• Krátkometrážní

Team America: Světovej policajt (2004)

Parker a Stone se nikdy s ničím neserou (tady si to klidně můžu napsat sprostě, sem se to hodí) a naštěstí to tak platí i tady. Opět přišli s pořádnou satirou, která se ničeho nezalekne a šije do všech a neustále, což je podle mě ten správný příklad toho, jak by satira měla vypadat, protože jednostranná satira pro mě ve většině případů není satira. Navíc to celé - jak už je u téhle dvojce zvykem - je neskutečně kreativní a to už jen díky nápadu natočit typický americký akčňák parodicky skrze použití loutek. Využívá se to tady na maximum a vtipné je to mnohdy už jen díky tomu jejich použití, protože fakt nevím, kde jinde uvidíte loutky střílet, umírat (a i explodovat), zvracet či provádět kámasútru! A těch totálně absurdních nápadů je tam spousta, přičemž za mě asi vedou veškeré písničky (vede Kim Čong-Ilova, kde smutně zpívá o tom proč mu nikdo nerozumí a není tak úžasný jako on) a bojová scéna s opravdu velice nebezpečnými pantery Kim Čong-Ila, přičemž mě ale dostalo i teroristické maskování, úvodní scéna v Paříži (která dost jasně naznačí, v jakém stylu se to bude celou dobu nést), "zkouška oddanosti" (nakolik je to jen pubertální vtip, ale její podání je prostě neskutečné :D) i geniální závěr s přesahem do sci-fi žánru! Jen teda závěr ohledně Teamu America mohl být výraznější, protože takhle zůstal jen u té parodie a přitom by měl na víc, ale nemůžu si pomoct, ten film měl tolik geniálních, originálních a absurdních nápadů, že jsem z toho byl po celou dobu naprosto nadšený a tak tomu jsem schopný leccos odpustit. Vlastně se tu i Parker držel na uzdě co se týče fekálního humoru, když teda pominu jednu zbytečně dlouhou zvracecí scénu, která mi přišla spíš trapná. A ohledně sprostých slov si zase myslím, že Parker a Stone s nimi umí pracovat a přetavit je do něčeho víc, takže s nimi nemám problém. A jelikož jsem si od tohohle dua kupodivu nechal to nejlepší na konec, musím říct i to, že možná právě tenhle film je ten nejlepší na seznámení s jejich tvorbou. Absurdní je dost a v jejich stylu taky, ale není ani moc nechutný a ani moc jednoduchý, takže je pro start ideální. Slabých 5*

Cesta do Ameriky (1988)

Landis má i lepší filmy a i když se mi tenhle líbil víc než Burke and Hare, stejně bych ho řadil mezi to slabší co natočil, ale i tak nemůžu říct, že by mě zklamal. Naopak, kdyby to nemělo nutně dvě hodiny (které to nedokáže gagy dostatečně pokrýt) a kdyby to nemělo vyloženě kouzelný happy end, ale přirozeněji podaný, klidně bych tomu tu čtvrtou hvězdu dal. Ono je to totiž příjemné, ani ne zrovna tupé, hezky se to vyhýbá veškerému fekálnímu humoru, Shari Headley se mi tu osobně velice líbila a i ten Eddie Murphy tu hrál velice sympaticky, jen to prostě není tak dobré, jak by to mohlo být. A zvlášť když vím, že Landis umí líp. Ale rozhodně to není špatné a ani to hodnocení mě nepřekvapuje, vzhledem k tomu, že je to jedna z těch lepších a inteligentněji působících romantických komedií. Silné 3*

Ohňostroj (1997)

