RajAthen

Lukáš Nachtigal

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 25 33
    • 9.6.2019  23:07

Tak se trochu, děcka, uklidníme. Nemám ve zvyku hodnotit jednotlivé epizody, ale u dvou případů udělám výjimku totožným hodnocením i komentářem. Píseň ledu a ohně jsem četl v době, kdy drtivá většina "haterů" ani nevěděla, že něco takového existuje. Jako takový stále čekám na literární zakončení, které není seriálovým. Jasně, děj bude v hlavních bodech stejný (to si, prosím, uvědomte, Martin se sám vyjádřil v tomto bodě jasně), ale v rámci čteného média budou některé ostré hrany přeci jen obroušeny, protože budou lépe a propracovaněji vysvětleny (výhoda knih). Pravdou je, že to však není omluva pro OBJEKTIVNÍ filmové prohřešky. Zejména poněkud uspěchané poslední díly z hlediska vývoje některých postav a obecně zkratkovitost, zjednodušenost vyprávění momentě, kdy seriál opustil domovské vody knižního světa. Za mne byl například tento zlom nejvíce patrný v sérii sedm v zcela hloupé misi Sedmi statečných za Zeď. Možná efektní v scénáři, ale v logice Hry o trůny,kdy postavy reagovaly vždy uvěřitelně, již příliš ne. Co se nám, divákům překládá v osmé řadě je poctivá filmařina zbavená knižní předlohy. Nelze vyčítat tvůrcům, že košatost je do určité míry pryč. Třetí díl je dramaturgicky, hudebně zvládnut skvěle. A že zabili postavu, kterou jste nečekali? O tom je Hra o trůny, která mimochodem byla vždy o lidech, nikoliv bubácích. Ano, dávám za pravdu všem, kteří hloubají nad celkovou debilitou způsobu obrany živých nad mrtvými (viz využití jízdy apod.). To samo o sobě ovšem nečiní špatný seriál jako celek, a za mě popravdě ani epizodu. Co se závěru týče, skutečně se nejedná o dno filmové produkce, jak se někteří úsměvně domnívají. Otevřete oči a podívejte se, co házíte do popelnice. Smutné, že nesouhlasíte s koncem, ale vy všechny rozhořčené maminky nikdo nenutil pojmenovávat své děti po postavách ze seriálu (dobrá rada - před udělením jména počkám do konce seriálu...). Buďte tedy trochu féroví a zamyslete se, co tak snadno haníte. Ano, poslední sérii by prospělo, kdyby se držela konceptu deseti dílů, klidně standardní délky. Tím by odpadla řada halasníků, kterým by došlo, že hlavní eso v rukávu bylo přeci jen nějakou dobu ukazováno. Pokud místní výlevy zapříčiní vznik nových a zajímavých sérií knižní či seriálové tvorby, pak jen skvěle, pokud nikoliv, pak ať si každý uvědomí, že kouká na seriál, který může mít objektivní vady - o kterých jsem se také zmínil - ale stálo mu za to dokoukat až do (hořkého?) konce a postavy si zaslouží svůj (u většiny věčný) klid. A život jde dál.

• 9.6.2019  23:06

• 9.6.2019  22:49

Překvapivě sympatická koláž osudů osob, které nejsou v popředí reflektorů, ale nesmazatelně a velmi různorodě se zapsaly svou stopou na výsledku. Někdo zkrátka musí všechny nakrmit něčím nezdravým, zasněžit plac, zahrát člena gardy či přímo samotného Nočního krále. Palec nahoru. Trochu mě jen překvapila stopáž a poměrně nepevná ruka při střihu, kdy "koláž" skutečně působí jako koláž, náhodně prolnutých okamžiků náhodných postav. Nevadí, vykoukejte.

• 9.6.2019  22:28
    Složka 64 (2018)

Série s dobrým základem, ale vzrůstající kvalitou předvedla v - alespoň zatím - posledním díle to nejlepší. Je to "obyčejné" krimi, které má tak nějak vše, co by od něj člověk chtěl a čekal. Jak je navíc produkce ze Severu, dostane se Vám pod kůži i místní zasněná atmosféra. Dobrý děj i ústřední duo bez výmolů krásné utáhne celou stopáž. Za sebe nemám, co vytknout.

