Karamanlis

Homo Horrorus

okres Žiar nad Hronom

<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39
    • 12.11.2018  07:45

Slušný lotyšský pokus o historickú drámu. Prekážala mi tu však pridlhá stopáž a obsadenie hlavnej postavy. Neuškodilo by tento miestami až úmorný príbeh o nejakú tú polhodinku skrátiť a vynechať najmä pasáže, súvisiace so semigalským folklórom, rituálmi či laškovaním medzi Namejsom a jeho vyvolenou. Veľkým problémom bol pre mňa osobne Edvin Endre stvárňujúci Namejsa. Postava superbojovníka, schopného holými rukami zlikvidovať celú posádku križiackej lode vyznievala v podaní tohto subtílneho švédskeho chlapčiatka divne a ani za tie takmer dve hodiny som si na neho nedokázal zvyknúť.

• 6.11.2018  19:12
    The Dark (2018)

Vcelku divná záležitosť z rakúskej produkcie, ktorú možno do zombie subžánru zaradiť naozaj iba okrajovo. Podivnosť tohto svojbytného hororu mi v konečnom dôsledku vôbec neprekážala, skôr mi však vadili nezodpovedané otázky, ktoré po skončení filmu zostali visieť vo vzduchoprázdne. Popravde som úplne nepochopil pohnútky konania niektorých ústredných postáv či príčinu metamorfóz hlavnej hrdinky a moc som nepobral ani s tým spojené nadprirodzené pozadie príbehu...

• 1.11.2018  13:56

V televíznom vysielaní menej často frekventovaná snímka Martina Hollého z obdobia, keď bol v najlepšej filmárskej forme. Takéto ťaživé psychologické drámy, situované do dedinského prostredia, ktoré boli kedysi výstavnou skriňou slovenskej kinematografie sa dnes už bohužiaľ netočia. Pritom na vytvorenie solídnej zápletky či konfliktu v nich stačilo tak málo...

• 27.10.2018  10:34
    The Toybox (2018)

V rámci možností a limitov, stanovených nevysokým rozpočtom a neskúsenosťou režiséra Nagela dopadol The Toybox vlastne celkom dobre. To čo sa sprvoti javí ako exploitation, situovaný do prostredia nehostinnej púšte sa rýchlo pretaví do podoby životaschopného nadprirodzeného slasheru, so síce nie moc strašidelným, no zato odpudivým a slizkým záporákom.

• 24.10.2018  09:57
    Apostle (2018)

Temný sektársky príbeh, v pozadí ktorého po celú dobu prevláda pocit obavy z čohosi neznámeho a zlovestného, čo neustále doslova visí vo vzduchu. Pohnútky ústredných postáv sa vyjasnia až v samom závere a nechýba ani finálna krvavá jazda s pár divnými výjavmi a úchylnými momentami. Netflix u mňa po svojom nesmelom počiatočnom koketovaní s hororovým žánrom konečne začína bodovať.

• 22.10.2018  08:26
    Muse (2017)

Vyobrazenie múz, ktoré boli podľa gréckej mytológie až na ojedinelé prípady ako bolo potrestanie tráckeho poeta Thamyrisa mierumilovnými, ušľachtilými a inšpiratívnymi bohyňami umenia ako nejakých zlomyseľných a krutých démonických bytostí sa mi príliš nepozdávalo a chvíľu som si naň musel zvykať. Musa disponuje viacerými dobrými momentami a nápadmi, ktoré sa však miestami akoby utápali v zbytočnej omáčke, ktorú Balagueró okolo príbehu servíruje. Jaumeho hororová tvorba si stále drží status nadpriemernosti, v režijnom tandeme s Plazom im to však išlo o poznanie lepšie než každému samostatne.

