RajAthen

Lukáš Nachtigal

Česko

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 25 33
    • 18.1.2020  23:29

Klobouk dolů - poctivý minimalismus, který nesklouzává do škatulek, drží si atmosféru a na postavách Vám záleží? Že to jde ukazuje právě tato poctivá nenápadná kovbojka. Kurt Russell se zkrátka narodil pro kovbojské role.

• 18.1.2020  23:22
    Yesterday (2019)

Možná by kratší stopáž neuškodila, možná by mohlo být více konsekvencí z premisy změny v historii, ale to nic neubírá na sympatičnosti hlavních protagonistů a originality celého dobrodružství.

• 18.1.2020  23:17
    Terminál (2004)

Velmi příjemná záležitost a zajímavá myšlenka pro každého, kdo chvíli tvrdnul na letišti. Tom Hanks je opět perfektní, na začátku trochu nešika, následně trochu princ z pohádky. Pohádka je to každopádně pohodová a správně americká - a to nejen ve smyslu komunitní podpory místního hrdiny, ale také logiky letištního personálu, který opakovaně instruuje někoho, kdo jim nerozumí v angličtině, a následně jsou připraveni s postihy za jejich neuposlechnutí.

• 16.1.2020  00:18
    Zaklínač (TV seriál) (2019)

Zaklínač je v mých očích standardní produkt vezoucí se vlně "po Hře o trůny". Netajím se, že hlavního představitele nemám pro jeho minimalistické herectví moc v oblibě (nejde o závist jeho jinak bezchybného svalstva), ale neupřu mu, že se snaží. Film navíc je až v pořadí za knihami, které inspirovali známou RPG trilogii. Nadto je fér si přiznat, že v momentě, kdy Sapkowski opouští po druhé knize žánr povídek a buduje román, kvalita přeci jen jde trochu dolů. Nic to nemění na tom, že se nejedná o průšvih, za který jsem tento počin měl. Současně bych nijak důrazně nedoporučoval, pokud nejste fanoušky žánru.

• 16.1.2020  00:13
    The Mandalorian (TV seriál) (2019)

Mandalorian možná není nejlepší seriál všech dob a má své mouchy (několik epizod by mohlo spadat spíše do kategorie průměrného dílu Hvězdné brány), ovšem komornost, jednoduchost a přímočarost se prostě vyplácí. Z nějakého důvodu fandíte chlápkovi, který má hlavě takřka celou dobu kbelík. A to již považuji za pořádný kumšt! Jak bolestné srovnání pro novodobé mega bombastické díly Star Wars, kde jsou Vám všichni ukradení. A to jsem ani nezmínil baby Yodu. Prostě film pro všechny mladé tatínky, a nejen je.:)

• 16.1.2020  00:09

Za mne velké překvapení, jelikož po dlouhé době vidím moderní pohádku, která má nějaký děj, nepiští se v ní, ani nepitvoří, dokáže překvapit a mít komicky vtipného padoucha. Popravdě, co jiného má pohádka v dnešní době přinést. Skutečně milé překvapení od lidí, kteří věděli, co a proč dělají. Současně bych si tipl, že jde o Prachařovu životní roli.:)

• 16.1.2020  00:06

Solidní a na poměry české kotliny nadstandardní zábavný pořad, který jen trochu sráží nelogická délka a množství reklam. Závěrečné natahování rozhodnutí o postupu soutěžících pak z duše nesnáším. Myšlenka a provedení jsou však sympaticky na úrovni.

• 16.1.2020  00:04

Tento film ve mně skutečně probudil Temnou stranu síly. Důvodem je, že se poměrně záhy ukáže, že nejde vlastně o film, ale o slepenec různých, vágně provázaných scén. Poměrně záhy mě začalo urážet jak hloupý film ve skutečnosti je a jak se snaží tuto skutečnost maskovat svou všeobjímající frenetičností a rychlostí. Chápu, že osmá epizoda si šla svou cestou a nezanechala mnoho dějových linek pro pokračování či gradaci (stále však alespoň zůstala filmem). V rámci jednoho filmu se však nejde stihnout dva naráz jako kompenzaci. Asi nejzajímavější část - vztah dvou uživatelů Síly - vyznívá zcela do prázdna vinou malého prostoru i kupících se nelogičností. Výsledkem je pro mne de facto nehorší áčkový film, který jsem dlouho viděl a oproti původnímu očekávání aktivně nesnášel dlouho před jeho koncem. Skutečně se nejedná o vyvrcholení slavné série, která jistě bude nadále dojena všemi možnými způsoby. Skutečně smutně pak vyznívá srovnání této miliardové akce s komorním Mandalorianem, kde držíte palce chlápkovi s kbelíkem na hlavě v jednoduchých interiérech a prostém ději...

