväčším plusom, čo jasne potvrdzuje záver, ktorý pre moje veľké sklamanie prevedie hrdinu do súčasnosti. Ak niekedy uvidím pokračovanie, rozhodne to nebude pre dôvod ako v prípade Prvého Avengera.

• 30.10.2016  01:19

Na jeden dobrý gag pripadá asi tak päť slabých. Našťastie sú rozhodené po celej stopáži, čo robí túto paródiu na športové filmy znesiteľnú.

• 10.9.2016  01:36

V úvodnom titulkovom video zostrihu vyzerá Growth na slušné béčko ale všetko čo nasledovalo potom nesiaha slušnému béčku ani po posledný článok parazita. Keď už film o obdobnej pliage, tak jednoznačne "nákazlivý" Yeongasi z Južnej Kórei.

• 2.9.2016  23:53
    Ohnivé tornádo (TV film) (2015)

Do piče! Videli ste už inteligentné tornádo? Také, ktoré vás prenasleduje cestou necestou, počká si na váš osudný nádych, pokiaľ sa pred ním ukrývate ponorený na dne bazéna alebo, kurva, to je na celú kapitolu knihy Ako som chcel natočiť guilty pleasure ale posralo sa to prílišným zapálením pre vec. Obdivujem každého užívateľa csfd, ktorý dokázal tejto ultramonumentálnejpičovine udeliť čo i len jednu hviezdu. Zasa, ak ste fanúšikom mŕtvolne chudého Van Diena, tak potom hej. To hej.

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12