Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Krimi

Recenze (3 379)

Possessor (2020)

Experimentálny film, ktorý možno až príliš chce byť niečim iným a hlavne šokovať diváka. To „čaro“ viac-menej vydrží až do cca do poloviny, ale potom tie krehké základy sa zrútia. Pán Cronenberg čerpá z viacerých zdrojov, ale film ako celok, nie je úplne funkčný. Zbytočné plytvanie času J. J. Leigha a S. Beana (napriek tomu, že sú vo vedľajšej pozícii). P.S.: Scéna, kde „z príbehu vyradia decko“, na mňa bolo priveľa. Osobné hodnotenie: 66% (**)

The Aeronauts (2019)

Film, inšpirovaný skutočnými udalosťami, ale kvôli jednému kľúčovému rozhodnutiu (za info vďaka užívateľovi Jirka_Šč – viz. zaujímavosti) postrácajúci autentickosť voči skutočnému príbehu. Rozhodnutie (scenárista, režisér, štúdio ?) z jednej strany je pochopiteľné (dvojica Felicity Jones / Eddie Redmayne sa už raz predviedla veľmi dobre), ale z druhej strany tým sa nezanedbateľne zmení základná koncepcia. Zo spomínanej dvojici teraz dominuje F. Jones, E. Redmayne herecky „pritvrdí“ až v poslednej časti filmu. Dynamika príbehu je solídna, scény v „oblakoch“ sú pôsobivé, ale svoju skutočnú krásnu ukážu až na veľkých plátnach. Vo svojom žánru solídna remeselná práca, nič viac a nič menej. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Chemical Hearts (2020)

Film na základe knižnej predlohy Krystala Sutherlanda (knihu som Bohužiaľ nečítal) je miestami atypický a celkom slušne balansuje na hrane žánrov romantika a dráma. Samotný príbeh síce neobsahuje toľko prekvapivých momentov, avšak Richard Tanne to servíruje tak, že úroveň vašej pozornosti a záujmu nijako výrazne neklesne. Film má svoje nedostatky (napr. niektoré scény nie sú celkom vypracované, prípadne scény končiaci sa predčasne), ale tá depresívnejšia atmosféra mu sluší. Trochu mi vadí, že jednotlivé vedľajšie postavy nedostanú viac priestoru. Naopak, dostanú viac pozorností tie postavy, ktoré príbeh nijako výrazne neposúvajú dopredu. Ústredná dvojica Lili Reinhart / Austin Abrams hrá sympaticky, ale miestami nedávajú takú hĺbku svojim postávam, ktorú by potrebovali. Príbeh so smutnejším tónom, kde happy end sa odsúva na vedľajšiu koľaj. Osobné hodnotenie: 79% (***)

Tom a Jerry (2021)

Tom a Jerry sú jedným z najväčších hrdinov môjho detstva. Ich druhý veľký celovečerný film v reálnom prostredí mal byť predovšetkým oslavou toho, že sú na scéne už viac ako 80 rokov. Miesto toho sme dostali spíš akúsi jednohubku, ktorá síce miestami obsahuje zopár dobrých nápadov (napr. odkazovanie na Batmana), ale dominantne čerpá z riešení a scén, ktoré veľmi dobre poznáme z ich krátkych príbehov/rozprávok. Celý film/príbeh je dosť vypočítateľný, herecké výkony sú dvojdimenzionálne (teraz ani Chloë Grace Moretz nejako výrazne nevyniká). Určitý potenciál sa skrýva ešte vo vedľajších postáv (malý kocúr a Spike), ktoré však nedostanú väčší priestor. Úprimne povediac, nečakal som dych berúci film. Nehovorím, že som nejako extra sklamaný, ale to áno, že tvorcovia by mohli viac rozobrať možnosti, ktoré ponúka New York pre túto neskutočne zábavnú a milú dvojicu. Osobné hodnotenie: 68% (**)

plakát

Willyho kouzelný svět (2021)

Nicolas Cage sa nevzdáva a ide za svojimi sny. Aktuálnym filmom („Willy's Wonderland“) si opäť splnil jeden z nich (viac v sekcii Zaujímavosti a za info vďaka užívateľovi ShortyIC). Willy's Wonderland nechce ničím prekvapiť, v žiadnom prípade nemé ani tie najmenšie ambície. Je to soft horor s nie príliš strašidelnými scénami. Scenár plný klišé momentov, avšak postava „The Janitor“ skrýva určitý potenciál a N. C. vo svojej roli nie je zlý (vôbec nevadí, že „takmer nič nepovie“). Miestami vás najviac bude baviť to, ako N. C. upratuje miestnosti „zábavného centra“ – aj to má nejakú vypovedaciu hodnotu o kvalite scenára, hereckých performancov alebo réžii. Osobné hodnotenie: 63% (**)

Střípky (2021)

