Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Krimi

Recenze (3 376)

plakát

Jak sbalit milionáře (2019)

Je jasné, že pán režisér F. Zylber chcel spíš pobaviť diváka a poskytnúť mu nenáročnú a predvídateľnú komédiu, ktorá ho po ťažkom dni vypne. Podľa toho výsledku je však istý, že by to išlo spraviť aj trochu inak a hlavne viac kultivovane. Spôsob akým na kurze učia slečny ako vybrať „správneho manžela“ totiž u viacerých môže vybiť poistku. (Nefunguje to ani v tejto podobe a ani opačne.) Ostatné zložky príbehu sú klasické a bez prekvapenia. Záver taký nemastný a bez väčšej fantázii. Małgorzata Socha je však stále vo skvelej kondičke. Osobné hodnotenie: 61% (**)

plakát

Dlouhá noc přežití (2020)

Neúspešná spolupráca režiséra Matta Eskandariho a herca Bruca Willisa pokračuje, Bohužiaľ. Ich aktuálny céčkový film je založený na stokrát videnom a spracovanom materiáli. Kopa jednoduchých riešení s minimom hereckých performancov. Film len pre skalných fanúšikov Bruca Willisa. Škoda, že v poslednom čase musím túto vetu u B.W. zopakovať viackrát.Osobné hodnotenie: 59% (*)

Kyslík (2021)

Že by sa z hľadiska kvality vlastnej tvorby svitali lepšie časy na Netflix? O tom je ešte predčasné diskutovať a hlavne zopár vydarenejších filmov ešte nespravia leto. Film Kyslík, napriek všetkým jeho menším alebo väčším chybám, by som určite zariadil medzi tie vydarenejšie, čo Netflix v súčasnosti ponúka. Sci-Fi založená na jednej postave s jedným hercom, v tomto prípade s jednou herečkou, je vždy riskantný pokus. Avšak vďaka skvelej (a stále očarujúcej) Mélanie Laurent to dopadlo celkom dobre. Samotný scenár mixuje staré dobré schémy s malou dávkou súčasných prvkov, písaných Životom. Flashbacky vo väčšine prípadov sú časované dobre a napätie je počas celého filmu udržané na určitej úrovni. Rozhovory medzi Elizabeth a M.I.L.O sú na priemernej úrovni – táto časť má svoje rezervy. Záver je ukončený pekným obrazom, ale ten katarktický pocit nie je takým, akým by mal byť. Film, ktorý vo svojich jednotlivých fázach pomerne často strieda dobré a priemernejšie scény. Po prvom videný dávam silnejšiu trojku z piatich hviezdičiek (nejakú rezervu na mierne lepšie hodnotenie do budúcna ešte nechávam). Osobné hodnotenie: 78% (***)

Žena v okně (2021)

„Žena v okne“ je jedným z tých príkladov, keď tvorca filmu má k dispozícii skvelých hercov, ale iné slabšie komponenty filmu dokážu ich skvelé výkony zatieniť. Joe Wright je skúsený režisér, ktorý má za sebou pár vydarených filmov. O to viac ma prekvapuje, že v tomto filme nie je vidieť nič takého, čo by bolo aspoň trochu iné od konvenčných riešení a postupov. Otvorene a často „sa inšpiruje“ od známejších tvorcov, ktorí v tomto žánru natočili zopár kompaktnejších filmov. Scenár je len jeden problém. Druhý problém je v tom, že na trojicu skvelých hercov Amy Adams / Julainne Moore / Gary Oldman nie je kladená rovnomerná záťaž. Amy Adams je opäť skvelá (ako vždy) a svoju rolu si osvojila, ale strašne vadí, že nevidíme viac z hry ďalších spomínaných. Tretiu hviezdu dávam kvôli Amy Adams, ktorá (opäť) nesklamala. Osobné hodnotenie: 71% (***)

The Report (2019)

The Report je vo svojom žánru slušne zvládnutým filmom, avšak je pomerne komplexným kúskom, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá. Scott Z. Burns pomerne dobre buduje príbeh točiaci okolo príprave správy o tom, že akým chybám sa dopustila CIA pri svojich vyšetrovacích metódach po 11. Septembri. Musíte však byť neustále na pozore a hlavne dať pozor na dialógy a časové obdobie, pretože tie sa striedajú celkom frekventovane. Najväčší problémom, a preto vlastne sa prikláňam k nižšiemu hodnoteniu, je to, že na záver nepríde ten katarktický pocit (finále), ktorý očakávate. Za to je určite škoda. Motorom filmu je dvojica Adam Driver (hlavná rola) a Annette Bening (vedľajšia postava). Adam Driver potvrdzuje, že čoskoro nezostane filmový žáner, v ktorom by sa necítil doma. Anette Bening zase prehľadom dominuje v scénach, kde sa objaví. The Report je určite zaujímavým true-based príbehom, ktorý vďaka trochu spackanému záveru má svoje rezervy. Osobné hodnotenie: 79% (***)

