Zadržet dech: Pod ledem (2022)

Jeden z tých kratších dokumentov, ktorý zachytáva človeka snažiaci sa prekonať nielen sám seba. Začiatok a koniec sú pomerne slušne zvládnuté. Škoda za ten „middle part“, ktorý svoju dynamiku a štruktúrou „stráca dych“. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Cesta kolem světa za 80 dní (2021)

Nízkoúrovňová, animovaná rozprávka z Francúzka, založená na jednom z najznámejších románov Verneho. Cieľovou skupinou je jednoznačne najmenší publikum, čo neznamená, že starší diváci by sa nemohli pripojiť. Problém je v tom, že celá koncepcia nie je koherentná a ani jedna z postáv sa nedokáže k divákovi dostatočne priblížiť. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Rozmarný duch (2020)

Film, ktorého príbeh sa dá do pohybu veľmi pomaly. Po objavení Leslie Mann, ktorá rolu mŕtvej manželky (Elvira) si užíva naplno, veci dostanú väčšiu dynamiku. Isla Fisher je výraznejšia až v poslednej časti filmu. V roli vedľajších postáv je pevnou skalou vždy spoľahlivá Judi Dench. Celkom solídne spracovaný remake, ktorý má svoje rezervy. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Ztracené město (2022)

Viem sa stotožniť s tými názormi, ktoré tu spomínajú film Romancing the Stone (prípadne to, že vo skutočnosti Stracené mesto chcel byť novým Honbom za diamantom, ale niečo niekde sa stalo). Je tu vidieť určité, veľmi malé a drobné spojenie so spomínaným filmom, ale v skutočnosti spíš sa jedná dobrodružnú komédiu. Bohužiaľ, celá koncepcia je pomerne chudá, pointy a chémia medzi postavami funguje len občas. Film so svojou malou rolou zachraňuje Brad Pitt, ktorého príliš rýchlo vyradia z kola von (jeho návrat v pod titulkovej scéne necháva otázky za sebou, minimálne z pohľadu kreativity). Sandra Bullock je stále v super (fyzickej) forme, od Channing Tatum a Daniel Radcliffe sme už videli aj lepšie performanci. Tak trochu nemastný a neslaný snímok, nedávnejší Jungle Cruise bol kompaktnejším filmom. Osobné hodnotenie: 64% (**)

Pig (2021)

Jednouchá koncepcia, ktorá sa zámerne nepúšťa do nejakých („neskutočných“) akčných scén. Prvý film režiséra Michaela Sarnoskiho si do centra pozornosti väzme charaktery jednotlivých postáv, chce ich čo najviac priblížiť divákovi, a tým objasniť, že čo ich motivuje (prípadne nemotivuje). Škoda, že to vyvrcholenie (pravda sa vynorí navrch) a následné rozuzlenie (návrat do lesa) sú natočené len polovičným plynom. Nicolas Cage je vo svojej roli absolútne v pohodne. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Pod rouškou temnoty (2022)

Klasický a nefalšovaný low-qaulity scenár béčkových akčných filmov. Podobne ako celé vedenie a vývoj príbehu. (Takéto filmy, s väčšou pozornosťou na scenár a na akčné scény, sa dajú točiť aj inak.) Liam Nesson, pred sedemdesiatkou, ešte stále má dobrú kondičku. Ale je na ňom vidieť, pochopiteľne, že niektoré scény sú pre neho už výzvou. Ja na jeho mieste by som sa preorientoval na menej akčnejšie filmy. On je totiž stále dobrým hercom. Osobné hodnotenie: 57% (*)

Clouds (2020)

Smutný film, ktorý inšpirovali skutočné udalosti. Zach Sobiech statočne bojuje s rakovinou, napriek tomu, že vie, tento súboj Bohužiaľ nemôže vyhrať. Prvá (a ozajstná) láska, skutočné priateľstvo a milujúca rodina – niekto ani za celý svoj život nezažije tieto veci. Zach Sobiech tieto veci aspoň na chvíľu mohol prežiť. Pesnička „Clouds“, podobne ako ostatné, ktoré zaznejú vo filme, sú nadpriemerné. P.S.: Autentické zábery z „home made video“, ktoré sú k videniu na konci filmu, len potvrdzujú to, čo sme vo filme mohli vidieť.  Osobné hodnotenie: 77% (***)

Stargirl (2020)

„Ani na to nemáme čas, aby sme objavili sám seba. Musíme to okamžite vedieť“. Stargirl na jednej strane je klasickým (nevinným) teenage romantickým filmom, kde nenápadné spojenie medzi Stargirl a Leom je cítiť od prvého momentu. (Grace VanderWall v roli Stargirl niečo vycítila – stojí pred kamerou, začne hovoriť, alebo hrá na gitare, a pozornosť diváka hneď získa.) Na druhej strane je to však aj „známy“ príbeh o tom, že čo všetko sa môže stať, keď ste trochu iný, ako ostatný. Je škoda, že charaktery postáv sú zachytené len povrchne. V danom žánru celkom slušný tuctový doplnok od Disney Plus. P.S.: Kričanie len tak do ničoho niekedy dokáže spraviť zázraky. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Poslušné panenky (2021)

„WTF“ film, ktorý sa snaží kombinovať viaceré prvky zo žánru horor, thriller, dráma a podobne. Predovšetkým však chce šokovať a niesť na sebe prvky akéhosi umeleckého snímku. Z toho sa mu však najviac darí v šokovaní, v podstate len v negatívnom zmysle slova. Pre citlivé povahy, a v podstate ani obecne, neodporúčam. Osobné hodnotenie: 54% (*)

Návrat do vesmíru (2022)

„Reklama pre SpaceX a Elona Muska.“ Skúsená dvojica dokumentárnych filmov Elizabeth Chai Vasarhelyi / Jimmy Chin, medzi inými, naservírujú stručnú históriu o tom, že ako a kedy sa začala vybudovať firma E. Muska SpaceX, a končia tam, kde sme dneska. Nechýba zachytenie prvých, veľmi vážnych nevydarených pokusov, ani ako pripomenutie úspechov, ktoré vo svete rezonujú aj dneska. Dokument má jasnú koncepciu a zachytávanie prípravy dostať astronautov na vesmírnu stanicu je celkom vydarená. Osobne mám dve problémy. Prvý je to, že dynamika dokumentu v druhej polovici sa príliš spomalí. Viem, že vesmírna stanica dostáva väčšiu pozornosť, no aj tu by tie zábery mohli niesť v sebe viac života. Druhý je to, že dokument len povrchne zachytáva myšlienky a plány SpaceX, predovšetkým však šéfa Elona Muska. Viem, ešte väčšie pozornosť pre E. Muska by už viedlo k úplne iným cieľom, aké mal tento dokument, no z hľadiska toho, aby sme mohli trochu viac pozrieť za firmou SpaceX a lepšie ich plány, je to viac-menej nevyhnutný krok. Osobné hodnotenie: 79% (***)