Kecal bych, kdybych řekl, že to ve mě nic nezanechalo - to naopak, nejedna scéna tu má svoji sílu a ten příběh obecně má co nabídnout, včetně toho stěžejního tématu radování se z každodenních drobností a žití z nich, které se mi velice líbí a naprosto s ním souhlasím. Jenže přesně o tom samém je i Kikudžiro (jen se v něm děj nemotá okolo yakuzy) a ten mě nejen že dokázal víc dojmout, ale také mi ty stejné myšlenky neříkal minimálně dvacetkrát a také v něm nebylo tak moc očividné, k čemu vše spěje a jak to celé skončí. Ohňostroj má totiž určitý mustr, který sice má svou podmanivost i sílu, ale zároveň nikdy ne zrovna pořádnou a více zapamatovatelnou, protože se dá rychle prokouknout a pak už je to jako jen odškrtávání nákupního seznamu. Z toho důvodu si mě zde Kitano sice spíš získal než ne, ale zase ne tolik jako právě v Kikudžirovi, který mi přišel vyspělejší a i chytřeji vedený, A když vím, že Kitano umí stejné téma líp, nebudu na sílu přidávat čtvrtou hvězdu. Navíc i to náhlé cpaní krvavých scén do toho je sice zajímavé a osobitě podané, ale že by se mi do celku či následující scény vždy hodilo, to říct zrovna nemůžu. Ale určitě jsem se rád ke Kitanově tvorbě vrátil a těším se na tom, co mě od něj ještě čeká. Silné 3*

Vašek Nešika a Šikulka Šikovná (1998) (TV film)

Ok, tak po tomhle jsem se rozhodl, že prostě musím vidět všechno, co kdy Vladimír Morávek natočil. Z mého hodnocení to tak sice nevypadá a je to i to nejslabší, co jsem od něj kdy viděl, ale mám pro to svůj důvod. On je totiž fakt magor a podivín a šílenějšího současného českého režiséra asi jen tak nenajdete, když nepočítám Petra Marka a Tomasze Mielnika (a ten už dlouho nic nenatočil) a jeho filmy prostě člověk pozná hned. A dal bych i vyšší hodnocení, protože mi to celé přijde jako parodie na televizní kulisové pohádky, ale nejsem o tom dostatečně přesvědčen. Spousta prvků tu pro to ale je - neskutečné přehrávání všech, laciný a hloupý příběh, nefunkční "ponaučení", špatnost kulis (postavy prochází okolo mlýna a ten mlýn je menší jak oni), bláboly (jablka padající ze smrku)... Drtivá většina kulisových pohádek na to trpí a je to dost jasně i v téhle, jen si nejsem dostatečně jistý o tom, jestli je to záměr. Morávek tu je poznat víc než dost, protože každá postava je hrozně divná, tři čtvrtě záběrů jsou prolamování čtvrté stěny, čarodějnici hraje chlap s vousy a její obydlí je plné nahodilých druhů zvířat a závěr je totální nonsens, protože láska vyhrála nad vrozenou nešikovnosti, ale úplně nepochopitelně a s absencí toho, jak k tomu vůbec došlo, že si ti dva tak padli, dobro vyhrálo nad zlem, ale zlo zde má znázorňovat čarodějnice, která vlastně nic zlého neudělá a spíš je proti těm dvěma zlodějům (ale i tak je z nějakého důvodu potrestána - a btw ten film se zpočátku tváří, že bude o ní, ale nakonec vlastně není), u kterých už se vůbec nedozvíme jak dopadli a potrestání jsou i Vaškovi bratři, protože... nenašli lásku? Já nevím, ten film je tak neskutečně divný (a ještě v něm furt hraje otřesená hudba jak z filmů pro nejmenší), "humorné" scény jsou humorné jen tím, jak jsou špatné a vtipné je většinou něco úplně jiného, co je opět spojené s tím, jak špatné to je... Ono už podle galerie a ukázky na YT, která dlouhou dobu byla tím jediným, co se k tomu dalo sehnat, je jasné, že to nic normálního rozhodně není a fakt bych rád znal Morávkův záměr, protože takhle si připadám dost zmateně. Zatím tedy dám jen lepší dvě, ale časem to možná přehodnotím výš, protože jako nedoceněná a nepochopená parodie by to bylo snad i skvělé. Ale pamatuji si, že jsem někde četl nebo slyšel, že echt Brňáci v tom vidí určité souvislosti a že onen "přesah" tkví spíš v něčem jiném... Lepší 2*