• 9.6.2019  22:24

DC prostě neví. Možná se mu povedlo pár jednohubek, ale skupinovky nefungují, protože hlavní dírou v trupu je - prakticky vždy - chaotický a hloupý děj, snaha natláskat do jednoho filmu (zase) co nejvíce, vizuálně až bolavě přemrštěná a nesmyslná akce, a v jádru toho zcela vadný charakter Supermana jako červíka v již tak lehce hnijícím jablíčku, které se opět nezakutálelo příliš daleko od stromu. Je to fascinující, ale za mě opět nejvíce funguje Ben Affleck jako Batman, kterému jeho postoj, tak nějak člověk uvěří. Ostatní jsou pozéři na jedno slovo, bez Supermana navíc do puntíku nahraní. Zbytečný film v ani ne tak líbivém kabátku over-the-top akčních scén.

• 9.6.2019  22:18

Film, který si za mě na nic nehraje, má svůj poměrně úzký děj s několika odkazy na svou dobu, a de facto nemá ambice, které jsem od něj očekával. Uvedené mi však pranic nevadilo, od momentu kdy se vyvalil na plátno Viggo Mortensen a s Mahershalem Alim posléze rozehráli velmi sympatický koncert dvou zcela opačných charakterů, které k sobě najdou - možná až poněkud překvapivě snadno - cestu. Sympatičnost celého díla v jeho podání mě provázela celým filmem, který mi rychle a příjemně utekl. Pokud nebudete čekat filozofující zrcadlo společnosti, ale road movie dvou buddy s přesahem, nemůžete šlápnout vedle.

• 9.6.2019  22:14

Disney jede už nějaký pátek na "živých" remacích svých klasik. Tenhle originál znám poměrně dobře, přijde mi, že tímto formátem byl spíše odkouzlen. Obecná poučka, že dětský hlavní protagonista rovná se průšvih sice úplně neplatí, ale sympatický mi klučina nějak nebyl. Hlavní predátoři filmu však ano, ostatně měli hvězdné obsazení, což vyšlo. Původní Kniha džunglí není nějaké hlubokomyslné dílko, což se nějak hraným formátem více ukazuje. O Mauglího jsem se rovněž nikdy nebál, jakkoli z pohledu dítěte některé scény strašidelné asi trochu byly. Medvěd ale zajistil čtverku, zvládne ji Bill Murray vykouzlit i u Vás?

• 9.6.2019  22:09
    Pašerák (2018)

Nechápu, jak tento pán zvládá ve svém věku stále natáčet a režírovat se. Každopádně to zvládá. Příběh je pomalý, hlavní hrdina také, a vlastně to není vůbec hrdina, ale pořádný sobec, přející si udělat přeci jen pár dobrých věcí za každou cenu. Nejde o spoiler, ale o moc více se nedozvíte, moc více neuvidíte. Eastwood přeci jen ale nějak dokáže povznést v zásadě triviální děj, a jste zvědavi, co ze sebe starý sobec vymáčkne. Za mě asi jediná výtka, že jsem se o hlavní postavu vůbec nebál, jakkoli občas to možná byla v úmyslu režiséra, tedy právě toho starého sobce.

• 9.6.2019  22:05
    Aquaman (2018)

Ano, je to tak debilní, jak lze očekávat. Současně za mě důkaz, že stáří je trochu na krku. Dovedu si představit, že před 15 lety bych se ASI panem vodníkem odvázal více. Dnes je však jednak člověk starší a současně je trh vcelku zasycený. Čili ano, Jason Momoa je prostě "cool dude" v jakékoliv vousaté roli, film s lasery připevněnými na žralocích, laserovými helmami, laserovými puškami (je zde vcelku hodně laserů...) však za mě nemá moc šancí svou vnitřní nekonzistencí mě zaujmout, resp. udržet pozornost. A ano, mohu si za to sám, neb každému musí být jasné, že mozek nutno odložiti, bohužel nebylo dost důvodů tak učinit. V zásadě nedoporučuji, pokud prostě nemáte TU potřebnou náladu...

