Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Komedie
  • Drama
  • Akční
  • Animovaný
  • Dokumentární

Poslední recenze (228)

plakát

Sám doma 3 (1997) odpad!

Je opravdu těžké najít sympatického malého kluka/holku, který vás pobaví a nevadí vám i ty nejpitomější dětské fóry. To se povedlo v jedničce a dvojce. Tady sehnali nesympatický děcko, kterýmu byste přáli, aby mu hrozivý "zločinci" tělesně a psychicky ublížili, než zjistíte, že jsou to neuvěřitelní retardi, kterým byste přáli to samí. Komu fandit ve snímku bez jediné sympatie. Běžte si radši pustit toho správnýho Kevina a na tohle se vyserte.

plakát

Natočto! (1999) (TV pořad) 

Příšerný a ultra lejno z dnešního pohledu. V té době jsem na to koukal, ale Petr Rychlý by neměl vystupovat před kamerou… ale na druhou stranu, konkurence Neváhej a toč je na stejné úrovni, tady možná padl alespoň někdy vtip, který mi lehce rozvibruje koutek

plakát

Není čas zemřít (2021) 

Pro mě pocitově nejlépe natočená a napínavá Craigova bondovka. Samozřejmě s dojemným koncem, víc netřeba dodávat

Poslední hodnocení (1 112)

Madagaskar 2: Útěk do Afriky (2008)

18.10.2021

Natočto! (1999) (TV pořad)

17.10.2021

Tak neváhej a toč! (1995) (TV pořad)

17.10.2021

Aaron Hernandez: V mysli vraha (2020) (TV seriál)

17.10.2021

Spectre (2015)

16.10.2021

Není čas zemřít (2021)

16.10.2021

Skyfall (2012)

16.10.2021

Quantum of Solace (2008)

16.10.2021

Casino Royale (2006)

12.10.2021

Reklama

Poslední deníček (1)

Animák roku, nebo možná desetiletí

Poslední dobou jsem se, přiznávám, vyhýbal všem animovaným filmům jako třeba Mimoňové. Popravdě jsem začal na podobné animáky chytat alergii a vlastně poslední animák, co byl nadprůměrný oproti ostatním bylo V hlavě. Jenže i tak to bylo jedno klišé za druhým. Než se však dostanu k tomu animáku roku, který zmiňuji v nadpisu, nejdříve bych se trochu rozepsal o klišé v podobných filmech, který mně vadí.

 

Předně, co úplně nenávidím jsou ty typy postav, které nejsou přímo hlavní hrdinové, ale spíše ty vedlejší postavy. Aby to bylo jasné, vypíšu jednotlivé postavy z různých animáků, které mi přijdou jak přes kopírák: Oslík ze Shreka, Burák z Aut, Jelen z Lovecké sezóny, Dory z Hledá se Nemo. A co tyhle postavy spojuje? Demence. Bohužel je takových postav víc i u jiných animáků. Proč musí být kámoš hlavního hrdiny takový idiot? Asi proto abych si mohl na něj ukazovat a říkat: "To je ale blbec" přitom se pitomě pochechtávat, jak škobrtnul, nebo jak na něj něco spadlo, nebo jak ničemu okolo sebe nerozumí. Jasně, teď to vypadá že třeba kritizuju i mého oblíbeného Shreka, podle mě jednoho z nejlepších animovaných filmů ever. Je to však trošku něco jiného, protože Shrek byl u těch skvělých začátků, kdy tyhle filmy byly braný jako něco nového. Ale u Aut, Lovecký sezóny, a ostatních novodobých animáků je hrozně vidět, jak kopírujou pořád to samé. Co se týče Hledá se Nemo, tak to není zrovna můj nejoblíbenější film, ale taky bych ho zařadil ještě mezi ty jedny z prvních kolem roku 2000. 

