Ztracená kulka 2 (2022)

V porovnaní s prvým dielom sa jedná o jednoznačný posun dopredu, a to vo všetkom, aj keď niektoré časti scenáru by potrebovali lepšiu predstavivosť a hlavne lepšie napísané dialógy. Bojové scény a auto naháňačky sú síce (veľmi) inšpirované inými známejšími filmami daného žánru, ale pre danú koncepciu sú dobre napasované. Škoda toho post-záveru, ktorý v danej forme nie je vhodný pre uzatvorenie daného príbehu. Túto časť viem viac odporúčať ako tú predchádzajúcu. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Vánoce na spadnutí (2022)

Žiadne veľké prekvapenie, a hlavne, žiadny veľkolepý návrat Lindsay Lohan sa nekoná. Podľa všetkého som to ja osobne ani nepredpokladal, len som veril, že film ako celok bude na lepšej úrovni, ako nejaká tuctová vec v produkcii Hallmarku. Nestalo sa to tak. Osobné hodnotenie: 55% (*)

Black Panther: Wakanda nechť žije (2022)

Strata Chadwick Boseman je citeľný a to hovorím napriek tomu, že ženská línia bola dostatočne dobrá a silná. Príbeh je vedený celkom korektne, ale nemá také časti, ktoré by dokázali dostatočne prekvapiť. To podobné platí aj pre postavy a ich charaktery. (Z vedľajších postáv opäť zaujala Lupita Nyong'o.) Inými slovami, tých 161 minút mi príde prehnaným. Škoda, že pre zachytenie a predstavenie podmorského sveta venovali len minimum času. Tu však nedokážem nespomenúť si, že režisér Coogler a jeho tým pre vytvorenie ľudu Namora sa (pravdeopodobne) inšpirovali od J. Camerona. P.S.: Venovanie filmu Chadwickovi Bosemanovi, ako aj úvodné logo MCU, je pekným gestom od štúdia. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Šoumen krokodýl (2022)

Malá musical-based jednohubka, spíš pre mladších divákov (až na tie scény s odpadmi – aj keď to má určitý vychovávací účel (neplytvať s potravinami)). Javier Barden svoju rolu viditeľne užíva, ale aj tak ma prekvapuje, že na účasť v tomto filme kývol. Druhú hviezdu dávam za pomerne slušne napísané a predvedené pesničky. P.S.: Len aby malé deti po videní filmu nechceli doma vychovávať malých krokodílov. ;) Osobné hodnotenie: 60% (**)

Fotbal vs. mutanti (2022)

Nie príliš vydarená rozprávka pre najmenších, ktorý nápad čerpá  z Space Jam a pre chytenie nepriateľa si vypožičiava z The Real Ghost Busters. Tento animák, ktorý vizuálne nepatrí medzi tie najhoršie, si ocenia hlavne najväčší fanúšikovia Zlatana Ibrahimovića, a 'Weird Al' Yankovica. P.S.: Mimochodom, tento rok je to už druhý (filmový) projekt, ktorý sa aktívne venuje Zlatanovi. Viac tu. Osobné hodnotenie: 59% (*)

Jak okrást Mussoliniho (2022)

Z danej koncepcii a scenáru je jasný, že z akých filmov čerpá Renato De Maria inšpiráciu. Stačí si spomenúť asi najznámejšiu z nich: Ocean's Eleven (a jeho ďalšie diely). Problém nie je v tom, že vizuálne a technicky to nie je tak vyšperkovaný ako Soderberghove diela – to práve je dobré. Kameň úrazu je v tom, že herci/herečky nedokážu spoľahlivo odniesť na pleciach celý film, dialógy sú ploché a jednotlivé kúsky príbehu (alebo časti filmu) nedokážu dostatočne prekvapiť. Jednohubka, ktorá nezanechá za sebou výraznejšie vlny. Osobné hodnotenie: 69% (***)

Všechno, všude, najednou (2022)

Základný príbeh (rodina a riešenie vzťahov medzi členmi rodiny, predovšetkým medzi matkou a jej dcérou) je v podstate jednoduchý a klasický, ale je zabalený do pomerne komplexných šiat, kde nechýbajú výzdoby v podobe dobre natočených bojových scén. Dvojica Kwan / Scheinert sa pomerne hodne inšpiruje z filmoch ako The Matrix, alebo z tých MCU, ktoré majú niečo spoločné s multiverzumom. Ale tento, napriek svojej komplexnosti, je oveľa bližší divákovi a použije len toľko zvláštnych efektov, koľko nevyhnutne potrebuje (nejde do zbytočností). Prvá tretina filmu je najdynamickejšia, ďalšie tretiny postupne spomaľujú. Nedá sa povedať, že „Všetko, všade, naraz“ by nemal svoje nedostatky, ale už spomínaná dvojica tvorcov dala do kopy taký film, ku ktorému z takého alebo iného dôvodu sa dá vrátiť aj v budúcnosti. (Ja niekedy určite.) P.S.: Michelle Yeoh aj v šiestom X je veľmi svižná, na poli vedľajších postáv zaujala so svojou malou rolu J. L. Curtis. Ale inak v tejto kategórii jednoznačne dominuje Ke Huy Quan. Osobné hodnotenie: 80% (****)

Enola Holmesová 2 (2022)

V porovnaní s prvým dielom sa jedná o mierny posun dopredu. Z pochopiteľných dôvod ženská línia vo filme dominuje, a to na všetkých frontoch. Z herečiek/hercov si svoju rolu opäť najviac užíva Millie Bobby Brown, ktorá je aj motorom celého filmu. Na vedľajšej koľaji dominuje Helena Bonham Carter (aj napriek tomu, že má málo scén), ktorej daná rola veľmi pristane. Stále platí to, čo som minule spomínal: Henry Cavill v roli S.H. je stále taký „všelijaký“ (a miestami „suchý“), no musím sa priznať, že aj u neho jeho vidieť určitý posun dopredu. Pokračovanie príbehu E.H. chce predovšetkým osloviť ženy a čo najviac zakomponovať do filmu tie prvky a výzvy dnešnej doby, ktorým ženy čelia. To, že či je to málo alebo veľa (prípadne spôsob, akým tvorcovia sa snažia vyhovovať nielen kultúrnym požiadavkám), sa musí predovšetkým rozhodnúť divák. Osobné hodnotenie: 73% (***)

Vražda v Londýně (2022)

Film, ktorý svojou koncepciou jednak pripomenie atmosféru detektívok od najznámejšej spisovateľky, ktorá je „nekorunovanou kráľovnou“ daného žánru, a jednak sa snaží pred ním dať zakrivené zrkadlo. Atmosféra a choreografia sú na slušnej úrovni. Duo Sam Rockwell / Saoirse Ronan majú dobré momenty, ale ich výkon nie je úplne vyrovnaný. Na režisérsky debut nie príliš odvážny film, ale rozhodne sa nejedná o podpriemernú vec. Osobné hodnotenie: 71% (***)

Náš skrytý vesmír (2022)

Smutný romantický príbeh, ktorý so svojím záverom pravdepodobne prekračuje napred stanovené hranice. Chémia medzi ústrednou dvojicou, Giulia Be (krásna mladá speváčka a skladateľka) / Henrique Zaga je na takej úrovni, ktorú daný film (a príbeh) potrebuje. Veľmi pekne piano pasáže od velikánov daného hudobného nástroja. Osobné hodnotenie: 76% (***)

Ovládací panel
8 bodů