Duna (2021)

Obrovské  vesmírne koráby, neviditeľne štíty, schopnosti ovládania mysle a chlapi si to tu  rozdávajú na nože :) To nikomu už asi nepríde trochu funny... Oceňujem obraz zvuk aj zvuk aj prostredie nehostinnej  planéty Arakis ktoré nám režisér vytvoril. Toto sú veci v ktorých je Dennis Villeneuve ozaj doma. Pre zarytých fanúšikov Duny aj žánru sci-fi to musí byť ozaj niečo extra. Oproti už kultovej verzii od Davida Lyncha je to ozaj technologicky skok. Mne tu žiaľ chýbalo to dôležite a to "príbeh" ktorý ma vedel nadchnúť  (podobne ako aj pri Blade Runnerovi). Postava ktorá by svojím spôsobom nejako vyčnievala z radu.  Barón Harkhonen skutočne vyčnieva ale skôr genialitou maskérov ako samotným herectvom. Pre mňa je to jednoznačne výhra formy nad obsahom napriek svojej slávnej predlohe.

Hodný, zlý a ošklivý (1966)

Nedávno som si tento western pozrel znova ale zrejme svoje hodnotenie meniť nebudem. Ten česky dabing tomuto prischol že som by som asi v originále ani nepozeral.... Ale to nie je podla mňa vôbec na škodu. Najviac sa mi páčia vety typu "Je vysokej, blonďatej, kouří doutník a je to prevít" alebo "Jsou dva typy lidí ty co mají provaz kolem krku a ty co jej musí zachránit" a podobne...A takýchto hlášok by sa tu dalo najsť viac. Vzťah troch hlavných hrdinov kde sa každý snaží preštat toho druhého je perfektne vypointovaný. Takisto aj záver a hlavne hudba Morriconeho je to čo robí tento film výnimočným. Napriek všetkému je tento film zbytočne uťahaný. Silný je v hlavne v jednotlivostiach než ako celok aj keď samozrejme každý buchne plný počet len preto že je to proste klasika.

25 let neviny (2020)

Jeden z najsilnejších filmov od našich severných susedov. Nie každý film podľa "skutočnej udalosti" sa podarí ale to nie je tento prípad pretože  tu to fungovalo na 100 percent. Pre mňa je to skor taký polský Shawshank ale kurevsky realisticky a drsný. Tomek ako bežný chalan z ulice sa dostane do basy medzi totálne vymetených hajzlov za skutok ktorý nespáchal. Už samotný fakt sedieť v base toľko rokov ako nevinný človek by niekoho položilo...... Toto je presne ten typ filmov prečo mi je európska kinematografia bližšia ako Hollywood pretože tie filmy majú dušu a na nič sa nehrajú.

Zpráva (2020)

Dobrý námet ale žiaľ "slovenské spracovane". Toto porovnanie nemám rád ale keďže som par dní pred týmto slovenským filmom videl Polanskeho Pianistu tak inak žiaľ nemôžem. Začiatok je pomerne dosť neprehľadný a aj samotný útek z väzenia je podaný tak že vám je to v podstate jedno či odtiaľ ujdu alebo nie. Je tam možno pár silných momentov (napr. státie v mraze) ale ako celok tento film vyznieva pomerne rozpačito.  Čo je škoda keďže sa  bude viesť viac menej na vlne snímok poukazujúcich na krutosti holokaustu..

Mlčení jehňátek (1991)

Žiadny prequel sequel ani ine seriálove spracovania nedosiahli ani zďaleka kvality tohto filmu.  Sir Hopkins dosiahol maximum jeho postava a interakcie je Jodie Foster sú zlatý klenot svetovej kinematografie. Vznikol najcharizmatickejší záporný hrdina ktorému dokonca musíte držať palce. :) Tento film som videl svojho času tolko krat že by som mohol citovať jednotlivé pasáže ale časom nestráca na svojej sile tak Spartakus alebo Kleopatra na poli historických filmov boli určitým spôsobom míľnikom tak Mlčanie Jahniat alebo Sedem sú na poli krimy... Schválne som odkladal písanie tejto recenzie aby som mal nejaké skúsenosti s písaním a mal nejaký svoj štýl a môžem s kludom povedať že ani po viac 30 rokoch od svojej premiery táto snímka na svojej sile nestráca snad sa to nezmení ani 50 alebo 100 rokov :)

Big Lebowski (1998)

Tomuto filmu som akosi dlho nevedel prísť na chuť a veľa krát som ho len začal pozerať a nedopozeral. Ale treba uznať že tie hlášky čo tu padajú sú v skutku podarené. Po rokoch som to  konečne dopozeral a celkom som sa bavil. Nie tak ako film ale  skôr ako jednotlivosti a silne momenty ktoré človeka dokážu rozosmiať. Jeff Bridges aj John Goodman sú tu vo forme a ich rozhovory o ničom vedia zaujať. Postaviť príbeh na "pochcanom tepichu" na treba mať talent a bratom Coenovým to vyšlo.

Poslední souboj (2021)

Ked čítam tie recenzie tak akoby som videl nejaký iný film. Toto šlo úplne mimo mňa ak dám nabok ten "súboj" ktorý ma slušné grády film ma ako celok neoslovil. V podstate jeden príbeh z pohľadu troch postav ktorá každý ma svoj pohlad na vec. Celému príbehu podlá mňa chýbajú emócie a jednotlivé sekvencie su dosť useknute a možno ak by to šlo chronologicky nič by sa nestalo. Niektoré postavy (Blonďavý Affleck a kráľ ktorý vyzeral nejaký znudený teeneger) boli uplne odveci. Matt Damon a Adam Driver štandardne dobrí.... Ak nejaký historický epos od Riddleyho tak to radšej starý dobrý Gladiátor :)...

Lekce (2014)

Ozaj slušná lekcia. Z nenápadného filmu zo školského prostredia sa vyvinie silná sociálna dráma z pomerne nečakaným koncom. Pani učiteľke ten život nadelil celkom slušne trápenia ale napriek tomu to nevzdáva a rieši problémy s chladnou hlavou.  Bulhari  teda vedia prekvapiť :)

Titan (2021)

Ako neviem čo nám chcela July týmto  filmom povedať ale prenechám to väčším intelektuálom ktorí v tom možno nájdu nejaké posolstvo :) Pre mňa dosť nezáživný príbeh pretkaný troškou ultranásilia hlavnej hrdinky ktorá má záľubu v autách a vzťahy na jednu noc nevydržia ani tu noc... Musím uznať že ten trailer je fakt cool a trochu som bol v očakávaní s čím ma táto moja rovesníčka prekvapí. Ak jej predošlá snímka RAW mala aspoň nejaký príbeh tak tu to bolo o poznanie slabšie... To najlepšie na tomto filme je pre mna paradoxne hudba ktorý mi celkom sadla. The Zombies majú po rokoch celkom dobrú reklamu :)

Tísňová linka (2013)

Celkom slušný rozjadzd. To čo sa dialo v aute malo ako tak nejake napätie ale postupom času to vyprchalo. Žiaľ ten záporný hrdina tu moc nesadol a záver je vyslovene ako z bečkoveho hororu.