Vánoční pohádka (2021)

„Na svete je veľa zlých vecí (ako vojna), ale najhoršie je nič nespraviť (nerobiť).“ Osobné hodnotenie: 71% (***)

Čokoláda míru (2021)

Film podľa skutočných udalostí, zachytávajúci „udomácnenie“ utečeneckej rodiny v Kanade. Vedenie príbehu nie je zlý, ale koncepcia a servírovanie by mali byť viac objektívnejším. Osobné hodnotenie: 68% (**)

Doručení do Vánoc (2022)

Síce príbeh vo Vianočnom prostredí, ale obsahujúci aspoň menší potenciál o zachytení medzi ľudských vzťahov (stačí si spomenúť omylom doručenú zásielku versus „čakáme dieťa“ alebo scéna u krajčíra). Osobné hodnotenie: 66% (***)

Věřím na Santu (2022)

Jednoduchý Hallmark-based vianočný príbeh v produkcii Netflixu. Na Johnovi Ducey je fakt vidieť nadšenie z Vianoc a láska ku sviatkom. Osobné hodnotenie: 60% (**)

Elektrizující život Louise Waina (2021)

Biopic nadpriemerne nadaného maliara (Loui Wain), ktorý svojimi tvorbami výrazným spôsobom zmenil pohľad na zvieratá, predovšetkým na mačky. (Moje srdce patrí psom, ale musím uznať, že tie maľby, kde mačky sú v center pozornosti, ma vždy očaria.) Prvá polovina filmu je viac živá a dynamickejšia, druhá je pomerne komorná a nie úplne jednotná (keď je to odkaz na zhoršenie psychického stavu pána Waina, tak potom sa to niekde dá pochopiť). Benedict Cumberbatch opäť potvrdzuje svoje herecké kvality, v prvej poloviny filmu ho skvele doplňuje Claire Foy. P.S.: Ukázanie najlepších malieb pána Waina pri záverečných titulkoch bol dobrým nápadom. Osobné hodnotenie: 79% (***)

Ďáblova kořist (2022)

V rámci možnosti celkom ucelený kúsok v sub-žánru „exorcist“, ktorému však chýba silnejší záver. Jacqueline Byers v roli sestry Ann podáva sympatický herecký výkon. Osobné hodnotenie: 78% (***)

Jak obšťastnit ženu (2022)

Ľahká a nenáročná, predovšetkým girl(+sex)-based, komédia.  P.S.: Režisérsky a scenáristický debut slečny Webster. Osobné hodnotenie: 74% (***)

Pinocchio Guillerma del Tora (2022)

V tomto roku už druhé spracovanie slávneho príbehu, v porovnaní s Zemeckisovou verziou sa jedná o čisto animovanú verziu. Je vidieť, že del Toro do toho dal svoje srdce a že týmom tvorcov je kus dobre odvedenej práce. Táto verzia príbehu sa snaží zachytiť čo najviac vecí (medziľudské vzťahy, priateľstvo, vojna, atď.) a dať ich do toho správneho kontextu. Pre mňa osobne také (nadpriemerné) dielo režiséra, ktoré som od neho dlhšie nevidel. P.S.: Nálepka „muzikál“ ať nepomýli nikoho – je tu fakt minimum prvkov muzikálu. Osobné hodnotenie: 81% (****)

Šílená noc (2022)

Crossover niekoľkých častí známejších akčných a neakčných filmov, ktoré sa odohrávajú vo „Vianočnom“ prostredí. (Medzi inými a samozrejme z rôznych pohľadov by sa dali spomenúť snímky ako Die Hard, prípadne Home Alone (extrémna strana pascí).) David Harbour v roli netradičného Mikuláša je dobrý, jeho protivník je spíš len money-oriented parchant. Len mne sa zdá čudné, že zo začiatku Mikuláš bojuje ťažko, ale po získaní kladiva by ho ako vymenili? Osobné hodnotenie: 74% (***)