dan.nad

Daniel Vonášek

Česko

2 body

• 2.11.2016  18:45

První film Silent Hill je regulérně kvalitní horor, který si z herní série bere několik postav, atmosféru, náladu, ale má v sobě jisté odchylky a hlavní premisou se spíše jen inspiruje. Sám o sobě ale stojí na relativně pevných základech a především funguje nejen jako horor, ale i jako film. Bassett v pokračování však zvolil tu nejhorší možnost. Násilím se snažil do filmu vtlačit prvky ze hry Silent Hill 3 (díl, který navazuje na hru Silent Hill 1, jež byla hlavním zdrojem inspirace pro první film), které tam nedávají vůbec smysl, popřípadě fungují pouze jako nemístné odkazy na herní sérii. Zcela ignoruje závěr prvního filmu a jeho znepokojivý, tajemný konec vyřeší nějakou "LOL magickou destičkou". Nemluvě o tom, že film jako takový působí neuvěřitelně lacině, od "kanibalistické" scény v obchoďáku až po zábavní park, který vypadá, jako by si ho Bassett postavil v lesíku za domem. Když navazuji na snímek už tak odkloněný od původní herní předlohy (což není na škodu - přece jen jsou hra a film - potažmo i obšírněji i kniha a film - naprosto odlišná média), tak jakou má v sobě logiku ignorovat směr, jakým se původní film vydal a jaký si zvolil, a násilím zkroutit jeho pokračování podoby něčeho, co není ani plnohodnotný sequel, ani plnohodnotná adaptace hry?

• 20.9.2016  21:40
    Horace and Pete (TV seriál) (2016)

Naprosto devastující... a krásné.

• 10.7.2015  14:33

Film je završením tvorby skupiny, která na youtube fungovala pod kanálem 5secondfilms, kde v krátkých skečích balancovali na hranici absurdity a trapnosti. Po celou dobu jim to však vycházelo a jejich tvorba byla neuvěřitelně nápaditá, originální a zábavná. Do těch pěti vteřin dokázali vpravit tolik obsahu, který často nemívají ani hollywoodské blockbustery. 5sf se nakonec rozhodli natočit i vlastní film založený na jednom z jejich skečů... Jenže devadesát minut je velký skok oproti pěti vteřinám. Film zpočátku funguje dobře, paroduje přiblbost starých slasherů a zároveň zapojuje do děje přehnaně absurdní vtípky, jenomže v druhé polovině začíná film přešlapovat hranici a humor se místy stává spíše nevkusným a trapným. Krom toho je už od začátku jasné, kdo je vrah, což filmu příliš nepřidává. I přesto je to celé celkem zábava. Ve skupině lidí možná ještě větší.

• 2.4.2015  16:17

Očividné pošťuchování na klasická klišé japonského anime ("Mí rodiče zemřeli když mi byli tři, vzpomínáš?"; celá vizáž, plán i motivace záporáka; samotný název snímku imitující engrištinu a japonskou neznalost anglické gramatiky) spojené se současnou kulturou akčního komiksu je mixem stejně ladným, zábavným a osvěžujícím, jako celá podoba San Fransokya. Jsem spokojený se svou péčí.

• 21.3.2015  22:38
    Herkules (1997)

Zábavná jízda od začátku do konce s parádními písničkami, navíc s úžasným dabingem (hlavně Hádes je naprosto bezkonkurenční). Nemůžu si pomoct, jako dítě jsem to miloval. Z nostalgie 5*.

• 2.11.2014  21:53

Naprosto nevyužitá postava Louise C.K. je zhmotněním promarněného potenciálu. První polovina je skvělá, cynismus a sarkasmus srší z každé postavy i scény, ale po vyjevení pravidel na krabicích od pizzy to jde z kopce, neboť se z filmu stává obyčejná romantická komedie... nebo tak něco. Škoda.

• 2.11.2014  21:46

Kupodivu mě Walterovy snové pasáže zas tak neuchvátily - mnohem víc mě zaujala jeho proměna z kravaťáka do dobrodruha. Film s milou, sic trochu sentimentální a líbivou poetikou. Ale jak se na to příjemně kouká!... (Jedna hvězdička navíc za krásné prostředí Grónska a Islandu.)

