Matulko_

mediálny naničhodník

<< předchozí 1 2 3
    • 6.7.2018  18:27
    Mažor (TV seriál) (2014)

Občasné „priblblé“ hlášky a povkladané grotesky pomáhajú tomu, aby to človek nebral príliš vážne, no na druhej strane je dej dostatočne premyslený na to, aby to nebola úplná „hovadina“. Samozrejme tam nechýba kultový sovietsky hrdina, ktorý po strele do hrudi odíde v ten istý deň z nemocnice so symbolickou náplasťou cez strelnú ranu (tvorcovia našťastie obdobné scény využívajú s dostatočnou nadsázkou a v rozumnej miere). :oD Seriál sme začali pozerať s tým, že uvidíme, ako sa nám bude páčiť, momentálne sme pred koncom prvej série a tešíme sa na druhú. Update po druhej sérii: príliš veľa scén len na efekt, slabší príbeh, stupídne lepkavo-slizké pesničky, očividne vyšší rozpočet, ale inak stále hodné pozretia.

• 17.3.2018  22:16

Dokonalá výprava, krásni ľudia, atraktívne prostredie, k tomu úžasná hudba, tak vydarená, ako sa skutočne len málokedy podarí. A tie automobilové naháňačky a útok na ostrov - pôžitok, zážitok, no jednoducho na hrane vizuálnej dokonalosti, vypiplané do detailu, načasované, nastrihané tak, že neodtrhnete oči. Len škoda toho nedotiahnutého či prebehnutého deja a niektorých replík, ktoré už boli tak klišovité, až sa to nedalo hodiť ani na žánrovú príslušnosť. Hviezda dole, ale napriek tomu to stojí za pozretie na veľkom plátne a s dobrým zvukom.

• 9.2.2018  15:51

Trailer na Deadpoola 2 so všetkým, čo to obnáša. Navyše pri 3 a pol minúte sa netreba veľa napracovať na scenári. A už vôbec nie pri tejto pointe...

• 9.2.2018  15:44

4,5/5 Malo to svoje chyby, chvíľami to bolo veľmi prekombinované, niektoré scény tam boli fakt len na efekt a zaobišlo by sa to aj bez nich. Ale akcia skvelá a prehľadná, prostredie vyčačkané a bolo tam strááášne veľa neónu. Ja mám tak rád neón. A 80. roky. A Synthpop. Don't judge me.

• 8.2.2018  13:55

Dobrá výprava, ale inak som si s tým nevedel rady. Historické súvislosti sú raz veľmi slabo naznačené, že má divák pocit, že sú tam len pro forma, inokedy sú až tak preexponované, až to pôsobí obhrublo. Chvíľku som mal pocit, že som v tých epizódnych scénach zachytili líniu s myšlienkou, ale v závere som ju opäť stratil.

• 7.2.2018  17:40
    Milada (2017)

Tak silný príbeh by si zaslúžil prepracovanejšie sfilmovanie. Hlavne keď tam bol tak veľký herecký potenciál.

• 17.11.2017  21:16
    The Get Down (TV seriál) (2016)

(Po Part 1 - E01-06): Môj obľúbený rozprávkar pre dospelých natočil seriál a na pomoc si zavolal pár ostrieľaných seriálových režisérov, ktorí mali prsty v produkciách HBO, AMC a v iných Netflixovkách. Nebudem sa rozplývať nad atmosférou, spracovaním, výberom hudby, to k Luhrmannovi jednoducho patrí. Pozerám, počúvam a teším sa. Ak máte blízko k hiphopu či klasickému discu, k 70. rokom, New Yorku alebo prípadne ku všetkému dokopy, prídete si na svoje.

