Kolotoč (1956)

Jeden z najznámejších a najviac uznávanejších maďarských filmov vôbec, skutočná klasika so silnými čiernobielymi obrazmi. Inteligentný film, vykresľujúci niekdajší neľahký život nielen na dedine a na poliach, ktorého odkaz je večný a univerzálny. Obrovská dávka silných a ráznych hereckých výkonov (Imres Soós a Béla Barsy sú geniálni) a zo strany Mari Törőcsik jedna z najlepších hereckých debutov vôbec. Silné obrazy režiséra Fábriho a momenty, kde sa napätia dá krájať. Viaceré scény, ako „Kolotoč“ a „Tanec na svadbe“ sú tak ikonické, že ani po toľkých rokoch nič nestratili zo svojich síl. Klasika, ktorá nestarne. P.S.: Nech je Vám zem ľahká, pani (veľká) herečka, Mari Törőcsik. Osobné hodnotenie: 93% (*****)

Tom a Jerry - Zamilovaný pták (1945) (epizoda)

Opäť jeden zo skvelých dielov Toma a Jerryho, ktorý poukazuje na skvelú kreativitu a spoluprácu dvojici J. Barbera a W. Hannu. Hudba, príbeh a vtipné momenty v harmónii. P.S.: Pravdepodobne ani jeden orol by neodkázal odolať „vtákovi “ Tom. ;) Osobné hodnotenie: 92% (*****)

Nikdy nezemřeme (1993)

Jednoznačne najlepší a najkompaktnejší film Róberta Koltaiho, jak režiséra tak aj herca. Dokonca tvrdím, že tento film obecne patrí medzi najlepších a najobľúbenejších snímok, ktoré kedysi vzniklo v Maďarsku. Právom ho môžeme dať do výkladovej skrinky Maďarskej kinematografii. Pesnička „Nagy utazás“ v podaní Gábora Pressera je fantastická a prekrásna, hneď vás trafí do srdca (a do očí ~ slzy) a nepustí vás ani po skončení filmu. Každý si bude spomínať na skvelého strýca Gyulu a na to, ako sa snažil spraviť chlapa z mladého Imi. Keď budete mať raz možnosť, tak dajte šancu tomuto filmu – nemali by ste to oľutovať. Osobné hodnotenie: 94% (*****)

Saulův syn (2015)

Z hľadiska obrazov neskutočne ťažký film, ktoré vďaka nezvyčajnému formátu videa a svojského štýlu zachytenia (POV) pôsobia na vás ešte silnejšie. Ťažko sa na tento film pozerá, pretože vidíte priame peklo na Zemi (ale aj v tomto pekle sa nájde malá porcia ľudskosti (snaha mladého chlapca dôstojne pochovať)). Pevne dúfajme, že nikdy viac nikto nemusí prežiť to, čo museli „prežiť“ ľudia v tomto pekle. Doposiaľ životná rola pre Géza Röhrig. P.S.: „Sonderkommando“ – tento výraz navždy budem pamätať. Osobné hodnotenie: 92% (*****)

Tom a Jerry - Tančící medvěd (1956) (epizoda)

V žiadnom prípade nehovorím, že tento diel Toma a Jerryho je najdokonalejším. To však áno, že počas tých cca 6 minút sa nudiť nebudete a očarí vás dokonalá rovnováha medzi hudbou, tancom a naháňačkami. Je to malý kúsok z tých epizódov, ktoré majú obmedzené manévrovacie prostredie. Ale niekedy menej je viac – a tanec medveďa s Tomom nemá chybu. P.S.: Každému prajem všetko najlepšie do Nového roku, hlavne pevné zdravie! Osobné hodnotenie: 90% (*****)

Pelíšky (1999)

Snímok, vo ktorom aj ďalšie generácie môžu objaviť veľa vecí. Herecký koncert, kytica skvelých scén, hlášok a situácii – stačí si pripomenúť „nerozbitné skleníčky“, „knoky“ alebo len otázku „Hledáš nekoho soudruhu?“. A na vrchole samozrejme nezabudnuteľný Jiří Kodet. Osobné hodnotenie: 91% (*****)

Lovci duchů (2005) (seriál)