Veľmi impozantné herecké obsadenie Oscarových hercov do filmu s takým príbehom, kde by mohli opätovne potvrdiť, že prečo patria medzi tých nadpriemerných. Avšak veľké očakávanie nie sú naplnené a „paradoxne“ nie je to chyba hercov. Problémom je niekoľko nie príliš dobrých rozhodnutí (skúseného) J. L. Hancocka, a to v pozíciách scenárista a režisér. Základ scenáru je v mnohých bodoch klasicky, čo nevadí, ale to áno, že neobsahuje viac nečakaných zvratov alebo lepšiu premenu niektorých postáv. Z hľadiska réžie je príbeh vedení síce slušne a viac-menej sú jednotlivé časti postupne odkryté, ale to väčšie vyvrcholenie alebo nečakaný moment nepríde tak ako by mali. Trochu väčšia dynamika by taktiež nezaškodila, nehovoriac o hudbe od Thomasa Newmana, ktorá by mala byť intenzívnejšia. Film s nevyužitím potenciálom skvelých hercov. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Modrý zázrak (2021)

True-based film od Netflixu nie je úplne beznádejný, ale vo svojom žánru sa spíš jedná o tuctovú záležitosť. Príbeh z reálneho života – kedysi nie príliš anjelský Hector, spoločne so svojou priateľkou, sa stará o deti, ktoré z rôznych dôvodov sa dostali na ulicu. Nemajú však peniaze, dlhy o to viac, a jedinou možnosťou je vyhrať rybársku súťaž s veľkou dotovanou výhrou. Nie sú rybári a preto sa „spoja“ so starým kapitánom, ktorý súťaž kedysi vyhral dvakrát za sebou, aby dosiahli (na začiatku nie spoločný) cieľ. Režisér ako aj herci sa snažia, ale film sa nedarí dostať z úrovne „priemer“ o niečo vyššie. Všetko má svoj klasický a známy priebeh, niektoré odbočky (napr. pokušenie Hectora alebo jeho nočné mory) nie vždy sú dotiahnuté do konca. Film má v sebe určité odkazy, ale tie nie sú dostatočne zdôraznené. Záver je pomerne plochý a určite by zaslúžil väčšiu pozornosť (autentické fotky nie vždy vedia zaručiť uspokojenie). Z hereckej stránky film drží dohromady vo vedľajšej roli figurujúci veterán Dennis Quaid. Pre neho venujem tretiu hviezdu. Osobné hodnotenie: 70% (***)

Super mazlíčci (2019)

„Pets United“ bez pochýb má niekoľko chýb, na tom sa zhodne každý. Grafika, scenár, postavy – všetko by šlo spraviť/vytvoriť lepšie a sofistikovanejšie. Napriek tomu si myslím, že tento celovečerný animák, ktorý spíš osloví tých mladších divákov, nepatrí do „koša“. (Ako vidím z pribežného hodnotenia a recenzií užívateľov ČSFD, tak s týmto názorom som v menšine. ;)) Samotný príbeh, napriek mnohým dobre známym prvkom, má svoje možnosti (zvieratá versus roboti „versus ľudia“) na to, aby dostatočne zaujal. Podobne je na tom aj prostredie „RoboCity“ a hlavne zaujímavá kavalkáda postáv. Samotný animák ma nesklamal, jednotlivé postavy vo zvieracích šatách boli dobré. Z mojej strany bez výčitky svedomia trojica hviezdičiek. Osobné hodnotenie: 75% (***)

plakát

Onze Jongens in Miami (2020)

Slabšia snaha napodobniť v danom žánru úspešnejší Bez kalhot. Zo strany tvorcov (režisér, scenárista) je tu minimálna snaha vyrukovať s nejakým kompaktnejším príbehom. Ploché rozhovory, minimalistické herecké výkony. Dĺžka filmu sa zbytočne približuje k 120 minútam. Osobné hodnotenie: 60% (**)

V zajetí (2020)

Anessh Chaganty už na seba upozornil debutovým filmom Pátranie, ktorý vo svojom žánru bol nadpriemerne dobre natočený. Režisér vo svojom druhom filmu zostáva pri podobnej tematike, spíš žánru, ale základy a pozadie sú iné. Viac čerpá z rôznych zdrojov, najviac však pravdepodobne z Misery. Príbeh malej Chloe je postupne budovaný. Režisér využíva minimum postáv, samotné prostredie, kde sa film odohráva, je taktiež pomerne malé. Avšak z toho si nič takmer nevšimneme, pretože jak skúsená Sarah Paulson, jak neznáma Kiera Allen podávajú veľmi solídne a presvedčivé herecké výkony. Dôvodom, prečo nedávam štyri hviezdičky, je posledných cca 10 minút. Po „vyslobodení“ uplynie najedno sedem rokov – medzi „minulo“ a „súčasnou“ scénou chýba určitý prechod a dotiahnutie niektorých vecí do úspešnejšieho konca. Inými slovami, postrácam trochu lepšie vypracovaný záver. Osobné hodnotenie: 75% (***)