• 24.12.2019  00:09

Možná je to lehce prvoplánové, ale chemie se z plátna přímo dere. Člověka to vede k úvaze, když Lady umí zpívat hezky i bez oblečení ze šunky a jiných výstřelků, co to o dnešním showbusinessu vypovídá... Na Coopera bych se koupil i lístek do O2 Areny.

• 22.12.2019  23:40

Nápad skvělý, to jistě. Provedení taktéž. Je zde problém? Problém z mého pohledu je, že upírští nerdi nemají co na práci. Jde o realizovaný vtip či nápad, jak by to vypadalo, kdyby byli upíři takovíto... Ale co by dělali? Na to tvůrci ještě nepřišli...

• 22.12.2019  23:30

Opravdu moc jsem se těšil, ale obávám se, že forma (zvláště poslední čtvrtina) občas může trochu zabít obsah. Zde je touto formou myšlena celková poetičnost ve snímku, kde bych více čekal faktičnost. V polovině filmu jsou nabízena opravdu skvělá srovnání vývoje určité oblasti. Teto zápal pro detail však nevydrží a autoři následně sklouznou k básni, která můj zájem popravdě neudržela.

• 22.12.2019  23:24

Klobouk dolů, jak lze mašinérii tohoto rozsahu udržet v pohybu při této kvalitě, srozumitelnosti, přehlednosti a zajímavosti. Ano, je to žánr sám o sobě, který si určuje svá pravidla. Tato pravidla stojí a padají s tím, zda je to i přes děsivou délku zábavné, a ano je. Nedovedu si představit, kam budoucnost Marvelu nadále bude směřovat, ale tato šachová hra byla vyhrána beze ztráty.

• 22.12.2019  23:02

První film od Mistra, u kterého jsem se zkrátka nudil. Tarantino vždy někdy lépe či hůře balancoval na hraně délky, zálibě pro detaily, rozhovorech o ničem (moje oblíbené části); zde však míru po mm soudu překročil. Hlavní důvod asi bude dvojí. Jednak se osudy dvou hlavních hrdinů takřka vůbec neprolínají, každý si jeden prostě po svém. A za druhé, obyvatelé osudové vily jsou zde opravdu pouze do počtu, proto jakékoliv části s nimi pro mne pouze natahují už tak nezanedbatelnou stopáž. Nevadí mi, že film očekává elementární znalost událostí, které se odehrají. Vadí mi, že hlavní hrdinové, skvělí herci, spolu takřka neinteragují a celá zápletka visí na několikanásobné náhodě (Tarantino má náhody rád, nic proti). Zkrátka si myslím, že to mohla být jízda, ale ve výsledku je to pěkná, pokreslená koloběžka.

• 22.12.2019  22:40
    Joker (2019)

Komiksový film, který vlastně s komiksem nemá nic společného. První fungující snímek ze stáje DC Comics. Po zajeté formuli Marvelu je právě sázka na originalitu a jiné pojetí po mém názoru cestou k úspěchu. Psychologizace postav, nadto této konkrétní je proto takřka sázka na jistotu. Samotný děj má řadu berliček a rozmíchání třídního boje jde možná až moc jako po másle. Co tento však korunuje tento snímek v mých očích je výkon hlavního představitele, a z toho plynoucí neředěná atmosféra deprese a zmaru prakticky po celou dobu snímku. Nepřijde mi možné tolik se do role ponořit a nebýt poznamenaný do konce života. Upřímně však doufám, že se pletu. Jak asi patrné, snímek jsem si užil, ale i tak vůbec nechápu, jak na něj chtějí navázat avizovaným pokračováním...

