Karamanlis

Homo Horrorus

okres Žiar nad Hronom

<< předchozí 1 2 3 4 10 20 29 38
    • 14.9.2018  08:08

Hoci je Vadí nevadí iba obmenenou variáciou Nezvratného osudu, napokon ma bavilo viac, než som očakával. Priebeh hry a úlohy, ktoré v rámci nej zúčastnení dostávali by som si dokázal predstaviť vygradované do omnoho extrémnejšej podoby, než umožňoval rating PG-13, ale tak budiž, ide predsa o kinofilm s jasne určenou cieľovou vekovou skupinou publika. Pretiahnuté ksichty však aj napriek tomu mali istý hororový potenciál a počas jednej či dvoch scén ma aj trochu zamrazilo.

• 10.9.2018  07:46
    Patient Zero (2018)

Patient Zero vo viacerých ohľadoch pripomína novodobejšiu variáciu Romerovho Dňa mŕtvych z roku 1985. Príbeh je takmer totožný (podzemný bunker, vedci vs. vojaci, hľadanie protilátky, experimenty, prejavy inteligentného počínania u nemŕtvych, rozbroje vo vnútri komunity...), Patient Z je však vyslovene interiérovým filmom a dianie sa mimo priestorov bunkra presunie jedine v rámci občasných flashbackov hlavných hrdinov. Výsluchy vodcu zombíkov sú síce zaujímavé a v závere dôjde aj na surové útoky nakazených, inak sa ale tento britský zombie kúsok nijako nevymyká z bežného subžánrového priemeru.

• 2.9.2018  14:37

Eyeball sa dá v podstate považovať za ukážkové giallo a režisér Lenzi tu vzorovo použil príznačné žánrové atribúty ako sú detektívna zápletka s prekvapivým záverečným rozuzlením, niekoľko surových vrážd s trochou gore, spáchaných záhadným vrahom v neodmysliteľných rukaviciach, výrazný hudobný doprovod či nahota v nenásilnej forme. Vyšetrovanie prípadu prebieha na dvoch úrovniach. Po vrahovi pátra civilista, poháňaný osobnými pohnútkami a rovnako tak miestni kriminalisti, vedení dosluhujúcim inšpektorom, ktorého predstaviteľ Andrés Mejuto to pred natáčaním evidentne dosť prešvihol v soláriu. Hoci Gatti rossi in un labirinto di vetro nemá tak vyhrotenú atmosféru, ako by sa možno žiadalo a počínanie ústredných postáv občas postráda logiku, oceňujem Lenziho zodpovedný prístup k tomuto filmu ako aj fakt, že sa mi tentokrát vôbec nepodarilo vopred odhaliť identitu vraha.

• 23.8.2018  21:13
    Play Motel (1979)

Nevybavujem si žiadne iné giallo, ktoré by malo tak silný erotický podtext ako Play Motel. Ženská nahota je tu servírovaná naozaj v štedrých dávkach a zväčša v explicitnej forme. Erotická tematika samozrejme ku giallu neodmysliteľne patrí, nemala by však byť nosným pilierom filmu ako je tomu v tomto prípade. Pochopiteľne je tu prítomná aj detektívna zápletka, tá je však len akosi do počtu. Divák sa priskoro dovtípi, kto je mozgom zločineckej skupiny a príbeh tak stráca dramatickosť.

• 22.8.2018  09:25
    Traffik (2018)

Podobne ladených krimi thrillerov, v rámci ktorých sa usporiadaní rádoví občania nechcene dostanú do krížku s organizovanou bandou zabijakov už boli natočené desiatky. Traffik z tejto rady nijako zvlášť nevybočuje a prináša občasný adrenalín v kombinácii s niekoľkými hluchými pasážami a žánrovým klišé. V sumáre ide o priemerný film, zaujímavý možno iba tým, že sa v ňom dajú postrehnúť isté náznaky blaxploitationu (farební slušňáci vs. skrz-naskrz zlí bieli motorkári), čo vzhľadom k farbe pleti režiséra a jeho dlhodobému úsiliu oslovovať afroamerické publikum nie je žiadne prekvapenie.

• 16.8.2018  08:15
    Dust of War (2013)

Mizerné akčné postapo s nesympatickými (najmä kladnými) postavami, slabou choreografiou bojových scén a odfláknutým scenárom, v rámci ktorého hlavní hrdinovi po celú dobu unikajú pustinou sem a tam pred bandou samozvaného vodcu generála Chizuma. Ten ich so svojimi mužmi po nejakom čase vždy dobehne, zajme, preventívne preplesne, oni ujdú aby ich zanedlho znovu chytil a takto to ide stále dokola až do konca filmu. Nezmyselná zápletka s komickými mimozemšťanmi a dievčaťom, ktoré má spasiť ľudstvo, no nikto nevie ako a prečo tomu na kráse tiež moc nepridávajú...

