• Pohádka

Kočičí lidé (1942)

Moje osobní vášeň. Miluji, jak film ubíhá, jak skáče z jedné zapamatovatelné scény na druhou, jak se stupňuje napětí. Pro mě tisíckrát lepší než různé Hostely a Saw (ač jsem to neviděla, ale dokážu si představit), protože kočičí lidé MAJÍ CO ŘÍCT. Závěr trochu smutný, nicméně geniální. 68. ze 1001

Chvění (1990)

Osobně můžu sci-fi (a vlastně i horory) jen, když jsou něčím „šmejknuté“ :). A tady kombinace s komedií funguje překvapivě dobře, fakt jsem se bavila. Sice už na začátku je možné si s velkou pravděpodobností tipnout, kdo přežije a kdo ne, ale to vám zážitek nezkazí :). Délka tak akorát, postavy slušně zahrané a způsoby smrti podzemních červů nekonečné… Jo, a asi jsem se zamilovala. Do Freda Warda :)

Madisonské mosty (1995)

Dojmy jsou čerstvé, pobrečela jsem si jako želva, poslední půlhodinu skoro celou. Ta byla podle mě taky nejlepší, rozjezd filmu byl velmi po-ma-lý a celková stopáž by klidně snesla o pár desítek minut zkrátit. Téma klasické, hudba pěkná, zpracování trochu televizní, ale nevadí. Postaveno na dialozích herců v hlavní roli- jako vždy úžasné Meryl Streep (viděli jste už snad někoho se smát tak, že vyhazoval nohy do vzduchu? :) ) a světoběžníka Clinta Eastwooda. No schválně, kdo by mu v Madisonských mostech tipnul 65 let? I když teda mě se zcela subjektivně líbí nejvíc ještě v pozdějších filmech…

Jako jed (1985)

Průměrně natočený „osmdesátkový“ film s velmi klasickou zápletkou. Zdeněk Svěrák je se svou učitelskou dikcí dokonalý- hlavně když vyznává lásku :)- a z herců mě osobně ještě potěšila Věra Tichánková v roličce excelentní drbny.

Důkaz (2005)

Gwyneth Paltrow jsem zatím viděla jen v pár snímcích a neměla jsem na ní úplně dotvořený názor. Po tomhle filmu ale musím říct, že hrát skutečně umí! To, jak se vypořádala s rolí psychicky labilní a nejistou, ale dost možná také geniální dcerou slavného matematika, si zaslouží potlesk. Anthony Hopkins mě nijak zvlášť nenadchl, ale také neurazil. A Jake Gyllenhaal, to je kapitola sama pro sebe… Toho jsem milovala už v době, kdy velmi málo lidí vědělo, jak se vlastně píše jeho jméno :). Bez tohoto hereckého obsazení by film hodně ztratil. Námět je zajímavý sám o sobě, ale již zmíněné výkony pozvedají celé dílo k výšinám čtyř hvězdiček a ¼ :).

Opilí slávou (2006)

Naprosto kouzelný film, já byla nadšená. Z práce režiséra (už v úvodu na mě dýchla neskutečná pohoda a celých 100 minut mě nepustila, což je co říct), hudby i hereckých výkonů. Steva Buscemiho nevyhledávám, trochu se ho bojím :), ale v roli paparazziho byl skvostný. Michael Pitt a jeho psí herectví mi moc nesedělo, ale dohnala to za něj velmi uvěřitelná Alison Lohman, která mě každou svojí rolí, kde jí náhodou zahlédnu, překvapuje. No schválně, řekli byste jí v Opilých slávou 27 let?

U-Turn (1997)

Nečekaně dobrá režie, úmyslně detailní kamera, svérázné postavičky na malém městě (či spíše větší vesnici) a jeden pořádný den blbec. U-Turn je oddechovka pro ty, kterým přijde, že se jim právě v životě nedaří. Varování pro muže, aby si dali pozor na ženy, neb jsou to mrchy. A kopec inspirace pro ženy :D Hvězdička navíc za božského Seana…

Frajer Luke (1967)

Nádherný film s očekávatelným, ale přesto mrazivým koncem. Zobrazení rebelství, odporu k autoritám a nesmyslným pravidlům, stejně jako obyčejné touhy po svobodě. Nezapomenutelné scény v náhodném pořadí- mytí auta, útěk v náklaďáku, kopání jámy, pěstní souboj na dvoře, sázka o 50 vajec.. To vše je TO, co z tohoto filmu činí i po několika desetiletích legendu. Krom toho, Paul Newman je frajer a taky doopravdy nádherný chlap... Frajer Luke je spolu s díly Franka Darabonta nejlepší film z vězeňského prostředí a vlastně jeden z nejlepších filmů vůbec. 81. ze 1001

Ženy v pokušení (2010)

Ani zdaleka tak hloupé, jak jsem se obávala. Vlastně poměrně realistické zobrazení toho, jak to chodí – i když věřím, že pánové se mnou nebudou souhlasit :) Skvěle hrála Eliška Balzarová i Lenka Vlasáková, a co teprve Vojta Dyk.. Jen Macháček potvrdil, že kde se objeví, zbude jen pocit buranské trapnosti. Při několika scénách jsem se smála nahlas, jen mezigenerační výměna partnera na mě byla už trochu příliš. Moc fajn film, o třídu lepší než Účastníci zájezdu! PS V letním kině se zážitek násobí :)

Hrozny hněvu (1940)

Čirá bezmoc. Situace, kdy lidé musí opustit svou rodnou půdu, nemají ani na to nejnutnější, ale přesto bojují dál a neztrácejí naději. Velmi silná byla postava paní Joadové v podání Jane Darwell a herecky se blýsknul též Henry Fonda v roli jejího syna Toma. Obdiv ale patří především Johnu Fordovi za bezvadnou režii. Nádherný snímek podle mého oblíbence Steinbecka, jen škoda toho nesnesitelně propagandistického konce, bez něhož bych dala okamžitě 5 hvězd. 80. ze 1001