• 17.11.2017  21:00

Skvelá výprava, krásne scény, vynikajúca atmosféra. Hoci som odchovaný na Suchetovi, s Branaghom som sa ako s Poirotom stotožnil hneď od prvej chvíle (už asi viac svoju spokojnosť s jeho stvárnením vyjadriť neviem). Pomalé tempo k tomuto filmu tak trochu patrí, známe tváre plnia prísľub, ktorý dali trailery... a predsa. To, že „za starých čias“ boli ľudia podstatne otužilejší, už tak nejako ku filmovému plátnu patrí a človek sa s tým zžil. Čo som však „neprekusol“, a za čo ide u mňa hviezda dole, je to lepkavo dojímavé rozuzlenie. Je mi ľúto, ale ak si mám vybrať medzi britským „studenočumákovým“ smútkom v náznakoch priznaným za vážnym výrazom tváre a medzi týmto sledom dlhých srdcervúcich záberov do tvárí premotivovaných aktérov, ktorý sprevádza usmoklený veľkofilmový hudobný podmaz, nebudem dlho premýšľať. Btw. Depp má vraj nejako deravý súkromný rozpočet, počuli ste o tom niečo?

• 17.10.2017  00:03
    Top Boy (TV seriál) (2011)

Chladné londýnske slnko aj uprostred leta a bezvýchodiskový pocit, že jediná cesta z chudoby a mizérie vedie buď cez drogy, alebo cez ich pouličný predaj. Depresívne príbehy sa však odvíjajú odlišne a nie každý sa skončí zle. Druhá séria pridáva po vizuálnej i hudobnej stránke a prináša so sebou ešte silnejšiu atmosféru.

• 28.9.2017  13:58
    Narcos (TV seriál) (2015)

Otrasná téma, vynikajúce podanie. Vďaka seriálom, ako je Narcos, sa ukazuje, že Netflix nepriniesol len formálnu revolúciu v televíznej tvorbe, ale aj obsahovú. A čo je najlepšie - narozdiel od kvalitných produkcií amerických súkromných staníc či britských malosérioviek od štátnej BBC, ktorých produkcia sa len veľmi pomaly posúva distribučnou sieťou, sa Netflixu darí dostávať svoje „zboží“ ku závislým divákom po celom svete. Holt niet nad kvalitný matroš. Po tretej sérii: na kvalite do neklesá, skôr naopak.

• 24.7.2017  13:18
    The Fall (TV seriál) (2013)

Na môj vkus až príliš založené na „znepokojujúcich“ a „drsných“ scénach (prvý diel bol ešte OK, druhý už mi pripadal len o tom). Ak sa tieto scény vyhodia, alebo zmiernia, zostanú len priemerné herecké výkony a dĺžka dielu sa skráti asi na 20 minút, v ktorých bude Scullyová presviedčať o svojej drsnosti a ambicióznosti jedným nacvičeným pohľadom.

• 24.5.2017  23:31
    Marseille (TV seriál) (2016)

Je to tak prvoplánovo poskladané, že keby tam nebolo toľko šteklivých, pardon, prvoplánovo šteklivých scén, tak by som povedal, že je to sfilmovaný príspevok do literárnej súťaže žiakov druhého stupňa. Zvládol som to asi do polovice tretieho dielu, potom už tie intrigy boli tak nezáživne nenápadité, že som prial všetkým postavám, aby nakoniec prehrali. Jedna hviezda za to, že nenatočili druhú sériu. Mimochodom veta „This show contains product placement“ nabrala u tohto seriálu nový význam. Och...

• 24.5.2017  23:21

Otrasný príbeh, skvelý seriál. Vo svojej komplexnosti asi najlepšie seriálové obsadenie, ktoré si pamätám - typy výborne odhadnuté, úlohy výborne zahrané. Hudba výborne poskladaná tak, aby dokresľovala tú-ktorú scénu. Kamera v prvých dieloch trochu hľadala ten správny prístup ale postupne sa to utriaslo. A atmosféra? 90. roky ako vyšité (priestory, kostýmy, vozidlá, názory, dobové pozadie). Celý tento koktejl necháva diváka, aby si postupne vytváral názor na celý prípad a jednotlivých aktérov, vrstvia sa nové a nové postavy, až kým človek nemá pocit, že má prehliadnutú každú jednu z postáv a jej motívy, aby sa to nakoniec všetko premiešalo a človek si sám musel na novo vytvárať názor na to, ako by on/ ona v danej situácii reagoval.