• 22.12.2019  22:24
    Irčan (2019)

Irčan je bezpochyby kvalitní film s velmi kvalitními herci, kteří spolu s režisérem de facto definovali žánr, se kterým se tímto snímkem - i s ohledem na věk protagonistů - loučí. Irčan jako postava i film jako celek z mého pohledu postrádají emoce, které by utáhly dlouhou stopáž. Tyto filmy obvykle dlouhé jsou, ale vášně, emoce a bujení ega postav na sebe strhnou pozornost a čas subjektivně uběhne jinak. Alespoň na mě to takto vždy fungovalo. A nyní mi opravdu nejde o přítomnost či délku akčních scén. Mafiánky ačkoliv filmy násilné, akční či krvavé být vůbec nemusí, to je jejich kouzlo. Zábava pro celou rodinu, dalo by se říci. Irčan je více snímkem o ohlížení se za minulostí a odpovědí na otázku, jak to s bouřliváky končí. Bylo by zajímavé, kdyby místo opětovně opusného snímku se zaměřit čistě na tento epilog životů gaunerů s příležitostným flashbackem. Poslední třetina filmu měla mojí plnou pozornost, to předchozí mi přišlo jako průměrný materiál s nadprůměrnými herci. Jelikož z mého pohledu nejsou velikáni tohoto typu k dispozici, nabízí se otázka, zda film o odcházení není i reálným odchodem mafiánek staré školy z plátna kin podobně jako konec vážně braných siláků 80.let.

• 9.6.2019  23:07

Tak se trochu, děcka, uklidníme. Nemám ve zvyku hodnotit jednotlivé epizody, ale u dvou případů udělám výjimku totožným hodnocením i komentářem. Píseň ledu a ohně jsem četl v době, kdy drtivá většina "haterů" ani nevěděla, že něco takového existuje. Jako takový stále čekám na literární zakončení, které není seriálovým. Jasně, děj bude v hlavních bodech stejný (to si, prosím, uvědomte, Martin se sám vyjádřil v tomto bodě jasně), ale v rámci čteného média budou některé ostré hrany přeci jen obroušeny, protože budou lépe a propracovaněji vysvětleny (výhoda knih). Pravdou je, že to však není omluva pro OBJEKTIVNÍ filmové prohřešky. Zejména poněkud uspěchané poslední díly z hlediska vývoje některých postav a obecně zkratkovitost, zjednodušenost vyprávění momentě, kdy seriál opustil domovské vody knižního světa. Za mne byl například tento zlom nejvíce patrný v sérii sedm v zcela hloupé misi Sedmi statečných za Zeď. Možná efektní v scénáři, ale v logice Hry o trůny,kdy postavy reagovaly vždy uvěřitelně, již příliš ne. Co se nám, divákům překládá v osmé řadě je poctivá filmařina zbavená knižní předlohy. Nelze vyčítat tvůrcům, že košatost je do určité míry pryč. Třetí díl je dramaturgicky, hudebně zvládnut skvěle. A že zabili postavu, kterou jste nečekali? O tom je Hra o trůny, která mimochodem byla vždy o lidech, nikoliv bubácích. Ano, dávám za pravdu všem, kteří hloubají nad celkovou debilitou způsobu obrany živých nad mrtvými (viz využití jízdy apod.). To samo o sobě ovšem nečiní špatný seriál jako celek, a za mě popravdě ani epizodu. Co se závěru týče, skutečně se nejedná o dno filmové produkce, jak se někteří úsměvně domnívají. Otevřete oči a podívejte se, co házíte do popelnice. Smutné, že nesouhlasíte s koncem, ale vy všechny rozhořčené maminky nikdo nenutil pojmenovávat své děti po postavách ze seriálu (dobrá rada - před udělením jména počkám do konce seriálu...). Buďte tedy trochu féroví a zamyslete se, co tak snadno haníte. Ano, poslední sérii by prospělo, kdyby se držela konceptu deseti dílů, klidně standardní délky. Tím by odpadla řada halasníků, kterým by došlo, že hlavní eso v rukávu bylo přeci jen nějakou dobu ukazováno. Pokud místní výlevy zapříčiní vznik nových a zajímavých sérií knižní či seriálové tvorby, pak jen skvěle, pokud nikoliv, pak ať si každý uvědomí, že kouká na seriál, který může mít objektivní vady - o kterých jsem se také zmínil - ale stálo mu za to dokoukat až do (hořkého?) konce a postavy si zaslouží svůj (u většiny věčný) klid. A život jde dál.