• 9.6.2019  22:00
    Černobyl (TV seriál) (2019)

Definice zastávaného tvrzení, že v zásadě veškerou originalitu a odvahu přicházet s novou látkou přebraly v posledních letech filmům seriály, resp. minisérie. Nechápu, jak se zrodí myšlenka zfilmovat právě tento námět. Formát i scénář po mém osudu nemají chybu. Provedou diváky všemi odstíny šedi grafitové katastrofy. Nejděsivější na celé věci je, že ohrané "based on true story" je skutečně až bolestivě pravdivé. Nejedná se tak o klasické scifi, proto "fi" neplatí.

• 12.5.2019  10:24

Ve své podstatě jeden z posledních dobrodružných velkofilmů "staré školy", kde a priori nejde o akčnost (která však zastoupena je), důraz je na hlavního hrdinu, vymazlený soundtrack... Popravdě mi tyto filmy začínají chybět v nové produkce. Nu, alespoň je se k čemu vracet.

• 28.4.2019  20:01
    Král Charles III. (TV film) (2017)

Musím říci, že film považuji svým námětem za odpudivý a nenacházím pro něj legitimní odůvodnění. Zpracování, popravdě ani herecké výkony nejsou bůhvíjaké. Většinu času jsem si představoval, jak královská rodina sleduje toto scifi. Doufám, že se mu zasmějí, případně a raději vyhnout...

• 27.4.2019  23:50

Epizodní příběh hroznu žen jedné rodiny, kde muži (až na jednu výjimku) slouží jako lehce obsedantní objekty zájmu a potřeby. Prostředkem dosažení cíle se ukáže běh, jakkoli by to z počátku ani jedna ze zúčastněných neřekla. Aby film neutekl tak rychle, občas někdo udělá něco ne zcela logického. Na druhou stranu na dnešní poměry českých výtvorů "hořkosladkéhočehosi" jde o vcelku sympatické dílko, u kterého se lze i obyčejně zasmát. Tato skutečnost z něj v našich reáliích činí dílko lehce nadprůměrné. V každém případě skutečnost, že paní Adamovská uběhne 10km mě stále ještě lehce zahanbuje...

• 27.4.2019  19:35
    Bird Box (2018)

Variace na Tiché místo kdy zvuk nahradil zrak. Tím mohu prakticky i skončit, neb Místo se mi líbilo, stejně jako Krabice. Je to jeden dílčí příběh v mozaice pádu lidstva, které nám z podstaty perspektivy jednotlivce zůstane zahaleno tajemstvím - rovněž je to jistá významná berlička scénáristům, kteří se prostě nemusí nad věcí moc zamýšlet - lidstvo skončilo, zavažte si oči. Nejvíce se mi líbila Sofiina volba u peřejí. Stále však nechápu, jak někdo dokáže pádlovat poslepu dvě dny ...

• 27.4.2019  19:26
    Ptačí teror (2016)

Čistokrevný odpad, který se za sebe nijak nestydí. To je na něm asi také nejvíce sympatické. Je tak špatný, že se u něj lze i pobavit. Nejvíce překvapivé bylo za mě pořadí úmrtí, aneb blondýnka není první na ráně. Vypněte a pobavte se, pokud Vám guilty pleasure není neznámé.

• 27.4.2019  19:16
    Jak se fotí... (TV seriál) (2017)

Za mě velmi povedený seriál o focení, který dokáže nadchnout pro věc. Velmi vhodně zvolený formát, délka i ústřední duo. Tu a tam by mohlo být více technických rad (obvykle jedna za epizodu). Nejvíce mě mrzí, že jednu z ústředních rad - strčte objektiv takřka do krku neznámým lidem - se zejména v po Evropě moc neodvažuji praktikovat. Výsledky by však stály za to...

