Nejsledovanější žánry / typy / původy

• Animovaný
  • Krimi

Recenze (3 375)

plakát

Umění tančit v dešti (2019)

Veľmi vzdialený príbuzný Psia duša. Book-based film, zachytávajúci výnimočné priateľstvo medzi mužom a psom. Toto priateľstvo vydržalo všetko a počas tých najťažších momentov (rodinná tragédia, takmer strata dieťaťa) pre Dennyho tu bol Enzo a pre Enza tu bol Denny. Kombinácia tohto priateľstva a prostredia rýchlych áut, závodov a Formula 1 – toto pravdepodobne nenechá chladným ani jedného chlapského diváka. Príbeh síce predpovedateľný (a podobné filmy sme v minulosti videli veľa), ale tak skromne a jednoducho zachytený, že vám to vadiť nebude. (Pred)Záverečná spoločná jazda Enza a Dennyho je jedným z najkrajších momentov vo filme. Záverečný song „Have You Ever Seen the Rain“ od Creedence Clearwater Revival je dobrou voľbou a z hľadiska názvu symbolickou. Osobné hodnotenie: 82% (****)

plakát

Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019)

A je to tu! Dočkali sme sa filmového pokračovania „druhého diela“ jedného z najikonickejších príbehu S. Kinga. Výsledok? Z mojej strany veľmi príjemné sklamanie. Ale po poriadku. Predpokladám, že nikto nečakal podobný legendárny film so statusom „kult“, ktorý kedysi natočil majster Kubrick. Minimálne v tajnosti sa predpokladalo, že filmové pokračovanie príbehu Dana Torranca bude aspoň solídny. Avšak, ja osobne som nečakal, že Doctor Slepp nielenže decentne nadviaže na Kubrickovo dielo, ale z určitého hľadiska ho aj mierne rozšíri. Každopádne, nechcel by som spraviť tú chybu, že tu začnem nejako detailne porovnávať obidve filmy. Je jasné, že filmové obrazy (až na jednu výnimku) režiséra Flanagana sa nemôžu zápasiť s tým, čo sa podarilo vytvoriť a zachytiť Kubrickovi. O tom nehovoriac, že predstavivosť obidvoch režisérov je diametrálne odlišná. Na druhej strane, pánovi Flanaganovi sa podarilo lepšie držať sa knižnej predlohy. Ten, kto čítal knihu (ako aj ja), si to vie oceniť, hlavne vtedy, keď mozgom vytvorený obraz sa v podobnej forme manifestuje aj do filmového sveta. Atmosféra, obrazy a aj postavy sú blízke k tomu, čo môžeme vyčítať z knihy. Nechcel by som tu detailne rozobrať jednotlivé herecké výkony, ale nemôžem vynechať chválu smerom k trojici E. McGregor (D. Torrance), K. Curran (Abra) a R. Fergusson (Rose The Hat). Najviac ma prekvapil R. Fergusson, ktorá rolu „Rose The Hat“ (very evil woman) zvládla nadpriemerne dobre (a to je iná vec, že ten klobúk jej sakra sluší). Každá z tých postáv má v sebe „samostatný filmový“ potenciál. Ako som hovoril, tak pán Flanagan sa viac-menej drží knižnej predlohy, avšak ten záver je veľmi iný (ako u Kubricka). Pre mňa osobne to trošku vadí, ale zase na druhej strane pochopím, že režisér sa snažil ten príbeh dokončiť. Film síce má niekoľko menších chýb, ale tie sa dajú viac-menej bez väčších problémov akceptovať. K hudbe od „The Newton Brothers“ taktiež nemám väčšie výhrady. Suma k sumáru: Film „Doktor Spánok“ je jedným z tých fakt vydrených (dokonca nadpriemerných) filmov, ktoré natočili na základe knižnej predlohy od S. Kinga (spolu s novou verziou It je najlepší medzi tými, ktoré sa natočili v rokoch 2000-2020). Dlhší „runtime“ (podobne ako „nového“ It) vadiť nebude, film je kompaktný bez väčšieho zaváhania a ešte raz, ten, kto pozná knihu, si to ocení. Takže klobúk dolu pred režisérom (súčasne aj scenárista) a hercami! P.S.: Bol by som zvedavý na trojhodinovú verziu režiséra. Osobné hodnotenie: 89% (****)

Sněžný kluk (2019)

Známa koncepcia s „malou“ dávkou kúzelných scén. Pekné obrazy, citom vybrané a zachytené prostredie, ktoré dojímavým spraví hlavne neskutočne pekná hra na husliach. Príbeh, ktorý je síce bez prekvapenia, je pekný ale nevyužíva všetky potenciály, ktoré má. Vzťah medzi Jeti a Yi síce funguje, ale medzi trojicu „malých detí“ spíš nie. Každopádne snímok so svojimi menšími (prípadne väčšími) chybami stojí za to a ľahkým srdcom ho môžem odporúčať na jedno nedeľné odpoludnie. P.S.: Po prvom videný veľmi silná trojka s opciou na možné zvýšenie po opätovnom videní. Osobné hodnotenie: 78% (***)

plakát

Všem na očích (2019) (TV film) odpad!