• 6.6.2014  01:21

Nebýt Warhola a dalších tří nebo čtyř vtípků tak průser. Chemie mezi J a K chybí, dialogy strojené a nucené, děj děravý a nudný. pls stop

• 27.12.2013  19:08
    Čas na dobrodružství (TV seriál) (2010)

Neuvěřitelně zábavná nostalgická jízda. Hlavně nostalgická - mladý chlapec Finn se svým nejlepším kámošem (a zároveň bratrem) psem Jakem žijí ve fantasmagorické, psychedelické zemi Ooo a každý den zažívají různá dobrodružství - od zachraňování princezen, přes vypomáhání rockové upírce, která pije červenou barvu a cestování na Mars za prezidentem Abrahamem Lincolnem, po cestování skrze časoprostor ve snaze zachránit celé jsoucno před zlým Lichem... Adventure Time je pohled do absurdní fantazie malého dítěte a se svými bláznivými zápletkami, nekonečnou nápaditostí a milými postavami je naprosto nepřekonatelný a zároveň si skvěle udržuje úroveň a nespadá do infantilní otravnosti a trapnosti. Podívaná jak pro děti, tak pro dospělé, kteří se zase chtějí cítit - alespoň na deset minut - jako děti.

• 26.12.2013  00:31
    Ratatoing (2013)

Viděl jsem dvacet minut tohoto Ratatouille rip-offu na youtubku. Ultimátní, nestoudná sračka, která vás zneuctí nasazovacím dildem vyrobeným ze slz malých dětí, jejichž matky tenhle patos omylem koupili, protože si mysleli, že se jedná o ten animák s krysou od pixaru.

• 30.10.2013  22:17
    Pěna dní (2013)

Film se nese v duchu knihy, což je jeho největší klad i zápor. Podobně jako kniha nesedne každému, tak o filmu to platí snad dvojnásob, protože je skutečně naprosto schizoidně absurdní a silný kontrast mezi jeho dvěma dějstvími je ještě výraznější než v knize. Sledovat Pěnu dní kvůli ději je snad přímo kacířstvím (mladík a dívka se do sebe zamilují a dívka pak onemocní, that's it folks) - děj tu hraje až druhé housle, podobně jako postavy, které jsou ploché jako žehlící prkno. To hlavní je zde vizuální ztvárnění, přehršel úžasných nápadů, praštěnost a samotná naivita a banalita je také součástí celého kouzla. Gondry si mě svým puritánským ne-digitálním přístupem naprosto získal - hlavně první polovina má snad v každém záběru nějaký dadaistický, bláznivý detail či vymoženost. S druhou polovinou tento faktor ustupuje a přichází naopak tísnivější, temná atmosféra, která na mě ale už i v knize působila tak nějak rušivě a nepřirozeně - skok je to zkrátka obrovský - čímž bych ale nerad říkal, že by byla méně kvalitně natočená či horší, zkrátka mi jen tak nesedla. Pěnu dní je nutno nebrat vážně a jednoduše si ji užít. Vždyť je to jen taková roztomilá pohádka... na LSD a kokainu.. která se v polovině změní v jeden hodně, hodně depresivní bad trip.

• 1.9.2013  13:44
    Pokoj (2003)

Ono je velmi těžké The Room hodnotit - ačkoliv selhává na všech frontách, co se týče filmového umu, naprosto vítězí v kategorii zábavnosti. Tento snímek získává zlaté první místo v žánru "Film tak špatný, až je dobrý". Abych vám přiblížil děj - představte si Johnnyho, nestabilního zhuleného bankéře s poruchou řeči (I didh naht hit huur, I didh NAAAHT) a oblibou v moderním umění (avantgardní fotky lžiček v rámečcích rozmístěné po celém domě) a sportu (až příště půjdete do oddělení popálenin v pražské Motole, vezměte sebou rugbyový míč). Jeho domácí puťka Lisa s vaginou na pupíku dokáže neustále opakovat jen jednu věc: "I don't love Johnny anymore." a její jedinou starostí je, kdy se vyspí s Markem, který očividně trpí maniodepresivní psychózou a podobně jako Johnny i on má až podivnou zálibu v házení si míčem na všech možných místech (střecha, alej, park, byt). Dalšími fascinujícími postavami je nihilistická Lisina matka, voyeurský honílek Denny "I just like to watch you guuuys~", pejsek ("O hai doggy") a postava psychologa, která z ničeho nic v půlce filmu zmizí a o její existenci už nikdy nepadne ani slovo. Tento snímek je zkrátka unikát a měl by jej vidět každý, kdo si myslí, že nic horšího než Ed Wood už být nemůže.