• 7.2.2017  18:44

Jeden z pre mňa najpútavejších trailerov roku 2016. Čo úder, to úsmev, čo hláška, to ešte väčší. No a po rozriedení do necelých dvoch hodín, nemastná-neslaná vata, hoci s veľmi sympatickým obsadením a unikátnou atmosférou. Kvôli nej odporúčam na nedeľné odpoludnie, ak o atmosféru nestojíte, vystačíte si s trailerom...

• 6.12.2016  23:31

Lord of War pre selfie generáciu. Rovnako vážna téma podaná chvíľami až prehnane nadnesene a odľahčene, aby si to mohol niekto plesnúť na FB wall a hashtagnúť to YOLO. Hoci to by znamenalo, že edukačný efekt sa asi nevydaril. Ale inak v celku dobré, trochu sa to u mňa zviezlo na dobrom článku, ktorý som o skutočnom príbehu Packouza a Diveroliho nedávno čítal.

• 1.11.2016  21:26

Poviem to tak: Woody Allen sa vyrozprával, my sme si pozreli pekné scény v peknom prostredí s peknými ľuďmi a po troch týždňoch je to asi všetko, čo si z filmu pamätám. A asi sa mi páčila aj hudba. A keďže ide o Allena, asi tam boli nejaké vzťahové pletky. Dobre si pamätám? Michael Cera rocks! Alebo to bol Andy Samberg? Asi je to jedno...

• 1.11.2016  21:13

Poznáte to, kúpite taký syr, čo viete, že si raz dáte, ale potom leží v chladničke, lebo vždy máte chuť na iný. Ale nakoniec, možno tak trochu preto, že mu zajtra, možno dnes, alebo včera pominul dátum spotreby, ho v sobotu večer predsalen vyberiete, dáte na natretý chlebík a poviete si... predsa mi dobre padol. Criminal ma zaujal obsadením a tak trochu i námetom a tak čakal na ten správny čas, kedy si ho dáme. Nakoniec sa dočkal a dobre nám padol. K obsadeniu netreba nič dodávať, Costner od 90. rokov vôbec nezhrdzavel (fakt má už 61?), čo sa dá vlastne povedať aj o polovici ďalších vedľajších postáv, ktoré sa svojich úloh zhostili síce vždy len na chvíľu, ale so cťou. Zábery nad priemerom, žiadna divočina, ale rozhodne nie nuda. Dokonca aj trochu scif-fi motív sa podarilo „uchopiť“ tak, že vôbec nebol rušivý. O to sa zaslúžil hlavne KC, ktorý presvedčivo osciloval medzi sociopatom a postupne sa roztápajúcim, chvíľami trochu obhrublým, dobrákom. Za čo ide jeden a pol hviezdy dole je hlavný záporák, hoci neviem, či ním bol Mollà, alebo jeho notebook, za ktorým väčšinu času sedel len ako štatista. Ale doba sa mení a asi je to nejaký prirodzený vývoj, že z niekoľkonásobných narkobarónov sa stávajú necharizmatickí ujovia v šedom svetri, ktorí síce raz alebo dva razy zamávajú vo vzduchu pištoľou, ale inak len synteticky klikajú do klávesnice, pričom rovnako syntetický je ich, tak trochu predvídateľný, koniec. Suma sumárum, u mňa veľmi obstojných 70%. Na sobotný večer.

• 6.6.2016  17:32
    Spectre (2015)

Craig skvelý, zábery krásne, bondovské tradície dodržané, pre mňa žiaľ príliš epizódne posúvanie od stopy ku stope, ako keby som hral nejakú adventúru. Po druhom pozretí príde asi aj štvrtá hviezdička, zatiaľ sa to ale u mňa ku Skyfall rozhodne nepribližuje.