Klasický príbeh – žena so svojím dieťaťom sa snaží začať nový život v inom meste. Dôvod? Skrýva sa pred bývalým partnerom (otec dieťaťa), ktorý jej klamal, je nebezpečný (mafiánske kontakty). Ďalšie časti príbehu už nie je ťažké odhadnúť. Uvažoval som dať aspoň jednu hviezdnu, ale po niekoľko minútovom uvažovaní som sa rozhodol, že to nepôjde. Vo filme je všetko predvídateľný: príbeh, herecké výkony, záver (ktorý mimochodom je bagatelizovaný). Slabá réžia, ani minimálne prekvapenie. Ešte raz! Nehodnotím príbeh, ale celkový film. Osobné hodnotenie: 45% (odpad!)

plakát

Terminátor: Temný osud (2019)

Film, ktorý držia nad vodou vedľajšie postavy a nostalgické momenty/hlášky. L. Hamilton a A. Schwarzenegger na svoj vek sú v dobrej forme a v rámci možností predviedli skvelý výkon. Hlavné postavy naopak nedokážu dostatočne osloviť diváka, čo je problém. Záporák chladný ako ľad a to nielen z toho dôvodu, že „hrá stroja“. Akčné scény – za pripomienku stojí lietadlová a u vodopádu. Príbeh kostrbatý a veľa vecí sa zužitkuje z minulosti. Kedysi hovorilo o tom, že to bude „fakt posledné dielo“. Napriek tomu záver by nemohol byť ani otvorenejším. P.S.: „Vrátim sa! / Už sa nevrátim!“ – tieto dva hlášky dokonale spojili minulosť-súčasnosť-budúcnosť. Osobné hodnotenie: 72% (***)

Gemini (2017)

Film, ktorý sa snaží byť naraz nezávislým a mysterióznym. Avšak A. Katzovi sa to nepodarilo dotiahnuť do úspešného konca. Scenár operujúci klasickými prvkami by sa dalo ešte odpustiť, ale ploché herecké výkony a vývoj príbehu, ktorý je bez sily, už nie. Jedným z najzaujímavejších postáv (keď nie najzaujímavejšia postava) v celom filme má J. Cho, no paradoxne, dostal len veľmi malý časový priestor. Film, ktorý keď nevidíte, tak vôbec nič nestratíte. Osobné hodnotenie: 55% (*)

Trezor (2018)

Z pohľadu kombinácie „dĺžka filmu / scenár / herci / réžia“ veľmi dobrý výsledok. Príbeh, jeho skutočné základy a to čo je za ním, dokáže pochopiť hlavne ten národ, ktorý si to na vlastnej koži zažil. Herci, najmä Zsolt Anger podávajú slušné výkony. Jedine, čo mi chýba, je skutočný moment prekvapenia. Keby to tam bolo, tak vyššie hodnotenie je isté. Záver jednoduchý a dojímavý. Každopádne, čas venovaný pre tento film by ste nemali oľutovať. P.S.: „Kedy sa stal z teba komunista?“ „Nie kedy, kde. V base.“ Osobné hodnotenie: 75% (***)

Budapest Noir (2017)

Z hľadiska emulácie daného obdobia a štýlu žánru Budapest Noir nemá vážnejšiu chybu. Príbeh nie nijak komplikovaný (aj keď sa to na začiatku vypadá inak). Z hereckej stránky jednotlivé herci/herečky sú na správnych pozíciách. P.S.: „Vy ste chytrý človek. Prečo nejdete do politiky, aby ste sa stali politikom?“ „Vy ste to povedali...“ Osobné hodnotenie: 71% (***)

plakát

Acapulco Bay (1996) (TV seriál)

Na konci 90-tych rokoch, prípadne na začiatku 2000, nás v telke neustále bombardovali rôznymi „soap“ seriálmi. Ako mladého chlapca ma dokázali osloviť len 2 a Acapulco Bay bol jedným z nich. Citom vybrané hlavné a vedľajšie postavy, trojica A. Newman (alias Tony), R. Gardner (alias neodolateľná Rachel) a A. Adams (alias nekompromisne zlý Max) bol dobrá. (V negatívnej roli pravdepodobne najlepší výkon A. Adamsa.) Dobrá hudba, hlavne krátke a charakteristické instru časti elektronickej gitary nemali chybu. Príbeh klasický, mnoho klišé riešení, avšak nejaká originalita tam bola (záver by však potreboval nejaké post scény – čo sa stalo účinkujúcimi po záverečnej udalosti). Ďalší plus tohto seriálu je v tom, že to z hľadiska počtu epizód nebol zbytočne nafúknutý. Najviac mi asi vadili to časté ukazovania loga „Acapulco Bay“. Záver: Aj dneska sa hrdo hlásim, že ten seriál som videl (mimochodom mal skvelý maďarský dubing). Osobné hodnotenie: 75% (***)

Výjimeční přátelé (2019)

Snímok, ktorý si predovšetkým budem pamätať kvôli prirodzenému výkonu T. Hanksa. Film „You are My Friend“ (pracovný názov) sa snaží pripomenúť (slovo „propagovať“ schválne nepoužívam) tie základné „prvky“, ktoré človek potrebuje k tomu, aby mohol žiť v mieru a v pokoji, v kruhu svojich blízkych. Avšak ruku na srdce, realita / reálny život vypadá inak a len ťažko sa dajú veci tak „ľahko“ spraviť, ako je to zobrazené vo filme. Zachytenie vzniku priateľstva medzi Lloydom a Rogersom nie je zlý, ale chýba v tom väčšia škála emócií. Symbolická záverečná scéna („ublíženie“ klavíru) pripomína, že aj ľudia ako Rogers potrebujú svoje negatívne energie vypustiť. Každopádne, „A Beautiful Day in the Neighborhood“ je slušnou snahou upozorniť diváka na to, aby v tomto rýchlom svete sa na chvíľku (napríklad na minútu) zastavil a zamyslel sa „nielen nad sebou“ (odkaz na scénu v „reštaurácii)“. Pekná rola pre T. Hanksa. Osobné hodnotenie: 74% (***)