Reminiscence (2021)

Režisérsky (a scenáristický) debut Lisa Joy. Film Reminiscence čerpá z viacerých prameňov, dal by sa spomenúť napríklad Minority Report, a s pridaním noir a sci-fi prvkov sa snaží servírovať pre diváka ľahšiu detektívku, ktorú zo všetkých strán obklopuje romantický motív (nevyliečiteľná zamilovanosť hlavnej postavy). Scenár ako taký sa dá považovať za klasický, miestami je až banálny, kde vás v podstate nič nemôže prekvapiť (práve chýba ten silnejší faktor toho momentu prekvapenia, skutočne nečakaných zvratov). Škoda, že nebola lepšia rozobraná situácia, ktorá spôsobil ten obraz prostredia, v ktorom sa film odohráva. Aj na fronte hereckých „performancov“ je tu niekoľko menších nedostatkov. Dvojica Hugh Jackman / Rebecca Ferguson, napriek tomu, že nehrá spolu po prvýkrát, len miestami má medzi sebou tú chémiu (mimochodom najsilnejšiu v poslednej časti filmu), ktorú by film/príbeh skutočne potreboval. Miestami spolupráca H. Jackmana s Natalie Martinez bola vyrovnanejšia. Snímok „Reminiscene“ mal svoje možnosti, ktoré však nevyužil. Mrzí ma to. Osobné hodnotenie: 68% (**)

Patthelyzet (2020)

Scenár tohto filmu, s menšími úpravami, by sa viac hodil pre divadelnú hru. (V danej forme pre film to nie je dostatočne kompaktný.) Film zbytočne obsahuje neustálu kombináciu scén „kto má pištoľ, ten diktuje“ a príliš mnoho „prekvapivých a nečakaných udalostí“ vyvolá opačný efekt. Herecky solídny, spíš minimalistický, z hľadiska scenáru miestami deravý, obsahujúci logické nezmysly. Bohužiaľ nie príliš vydarený režisérsky debut Dóry Szűcs. Osobné hodnotenie: 61% (**)

Výbuch (2020)

Morbidná romantická teenage komédia? Niečo také je potrebné predstaviť v tomto filme, kde krvou a sprostými nadávkami (hlavne v tom dominuje Katherine Langford) sa príliš nešetrí. Kontrast medzi postavami Mara (Katherine Langfordová) a Dylan (Charlie Plummer) je miestami väčšia ako „chémia“, ale prekvapivo, to nejako nevadí. Druhá časť druhej polovici filmu trochu stráca na dynamike a ten záver síce nie je úplne zlý, ale aj tak niektoré prvky zvolenej formy by mohli byť vylepšené. Osobné hodnotenie: 69% (**)

Mimi šéf: Rodinný podnik (2021)

V porovnaní s prvým dielom sa jedná o mierny posun smerom dopredu. Dôležitosť rodiny a rodinných vzťahov, zachytenie meniaceho sa vzťahu medzi otcom a „dospievajúcim dievčatám“, ako aj zdôraznenie vzťahu medzi rodičmi a malými deťmi sú pripomenuté primerane a v takej forme, aby aj menší publikum z toho mohol niečo užitočnejšieho odniesť. Vedľajšie postavy s väčším potenciálom (napr. malý kôň, „scary girl“) dostanú menší priestor, ale každá scéna s nimi patria medzi lepšie momenty filmu. Ten záver z pohľadu záporáka nie je úplne dobe vypracovaný (Z ničoho nič sa vráti domov a všetko je tak ako po starom?). Jednohubka (s menšími nedostatkami) na jedno (studené) nedeľné popoludnie. P.S: Pesnička v podaní Tabithi na vrcholu Vianočného stromčeku patrí medzi top momenty. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Demonik (2021)

Je to už nejaký čas, keď naposledy niečo vyšlo von z rúk Neila Blomkampa. Rozhodol sa, že vyskúša si seba v žánru hororu. Ten pokus však nedopadol dobre. Scenár operuje s klasickými prvkami B-čkového hororu (podobné filmy, dokonca kompaktnejších, na tejto poli by sme našli niekoľko) a jediným zaujímavejším momentom je to, keď sa postavy nachádzajú vo virtuálnom prostredí, alebo keď sa to lepšie povie, v simulácii. Záver je veľmi minimalistický a z určitého pohľadu ešte viac berie už aj tak z málo vydarenejších častí filmu. Bohužiaľ, Neil Blomkamp pokračuje v nie príliš presvedčivých výkonoch. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Nečekaná výhra (2021)