• 11.5.2016  11:36

No, v prvom rade musím spomenúť, že s pribúdajúcou minutážou klesá originalita (niektoré klišé) a aj vtipnosť („slovní hříčky“ v osobných invektívach a podobne). De Nira som v niektorých situáciách ako pána herca rozhodne vidieť nechcel a Zaca Efrona som vlastne nechcel vidieť vôbec (predpojatosť skrývať nebudem). Na rozdiel od iných bezduchých variácií na podobné témy ma však Dirty Grandpa pobavil napriek vyššie uvedeným výčitkám. Už spomínané podpichovanie starého pána s rôznymi popkultúrnymi odkazmi a schopnosť De Nira aj po sedemdesiatke zahrať nekorektného „divocha“ aj mimo mafiánskeho sveta boli diváckymi zážitkami, ktoré som neľutoval. A hoci mi svojim bakelitovým vzhľadom nikdy nesadol, Zac Efron ako trochu naivný Terminator Mitt Romney z A&F, bol dobrý a zábavný. Na záver si dovolím ešte jeden kopanec za CS/SK distribučný názov (Dirty Grandpa - Děda je lotr): regionálne pomenovať film podľa nesúvisiaceho snímku (Meet the Parents - Fotr je lotr), hoci sú tam isté podobnosti či herci a hodí sa to do karát, je jednoducho trápne, bez štipky nápadu, celé zle, jednoducho marketingové promo-dno. Pozdravujem „Metro - Policajta zo San Francisca“ (Eddie Murphy - Beverly Hills Cop).

• 21.4.2016  14:05
    Všiváci (2014)

Jedna hviezda za hercov a výkony, čo bol asi jediný dôvod film dopozerať. Hoci by bol niekto schopný to pomenovať trpkou komédiou/ drámou, nebolo to ani vtipné, ani akčné, ani uveriteľné, nebolo to vôbec ucelené. Prvých desať minút som nerozumel, prečo má film také podpriemerné hodnotenie, potom sa pochopenie dostavovalo každou ďalšou prelínačkou do minulosti/ budúcnosti, s každou ďalšou spomalenou akciou... Jednoducho nevydarený život jednej rodiny, ako sú ich okolo desiatky, len v tomto prípade odohratý sympatickými tvárami.

• 18.3.2016  19:44

Príjemná sandlerovská vata. A keďže sa zaobišla bez prebytočných obscénností, tak raz za dekádu také 80ies retro rozhodne neublíži ;o) (videné niekedy na prelome milénia a začiatkom 2016)

• 15.2.2016  15:44

Súdruhovia, súdružky, za pás alebo za mašiny, inak sa vám rozpadne celý život. Budovať svetlé zajtrajšky treba, nie sa flákať, inak budete rozmýšľať a keď budete rozmýšľať, tak sa budú diať zlé veci! Ale nie, bolo to chvíľami vtipné, ale povedzme si na rovinu: Svěrák to nie je, a dobový kontext je dosť markantný.

• 11.2.2016  15:03
    Skrytá vada (2014)

Banda zhulených smažiek sa dve a pol hodiny motá po plátne, nepomáha ani hviedzne obsadenie a dobrý hudobný podmaz. Polovica zvratov sa udeje nechtiac alebo náhodou, veľká časť dialógov je len akýmsi výlevom z rauschu, ktorý dopĺňa zaostrovanie zraku, zašpinené nohy Joaquina Phoenixa a „dvojminútové“ postavičky, ktoré niekto rýchlo posiela na scénu, aby sa dej už niekam posunul. Jedna hviezda za hercov.

• 3.2.2016  14:25

Dovoľte osemročnému vymyslieť a natočiť film o superhrdinovi a bude to vyzerať asi podobne. Záporáci budú z celého spektra zločineckých stereotypov (ghetto gangstri, yakuza, triády, rusi, albánci, taliani - množina z filmov a seriálov, ktoré videl rodičom spoza ramena), tri tony high-tech výmyslov a nezmyslov, nejasný motív hlavného hrdinu, vtípky ako od spolužiakov v škole a podobne. Možno menej pozabíjaných postáv. Je mi ľúto, ale až na ten kávovar, porcelánový servis a zbierku áut ma to veľmi neoslovilo. Obsadenie dobré, Rogenovský humor sa sem asi hodil, no a Christoph Waltz... Pripomenulo mi to jeden z tých vtipov o Chuckovi Norrisovi. Ak Ch. Norris spadne do vody, tak nie je mokrý, ale voda je Chuck Norrisová. A tak je to asi aj s Waltzom - úloha mu neuškodila, on prospel filmu. Vlastne, keby nebol antihrdinom on, ale nejaký šupák, tak by po prvej hodine pre mňa padla a film by som ani nedopozeral. Chvíľami komixové prestrihy v retro šate 70. rokov, chvíľami obyčajné, celé to bolo také nemastné-neslané.