• 9.6.2019  23:06

• 9.6.2019  22:49

Překvapivě sympatická koláž osudů osob, které nejsou v popředí reflektorů, ale nesmazatelně a velmi různorodě se zapsaly svou stopou na výsledku. Někdo zkrátka musí všechny nakrmit něčím nezdravým, zasněžit plac, zahrát člena gardy či přímo samotného Nočního krále. Palec nahoru. Trochu mě jen překvapila stopáž a poměrně nepevná ruka při střihu, kdy "koláž" skutečně působí jako koláž, náhodně prolnutých okamžiků náhodných postav. Nevadí, vykoukejte.

• 9.6.2019  22:28
    Složka 64 (2018)

Série s dobrým základem, ale vzrůstající kvalitou předvedla v - alespoň zatím - posledním díle to nejlepší. Je to "obyčejné" krimi, které má tak nějak vše, co by od něj člověk chtěl a čekal. Jak je navíc produkce ze Severu, dostane se Vám pod kůži i místní zasněná atmosféra. Dobrý děj i ústřední duo bez výmolů krásné utáhne celou stopáž. Za sebe nemám, co vytknout.

• 9.6.2019  22:24

DC prostě neví. Možná se mu povedlo pár jednohubek, ale skupinovky nefungují, protože hlavní dírou v trupu je - prakticky vždy - chaotický a hloupý děj, snaha natláskat do jednoho filmu (zase) co nejvíce, vizuálně až bolavě přemrštěná a nesmyslná akce, a v jádru toho zcela vadný charakter Supermana jako červíka v již tak lehce hnijícím jablíčku, které se opět nezakutálelo příliš daleko od stromu. Je to fascinující, ale za mě opět nejvíce funguje Ben Affleck jako Batman, kterému jeho postoj, tak nějak člověk uvěří. Ostatní jsou pozéři na jedno slovo, bez Supermana navíc do puntíku nahraní. Zbytečný film v ani ne tak líbivém kabátku over-the-top akčních scén.

• 9.6.2019  22:18

Film, který si za mě na nic nehraje, má svůj poměrně úzký děj s několika odkazy na svou dobu, a de facto nemá ambice, které jsem od něj očekával. Uvedené mi však pranic nevadilo, od momentu kdy se vyvalil na plátno Viggo Mortensen a s Mahershalem Alim posléze rozehráli velmi sympatický koncert dvou zcela opačných charakterů, které k sobě najdou - možná až poněkud překvapivě snadno - cestu. Sympatičnost celého díla v jeho podání mě provázela celým filmem, který mi rychle a příjemně utekl. Pokud nebudete čekat filozofující zrcadlo společnosti, ale road movie dvou buddy s přesahem, nemůžete šlápnout vedle.

• 9.6.2019  22:14

Disney jede už nějaký pátek na "živých" remacích svých klasik. Tenhle originál znám poměrně dobře, přijde mi, že tímto formátem byl spíše odkouzlen. Obecná poučka, že dětský hlavní protagonista rovná se průšvih sice úplně neplatí, ale sympatický mi klučina nějak nebyl. Hlavní predátoři filmu však ano, ostatně měli hvězdné obsazení, což vyšlo. Původní Kniha džunglí není nějaké hlubokomyslné dílko, což se nějak hraným formátem více ukazuje. O Mauglího jsem se rovněž nikdy nebál, jakkoli z pohledu dítěte některé scény strašidelné asi trochu byly. Medvěd ale zajistil čtverku, zvládne ji Bill Murray vykouzlit i u Vás?

• 9.6.2019  22:09
    Pašerák (2018)

Nechápu, jak tento pán zvládá ve svém věku stále natáčet a režírovat se. Každopádně to zvládá. Příběh je pomalý, hlavní hrdina také, a vlastně to není vůbec hrdina, ale pořádný sobec, přející si udělat přeci jen pár dobrých věcí za každou cenu. Nejde o spoiler, ale o moc více se nedozvíte, moc více neuvidíte. Eastwood přeci jen ale nějak dokáže povznést v zásadě triviální děj, a jste zvědavi, co ze sebe starý sobec vymáčkne. Za mě asi jediná výtka, že jsem se o hlavní postavu vůbec nebál, jakkoli občas to možná byla v úmyslu režiséra, tedy právě toho starého sobce.