• 26.4.2019  20:37
    Silent Hill (2006)

Za mě vcelku příjemně překvapení, byť na základě velmi nízkého očekávání, aneb adaptace her to zkrátka mají těžké. Zde je velmi cítit počítačová předloha, která se dle mého dosti podepsala i na ne tak úplně dobrém scénáři. Zde působící kult je typickým příkladem. Co funguje ve hře, není na plátně to samé. Hlavní hrdinka je přitom velmi přesvědčivá, policistka mi již seděla méně. Nejlepší na filmu je zcela zbytečná linie otce pohřešované dcery, její přednost tkví v představiteli této role Seana Beana, který se zprotiví obvyklému osudu svých filmových postav.:)

• 26.4.2019  20:31

Za mě neskutečně egoistický a sebestředný film, který je za hranou sebeparodie, ale bohužel se bere smrtelně vážně. Zároveň dokáži pochopit, že leckterý pán tvorstva prostě rád naskočí na vlak představy, kdy je nejdokonalejší člověk/milenec/bojovník/manžel/otec/detektiv vždy pánem situace a sestra v nemocnici se do něj zamiluje na základě toho, jak mužně leží v bezvědomí a roste mu kozina na bradě. Zkrátka film na jedno shlédnutí se zvážením, zda jste cílové publikum.

• 26.4.2019  19:28

Chemie Severu a Jihu funguje dobře, jakkoli zarputilý seveřan má někdy výraz k pohledání. Vizuální stránka táhne, patří k dalším nezaměnitelným plusům. Co však úplným plusem není je z mého pohledu nerovnoměrné tempo snímku. Zatímco první polovinu jsem si užil, druhá je spíše protaženým utrpením způsobením spíše nedůvtipností hlavního dua. Intermezzo z nemocnice bych se nebál dokonce označit za blamáž. Je to škoda, jelikož rámec i náplň jsou dobré, jen obsah odpovídá spíše zdařilé seriálové epizodě.

• 23.3.2019  10:22

Poctivá filmařina - nápaditá kamera, hudba i herecké výkony dokáží vytvořit potřebnou atmosféru, která od začátku řádně graduje. Autoři si chytře vystačili s minimalismem, ale to vůbec nevadí. Při správné atmosféře je i přechod hotelového pokoje správně napjatý. Poslední třetina však trochu ztrácí oproti začátku tempo. Film však alespoň za jedno shlédnutí jistě stojí.

• 31.12.2018  20:23
    The Haunting (TV seriál) (2018)

Perfektní seriál a asi i první zcela funkční seriálový horor, který znám. Trumfem seriálu je fakt, že je vlastně nejde prvoplánově o horor, ale rodinné drama. Z toho pramení velká síla a důvod, proč Vás postavy vlastně skutečně budou zajímat. Budete se tak bát nejen s nimi, ale i o ně. Velmi povedené!

• 31.12.2018  20:17
    Dark (TV seriál) (2017)

Minimalistický a povedený scifi thriller, který zaujme od prvního dílu svou atmosférou. Klobouk dolů autorům za to, že diváka umně vtáhnou do děje na několika liniích. I když to byl docela zápřah. Konec ve mně trochu zanechal trochu velký otazník, snad si tvůrci - zbytečně - nevytyčili příliš ambiciozní cíl. Otazník stále vizí nad jistým knězem...

• 31.12.2018  20:12

Už velice dlouho - a popravdě nevím kdy vlastně naposledy - se mi nestalo, kdy by mě oslovil nějaký hudební životopisný snímek. Zde se však poměrně rychle mise zdařila, klobouk dolů hlavnímu představiteli, apriori již za odvahu, ale též za provedení snoubící excentričnost, energičnost i pocit osamocení. Autoři jsou rovněž velmi doslovní v reprodukci kulis, zejména patrné v závěrečném koncertu. Zdramatizování životního osudu Mercuryho se doslova nabízelo. Body navíc za spokojené kočky.

• 31.12.2018  20:06

Já si nemohu pomoci, ale za mě asi překvapení roku. Je to pohádka, která se nebojí být jiná. Stylizací trochu připomínající Andersona. Každá postava má nějakou motivaci a nevadí, že jsou krapet přehrávány. Začátek je trochu přepálen, až jsem se obával o další koninu, ale nakonec jsem poctivě dokoukal. Hodnocení je za mě 3+, ale s ohledem na místní nízko hodnocení dávám 4 hvězdy na vyrovnání. Co mi skutečně není jasné, je důvod futuristické lanovky ve filmu...

