Návštěva z vesmíru (1953)

Prvotina později velmi slavného režiséra sci-fi filmů Jacka Arnolda. Na začátečníka velmi slušný výkon, pokud pomineme přílišné lpění na studiových scénách a místy stále prkenné herectví. Dějově se film liší od podobné produkce té doby právě jiným pojetím mimozemské návštěvy na Zemi. Autorem předlohy i scénáře je Ray Bradbury.

Mlčení doktora Evanse (1973)

Film vám možná připomene českou sci-fi Akce Bororo, nejen svým poměrně rozvleklým tempem, ale i hlavní mimozemskou hrdinkou s nylonovou parukou. Zajímavostí je, že se film natáčel i u nás. Nejlépe je to poznat ke konci filmu, kdy hlavní hrdina ujíždí autem přes Červený Vrch v Praze nebo po autoprázdné D1.

Útočníci z Marsu (1953)

V záplavě béčkových sci-fi z 50. let tento film mírně vyčnívá. Námět je na svou dobu vcelku originální a pokud pomineme technickou stránku filmu (triky, mimozemšťané), je i dnes poměrně koukatelný. Možná největší sci-fi prvek jsou účes a make-up chlapcovy maminky, které se neponičí ani ve spánku :-))

Tretí šarkan (1985)

"Gumáková apokalypsa za pár korun". Tak by se dal velmi zjednodušeně shrnout celý film. Ale i přes svou jednoduchou výpravu a prakticky žádné efekty má film poměrně hustou atmosféru a vůbec je v naší historii ojedinělým počinem. A vzhledem k faktu, že film je čistě slovenského původu, je tato výjimečnost ještě umocněna. Film jsem viděl bohužel až dospělýma očima, což je u filmu pro děti vždy mínus, proto jen 3* hodnocení. Ale věřím, že dětem dokáže film vytvořit pěkných pár bezesných nocí.

Arachnofobie (1990)

Tak nevím, ale v Zajímavostech to Happysmile s rozpětím 2,5 metru u pavouka to trošku přehnal :-)))

Kmen Andromeda (1971)

Původně jsem zde měl 3 hvězdičky, ale s postupem času (a mého stárnutí) musím hodnocení zlepšit. I přes velkou délku a pomalé tempo se daří udržet diváka v napětí. Zejména pak druhá část odehrávající se přímo v systému laboratoří, která evokuje popisné pasáže Vesmírné Odyssey. Sympatická je postava mikrobioložky Leavittové.

Godzilla (1954)

Co dodat? Tato Godžira tu byla první, rozdupala spoustu domečků, přetrhala spoustu drátů vysokého i velmi vysokého napětí, možná sežrala i pár lidí (všimli jste si, že by ve filmu někoho sežrala?) a pak se vrátila tam odkud přišla. Za přispění chrabrých vědců, samozřejmě. Co na tom, že modely jsou na první pohled nevěrohodné, že Godžiru "hraje" chlap v obleku, prostě je to klasika, která to vše začala a přitom se ještě dá považovat za vážné dílo. Narozdíl od jejích následovníků.

Země hrůzy (1935)

Technicky na velmi dobré úrovni, vč. věrohodných monumentálních kulis. Že by se Spielberg inspiroval pro svého Indyho i v tomto filmu? Zejména pak scény s obětí se podobají těm z Chrámu zkázy. Předlohu jsem bohužel nečetl, tak nemůžu srovnávat nakolik se tvůrci drželi originálu. Přes poněkud zdlouhavější děj se jedná o vcelku koukatelný dobrodružný film s fantastickými prvky.

Moon (2009)

K dokonalosti filmu ještě pár věcí chybí, proto nedám 5*. Většina hodnotících srovnává film se Sunshine, ale já osobně bych ho přiřadil k starším filmům jako byl Silent Running (1972) nebo Android (1982). Spojuje je jedna osamocená hlavní postava "ztracená" ve vzdáleném vesmíru, která nemůže z různých důvodů své stanoviště opustit. Což je jeden z mých nejoblíbenějších námětů v sci-fi filmech. Výkon Sama Rockwella je bez chyb. Na malé ploše dokáže vytvořit různé charaktery a člověk mu to věří. A nelze zapomenout na Smajlíka Kevina Spaceyho, který je jako živý :-) Měsíční exteriéry se povedly a to že se někomu nezdají "papundeklové" interiéry??? Už jste snad někdy byli na měsíční základně, že víte jak to tam bude vypadat? :-)) Já osobně jsem rád, když se film dokáže obejít bez bombastických efektů.