• 9.6.2019  22:05
    Aquaman (2018)

Ano, je to tak debilní, jak lze očekávat. Současně za mě důkaz, že stáří je trochu na krku. Dovedu si představit, že před 15 lety bych se ASI panem vodníkem odvázal více. Dnes je však jednak člověk starší a současně je trh vcelku zasycený. Čili ano, Jason Momoa je prostě "cool dude" v jakékoliv vousaté roli, film s lasery připevněnými na žralocích, laserovými helmami, laserovými puškami (je zde vcelku hodně laserů...) však za mě nemá moc šancí svou vnitřní nekonzistencí mě zaujmout, resp. udržet pozornost. A ano, mohu si za to sám, neb každému musí být jasné, že mozek nutno odložiti, bohužel nebylo dost důvodů tak učinit. V zásadě nedoporučuji, pokud prostě nemáte TU potřebnou náladu...

• 9.6.2019  22:00
    Černobyl (TV seriál) (2019)

Definice zastávaného tvrzení, že v zásadě veškerou originalitu a odvahu přicházet s novou látkou přebraly v posledních letech filmům seriály, resp. minisérie. Nechápu, jak se zrodí myšlenka zfilmovat právě tento námět. Formát i scénář po mém osudu nemají chybu. Provedou diváky všemi odstíny šedi grafitové katastrofy. Nejděsivější na celé věci je, že ohrané "based on true story" je skutečně až bolestivě pravdivé. Nejedná se tak o klasické scifi, proto "fi" neplatí.

• 12.5.2019  10:24

Ve své podstatě jeden z posledních dobrodružných velkofilmů "staré školy", kde a priori nejde o akčnost (která však zastoupena je), důraz je na hlavního hrdinu, vymazlený soundtrack... Popravdě mi tyto filmy začínají chybět v nové produkce. Nu, alespoň je se k čemu vracet.

• 28.4.2019  20:01
    Král Charles III. (TV film) (2017)

Musím říci, že film považuji svým námětem za odpudivý a nenacházím pro něj legitimní odůvodnění. Zpracování, popravdě ani herecké výkony nejsou bůhvíjaké. Většinu času jsem si představoval, jak královská rodina sleduje toto scifi. Doufám, že se mu zasmějí, případně a raději vyhnout...

• 27.4.2019  23:50

Epizodní příběh hroznu žen jedné rodiny, kde muži (až na jednu výjimku) slouží jako lehce obsedantní objekty zájmu a potřeby. Prostředkem dosažení cíle se ukáže běh, jakkoli by to z počátku ani jedna ze zúčastněných neřekla. Aby film neutekl tak rychle, občas někdo udělá něco ne zcela logického. Na druhou stranu na dnešní poměry českých výtvorů "hořkosladkéhočehosi" jde o vcelku sympatické dílko, u kterého se lze i obyčejně zasmát. Tato skutečnost z něj v našich reáliích činí dílko lehce nadprůměrné. V každém případě skutečnost, že paní Adamovská uběhne 10km mě stále ještě lehce zahanbuje...

• 27.4.2019  19:35
    V pasti (2018)

Variace na Tiché místo kdy zvuk nahradil zrak. Tím mohu prakticky i skončit, neb Místo se mi líbilo, stejně jako Krabice. Je to jeden dílčí příběh v mozaice pádu lidstva, které nám z podstaty perspektivy jednotlivce zůstane zahaleno tajemstvím - rovněž je to jistá významná berlička scénáristům, kteří se prostě nemusí nad věcí moc zamýšlet - lidstvo skončilo, zavažte si oči. Nejvíce se mi líbila Sofiina volba u peřejí. Stále však nechápu, jak někdo dokáže pádlovat poslepu dvě dny ...

• 27.4.2019  19:26
    Ptačí teror (2016)

Čistokrevný odpad, který se za sebe nijak nestydí. To je na něm asi také nejvíce sympatické. Je tak špatný, že se u něj lze i pobavit. Nejvíce překvapivé bylo za mě pořadí úmrtí, aneb blondýnka není první na ráně. Vypněte a pobavte se, pokud Vám guilty pleasure není neznámé.

<< předchozí 1 2 3 4 9 17 25 33