La maldición de la Llorona (1963)

Málo známy klenot z mexických hororových dielní, ktorý bez váhania radím medzi najlepšie horory z obdobia 60. rokov čo som mal doteraz možnosť vidieť. Pozoruhodný je najmä výrazný hororový aspekt tohto filmu, umocnený dobre vystavanou atmosférou a na svoju dobu skvelými maskami. Počas scén, v ktorých hrá prím čarodejnica človeku aj dnes nabehnú zimomriavky, dokážem si preto predstaviť, ako intenzívne museli vplývať na dobové publikum z počiatku 60. rokov.

El Santo bojuje proti upířím ženám (1962)

Do značnej miery zábavný a na svoju dobu aj čo sa masiek týka súci kúsok, kombinácia tradičného zápasu lucha libre, mexického folklóru a hororových prvkov mi však nesadla úplne na 100%. Trochu mi vadila istá naivita príbehu ako aj laxnosť s akou sa El Santo zakaždým objavuje na scéne a bez zbytočných rečí (za celý film vlastne prehovorí len tri či štyri vety) či okolkov sa s vervou púšťa do svojich protivníkov, proste preto, lebo on je dobrý a oni sú zlí. Samozrejme tu nechýbajú atrapy netopierov, lietajúce za pomoci povrázkov, ktoré považujem za akýsi trademark mexických gotických hororov.

Monster Brawl (2011)

Základná premisa tejto hororovej komédie nie je zlá. Celé to už zďaleka zaváňa poriadnou šialenosťou a aj keď na výsledku je vo viacerých ohľadoch cítiť nízky rozpočet, ja som sa pri tom vcelku bavil. Keď zvážim, že tvorca Monster Brawl J.T. Cook to celé dokázal nakrútiť len za skromných 200 000 kanadských dolárov, tak to napokon nedopadlo najhoršie...

El vampiro (1957)

Pozoruhodná mexická hororová variácia na v tých časoch mimoriadne populárnu upírsku tematiku. Miestami je tu cítiť inšpiráciu klasickou universalovskou draculovskou sériou, El Vampiro však disponuje aj určitými jedinečnými atribútmi, vábivými narážkami na mexický folklór a zvláštnym elegantným šarmom, čo sú pridané hodnoty navyše. Dokázal by som si tu prestaviť aj atraktívnejšie herecké obsadenie, v 50. rokoch však boli merítka ideálu krásy predsa len nastavené trochu inak, než je tomu v súčasnosti.

Wrestlemaniac (2006)

Pokus o uletený slasher s tematikou tradičného mexického wrestlingu lucha libre, ktorý tak nejak nemá čím ohúriť. Gore scény nie sú nič extra, postavy, vrátane tých ženských, ktorých účelom malo byť potešenie oka mužského publika sú skôr otravné a teatrálny zabiják, ktorého stvárnila reálna legenda mexického wrestlingu Rey Misterio Sr. taktiež neoslnil.

Luna de miel (2015)

Nie najhorší mexický torture porn s iba tročlenným hereckým obsadením. Nižší počet účinkujúch však napokon vôbec nie je handicapom. Atmosféra je tu správne komorná, napätie postupne graduje, reakcie ústredných postáv sú neodhadnuteľné, brutalita sa pohybuje v medziach solídneho subžánrového priemeru a príbeh disponuje aj mierne prekvapivým záverečným rozuzlením.

Crawlspace (1986)

Vcelku zaujímavý polozabudnutý horor, ktorý je hereckou one man show svojrázneho Klausa Kinskeho. Príbeh je priamočiary, bez výraznejšej dejovej zápletky či zauzlenia. Od začiatku je jasné, komu tu špliecha na maják a časom sú najmä prostredníctvom vrahových monológov a sebavýpovedí čiastočne odkrývané pohnútky jeho zvráteného konania ako aj detaily z jeho temnej minulosti. Hoci viaceré dobré nápady tu nie sú dotiahnuté k dokonalosti, Crawlspace napriek tomu prináša niekoľko pozoruhodných momentov a originálnych hororových vychytávok, vďaka ktorým stojí za to si ho pozrieť.

The Appearance (2018)

Zaujímavý historický horor, situovaný do temného obdobia inkvizície. Príbeh v závere vygradoval do vcelku pozoruhodných a pre mňa osobne až neočakávaných hororových kontúr, čo však určite nebolo na škodu veci. Trochu ma tu potešila účasť Kristiana Nairna alias Hodora z Hry o tróny, tradične však toho veľa nenarozprával a herecky tiež veľa vody nenamútil.

Dead Trigger (2017)

Lundgrenove predošlé pokusy o presadenie sa v hororovom žánri sa nebrali moc vážne a ako-tak som sa pri nich bavil, čo sa však v prípade Dead Trigger už nedá povedať. Tento lacno pôsobiaci kúsok, plný umelo pôsobiacich CGI efektov a odfláknutých masiek neurobil radosť ani zarytému fanúšikovi zombie hororov ako som ja. Dolfík tu stvárňuje strhaného veterána vojny s mrtvákmi, majúceho za úlohu pripraviť na boj bandu nesympatických teenagerov, pričom sa miestami tvári ako pacient po mozgovej príhode. Nepomohlo ani to, že Lundgren do tohto filmu pribral aj svojho ruského kamaráta Taktarova, majúceho svoje najlepšie roky už tiež evidentne za sebou a rádoby prekvapivá finálna pointa to úplne zabila.

Se strachem v zádech (1986)

Typická osemdesiatková akčná komédia, v ktorej sa dá nájsť z každého rožka troška. Neodmysliteľná je pochopiteľne kriminálna zápletka, ku ktorej patria chlapácke pózy, nejaké tie prestrelky, štipka občas možno aj drsnejšieho humoru a príležitostné sondy do súkromného či milostného života oboch hlavných hrdinov. A práve na ústrednej detektívnej dvojici Costanzo - Hughes, stvárnenej Gregorym Hinesom a Billym Crystalom Running Scared stojí a padá. Toto duo rádoby ostrovtipných policajtov akosi postráda iskru, na môj vkus je nevýrazné a bez schopnosti získať si výraznejšie divácke sympatie. Navyše Hines je miestami dosť teatrálny a svoju postavu zbytočne prehráva.

Ovládací panel
92. nej uživatel Slovensko