• 16.8.2018  07:18

Tretí SPM je tuctový slasher s prvkami home invasion, v ktorom forma očakávane prevláda nad obsahom. Príbeh je takmer totožný s prvým dielom série a znovu tu teda máme dievčenská párty v baráku bez rodičov, na ktorú vstupuje vyšinutý vŕtačkový vrah, ktorého identita je odhalená zhruba v polovici príbehu... Hoci sa tu odohrá zopár krvavých vrážd a nešetrí sa ani nahotou, trojka vo mne nedokázala zanechať výraznejší dojem.

• 13.8.2018  07:54
    How It Ends (2018)

Toto putovanie nevyspytateľnou, katastrofou zdecimovanou krajinou mi pripomínalo Cestu z roku 2009. Tá sa mi mimochodom nejako zvlášť nepáčila a podobne tomu bolo aj v prípade How It Ends. Hlavní hrdinovia si počas svojej odysei síce občas aj vystrelia, veľa času však zabíjajú spomínaním na minulosť a profilovaním svojho dovtedy nie zrovna ideálneho rodinného vzťahu, uprostred práve prebiehajúcej apokalypsy. Forest Whitaker tu tradične podáva solídny herecký výkon, jedna lastovička však ešte leto nerobí a v sumáre je How It Ends iba priemernou záležitosťou.

• 10.8.2018  18:38
    Hospice (2017)

Nápad s duchom nepríjemného starého páprdu, strašiaceho ošetrovateľku v hospici vo forme 3,5 minútového kraťasu ako-tak ujde, v podobe celovečerného filmu by si však niečo takto tuctové asi sotva dokázalo dlhšie udržať moju pozornosť.

• 10.8.2018  08:02
    Feral (2017)

Solídny nákazoidný horor, ktorý má spád a prakticky od začiatku do konca sa v ňom niečo deje. Väčšinová časť príbehu sa síce odohráva na relatívne malej ploche dreveného zrubu, potrebnú zlovestnú atmosféru však poskytuje okolitý hlboký les a divné zvuky vydávajúci krvilační mutanti majú miestami tiež niečo do seba.

• 7.8.2018  08:27

Fango bollente je razantné poliziotteschi, ktorého ústrednými postavami sú traja na prvý pohľad usporiadaní mladíci, kompenzujúci si svoje životné sklamania a nenaplnenie túžob tým, že začnú páchať násilnosti, ktoré postupne naberajú na intenzite a kulminujú až do alarmujúcich rozmerov, trochu pritom pripomínajúc iné brutálne poliziotteschi Milán nenávidí: policie nemůže střílet. Pohnútky hlavných hrdinov však tentokrát nemajú kriminálne, politické ani pomstiteľské pozadie, páchajú zlo proste preto, lebo na to majú chuť a vedia, že vďaka neschopnosti polície sa im to prepečie. Výber hereckého obsadenia postáv grázlov, terorizujúcich slušných občanov bol vydarený a všetci traja sú vo svojich úlohách presvedčiví.

• 5.8.2018  14:47

Ninjova nadvláda je kontroverzným filmom, prešpikovaným bizarnosťami, nelogickosťami a ťažko pochopiteľným počínaním ústredných postáv. Úvodná scéna s nezničiteľným ninjom, likvidujúcim desiatky policajtov a ochrankárov na golfovom ihrisku je božia, potom však na rad prichádza sled desných momentov, počas ktorých dostanú divákov dobrý vkus a triezvy úsudok poriadnu nakladačku, nezvládnuté bojové scény v podaní amatérov či nezmyselná mysteriózna zápletka a prvotný dobrý dojem je razom preč. Potrebné oživenie síce prináša mrštný Shô Kosugi, ten sa však bohužiaľ dostal na pľac prineskoro.

• 2.8.2018  21:29
    Mania (1974)

Raritný taliansky horor, rozdelený na dve pasáže. Tá prvá, pojednávajúca o tragickom konci divného mileneckého trojuholníka ma moc nebavila a miestami na mňa pôsobila príliš strojene, v tej druhej už ale Polselli kladie oveľa väčší dôraz na hororový aspekt filmu, ženská nahota je tu prítomná takmer na každom kroku a celková atmosféra poznateľne zhustne.