• 22.1.2016  17:03
    Daredevil (TV seriál) (2015)

Kedy sa stáva obeť hrdinom, kedy hrdina zloduchom a kedy zloduch hrdinom? Je možné potrestať zlo iným zlom? Kde končí vlastná obeť a začína vlastná ctižiadosť, naplnenie vlastných túžob o (spravodlivej) odplate? Filozofia ukrytá za rozprávkami o vigilantoch-superhrdinoch, ak nejaká je, je neoddeliteľnou súčasťou príbehov o tajomných „mužoch v maske“. Nie je tomu inak ani u Daredevila od Netflixu a je to jasné hneď od začiatku. Príbeh právnika z Hells Kitchen je však v tomto prípade bez hrubého nánosu pátosu, bez dlhých záberov na siluety stojace nad mestom či kričiace tváre obetí, bez prázdnych monológov o morálke a ak sa o morálke a etike hovorí, je to autentické. Lebo to vychádza z povahy postáv či vývoja deja, inak by sa neposúvali tak, ako majú. Pochmúrne prostredie a bezvýchodiskové situácie jednotlivých postáv, beznádej sršiaca z ich životných osudov a hľadanie vykúpenia v podobe spravodlivého zadosťučinenia v konfrontácii s vlastnými ideálmi a hodnotami. To všetko robí z Daredevila originálnu „podívanú“, ktorá nepredstavuje príjemný oddychový čas počas večera pri telke, ale napínavý príbeh, ktorý vás striedavo napĺňa nádejou i beznádejou, sklamaním i vidinou zadosťučinenia, nekončiacim príbehom hľadania pokoja, ktorý vo svete Hells Kitchen neexistuje. Dokáže vyhrať Daredevil nad zlom a zároveň nad sebou samým? Teším sa na druhú sériu. Update po poslednom dieli: to s tou siluetou nad mestom musím odvolať, žiaľ :o(

• 21.1.2016  11:55
    Gangster Ka (2015)

Celkom solídne pozeranie, oproti Příběhu kmotra ucelenejšie posuny v deji, dobrý hudobný podmaz. Herecké výkony presvedčivé, trocha sa zamýšľam nad tým, do akej miery sú kriminálne typy schematické, do akej reálne. Za cenu pár minút navyše by som určite ocenil trochu viac dovysvetlenia niektorých súvislostí. Nápad s postavami - rozprávačmi vynikajúci, využila sa tak príležitosť dokresliť vzájomné vzťahy, ktoré by z deja a dialógov až tak nevyplynuli. Pokračovanie si každopádne pozriem. 65%

• 3.1.2016  12:29
    Neznámý (2011)

Bryan Mills si zahral Jasona Bourna a bolo to fajn. Vlastne... bolo to aj celkom dobré a užil som si to. Pár nečakaných zvratov tam bolo, spád to malo, dočkal som sa aj nakladačky od Liama Neesona, necelé dve hodiny rozhodne neboli zabité. Ba dokonca viac - boli aj dobre strávené. Celkom sa mi páčila načrtnutá hra s morálkou diváka pri postave starého agenta Stasi. Stretnutie „starej gardy“, zlého s ešte horším, bola čerešničkou. Bourne to nebol, ale na sobotný večer je to slušný akčnňák, ktorý vždy porazí ľubovoľný televízny program komerčiek.