UFO Švédsko (2022)

Trochu jsem se bál, aby z toho nevypadala artová pseudo-sci-fi, která si celou dobu na sci-fi jen hraje, aby pak vše na konci naprosto racionálně vysvětlila a ze všech tak udělala magory, ale naštěstí se tak nestalo a vypadala z toho dost zajímavá žánrovka, které by sice slušel propracovanější a chytřeji vedený scénář (hlavně třeba v tom, že bych rád věděl, jak dopadl Gunnar a Kicki a taky by bylo fajn do všeho víc zapojit Denisinu pěstounskou rodinu, protože na její pozdní noční návraty domů jaksi vůbec nereaguje), ale své myšlenky a přesahy to má, umí je to správně podat a naštěstí i správně vyzní, takže za mě spíš spokojenost než naopak. Jen jsem si teda musel delší dobu zvykat na hlavní hrdinku, která mi občas lezla na nervy tím, jak si myslela, že jí jako jediné o něco jde a že by jí každý měl ve všem poslouchat, protože jen ona přesně ví jak na to, atd., ale naštěstí ji tenhle film neadoruje jako nějaký správný vzor a postupem času si Denise svoje chyby naštěstí uvědomuje, takže ani to mi zážitek moc nezkazilo. Navzdory tomuhle všemu jsem si to totiž opravdu užil. Natočené a zahrané je to naprosto dokonale, vizuálně to taky vypadá slušně, atmosféra mě naprosto upoutala od první do poslední vteřiny a líbilo se mi i to, že Danell měl jasno v tom, jak to chce celé gradovat a tak jsou ty dvě hodiny opravdu dost nabité. Není tu žádný přehršel akce, zápletka není vyloženě přehnaná a většinu času je to hlavně mysteriózní pátrání po tom, co se tu vlastně děje, což mám ze všeho nejradši a to zvlášť, když to má i pořádné finále a to UFO Švédsko určitě mělo. A jako fanouška Kontaktu mě potěšily i ty jasné odkazy na to, kterých je tam sice jen pár (byť jeden je v už v základu celé zápletky), ale snad ještě nikdy jsem neviděl sci-fi, která by se na tenhle sci-fi klenot snažila tak příjemně odkázat. A přitom jde vlastní cestou, není to jen žádná vyložená kopírka něčeho, ačkoli inspirace jsou jasné. SPOILERY SPOILERY BACHA No a jestli mě ještě něco dost potěšilo, tak to, že tam ti mimozemšťané nakonec byli. V závěru zasáhli, a pořádně, ale dá se to vykládat i jiným způsoby a za vším mohla stát jakákoli vyšší moc... A hlavně jsem rád, že Lennard přežil, protože to byla rozhodně nejzajímavější postava z celého filmu. KONEC SPOILERŮ. Viděno v Edison Filmhub, v rámci Scandi 2023. Slabé 4*

Jablko (1998)

Jablko toho i na poměry íránských dramat tolik nepředvede, ale zase na druhou stranu ví, co chce říct a o čem chce být, dokázalo mě to upoutat po celou stopáž a také mě v ní naprosto fascinovalo, jak je to celé opět o tom stejném, ale úplně odlišně podaném a jak dokonalé a neskutečně civilní tu byly veškeré herecké výkony, až jsem z toho měl chvílemi pocit, že to celé je jen dokument. Hlavně před těmi dvěma dívkami teda klobouk dolů, těm jsem tu jedenáctiletou izolaci a následné zmatení ve velkém světě mimo ní věřil naprosto dokonale. A dle zajímavostí tomu tak opravdu bylo a ani mě to nepřekvapuje. O to víc fascinujícím způsobem to podle mě balancuje na tenké hraně mezi hraným filmem a dokumentem, protože to pojednává o skutečném případu s jeho skutečnými aktéry, ale v rekonstrukci všeho, co už se předtím stalo. Zážitek sice rozhodně nemám tak silný, ale je vidět, že Makhmalbafova dcera se naštěstí dost potatila a tak tu určitě má co nabídnout - a že toho není málo. Až mi to připomnělo některé Kiarostamiho filmy, které na stejné hranici balancují totožným způsobem. Slabé 4*