• 21.10.2018  15:43

Vydarený mexický okultný horor s vynikajúcou atmosférou, hudbou a maskami, postavený na pútavom príbehu o dvoch zanietených vedcoch, ktorí v túžbe po poznaní uzavrú desivú posmrtnú dohodu, netušiac, aké strašné následky bude mať jej dodržanie. Nechýbajú dejové zvraty, zmeny charakterov ústredných postáv a dramaticko-tragické finálne vyústenie. Režisér Méndez sa tu odvážne pohráva aj s istými náznakmi ženskej nahoty, predsa len, dáma v negližé nebola v tých časoch na striebornom plátne bežným javom. Som milo prekvapený tým, na akej vysokej úrovni bol už v 50. rokoch mexický horor...

• 15.10.2018  08:38
    Errementari (2017)

Pútavý španielsky fantasy príbeh o drsnom kováčovi, čertoch, majúcich spadnuté na jeho hriešnu dušu, poverčivých dedinčanoch a osamelom dievčatku, ktoré sa do toho celého nechcene pripletie, zasadený do obdobia 19. storočia, krátko po skončení tkzv. španielskych carlistických vojen. Klobúk dolu pred mladým španielskymi filmárom Paulom Urkijo Alijom, ktorý dokázal túto pôsobivú záležitosť nakrútiť za rozpočet niečo okolo 7,5 milióna dolárov, to taký Zdeněk Troška by sa k jeho Errementari kvalitatívne nedokázal priblížiť ani keby mali k dispozícii 100 miliónový budget.

• 11.10.2018  08:18

Long Weekend je podľa mňa ukážkovým zástupcom natural horroru, s výstražnou ekologickou pointou, v rámci ktorej hlavné postavy nečelia atakom nejakého rozzúreného zvieracieho jedinca, ale prírode ako celku. Napätie a strach z neznámeho zla tu postupne eskalujú až do mrazivých rozmerov, počas samotných útokov zo strany zástupcov fauny či flóry sa však divák nedočká žiadnych explicitných násilností a celé to prebieha len vo forme akýchsi náznakov agresívneho počínania.

• 11.10.2018  07:54

Veľký mínusom He's Out There je to, že počas prvej hodiny sa tu vlastne nič zaujímavé nedeje a sledujeme len akési jemné koketovanie sa s hororovou tematikou, pričom prítomnosť zla je zrejmá len z náznakov. V záverečnej polhodine sa príbeh konečne pretaví do podoby slasheru v rámci ktorého je preliata aj nejaká tá krv, tento moment však mal prísť podstatne skôr.

• 7.10.2018  15:17

Pomerne hlúpy a lacný pokus o coolovú hororovú komédiu. All Cheerleaders Die mali byť zrejme postavené najmä na prítomnosti príťažlivých mladých ľudí, bohužiaľ ale nebodujú ani po tejto stránke, keďže casting na ústredné herecké postavy podľa môjho názoru tvorcom vôbec nevyšiel.

• 3.10.2018  07:22
    Boar (2017)

Austrálsky Boar dopadol o čosi málo lepšie než dosť podobný kórejský Chawoo z roku 2009. Divák vidí v zábere väčšinou iba gigantickú diviačiu papuľu, na ktorej je síce badať poctivú ručnú trikovú prácičku, no po čase to s tou útočiacou tlamou, do ktorej sa ľudia tak nejak hádžu sami už začne byť otrava. Kanec sa v plnej paráde dostane do akcie iba ojedinele a keď sa tak stane, tak to nie je žiadna sláva, nakoľko vyzerá digitálne a v tomto ohľade pripomína práve svojho juhokórejského bráška Chawa. Potešila ma tu však prítomnosť Nathana Jonesa, z ktorého sa stáva akýsi dvorný herec Chrisa Suna (aj keď je pravda, že postavy, ktoré pod jeho režijnou taktovkou stvárňuje moc rozumu nepobrali), šialená hiphopového verzia songu "Ice Ice Baby" v jeho podaní či finálny súboj prerastených monštier, z ktorých jedným je práve Jones.