• 25.10.2015  00:22

Ach Megaton, Megaton. Písal som to už pri dvojke, pri trojke sa nič nezmenilo. Ten strih v akčných scénach je tak divoký, že by som sa mohol počas nich odísť zavrieť do nejakého tmavého kumbálu, zapnúť stroboskop, vrátiť sa k filmu a z deja by som mal skoro to isté. Ak bude Taken 4 (alebo v Čechách a na Slovensku 96 hodín: Nejakýcoolnezmyselhocitoužnetrvá96hodín), tak sa, predpokladám, opäť nič nezmení. To, že sú niektoré zábery zrýchlené, tomu tiež nepomáha. Primiešame nejaké tie výbuchy cisternového policajného auta olepeného semtexom, prípadne Hondy Accord Coupé plnej sudov s TNT, dačo naanimujeme a už to ide, hlava sa točí, prichádzajú mrákoty... Ale teraz vážne, až na tieto úlety klasicky dobrý Neeson, pohollywoodštený Besson a znesiteľná vata na voľný večer. Oceňujem vypustenie recyklovaných motívov (komentár k Taken 2) a trochu logickejší scenár. Ale opäť to vyzerá, že s jednotkou to má spoločný len názov. /Okej, ubehlo pol roka, hľadám niečo vhodné pozretia a premýšľam, či som tretí diel Taken videl, alebo nie. Ďakujem môjmu októbrovému ja, že mi to pripomenulo horeuvedeným komentárom./

• 22.10.2015  01:29

Koniec pekný, začiatočná bitka Rock vs. Statham skvelá s dynamickou kamerou, pre mňa jedna z TOP bitiek za posledné tri roky. Zvyšok zmeska stereotypov postáv a motívov franchisu F&F, pomiešaná s product placementom a otrepanými frázami. Hoci milióny v produkcii sa značne rozmnožili, Dom už nikdy nebude taká „ulica“, ako keď v montérkach pobehoval na predmestí L.A. a flegmaticky vyčkal na boku, aby sa do bitky zapojil v tom najlepšom. Hoci jazdil na importe a Charger mal len v garáži, bol cool a hlášky zneli akosi originálnejšie. Teraz už z toho zostalo len „rodina a HEMI“ v drahom balení, neustále omieľané počas deja, ktorý je miestami riedky, inokedy rozpačitý. Občas človek rozmýšľa, či to bolo vtipné, alebo sa len má zasmiať, aby mali tvorcovia radosť. Tryskové drony, rakety, hackovanie, miliónové autá, letecké základne, tajní agenti a mafiáni v jednom... asi si idem pustiť prvý a možno druhý diel série... Animácie sú síce slabšie, ale povedzme si na rovinu... vtedy to na nich nestálo.

• 22.9.2015  13:31
    Gotham (TV seriál) (2014)

Po pilote: Ako spracovať príbeh, ktorý už každý pozná z X rôznych spracovaní Batmana tak, aby mal nejaký zmysluplný dej a myšlienku? Popravde, som veľmi zvedavý, lebo po pilotnom dieli som z toho veľmi nezmúdrel. Netflix má prsty vo všakovakých dobrotkách a práve u Gothamu mám po prvom dieli zmiešané pocity. Misia je jasná: zistiť kde a ako sa zrodil temný superhrdina, naháňaný a hnaný traumami svojho detstva, preklínaný a obdivovaný zároveň. Ono sa to vie, ale skúsme ešte lepšie spoznať pozadie jeho mýtu. Doanimované prostredie je dobré, chytá to tú správnu atmosféru, mesto, autá, kostýmy, to všetko sa podarilo. S hereckým obsadením sa budem asi musieť chvíľku zžívať, ale rozhodne to nebude nemožné. Kamera je však zatiaľ trochu „nesvoja“. Napr. pri naháňačke mám naozaj pocit súčasnej, niekam sa posúfajúcej tvorby, a potom prídu scény, kedy je to až unavene statické, ako keby ma to teleportovalo do americkej soap-opery z 80. rokov. Rozpačitý strih zase robí z Gothamu „Zajtrajšie noviny“ s trochu temnejším filtrom. A dialógy? Tie, ktoré majú trochu hlbší nádych, ponúkajúci náhľad do psychiky postáv, sa striedajú s klišé, ktoré by ste našli v ľubovoľnom kriminálnom seriály z masovej produkcie 90. rokov. Po pilotnom dieli mám dojem, že zažívam akési déjà vu, spôsob spracovania, tváre, slová motívy... akoby som to už všetko niekde počul... alebo je to len snaha nájsť nový pohľad na ohratý príbeh, ktorý vlastne nikdy nebol vyrozprávaný? Doplnené v polovici 1. série: od siedmeho dielu to začína chytať spád a dostavuje sa efekt „čo bude na bucúce?“

<< předchozí 1 2 3