„We are the Winchesters. You know, saving people, hunting things. The family business.“ Jeden z najdlhších seriálov „moderných čias“, ktorý vydržal neuveriteľných 15 rokov (a to v dnešnej dobe je niečo). Prečo mal vlastne Supernatural tak neskutočný úspech a tak masívnu základňu fanúšikov? Dôvodov je hneď niekoľko: Dvojica Jensen Ackles / Jared Padalecki, ktorá pre rolu Dena a Sama Winchestera vlastne narodila (a nezabudnime, že obidvaja majú taký šarm, že slečny sú z nich hotové); Skvelé vedľajšie postavy, buď je to Misha Collins (aka Castiel) alebo Mark Sheppard (aka Crowley), prípadne ďalšie čas po času znovu vracajúci účinkujúci, ktoré ústrednú dvojicu parádne doplňovali; Skvelé hlášky a trefné poznámky, ktoré takmer vždy boli správne načasované; Neskutočne dobrý soundtrack s veľmi dobrým výberom klasického rocku (ktorý postupom času doplnili parádne songy zo žánru blues rock, southern rock alebo country rock); a dalo by sa v tom ešte pokračovať... Čo sa týka príbehu, tak ten počas tých15 rokov mal v sebe všetko: napätie, plochosť, obrovské kolísanie kvality a tak ďalej. Ale keď už nič nezabralo, tak v mnohých prípadoch stačilo dať nejaký priestor pre Deana – ten aj s malým kúskom „Pie“ dokázal ma rozosmiať. Poslednú sezónu a samotné ukončenie príbehu, ktorá bola ovplyvnená pandémiou, by som radšej nerozoberal detailne. Mám z toho zvláštne pocity, ale to nič nezmení na tom, že tento seriál som mal rád, mám ho rád a budem ho mať rád aj v budúcnosti. Jedna vec sa nikdy nezmenila: rodina je na prvom mieste. Tento seriál týždeň po týždni ma dokázal na tých 45 minút vypnúť, plus zaujímajú ma paranormálne javy, takže nie je miesto na nejaké sťažovanie. Nakoniec tu musím uviesť prvé riadky evergreenu od skupiny Kansas: „Carry on, my wayward son // There'll be peace when you are done // Lay your weary head to rest // Don't you cry no more...“ Čo by som mal povedať na záver? Ďakujem všetkým, ktorý nejakou formou sa podieľali na výrobe tohto seriálu! „We are the Winchesters. Always have been and alwyas will be.“ Osobné hodnotenie: 95% (*****)

Tom a Jerry - Dva myšketýři (1952) (epizoda)

Parádny krátky animák z dielne T&J, odohrávajúci sa v dobe francúzskych mušketierov. Keď malý myšiak (nachádza vo vnútri suda vína) odsekne kus z Tomova chvostu a Tom s veľmi malým oneskorením na to zareaguje (výkrik), tak v tom momente som hotový. P.S.: Nie je divu, že trojica v tomto zložení (T&J + malý myšiak) sa vrátila aj v niektorých neskorších dieloch. Osobné hodnotenie: 94% (*****)

Tenkrát na Západě (1968)

Asi niekde v srdci (a v hlave) každý filmový fanúšik súhlasí tým, že výnimočné (alebo najlepšie) filmy bez skvele nakomponovanej (zvolenej) hudby „paradoxne“ môžu byť predsa len nekompletným. (Je to niečo také ako v prípade Tom and Jerry – skvelý animák bez skvelej hudby a zvukov by bol nekompletný a trošku aj prázdny – jeden bez druhého nemôže existovať.) Existujú prípady, keď máme silný film so silným príbehom a pevnými hereckými výkonmi (jednoducho bez zaváhania), avšak hudba, ktorá k tomu bola vytvorená je tak silná a nadzemská, že dokáže daný film dostať do takých dimenzií, o ktorej ani tvorca filmu nemyslel, že môže dosiahnuť. Práve sem patrí aj jeden zo základných pilierov western filmov, „Bol raz jeden divoký Západ“. Samotný film, ako som už spomínal, je dostatočne silný na to (silné a ikonické scény), aby vďaka réžie, skvele natočeným momentom a ešte lepším hereckým výkonom (štvorica Ch. Bronson, H. Fonda, C. Cardinale, J. Robards dokonale pochopili, že čo od nich chce S. Leone) sme ho našli medzi najlepšími filmy v danom žánru. Vďaka nadzemskej hudby E. Morriconeho sa však tento film sa zabetónoval medzi tých najlepších všetkých čias (nielen vo svojom žánru). Harmónia medzi hudbou a jednotlivými scénami, ako dokonale dokáže jeden druhého doplniť, je neskutočná! Ja by som tu nerozobral detaily filmu a ani to, že či tento alebo „Hodný, zlý a ošklivý“ je najlepším western filmom všetkých čias (ja nie som na to odborník). Jedna vec je však istá – obdive filmy majú na starosti tí istí páni (réžia + hudba) a keby raz bolo potrebné znovu definovať základy filmu „western“, tak tieto dva filmy by na to v podstate stačili. P.S.: R.I.P. Ennio Morricone – ďakujeme Vám za tie skvelé a nezabudnuteľné melódie (a za tú obrovskú prácu a oddanosť pre hudbu)! Osobné hodnotenie: 100% (*****)

Gentlemani (2019)

Konečne! G. Ritchie sa vrátil ku svojim koreňom. (Nie že by som nemal rád jeho verziu Sherlocka Holmsa so skvelým duom R. Downey Junior / J. Law, práve naopak, ale) Po Podfu(c)k som od neho nevidel tak vyrovnane režírovaný snímok. Inteligentne napísaný scenár a citom rozohraná vec v moderných šatách. Medzi „Toff Guy“ a „Toff Guy“ môže byť sakra veľký rozdiel. Avšak všetky pozornosti (správne) tu berie citom naverbovaná herecká garnitúra. Každá postava, zahraná od M. McConaughey až do E. Marsan, má svoje jasne definované miesto a jeden herec je lepší ako druhý. Možno film neobsahuje toľko ikonických a scén a hlášok ako Podfu(c)k, ale to nevadí. Hlavne preto, že pán Ritchie nesnažil sa natočiť jeho novú verziu. A to v dnešnom filmovom biznise sa musí ceniť. Osobné hodnotenie: 90% (*****)