Strážci Galaxie (2014)

Krásna Z. Saldana a úderná dvojica Rocket & Groot. Skvelá hudba. Veľkolepé a grandiózne PC-ovo generované pozadie. Príliš obecný príbeh. Priemerná réžia. Výsledok: trošku nadpriemerný sci-fi zážitok, ale globálne žiadne veľké prekvapenie. Osobné hodnotenie: 75% (***)

Strážci Galaxie: Volume 3 (2023)

Tretia a zároveň rozlúčková (minimálne v danej forme a zložení) epizóda Strážcov galaxie, podobne ako ostatné snímky daného žánru, má svoje nedostatky a slabšie časti. Napriek tomu sa však jedná o kompaktne poskladanú a pomerne dobre fungujúcu Marvelovku, ktorá čiastočne dokáže zamaskovať posledných niekoľko filmov Marvel Studios. Ani tu sa nedočkáme originálnych dejových nápadov, ale film vo filme funguje celkom dobre a to nielen vďaka dobre načasovaným flashbackom. Vybrané soundtracky k jednotlivým scénam opäť pasujú, vtipné a nevtipné momenty a dialógy sa viac-menej držia na nohách (ma osobne pobavili scény so „zlým“ psom). Nie som (skalným) fanúšikom comics-based filmov (a „súčasnej“ nadvlády týchto filmov), čo však neznamená, že filmy, ktoré v danom žánru sú vydarené alebo dokážu prekročiť vlastný tieň, by som nevedel oceniť. „MP3“ síce neprekročí svoj vlastný tieň, ale ako víkendový blockbuster, od ktorého nečakáte žiadny mind blow effekt, funguje celkom dobre. P.S.: James Gunn stále cíti, že ako má s danými postavami pracovať. Nehovoriac o výbere toho správne soundtracku. Osobné hodnotenie: 81% (****)

Strážci Galaxie Vol. 2 (2017)

To, čo som o prvého diela postrácal, tak som u pokračovaní dostal. Viac priestorov dostali emócie a rodinné záležitosti, ale nie je to prehnané. Autori a aj sám režisér nehrajú na nič: od samého začiatku je vidieť, že cieľom bolo zabaviť divákov a dosiahnuť toho, aby sa uvoľnili. K tomu odpovedá aj samotný príbeh a jeho koncepcia – všetko sa dá s dostatočným predstihom uhádnuť. „Strážcovia“ opäť excelujú a to jak v skupine tak aj individuálne. Asi by som nikoho nevyzdvihol, každý odviedol slušnú prácu. Veta „I am Groot“ stále funguje a hudba je opäť parádna. Z hľadiska vtipných dialógov a scén druhé dielo dopadlo lepšie. PS.: S. Lee samozrejme nesmie chýbať! ;) Osobné hodnotenie: 80% (****)

Strážci majáku (2018)

Nadpriemerne natočený a zahraný film s minimum použitých zdrojov. Tri chlapi s rôznym charakterom a postavou u ktorých vyvolajú ich činy rôzne psychologické chovanie. Každý z nich je zahrané a kamerou zachytené veľmi dobre. Po dlhej dobe jeden silný a úprimný herecký výkon od G. Butlera. P.S.: Zaujímalo by ma, že aký podiel vo filme majú skutočné udalosti. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Stroj času (2002)

Je vidieť, že dali záležať na vizuálnom a postapokaliptickom obraze. Bohužiaľ však okrem dobrého výkonu G. Pearce je tu skoro všetko v pozadí: ostatní herci (najmä J. Irons), prepracovanejší príbeh a rozsiahlejšie zobrazenie jednotlivých období. Potenciál, ktorý zostal nevyužitým. Osobné hodnotenie: 66% (**)

Strom života (2011)

Z vizuálnej a hudobnej stránky majstrovské dielo! Pre úplný pokoj mojej duši je druhé premietane samozrejmosťou. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Středeční dítě (2015)

Prvý celovečerný film Lili Horváth nie je ľahkým dielom. V centrom pozornosti je veľmi mladá matka menom Maja (z určitého pohľadu aj ona je ešte dieťa), ktorá sa snaží svoje dieťa (ktorý mimochodom z nejakého dôvodu nehovorí) dostať von zo sirotinca. Nemá to ľahké, hlavne kvôli chlapovi (veľký parchant), ktorý svojimi činmi jej nič neuľahčuje. Možné východisko príde vo forme „sociálnej podpore“ – program vo forme pôžičky pre ľudí zrealizovať ich nápady, aby mohli rozchodiť svoj biznis, aby mohli pracovať, aby zarobili peniaze, aby mohli mať dôstojný život. Pani režisérka sa snaží zamerať na všetky aspekty daného príbehu: ťažký život mladej slečny a jej boj dopracovať sa k lepšiemu, prostredie, v ktorej sa Maja nachádza, forma podpory pre ľudí, atď. Všetky tie obrazy sú primerane silné, ale jednotlivé scény nie sú dotiahnuté do konca. Čakáte, že situácia v danej scéne sa ako celok uzatvorí, ale nie. Ako by niečo pani režisérku brzdila. Diváka neprekvapí, že vzťah medzi Majou a Jánosom (ten, kto poskytuje ľudom možnosť rozchodiť vlastný biznis) sa dostane na intímne koľaje. Samotný záver (pokus o vraždu) je z každého hľadiska otvorený, dávajúci divákovi možnosť na svojské ukončenie/pokračovanie príbehu. Z hereckej stránky na dvojicu Réta Vecsei Kinga / Szabolcs Thuróczy sa sťažovať nemôžeme – oni spravili všetko. Odvrátená tvár Ervina Nagya v skrátenej, ale za to oveľa dominantnej forme. Film Lili Horváth určite stojí za pozornosť – u mňa silnejšia trojica hviezdičiek (keby niektoré scény boli dotiahnuté do konca, tak je to za štyri). Osobné hodnotenie: 76% (***)

Středomořská horečka (2022)

Druhý film izraelskej režisérky Maha Haj zachytáva netradičné „priateľstvo“ medzi „hobby“ spisovateľom, zápasiaci so silnou depkou, a medzi jeho novým susedom, ktorý sa pohybuje na „temnej strane“. Z daného príbehu by sa dalo vyťažiť omnoho viac, keby dialógy boli trochu pružnejší, podobne ako tempo filmu. Záver síce trochu prekvapí, ale nezanechá to za sebou také stopy, ktoré by divák očakával. Osobné hodnotenie: 68% (**)

Stříbrňák (2022)

Malý a jednoduchý film, ktorého scenár pravdepodobne napísali ľudia, ktorým sú blízke snímky v produkcii Hallmark. V centre pozornosti sú mladé dievčatko a prekrásny kôň Silvestar, medzi ktorými vznikne silné puto. Ďalšie časti príbehu a charakter jednotlivých postáv sa dá odhaliť pomerne rýchlo. P.S.: To, že mladé dievča „vyrúbe“ malý strom s malým nožom mi príde „trochu prehnané“. Osobné hodnotenie: 64% (**)