Casino (1995)

Ďalšia z nezabudnuteľných gangsterských postáv Roberta De Nira pod vedením Martina Scorseseho. Ako dlhý ten film je, tak prekliate rýchlo mi ten čas pri ňom ubehol. Skutočne silný film o ľuďoch "z druhej strany" o ich skazenosti, faloši a presvedčení o bezcennosti a zbytočnosti ľudského života ak ide o ICH peniaze.

Sedm (1995)

Tak takto si nejako predstavujem poriadny psychothriller. Stále šliape, aby na konci to celé buchne. Herecké duo Brad Pitt a Morgan Freeman si skutočne spolu sadlo a navzájom sa perfektne dopĺňajú. I keď niekedy tento film je až príliš štylizovaný, má stále pre mňa svoju atmosféru, pre ktorú sa mi oplatí ho vidieť opäť. .

Mafiáni (1990)

Jeden z nezabudnuteľných snímkov z gangsterského prostredia pod taktovkou Martina Scorseseho s top hereckým výkonom Roberta De Nira a Joea Pesciho. Nielen vykreslenie atmosféry, prostredia, opis postáv, ale predovšetkým výborná kamera, zvuk, výprava a strih sú prvkami čo celý tento movie vyzdvihujú ešte vyššie.

Chyť mě, když to dokážeš (2002)

Svieži film plný elegantného humoru, ktorý som sa ihneď po prvom zliadnutí rozhodol mať určite vo svojej filmotéke ako originál aj s b-čkovou stranou o nakrúcaní. Je to podľa mňa perfektná retro komédia s vynikajúcimi hereckými výkonmi Leonarda DiCapria a Toma Hanksa.

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Považujem to za najleší film MIloša Formana. Tak výborný, že knižnú predlohu sa už nebudem snažiť niekedy prečítať. Jack NIcholson tu vytvoril jednu zo svojich nezabudnuteľných úloh a postava sestry, v podaní Luise Fletcher je tak presvedčivo emocionálne negatívna, že snáď to ani nie je možné. Je to movie, ktorý určite patrí medzi, a to nielen moje, skvosty svetovej kinematografie.

Těžká váha (2005)

Silné nezabudnuteľné okamžiky Rusella Crowea na filmovom plátne. Tak by som charakterizoval najprvok tohoto movie. Ten druhý emocionalita snímku však v niektorých momentoch až príliš podlíza smerom ku citom divákov a pôsobí tak vtieravo a násilne. No, to teda Howardovi občas ušlo. Inak však nemám nič čo ma ešte negatívne oslovilo. Skutočne silný film o nezdolateľnosti ducha a viere v seba.

Seabiscuit (2003)

O čo pomalší rozbeh o to silnejší záver. Silne ľudský príbeh zo športového prostredia, ktorý ukázal aký krásny je svet koní a dostihov. Film, v ktorom Tobey Maguire predviedol výkon hodný pána herca a natrvalo si získal môj obdiv. A ďalší mu tvrdo šliapali na päty. A scénar, výprava i kamera taktiež poctivo pomohli vybudovať "gold image" tohoto snímku zo športového prostredia.

Nepřemožitelný (2006)

Rád si občas pozriem americký futbal a filmy s touto tématikou o to radšej, ak sú založené na skutočnej udalosti. Je to pre mňa jeden z najlepších snímkov z prostredia amerického futbalu. Aj keď príbeh je podaný dosť šablónovite a schématicky, divák vie dopredu ako sa príbeh bude vyvíjať aj napriek tomu ostáva filmu ešte dostatok sily a náboja, aby diváka udržal a zaujal. Mark Walbherg je tiež jedným z článkov, ktorý tomuto môjmu hodnoteniu pomohli. Inak Mark ten "football" skutočne vie i hrať, nielen sa predvádzať.

Million Dollar Baby (2004)

Nejako som Clinta Eastwooda nemusel. Až týmto snímkom na Clint oslovil naplno. A musím sa priznať, že mi trvalo dlho, kým som si ho pozrel. Ale zasiahol ma presne a natrvalo. Je to skutočne emotívna dráma zo športového prostredia, ktorej nechýba nič. Nemal, by som to písať nič nie je dokonalé, ale...tu v tomto filme nejako nesledujem, ani neanalyzujem, ale som vždy vtiahnutý do deja a žijem spolu s filmom a som jeho súčasťou až do konca. A to som videl tento movie už viackrát.

Kid (1921)

Dodnes som sa nerozhodol, a to som videl tento snímok x-krát, či je to viac komédia, alebo dráma. Stále je to remíza. Charlie Chaplin a Jackie Coogan predvádzajú skutočne herecké situačné orgie. Humor nie je primitívny, vo filme nieto sentimentu ani pátosu, skutočne snímka, ktorá má a bude mať miesto v mojom archíve top filmov histórie svetovej kinematografie.