• 2.8.2018  17:29
    V službách zákona (TV seriál) (1983)

Tento takmer zabudnutý televízny seriál mal možno byť akýmsi slovenským pokusom o odpoveď na úspešné Sequensove krimi série Hříšní lidé města pražského či Tridsať prípadov majora Zemana. Kvalita jednotlivých epizód, chronologicky situovaných až do roku 1989 je kolísavá, zahrala si v nich však vtedajšia slovenská herecká elita a seriál je na vtedajšie TV pomery aj vcelku výpravný. Na scenári sa však citeľne podpísala doba, v ktorej vznikol a toho "súdruženkovania“ či politicky ladených pravidelných zvodiek príslušníkov VB je tu viac, než je únosné. Dialógy sú vyumelkované a bez oduševnenia. Občas to znie, akoby postavy čítali nejaké poučky z encyklopédie. Problémom je tu z môjho pohľadu aj výber hereckého obsadenia. Napríklad taký Leopold Haverl a rovnako aj jeho nástupca v úlohe šéfa bezpečnosti Juraj Sarvaš postrádajú charizmu či hlbší ľudský rozmer a ten ich "súdruh náčelník" nesiaha obdobným Sequensovým postavám ako boli rada Vacátko či major Zeman ani po členky. Pozoruhodná zmena napokon prišla v záverečnom diele Kleptomanka, kde na náčelnícku stoličku zasadol prísny no zároveň ľudský kapitán, stvárnený Zorom Záhonom, na rozsiahlejšie rozvinutie charakteru tejto postavy však už tvorcovia nemali priestor. To isté ostatne platí aj o ich podriadených (Záhradník, Bartoň, Durdík, Kožka, Desset) a generačný spor medzi rádoby moderným detektívom Stehlíkom (Dočolomanský) a dosluhujúcim, zaužívaných postupov sa pridržiavajúcim vyšetrovateľom (Romančík), ktorý tvorcovia v úvode tlačia do popredia je z diváckeho hľadiska len minimálne interesantný. To ich neustále handrkovanie sa ohľadom kriminalistických postupov, nesúce sa v duchu typického socialistického žargónu je skôr rušivým elementom. O čosi málo zaujímavejšie je neskoršie súperenie v milostnej oblasti, prebiehajúce medzi ambicióznym kapitánom Stehlíkom, ktorý je v podstate ústrednou postavou seriálu a jeho mladším kolegom poručíkom Bálintom (Štefan Kožka). Ideálny nebol ani casting na záporné postavy. Takému Ferkovi Kovárovi som s tým jeho dobrosrdečným kukučom postavu deviantského sériového vraha žien nezhltol ani náhodou...

• 2.8.2018  07:17

Toporné filmové spracovanie inak zaujímavej postapokalyptickej témy, navyše s dosť nesympatickým hereckým obsadením. Ticho na zemi ma bavilo iba počas úvodných minút, akonáhle na scéne začali pribúdať ďalšie ľudské postavy s nejasnými charaktermi a pohnútkami, príbeh pre mňa prestal byť zaujímavý a divne zrealizovaná vedecko-fantastická zápletka tomu na atraktivite tiež moc nepridala.

• 30.7.2018  15:38

A Prayer Before Dawn je extrémne surová väzenská dráma, plná brutality, beznádeje, potupy a prejavov najnižších ľudských pudov, vďaka čomu sa aj nechválne známe brazílske Carandiru v porovnaní s thajskou väznicou Klong Prem javí byť vcelku vľúdnym miestom... Výhrady mám voči predstaviteľovi Billyho Moorea - Joeovi Coleovi. Skutočný Moore bol drsný liverpoolský grázel a príležitostný boxer, vymetajúci už od svojich 17 rokov najrôznejšie kriminály (tieto prechádzajúce bohaté väzenské a zločinecké skúsenosti mu počas jeho "thajského dobrodružstva" dosť pomohli) a nie vyhúkaná trasorítka akou je Cole. Je jasné, že Thajsko nie je Veľká Británia, otrasné pomery v Klong Prem museli šokovať aj ostrieľaného recidivistu akým bol v tej dobe Moore a robiť tu ramená by sa mu nemuselo vyplatiť, domnievam sa však, že táto snímka ho zámerne vykresľuje ako väčšieho outsidera než v skutočnosti bol. Myslím si, že keby reálny Billy Moore vyzeral a pôsobil tak zraniteľne ako jeho filmový stvárniteľ Cole, jeho zadnica by už počas prvej noci v thajskom väzení spoznala "stredovek".