Radio On (1979)

Dost zvláštní road movie, ve které jde v první půlce hlavně jen o cestování autem a hrání různých písní z rádia a o nějaký děj jde až v té druhé, přičemž "dějem" je myšlena ta lehce mysteriózní zápletka, která ale sama o sobě nikam moc nevede a veškerý děj tak stojí na různých setkáních hlavního hrdiny s různě zvláštními lidmi. Potká třeba vraha na útěku, který zabil z finančního nedostatku a z něj plynoucího zoufalství, potká Stinga nebo také potká Němku Ingrid, která zase pátrá po zmizelé dceři a s každým pobude nějaký čas a prohodí pár slov, při svém pátrání po objasnění sebevraždy jeho bratra. Je to spíš taková zvláštní, dost odtažitá pocitová depka, která vypadá jako mix nejranějšího Wenderse a filmovější verze Jona Josta, akorát ty záběry v ní jsou kratší, než by člověk u těchto přirovnání čekal. Plyne si to strašně pomalu, dlouhou dobu jen prostřednictvím hudby a minima dialogů, skrze projížďku pochmurnou šedou Británií, ve které často jediným pozitivním prvkem jsou právě některé z písniček, jejichž texty s dějem občas i lehce souvisí. Je to prostě zvláštní, opravdu zvláštní. A i když se mi do toho chvílemi dost blbě dostávalo, nakonec si mě to docela získalo a to i díky skvělému soundtracku, ve kterém zazní nejedna zajímavá skladba a nějaké třeba i od Kraftwerku. Závěr jsem nicméně čekal výraznější a silnější a právě to u mě rozhodlo o tom, že tomu nakonec nedám čtyři hvězdy nedám. Mám to ale dost mezi tak jako tak, takže si to ještě nechám projít hlavou a uvidím. Mysteriózních road movie (a k tomu všemu ještě hudebních!) road movie je minimum a tohle mi přišlo aspoň jako vzdálená představa road movie, jakou jsem vždycky chtěl vidět... Silné 3*

Popelka (1950)

V mnoha ohledech je to velice příjemná a milá pohádka, ještě z dob, kdy Disney dělalo pohádky co byly opravdu pohádky a rozhodně jsem u ní rád strávil čas, ale na druhou stranu musím přiznat, že mě to spíš nudilo. A to i vzhledem k té velmi příjemné stopáži. On je hlavně problém v tom, že je tu vše strašně roztahané a než to začne o něčem být, je už půlka filmu pomalu v háji. Chybí tomu něco pořádného, tohle je místy takové dost unylé a z toho důvodu nemůžu dát víc, jak průměrné hodnocení. I když mi to asi i sedlo víc jak prapůvodní Pinocchio... 3*

Life on Mars - Episode 4 (2007) (epizoda)

Taková obyčejná "kriminálková" epizoda. Sice ještě pořád mírně nadprůměrná, ale tenhle seriál má určitě na víc. A hlavně tady už se na současnost a celou tu záhadu s ní spojenou kašlalo až moc. Silné 3*

Oškliví Američané - Lilly and the Beast (2011) (epizoda)

Tak ani Mark Lilly není tak svatý jak se zdá, zajímavé... Jinak je to další klasická epizoda, která má skvělý námět, ale opět jí ubližuje přehršel fekálního humoru. Asi si od toho dám zase na nějakou dobu pauzu. 3*