Dívka z údolí (2020)

Valley Girl je remeakeom filmu, ktorý vznikol ešte v roku 1983. Bohužiaľ, zatiaľ som nemal možnosť vidieť originál a tak nemám základy pre nejaké porovnanie. Každopádne, ten remeake ma celkom našiel. Príbeh skúseného diváka neprekvapí s nečakanými prvkami alebo odbočkami, ale za to celá koncepcia viac-menej obstojí na nohách. Za to predovšetkým je možné poďakovať za funkčný nostalgický faktor, za citom vybrané pesničky (skutočné hity) a za napodobnenie prostredia a „pocitu“ 80-tych rokov. Choreografia a muzikálové prvky sú na priemernejšej úrovni. Podobne ako herecké výkony, avšak okrem Jessica Rothe sa zviditeľnili hlavne Chloe Benneth a Judy Greer. Druhá hlavná postava Josh Whitehouse paradoxne nie je tak stabilným a pevným bodom, ako Jessica Rothe. Pre Jessica a jej pretty face s tým úsmevom mám stále slabosť – aj tu vypadá skvele, hrá celkom dobre, a je vidieť, že k roli Julie postúpila zodpovedne. „Valley Girl“  neprináša nič nového do sveta moderných muzikálov, no na cca 100 minút vás dokáže odpojiť po ťažšom dni. Ja si myslím, že väčšie ambície nemali ani samotný tvorcovia. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Beyond the Law (2019)

Klasická a nefalšovaná nízkoúrovňová akčná C-čkovina, ktorá je v poslednom dobe charakteristické pre Stevena Segala. (Viem, tu nie on je hlavnou postavou.) Predvídateľný vývoj príbehu, ktorý nekončí happy endom. Klasické dvojdimenzionálne herecké výkony a akčné scény. Žiadna snaha to natočiť lepšie a napínavejšie. P.S.: Neviem, ako ostatní diváci, ale ja som moc nepoznal na Stevena Segala, že čoskoro vstúpi do klubu sedemdesiatnikov. Samozrejme nemyslím na fyzické aktivity, ale na to, že nevypadá na sedemdesiatnika. Osobné hodnotenie: 58% (*)

Avantgarda (2020)

Jackie Chan jednoducho nestarne. Tak blízko ku sedemdesiatke ešte stále nechce spomaliť. Síce už neskáče toľko ako počas tých aktívnejších čias, ale aj tak to, čo predvádza, je niečo neskutočné. „Vanguard“ je jednoduchým a nekomplikovaným akčným filmom, ktorý má jasný a jednoznačne predvídateľný scenár. Pohodové akčné scény a akrobatické kúsky v mierne oľahčenej verzii (aj keď sa to na prvý pohľad nezdá). Osobné hodnotenie:  70% (***)

Divorce Club (2020)

„Divorce Club“ a niektoré veci, ktoré „prezentuje“, nie je potrebné brať vážne. Autorom, hercom išlo len o to, aby divákov pobavili. Je to jeden z tých ľahších a trochu bláznivejších Francúzskych komédií. Jedine posledná tretina je „viac problematická“, tu je cítiť väčšiu bezradnosť tvorcov (scenárista, režisér), že ako „rozvíjať“ príbeh ďalej. Osobné hodnotenie:  71% (***)

Behind You (2020)

"Jednohubka“ so známymi prvkami, miestami až príliš snažiaci sa kopírovať klasické a známe šablóny. Tvorcovia by určite mohli viac variovať s príbehom, ako aj lepšie využiť možnosti daného domu. Z hereckej stránky mladé herečky sú dominantnejší. Otvorený záver, čo diváka už v podstate neprekvapuje. P.S.: Myšlienka, že s arašidovým krémom sa podarilo vyhnať zlého démona z tela mladého dievčatka, len na prvý pohľad sa zdá byť zaujímavým. Osobné hodnotenie:  69% (**)