• 1.10.2018  08:59
    Satan's Triangle (TV film) (1975)

Satanov trojuholník je ambiciózny mysteriózny TV film, produkovaný spoločnosťou ABC. Je zrejmé, že skromný televízny rozpočet neumožnil tvorcom tohto tematicky zaujímavého projektu možno až taký rozlet ako by si predstavovali, v rámci možností sa však s týmto námetom popasovali uspokojivo a v závere mi na malú chvíľu veru aj prebehol mráz po chrbte...

• 28.9.2018  08:35

Atypický, čudesný a mimomainstreamový akčne ladený horor, z ktorého som mal zmiešané pocity. Kým prvá polovica filmu ma svojimi halucinogénnymi pasážami, divokou vizuálnou stránkou v rámci ktorej sa strieda škála sýtych farieb ako v dielach Daria Argenta, krátkymi prechodmi do animovanej podoby či náznakmi čohosi, čo mi vzdialene pripomínalo Bakerových Cenobitov udivovala ale nebavila, druhú polovicu, nesúcu sa v znamení Cageovej nepríčetnej krvavej jazdy som si už užíval.

• 27.9.2018  09:40

Juhoslovanský názov Etrurac jos ubija znie foneticky vcelku výstižne, nakoľko sa jedná o doslova ubíjajúci film s tematikou etruskej kultúry v pozadí príbehu. Po celú dobu sa tu prakticky nič interesantné nedeje a keď sa napokon niečo aj zomelie, tak je to divákovi priblížené iba v náznakoch, pričom výskyt hororových elementov je tu s výnimkou trochy krvi, ktorá je zo dvakrát preliata len minimálny. Sledovať 105 minút alkoholických výlevov nesympatického fúzača a zmäteného diania v istom milostnom trojuholníku častokrát za prehnane dramaticky znejúceho hudobného doprovodu nebolo nič pre mňa.

• 24.9.2018  07:45

Skvelý atmosferický horor s Paulom Naschym vo vedľajšej roli, servírujúci zo žánrového pohľadu tak povediac z každého rožku trošku. La Orgía de los muertos v podstate nemá slabé pasáže, mierne detektívne ladený príbeh ma po celú dobu držal v napätí a počas nadupaného finále, v ktorom hrajú prím pozoruhodné dobové masky som si spomenul na iné výborné sedemdesiatky ako Horror Express, The Living Dead at Manchester Morgue či de Ossoriovu sériu The Blind Dead.

• 24.9.2018  07:05
    Mara (2018)

Spánková paralýza je téma, o ktorú sa zaujímam celý život a mám pred ňou rešpekt, preto mi bolo už vopred jasné, že Mara u mňa nemôže prepadnúť. Byť sa v podstate jedná o žánrové klišé, s miestami digitálnym lookom, vsádzajúce na zaužívané a do istej miery otrepané postupy na vystrašenie diváka, ktoré sme už mali možnosť vidieť v desiatkach či stovkách iných, najmä duchársky ladených žánroviek, hororový aspekt je tu tak intenzívny, že nemôžem Maru hodnotiť inak než kladne.

• 23.9.2018  14:52

Po dlhšej dobe survival horror, ktorý stojí za zmienku. What Keeps You Alive je však zaujímavým kúskom iba zhruba do svojej polovice. Potom sa jeho tvorca Colin Minihan začne zahrávať s vecami, ktoré príbehu podľa mňa uškodili a počiatočný dobrý dojem je fuč. Hlavná hrdinka sa opakovane chová ako lobotomik, finálna bitka sa udeje úplne mimo záber a jedna dôležito pôsobiaca scéna sa nakoniec ukáže byť iba snom ústrednej postavy. Fakt "milujem" keď sa toto vo filme deje...

• 14.9.2018  08:08

Hoci je Vadí nevadí iba obmenenou variáciou Nezvratného osudu, napokon ma bavilo viac, než som očakával. Priebeh hry a úlohy, ktoré v rámci nej zúčastnení dostávali by som si dokázal predstaviť vygradované do omnoho extrémnejšej podoby, než umožňoval rating PG-13, ale tak budiž, ide predsa o kinofilm s jasne určenou cieľovou vekovou skupinou publika. Pretiahnuté ksichty však aj napriek tomu mali istý hororový potenciál a počas jednej či dvoch scén ma aj trochu zamrazilo.