• 31.12.2018  19:10

Tom Cruise se zase pustil do další Mise. Přiznám se, že zhruba od třetího dílu pro mě začínají být jeho eskapády lehce zaměnitelné. Co se ale počítá, je vždy povedené provedení. Když mám náladu na jednorázovou akci, jedná se o jistou volbu, jakkoli však opět jednorázovou. Řada praktických artistických kousků je cítit fyzičnem, potem a dřinou, a to se mi v dnešních umělých časech líbí. Vlažné nadšení provázelo proto i tento snímek, a dostal jsem, co jsem čekal. Konec je za mě trochu přepálený, ale samotné honičky a praktické legrácky převládnou nad ujetým konceptem "na poslední chvíli to dáme". Jen je to trochu rutina. Poctivá, leč rutina.

• 16.12.2018  12:47

Já mám bratry Coeny opravdu rád - divné a nepředvídatelné děje, silné a taktéž divné postavy, to je moje. Tentokráte však došlo k opravdu velkému přešlapu, alespoň pro mě. Soubor povídek (respektive skutečně balad) by mi nevadil, jakkoli ideálně alespoň nějak volně provázaných, ovšem vyjma absence společné pointy chybí pointa jakákoliv. První dvě balady mají každá po jedné dobré hlášce, příběh z Údolí má pak ... hezké údolí. Od třetí balady se mě však zmocnila zcela neobytná myšlenka - proč se na to koukám? A nedokázal jsem si na ni vůbec odpovědět. Scény jsou dobře natočeny, bratři umí, ale vlastně nevím, o čem tomto panoptikum mělo být...

• 16.12.2018  12:39

Na papíru musel tento horor fungovat lépe, než jeho vizualizace, která předvádí klišé za klišé při vědomí nízkých možností produkce navíc raději za tmy. Paradoxně děj samotný a pointa podržela i více áčkových filmů, bohužel s opravdu topornými herci, triky a přízemními lekačkami (a místy prapodivným střihem) se z močálu průměrnosti a nudy film nemá šanci zvednout. Nejlepší postava je za mě soused vymítač "od vedle".

• 26.10.2018  22:43
    Coco (2017)

Americký velkoanimák, který dokáže ze sebe i diváka vymáčknout více emocí, než se dlouho podařilo kdejakému jinému byť hranému filmu. Detektivka pro děti i celou rodinu v netradičních kulisách, která pobaví, zahřeje nechá ve vás pocit, že jste viděli něco, co mělo smysl, i když tam létaly barevné kočky netradičních velikostí a mrtví si užívali jako za mlada.

• 26.10.2018  22:27
    Upgrade (2018)

Psychologicky věrohodné, svými detaily blízké budoucnosti skryté v chytrém minimalismu poutavé, dějově... no za mě trochu kulhající v tom, jak velký prvek náhody za úspěšným naplněním velkého plánu je potřeba vyjma postrčení ze strany scénáristy. Děj proto občas trpí trochu zvláštní zkratkovitostí jako třeba proč se Steve Jobs svého věku bratříčkuje s bručounem, který opravuje auta... Samotná myšlenka však nosná je a "Tom Hardy mladší" není špatný protagonista. Stejně k podobným piškutáliím směřujeme jistými kroky. Technické provedení pak za mě nemá chybu, včetně povedené kamery.

• 26.10.2018  22:08

Druhý díl již je pouze světem vlků, chybí zde původní naivita hlavní protagonistky a cesta králičí norou pochmurné reality. Z mého pohledu tak trochu vzniká jiný film, který je přímější, temnější a méně se s věcmi páře. S ohledem na problematiku to ale asi není na škodu. Pokud bych měl volit, vybral bych za vítěze pomyslného klání díl první, jelikož má jasný vývoj postav. Druhý díl jej má minimální a jeho zakončení z roviny deus ex machina. Nic to nemění na tom, že Benicio Del Toro je perfektně obsazený.

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 25 33