 

Další klišé se vlastně váže na ty dementní postavy. Skoro v každém filmu, který jsem viděl, se stalo přesně tohle: Hlavní hrdina na začátku potká dementa, stanou se nějakým způsobem kámoši, ten kámoš mu občas s něčím pomůže a tím si jsou ještě bližší. Jenže pak z ničeho nic udělá Hrdina nebo ten dement chybu a jeden s druhým se rozhádaj. Jak byste ale čekali, na konci filmu jsou zase největší kamarádi. 

 

Druhá verze je jen ta, že dementa vyměníte za opačné pohlaví hlavního hrdiny (jsou do sebe zamilovaní, nejsou, jsou...)

 

Pak je tu klišé, na které mě upozornil jeden kamarád a sice, že hlavní hrdina skoro v každém filmu udělá na začátku nějakou velkou chybu a celý film je o tom, jak se moralizuje a jak svojí chybu nakonec napraví.

 

Pokud mám uvést filmy, u kterých to je právě tak jak jsem napsal nahoře, tak tady je máme: Shrek, Doba ledová, Hledá se Nemo, Auta, Příšerky SRO, V hlavě, Ratatouille, Vzhůru do oblak. Tohle jsou klasický případy, nepsal jsem samozřejmě jejich jednotlivé díly a taky nemám animáků tolik nakoukáno, nebo jsem si jen na některé nevzpomněl. Pokud se ale zamyslíte nad tím co jsem uvedl a nad vypsanými animáky, měli byste najít určitou podobu.

 

Abych nebyl jen kritický, chci říct, že mě nevadí, že tyhle filmy vznikají a rozhodně je nechci zakazovat, ale trocha nápadu by neškodila. Naštěstí se objevil animovaný film, který už jsem hodnotil a napsal i recenzi. Jmenuje se Zootropolis a podle mě jde o jeden z fakt nejlepších animáků vůbec. A teď by mě mohl někdo říct, že tam jsou ty klišé co jsem vyjmenoval nad tímhle. Jenže ona to právě není zase tak pravda. 

 

Předně nápad udělat detektivku, která není úplně blbá, je si myslím něco, co tu opravdu chybělo. Je to totiž detektivka, která neohromí určitě svým příběhem specialisty na kriminálky, ale nemá zase tak předvídatelný děj a pochopí ho i nejmenší. Jedna velká výhoda, kde jsem právě nenašel to klišé je to, že hlavní, ani vedlejší postava nejsou retardi a jen se občas hláškami pošťuchují. Králičice je prostě nadšená a hodně akční hrdinka, ale trochu naivní, zatímco Lišák je takový vychytralý, ale přeci jenom ne tak "hrr". Jasný, můžete říct že tu jsou retardi, jako třeba lenochodi, nebo ten koblihový tygr na fízlárně, ale to jsou postavy, které nevidíte na každém druhém záběru. Jsou to takové ty mini role. 

 

Teď se však dostávám do bodu, kdy musím přiznat že klišé se tu znovu objevilo, což mě trochu zklamalo. Hlavní postavy se mezi sebou na chvilku rozkmotřili a pak se dali zase do kupy. Ano, to je klišé, ale co naopak není klišé, že tu nejsou na každém rohu dementní vtipy jen proto, aby tam vtip byl. Vtipy jsou tu vyvážené a necítil jsem se u nich trapně.

 

Proč ale říkám že mě tenhle film vyrazil dech? Protože to bylo po dlouhé době, kdy i ty menší charaktery byli skvěle napsaný, protože zde skvěle sedí lidské vlastnosti na jednotlivá zvířata. Ale nejdůležitější je, že mě film dokázal překvapit dějem. To se u animáků moc nestává, většinou prostě víte od začátku kdo je záporák, kdo je dobrák atd. Tady jsem ten pocit neměl. Proto jsem ho musel označit za jeden z nej nej animáků, což jsem v poslední době opravdu nečekal.

 

Tečka

Animák roku, nebo možná desetiletí

Ovládací panel
3 body

Reklama

Reklama