• 27.7.2018  09:52
    Mstitelé (1983)

U tohto zástupcu subžánru vigilante movies, preferovaného najmä v 70. a 80. mám tak trochu problém s tým, že je tu všetko striktne čierne alebo biele. Klaďasi sú správni chlapi, s ktorými život nejednal v rukavičkách a divák im ich právo na pomstu okamžite odobrí, kým záporáci, ku ktorým sa počíta aj skorumpovaná justícia a nefunkčná polícia sú skrz-naskrz skazení darebáci, páchajúci brutálne násilie na deťoch, ženách či starých ľuďoch v podstate len tak z kratochvíľe. Takéto priepastné zaškatuľkovanie oboch strán mi miestami pripomenulo až nadsadené fláky štúdia Troma a dianie v ich fiktívnom meste Tromaville, v ktorom boli slušní občania dennodenne terčom bezmedzného teroru zo strany zločineckých gangov. Isté výhrady mám aj k laxnej choreografii bojových scén. Tlmené údery sú najviac očividné počas scén, v ktorých pomstitelia trestajú grázlov či počas hromadnej bitky vo väzenskej sprchárni a nie sú v súlade s takto vážne sa tváriacim filmom.

• 26.7.2018  08:22

Rovnako kvalitné filmové spracovanie známeho Mathesonovho románu The Last Man on Earth ako bolo to o 7 rokov staršie s Vincentom Priceom v hlavnej roli. Charlton Heston je tu herecky obstojný, atmosféra ľudoprázdneho New Yorku pôsobí kuriózne aj skľučujúco zároveň a napriek tomu, že v žánrovom popise napríklad aj tu na csfd The Omega Man ako horor označovaný nie je, tento film v súlade s knižnou predlohou disponuje nezanedbateľným hororovým aspektom.

• 22.7.2018  20:26
    Následky (1982)

Rázovité béčko, kombinujúce sci-fi, hororový a akčný žáner. Idea tohto postapokalyptického príbehu je výborná, škoda, že skromný 250 tisícový rozpočet nedoprial režisérovi, scenáristovi, producentovi, strihačovi a predstaviteľovi hlavnej postavy v jednej osobe Steveovi Barkettovi väčší priestor na realizáciu. Aj napriek tomu, že kulisy rozboreného LA pôsobia papundeklovým dojmom sa mu tu však podarilo navodiť ponurú post-nuke atmosféru a ešte zvýšili nejaké peniaze aj na obsadenie ikonického záporáka Sida Haiga. Spomínaného Haiga však zatienil samotný Barkett, ktorý si tu naložil poriadne akčné sústo a počas záverečnej 20 minútovej rezanice zniesol občas až úsmevne ťarbavým spôsobom zo sveta snáď viac zloduchov než Arnold Schwarzenegger v Komande.

• 22.7.2018  12:13

Helter Skelter pôsobí mimoriadne cynicky, posmešne a degradačne čo sa ľudskej dôstojnosti týka, v navodzovaní podobných nálad a pocitov sú však japonskí filmári odjakživa machri. Miestami jemne balancuje na hranici soft porna, to však v rámci ázijskej kinematografie tiež nie je nijako výnimočný jav. Mínusom je stopáž, ktorá je zbytočne prepálená vďaka niekoľkým zbytočným scénam, víziám a výlevom, bez ktorých by sa tento film kľudne zaobišiel.

• 21.7.2018  13:58
    Bytost z hlubin (TV film) (2001)

Nezáživný mysteriózny horor s neprehliadnuteľným puncom nízkorozpočtovosti (budget 1 milión USD bol na vierohodné natočenie takéhoto typu filmu málo už v roku 2001...), druhotriednym hereckým obsadením a po väčšinu času mdlou atmosférou. Finále s vcelku vydarenou príšerkou ma prinútilo trochu pozdvihnúť hodnotenie, inak by to bolo iba za **.

• 17.7.2018  19:24

Kaidany nemám príliš napozerané a možno aj preto ma Borei kaibyo yashiki príjemne prekvapilo. Bavili ma obe časti príbehu, ako čiernobiela zobrazujúca reálnu dobu, tak aj farebná, v rámci ktorej sa dianie vhodne prenieslo do stredoveku. Pozoruhodná je na pomery žánrovej tvorby 50. rokov výrazná a do istej miery aj nadčasová hororová stránka tohto kaidanu, ako aj režisérov cit pre navodenie a vygradovanie strašidelnej atmosféry v kľúčových scénach.