Billy Crystal sa po 20 rokoch rozhodlo, že opäť natočí film, ktorému napíše scenár a berie na seba aj režisérske povinnosti. Prezradím dopredu, z jeho strany to bolo dobré rozhodnutie. Jeho film z hľadiska scenáru neobsahuje žiadny taký prvok, ktorý by sme z podobných snímok nepoznali. Napriek tomu príbeh muža, ktorý kvôli začínajúcej sa demencii postupne stráca spojenie s realitou, zobrazuje svižne, najmä tú časť, v ktorej sa vytvára čisté a hlbšie priateľstvo medzi pánom a ženou, kde vekový rozdiel je minimálne viac ako tridsať rokov. „Paradoxne“, práve táto časť filmu dostane viac priestoru a nie ten, ako sa snaží Charlie (Billy Crystal) napraviť svoj vzťah so svojimi deťmi, najmä so svojou dcérou (to sa nakoniec „napraví“ podľa určitých šablón). Keby bola venovaná viac-menej podobná pozornosť obidvom častiam, tak pravdepodobne by som neváhal dať štyri z piatich hviezd. Film pri svojom pomalom tempe nenudí a svoj čas využíva efektívne. Billy Crystal hrá uvoľnene a dobrý kontrast medzi ním a herečkou Tiffany Haddish dodá filmu ten potrebný impulz. Film má niekoľko odkazov pre diváka (z „oblastí“ rodinné a pracovné vzťahy alebo priateľstvo), ktoré pomerne rýchlo rozpoznáte, hlavne vtedy, keď sa na to pozeráte s „otvorenými očami“. P.S.: „Ako ste sa stali spisovateľom?“ „Človek sa nestane spisovateľom, jednoducho je spisovateľom. Vždy som mal rád spravodlivosť, chytiť ju a spraviť ju zaujímavejšou.“ „Takže klamete!“ (povie zo žartu) „Áno." Osobné hodnotenie: 79% (***)

Prime Time (2021)

True-based dráma v TV štúdiu v Poľsku, kde mladík (pomocou rukojemníkov) sa snaží dostať sa do živého vysielania. Režisér Jakub Piątek ide na to klasickým spôsobom a príbeh filmu buduje postupne. Bohužiaľ dosť rýchlo sa dostaneme do zlomového bodu, odkiaľ už ani on a ani herci/herečky sa nedokážu ďalej posunúť. Jednotlivé scény nemajú dostatočnú dynamiku, postrácajú hĺbku, podobne ako aj ich postavy. Ten záver je veľmi jednoduchý, bez skutočne napínavého momentu. Osobné hodnotenie: 62% (**)

Zaklínač: Vlčí sen (2021)

Grafika dobrá a slušná porcia akcií (hlavne v záveru), miestami pripomínajúci majstrov z Ázie. (Možno ani výber režiséra nebola náhoda.) Príbeh s klasickými prvkami s minimálnym a hlavne predpokladateľným vývojom charakterov. Škoda toho „stredného pasáže“, kde práve sekcia „detské obdobie“ a výcvik budúcich zaklínačov by mal dostať väčší dôraz. Každopádne aj tento „aktuálny hit“ na Netflixu potvrdzuje to, že rok 2021 na tejto platforme platí pre „animáky“ a nie pre klasické filmy. Jednohubka, ktorá neurazí (fanúšikov príbehu Zaklínač určite nie). Osobné hodnotenie: 78% (***)

Hlasiťákovi ve filmu (2021)

Celovečerný animovaný film k Nickelodeonovskému seriálu Hlasiťákovi, v produkcii Netflixu, ktorý má tú výhodu, že pre diváka je pozorovateľný aj v tom prípade, keď spomínaný seriál nepoznáte (napr. môj prípad). Je to jednohubka v pozitívnom zmysle slova, zahrnujúci zopár dobrých nápadov a muzikálových prvkov (niektoré pesničky sú fakt vydarené), avšak mnohé z nich nie sú dotiahnuté do úspešného konca. Viac-menej to bude voľba bez väčších problémov na jedno nedeľné popoludnie pre rodinu, ktorá netrvá na tom, aby kreslené postavy vypadali brutálne reálne. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Heart of the Manor (2021)

Klasický romantický film na jedno pozretie pre skalných a nenáročných fanúšikov, pripravené podľa kuchárky Hallmark. Žiadne prekvapenie, žiadne napätie. To isté sa dá povedať aj o hereckých výkonoch, alebo o charaktere jednotlivých postáv. Osobné hodnotenie: 57% (*)