• 10.9.2018  07:46
    Patient Zero (2018)

Patient Zero vo viacerých ohľadoch pripomína novodobejšiu variáciu Romerovho Dňa mŕtvych z roku 1985. Príbeh je takmer totožný (podzemný bunker, vedci vs. vojaci, hľadanie protilátky, experimenty, prejavy inteligentného počínania u nemŕtvych, rozbroje vo vnútri komunity...), Patient Z je však vyslovene interiérovým filmom a dianie sa mimo priestorov bunkra presunie jedine v rámci občasných flashbackov hlavných hrdinov. Výsluchy vodcu zombíkov sú síce zaujímavé a v závere dôjde aj na surové útoky nakazených, inak sa ale tento britský zombie kúsok nijako nevymyká z bežného subžánrového priemeru.

• 2.9.2018  14:37

Eyeball sa dá v podstate považovať za ukážkové giallo a režisér Lenzi tu vzorovo použil príznačné žánrové atribúty ako sú detektívna zápletka s prekvapivým záverečným rozuzlením, niekoľko surových vrážd s trochou gore, spáchaných záhadným vrahom v neodmysliteľných rukaviciach, výrazný hudobný doprovod či nahota v nenásilnej forme. Vyšetrovanie prípadu prebieha na dvoch úrovniach. Po vrahovi pátra civilista, poháňaný osobnými pohnútkami a rovnako tak miestni kriminalisti, vedení dosluhujúcim inšpektorom, ktorého predstaviteľ Andrés Mejuto to pred natáčaním evidentne dosť prešvihol v soláriu. Hoci Gatti rossi in un labirinto di vetro nemá tak vyhrotenú atmosféru, ako by sa možno žiadalo a počínanie ústredných postáv občas postráda logiku, oceňujem Lenziho zodpovedný prístup k tomuto filmu ako aj fakt, že sa mi tentokrát vôbec nepodarilo vopred odhaliť identitu vraha.

• 23.8.2018  21:13
    Play Motel (1979)

Nevybavujem si žiadne iné giallo, ktoré by malo tak silný erotický podtext ako Play Motel. Ženská nahota je tu servírovaná naozaj v štedrých dávkach a zväčša v explicitnej forme. Erotická tematika samozrejme ku giallu neodmysliteľne patrí, nemala by však byť nosným pilierom filmu ako je tomu v tomto prípade. Pochopiteľne je tu prítomná aj detektívna zápletka, tá je však len akosi do počtu. Divák sa priskoro dovtípi, kto je mozgom zločineckej skupiny a príbeh tak stráca dramatickosť.

• 22.8.2018  09:25
    Traffik (2018)

Podobne ladených krimi thrillerov, v rámci ktorých sa usporiadaní rádoví občania nechcene dostanú do krížku s organizovanou bandou zabijakov už boli natočené desiatky. Traffik z tejto rady nijako zvlášť nevybočuje a prináša občasný adrenalín v kombinácii s niekoľkými hluchými pasážami a žánrovým klišé. V sumáre ide o priemerný film, zaujímavý možno iba tým, že sa v ňom dajú postrehnúť isté náznaky blaxploitationu (farební slušňáci vs. skrz-naskrz zlí bieli motorkári), čo vzhľadom k farbe pleti režiséra a jeho dlhodobému úsiliu oslovovať afroamerické publikum nie je žiadne prekvapenie.

• 16.8.2018  08:15
    Dust of War (2013)

Mizerné akčné postapo s nesympatickými (najmä kladnými) postavami, slabou choreografiou bojových scén a odfláknutým scenárom, v rámci ktorého hlavní hrdinovi po celú dobu unikajú pustinou sem a tam pred bandou samozvaného vodcu generála Chizuma. Ten ich so svojimi mužmi po nejakom čase vždy dobehne, zajme, preventívne preplesne, oni ujdú aby ich zanedlho znovu chytil a takto to ide stále dokola až do konca filmu. Nezmyselná zápletka s komickými mimozemšťanmi a dievčaťom, ktoré má spasiť ľudstvo, no nikto nevie ako a prečo tomu na kráse tiež moc nepridávajú...

