• Krátkometrážní

Metoda Markovič: Hojer - Poslední facka (2024) (epizoda)

Viděl jsem dosavadní tři díly v podstatě naráz, tak se k nim vyjádřím souhrnně tady. Na poměry českých krimi seriálů (kterých je nespočet, možná až moc) je to určitě nadprůměr, který vytvářeli talentovaní tvůrci s perfektní znalostí práce s kamerou, střihem a světly, takže díky tomu umí vytvořit působivou temnější atmosférou s vhodně přidanými černohumornými scénami. Taky se jim povedlo chytře načrtnout postavy i veškeré rozehrané situace a vybrat neokoukané herce, především Lněnička s Uhlíkem hrají své role naprosto dokonale. Zato Mišík se mi sem moc nehodí a na jeho herectví mám úplně stejný názor jako po BANGERu, ale aspoň tu hlavně jen je a moc nemluví. Nejvíc se mi líbila druhá epizoda, kde vše bylo vyvážené skoro až dokonale; první hledala svůj styl a třetí pokračuje ve stylu druhé, ale chybí ji radost z objevení vlastní hravosti, který z druhé dělá (pro mě) nejlepší epizodu. Seriál je sice ještě v půlce, ale jestli se to nepokazí, má Nova konečně na kontě kriminálku, kterou bych si byl schopný výrazněji zapamatovat. A Pavlu Soukupovi věřím, že svůj tým dostatečně ukočíroval a výsledek bude aspoň stejné kvality jako doposud - a hlavně jsem rád, že mě nezklamal ani tentokrát. Jen zatím nevím, jestli budu v seriálu pokračovat až do konce, jelikož i přes nadprůměrné dojmy to není typ seriálu, který by mě bavilo sledovat. Takhle to mám ale u skoro všech krimiseriálů, jak u těch dobrých, tak těch průměrných a špatných, takže to na mé hodnocení nemá vliv. Slabé 4*

Orion a tma (2024)

Jeden z mých nejočekávanějších filmů roku, který mě naprosto zaujal svým námětem už když jsem o něm poprvé slyšel, bohužel slavně nedopadl. Kaufmanův rukopis je sice ve scénáři jasně znát v mnoha prvcích a dokonce si zachoval svůj svérázný, nepochopitelný humor (želva), ale výsledek je bohužel zbytečně překombinovaný a i přes pár filozofických scén s nečekaně chytrými postřehy (na tento formát) to nedrží moc pohromadě. Už teda jen tím, že je to nakonec příběh v příběhu v příběhu v příběhu, ale to mi nevadí tolik jako to, že z tématu "jak a proč se nebát života" nakonec vypadlo jen poselství o tom, k čemu je dobrá tma. Rozpadá se to na jednotlivé scény, občas lepší a vtipnější a občas horší a bez vtipu, ale jejich soudržnost je slabá a nesoudržnost tomu nesluší. Problém je dost pravděpodobně stejný, jako u spousty současných animáků - chce to být tak moc pro děti i dospělé, že to uvízne někde mezi a nakonec to plně neosloví ani jednu skupinu. Není to tu takový problém jako u filmů Petea Doctera, ale to především díky několka zajímavým nápadům a sympatickým postavám, které zde mají dostatečné zastoupení. Pořád to vnímám jako mírný nadprůměr, ale žádné malé, ale přitom obrovské překvapení se žel nedostavilo. Rozhodně to ale DreamWorks mělo poslat do kin namísto Krakenteeny Ruby, která skončila naprostým propadákem a zajímala naprosté minimum lidí, kdežto Orion a tma měl potenciál v originálním námětu. Chtělo to ještě dotáhnout. Silné 3*

To se vysvětlí, soudruzi! (2024) (seriál)

Souhlasím s tím, že to je promrhaný potenciál, ale říkám si, jak by to vypadalo, kdyby se to nemuselo podřizovat mainstreamu. Takhle se to zaseklo někde mezi českými Akty X a komedií na úrovni geniality a trapnosti, přičemž ta trapnost většinou převažovala. Je to takový kočkopes, který má snahu a určité ambice, ale celkově těžko říct, co s ním a jestli vůbec funguje. Nějak jo, ale je to slabé a málo kreativní. Je sice super, že tu po nekonečné sérii kriminálek a telenovel vznikla kriminálka, která se aspoň snaží o přidání nadpřirozených prvků, ale obávám se, že po téhle žádná další zase dlouho nevznikne. Své fanoušky si to očividně našlo a já po x letech viděl celý český premiérový seriál, ale to jen s příslibem něčeho velkého ve finále a ono to jaksi nepřišlo... Možná by druhá série byla sebevědomější a ucelenější, ale moc bych na to nesázel - a vlastně i na to, že vůbec bude. Lepší 2*

To se vysvětlí, soudruzi! - Balada pro Kozlopíra (2024) (epizoda)

Začne to solidně, ale pak to zase vrcholí tak nějak... nijak a je to zase na úrovni "jak co, jak kdy".  Třeba parodie na Sedm statečných se Snížkovou v pionýrském je něco úžasného, zatímco celý závěr s pátráním v lese je vyloženě slabý a někde to překračuje tu hranici geniality a trapnosti výrazně na tu druhou stranu. Ono to na té hranici stojí dost často a to je asi největší brzda v cestě ke zlepšením, ale zase na druhou stranu - nespadlo by to pak moc do té příliš trapné podoby? Slabé 3*