• 14.7.2018  15:51

Sympatická sebaironická upútavka na Planetárny masaker na TV stanici Prima Cool znela asi takto: "Nečakajte špičkové triky ani oscarové herecké výkony. Toto nie je béčko ani céčko, toto je ešte o dosť ďalej..." Po pozretí Earthtastrophe môžem potvrdiť, že to bolo náležite výstižné a nenadsadené promo...

• 12.7.2018  08:28
    Kempink (2006)

Miestami trochu triviálne pôsobiaca, no zároveň občas aj vtipná novodobá francúzska komédia, uťahujúca si najmä z autokemping vyznávajúcich príslušníkov francúzskej strednej vrstvy a úsmevných vzťahov, zvykov a rituálov, ktoré majú počas tohto dovolenkovania nižšieho štandardu zaužité. Vyskytuje sa tu množstvo viac či menej komických postáv s excentrickými charaktermi, ktoré však nie sú vždy úplne dotiahnuté.

• 10.7.2018  13:18

Savage Dog má mrštného Scotta Adkinsa, tradične nešetriaceho svojimi štýlovými high-kickami a trochu zvedavý som bol aj na Vladimíra Kulicha, ktorý však v staršom veku už nepôsobí tak robustne a hrozivo ako tomu bolo v časoch, keď stvárnil Buliwyfa vo Vikingoch. Ústrední protagonisti sa tu síce tvária dôležito a drsne, ako keby išlo o výberové konanie na post okresného policajného riaditeľa, tento divný príbeh o pomste však akosi rýchlo stratí iskru a začne pôsobiť fádne.

• 5.7.2018  20:50

Umberto Lenzi má na svojom režisérskom konte aj horšie horory, než je Brána do pekiel a snahu mu tu nemožno uprieť. Trikové orgie, ktoré sľubuje oficiálny text od distribútora sa s výnimkou asi päťminútovej sekvencie, bohatej na pyroefekty neprekvapivo nekonajú. Motív tohto talianskeho hororu je síce pútavý, výsledná realizácia však už o čosi ťažkopádnejšia.

• 5.7.2018  12:26
    Hostile (2017)

Spojenie postapo "zombie" hororu s pygmalionovskou tematikovou mi nevadilo, rovnako ako prelínanie sa drsnej prítomnosti so spomienkami hlavnej hrdinky. Menším kameňom úrazu Nehostinnej krajiny je, že romantická dejová línia tu má voči hororovému dianiu navrch a väčšina divákov primárne skôr očakáva horor, ale budiž, za povšimnutie Hostile určite stojí.

• 29.6.2018  20:05
    H Project (2013)

Štandardná ázijská duchárina, miestami sa viac či menej očividne inšpirujúca slávnejším subžánrovkami, pričom napríklad scéna s nezvanou "dámskou" návštevou v posteli zjavne pripomína japonskú Nenávisť. Ostrov duchov Hašima je nesmierne zaujímavým miestom, z tohto hororovo luxusného prostredia sa iste dalo vydolovať viac. Rádoby šokujúci záver na mňa nezabral a mám pocit, že tento typ prekvapivej finálnej pointy už začína byť v poslednej dobe akýsi prefláknutý.

• 27.6.2018  10:38
    Ghostland (2018)

Pascal Laugier si pred 10 rokmi v podobe skvelých Martyrs nastavil latku vysoko a odvtedy sa mu akosi nedarí prekročiť svoj vlastný tieň. Nestalo sa tak ani v prípade Incident in a Ghostland, hoci sa v princípe nejedná o zlý horor. Laugierovi tu vyšiel jeden prekvapivý dejový zvrat a vydarila sa mu tiež jedna pomerne znepokojivo pôsobiaca scéna (magor vs. bábiky), to je však asi tak všetko, čo divákovi z Ghostlandu výraznejšie utkvie v pamäti a ostatok je iba tradičné (sub)žánrové klišé.

• 13.6.2018  11:03
    Viral (2016)

Viral je ďalším prírastkom to mnohopočetnej rodiny novodobých hororov, riešiacich situáciu okolo prepuknutia nejakej smrteľne nebezpečnej epidémie. Do kategórie zombie hororu spadá Viral iba okrajovo a je tu skôr badateľná inšpirácia "body snatchers" tematikou. Hoci sa v sumáre jedná o pozoruhodné dielko, mám z neho pocit nevyužitého potenciálu.

<< předchozí 1 2 3 4 10 20 29 38