• 16.8.2018  07:18

Tretí SPM je tuctový slasher s prvkami home invasion, v ktorom forma očakávane prevláda nad obsahom. Príbeh je takmer totožný s prvým dielom série a znovu tu teda máme dievčenská párty v baráku bez rodičov, na ktorú vstupuje vyšinutý vŕtačkový vrah, ktorého identita je odhalená zhruba v polovici príbehu... Hoci sa tu odohrá zopár krvavých vrážd a nešetrí sa ani nahotou, trojka vo mne nedokázala zanechať výraznejší dojem.

• 13.8.2018  07:54
    How It Ends (2018)

Toto putovanie nevyspytateľnou, katastrofou zdecimovanou krajinou mi pripomínalo Cestu z roku 2009. Tá sa mi mimochodom nejako zvlášť nepáčila a podobne tomu bolo aj v prípade How It Ends. Hlavní hrdinovia si počas svojej odysei síce občas aj vystrelia, veľa času však zabíjajú spomínaním na minulosť a profilovaním svojho dovtedy nie zrovna ideálneho rodinného vzťahu, uprostred práve prebiehajúcej apokalypsy. Forest Whitaker tu tradične podáva solídny herecký výkon, jedna lastovička však ešte leto nerobí a v sumáre je How It Ends iba priemernou záležitosťou.

• 10.8.2018  18:38
    Hospice (2017)

Nápad s duchom nepríjemného starého páprdu, strašiaceho ošetrovateľku v hospici vo forme 3,5 minútového kraťasu ako-tak ujde, v podobe celovečerného filmu by si však niečo takto tuctové asi sotva dokázalo dlhšie udržať moju pozornosť.

• 10.8.2018  08:02
    Feral (2017)

Solídny nákazoidný horor, ktorý má spád a prakticky od začiatku do konca sa v ňom niečo deje. Väčšinová časť príbehu sa síce odohráva na relatívne malej ploche dreveného zrubu, potrebnú zlovestnú atmosféru však poskytuje okolitý hlboký les a divné zvuky vydávajúci krvilační mutanti majú miestami tiež niečo do seba.

• 7.8.2018  08:27

Fango bollente je razantné poliziotteschi, ktorého ústrednými postavami sú traja na prvý pohľad usporiadaní mladíci, kompenzujúci si svoje životné sklamania a nenaplnenie túžob tým, že začnú páchať násilnosti, ktoré postupne naberajú na intenzite a kulminujú až do alarmujúcich rozmerov, trochu pritom pripomínajúc iné brutálne poliziotteschi Milán nenávidí: policie nemůže střílet. Pohnútky hlavných hrdinov však tentokrát nemajú kriminálne, politické ani pomstiteľské pozadie, páchajú zlo proste preto, lebo na to majú chuť a vedia, že vďaka neschopnosti polície sa im to prepečie. Výber hereckého obsadenia postáv grázlov, terorizujúcich slušných občanov bol vydarený a všetci traja sú vo svojich úlohách presvedčiví.

• 5.8.2018  14:47

Ninjova nadvláda je kontroverzným filmom, prešpikovaným bizarnosťami, nelogickosťami a ťažko pochopiteľným počínaním ústredných postáv. Úvodná scéna s nezničiteľným ninjom, likvidujúcim desiatky policajtov a ochrankárov na golfovom ihrisku je božia, potom však na rad prichádza sled desných momentov, počas ktorých dostanú divákov dobrý vkus a triezvy úsudok poriadnu nakladačku, nezvládnuté bojové scény v podaní amatérov či nezmyselná mysteriózna zápletka a prvotný dobrý dojem je razom preč. Potrebné oživenie síce prináša mrštný Shô Kosugi, ten sa však bohužiaľ dostal na pľac prineskoro.

<< předchozí 1 2 3 4 11 20 30 39