To se vysvětlí, soudruzi! - Copak je to za veksláka (2024) (epizoda)

Vlastně už mě na tom zajímají jen dvě věci - 1. Co z toho vypadne, 2. Jak se jednotlivé případy vyřeší. Bohužel už mě přestává zajímat i možnost č.2, protože co díl, to stále blbější vypointování a já nevím, jestli je to fór, nebo neschopnost být kreativnější. V obou případech to ale neznamená nic dobrého, tudíž žádné změny k lepšímu se (stále) nekonají. A mě je toho furt líto a furt bych tomu přál pozvednutí a úspěch a furt chci vidět další epizody... a to jen proto, že je to první český seriál za x let, co má šanci přinést sem něco nového. A ani to není kopírka příliš slavné předlohy jako Svět pod hlavou, ale jen kopírka nějaké předlohy. Btw, když už tak chce být tak dobové, bylo by fajn, kdyby tvůrci příště předem zjistili počet obyvatel v Liberci v osmdesátých letech. Nejen že by to působilo líp (když už se zmiňuje Chvilka poezie, která tu jinak nemá žádnou roli), ale líp by vynikly i ty (pro mě okoukané) fóry "vše mimo Prahu je vesnice". Nechci přehnaně rýt, ale na tohle su prostě háklivý. 2*

To se vysvětlí, soudruzi! - Hoří, má babičko (2024) (epizoda)

Zatím nejlepší epizoda. Ubylo třeskutého humoru za každou cenu a ačkoli ho je pořád dost, celé je to vyváženější, sebevědomější a sympatičtější. Doufám, že to konečně poroste, protože se začínají rozjíždět potenciálně vtipné zápletky a ze všech čtyř epizod zde konečně řešení případu nepůsobilo ve stylu "nějak to musíme zakončit, tak tam prostě něco strčíme". 3*

To se vysvětlí, soudruzi! - Jak uškrtit mistra Šálka (2024) (epizoda)

Když já nevím. Já bych si tak moc přál, aby to bylo povedené, protože pár dobrých nápadů zde je a překvapivě fungují (maňásková rekonstrukce, výprava parodie na Addamsovu rodinu), jenže na jeden dobrý prvek či fór jsou dva tři trapné a celkový dojem mám tak stále podprůměrný. A u filmařské stránky a výkonů herců to tak moc lavíruje, že nevím, co tvůrci vyváděli - mimo výše zmíněné bych dodal (a vše se to týká herců), že Macháček hraje svůj standart, což na jeho roli někdy stačí a někdy ne, Cina je někdy přesvědčivý a jindy strašně přehrává a jediné stabilní výkony podává Anna Fialová, která je skvělá a Darija Pavlovičová, která je naopak hrozná. A teď co s tím... Lepší 2*

To se vysvětlí, soudruzi! - Lada Lazarová (2024) (epizoda)

Dalo se čekat, že to bude finále série a jako takové se dá čekat, že bude hrát na vážnější notu, aby něco uzavřelo a skrze cliffhangery otevřelo další témata pro druhou sérii. Ono se to jaksi stalo, ale v takové podobě, že to nepřineslo žádné momenty, po kterých by divákovi spadla huba na zem. Líbilo se mi to mindfuckové ladění (které dává smysl), ale zklamalo mě, že tvůrci vše někam posunuli, jakž takž dostatečně, ale na pořádné finále série to bylo málo. I když to celou dobu byla primárně komedie. Lepší 2*

To se vysvětlí, soudruzi! - Ostře sledované UFO (2024) (epizoda)

Svým způsobem podvod aneb jak divákům naservírovat novou kriminálku, ale v hávu něčeho ojedinělého, co nikdy nepřijde a okořeněného humorem, který ale je jak to nejhorší z Prušinovského, takže není o co stát. Navíc nechápu často rozklepanou kameru, která brání v utvoření jakékoli (tajemné či pobavené) atmosféry a pokud se nezmění styl humoru, bude mi vadit i ten svojí rádoby-chytrostí a rádoby-metapřesahy. Jenže se to nedá ani zatratit a to díky solidním hereckým výkonům (ačkoli Macháček hraje svůj standart, ale zase má roli na tělo, takže se to vyrovná), určitému příslibu nějakého skutečného nadpřirozena a zapamatovatelným postavám. Takže tomu ještě šanci, nejspíš, dám. Lepší 2*

To se vysvětlí, soudruzi! - Srdečné pozdravy z lázní (2024) (epizoda)

Za mě nejlepší díl (spolu se čtvrtým), ale hlavně jen kvůli tomu, že se tam záhada okolo Eviny levitace konečně někam je a že se někam vyvíjí i postava Štěpánky. Humorem to zase bylo jak co a spíš trochu slabší, jak už je u tohohle seriálu zvykem, ale snad poprvé jsem zvědavý na další epizodu a na to, jak to tvůrci uzavřou. Ať už to bude konec seriálu nebo jen konec série, tak teprve tam bude poznat, jak moc to bylo propracované a skutečně ambiciózní. 3*