• Krátkometrážní
  • Thriller

Aaron's Blood (2016)

Príbeh o otcovi, ktorý sa snaží zachrániť svojho syna. Ten sa totiž v nemocnici nainfikoval upírskou krvou. Kto však čaká hektolitre krvi a množstvo akcie, tak čaká márne. Keďže hororových prvkov je naozaj minimum, k vyššiemu hodnoteniu ma to nepustí. Ako dráma je to však celkom dobre sledovateľné, najmä vďaka solídnym hereckým výkonom. Vďaka krátkej stopáži a celkom dobrému príbehu to navyše nestihne ani veľmi nudiť.

Abandoned Mine (2013) odpad!

Nechápem, vážne nechápem, na kieho boha toto vzniklo. Žiadna atmosféra, žiaden strach, žiadne vraždy, žiadne gore, žiadne ľakačky, akurát musím pozerať na skupinku idiotov, ktorí celý film pobehujú po jednej bani, a pritom sa tam aj tak hovno deje. Akože nezvyknem nadávať na režisérov, ale ten Chamberlain je úplný chuj. Pretože keď už mám dostatok finančných prostriedkov na to, aby ten "horor" nevyzeral ako totálne amatérske home video, a rozhodnem sa dej filmu situovať do takého atmosferického prostredia, ako sú podzemné tunely, tak sa kurva aspoň trochu posnažím, aby sa na to minimálne dalo pozerať, a určite nenakrútim takú nezáživnú a nudnú kokotinu pre teenagerov (alebo ktovie pre koho, pretože ani tí pri tom podľa mňa dlho nevydržia), v ktorej nie je absolútne nič, čo pripomína horor. Takže ak čírou náhodou od toho niekto čaká ďalší Descent, nech rovno zabudne, pretože tuto "vydesia" max. tak lietajúce netopiere, holčina, ktorá odhryzne kryse hlavu, prípadne ukňučaný chudáčik, ktorý sa v tom úzkom tuneli omylom zasekne. Po dlhšej dobe film, ktorý ma urazil.

Abbey Grace (2015)

Sestra žije so svojim bratom agorafobikom a stará sa o neho, až kým sa všetko nepokurví, pretože ich pes vyhrabe starý artefakt, a odvtedy ich dom posadne duch nasratého dievčiska. Spočiatku to nevyzeralo úplne beznádejne, avšak akonáhle "to" posadlo hlavnú hrdinku, nastala tragédia. Alebo komédia? Ono totiž tie herecké výkony všetkých zúčastnených boli naprosto zúfalé a pritom sa to celé tvárilo tak neskutočne vážne, že som sa na tom miestami dobre bavil. Samozrejme na úkor režiséra a celého štábu, lebo tu sa talent hľadá len ťažko.

ABCs of Death 2.5 (2016)

Blbo sa to hodnotí ako vždy. Dve, alebo tri, tak dajme tomu že tri, pretože niektoré poviedky, ktoré sa ani do "slávneho" filmu nedostali (keďže tam mohla byť iba jedna a aj to vybrali tú najhoršiu) sa mi páčili viac ako tie v mizernom ABCs 2. Väčšinu z nich som už poznal, všetky tu analyzovať nebudem, ale aspoň spomeniem tie najlepšie. Mailbox (kvalitná upírina), Malnutrition (masky), Manure (nápad, masky), Mariachi a Matador (splatter, tie môžem), Messiah a Mind Melt (gore), Mobile (vtipná pointa), Mom (masky), Muff (rozosmialo ako už dlho nič) a Munging (nekrofilná nechutnosť). Ostatné sú väčšinou podpriemerné. Nemám jasného favorita, keby som si musel vybrať len jednu z týchto, asi by som zvažoval medzi Mom, Mailbox a Manure.

Abducted (1986)

Čo spočiatku vyzeralo na napínavý lesný survival, sa napokon zmenilo na dobrodružnú drámu. Kto čaká nejaké to znásilnenie, príp. poriadnu porciu násilia, ten bude sklamaný. Počiatočný atmosferický úvod s peknými naháňačkami po lese sa veľmi rýchlo skončil, akonáhle sa do deja primiešala tretia postava. Potom je to už tradičné putovanie po nádhernej horskej panoráme s vodopádmi či muflónmi, takže pozerá sa na to dobre, aj keď nejaké veľké napätie sa očakávať nedá. Hlavná hrdinka sa síce párkrát pokúsi utiecť, lenže jej pokusy po pár sekundách stroskotajú, takže nasleduje len ďalšie putovanie (chvíľami som bol netrpezlivý, či sa ešte dočkám nejakého zvratu). Záver nesklamal, aj keď bolo úplne jasné, ako to skončí. Celkovo je to pekný dobrodružný filmík, pre mňa však len na jedno pozretie, druhýkrát by ma to už nudilo.

Abducted II: The Reunion (1994) odpad!

Asi prvý starší lesný survival, ktorému dávam takého hodnotenie, ale toto bolo naozaj čosi strašné, a nezachraňuje to ani pekné prostredie. Je to do bodky okopírovaná prvá časť, jedine s tým rozdielom, že hlavný záporák (ktorý svoje smrteľné zranenie z jednotky "akože" prežil) si tentokrát rozhodol zaloviť na tri dievčence, ktoré sa vybrali na výlet. Nejako však zmenil svoj charakter a totálne sa pomiatol, lebo v prvej časti nepôsobil ako hyperaktívny uvrieskaný retard. Najzábavnejšia však bola jedna z jeho obetí, z ktorej sa vykľula hotová amazonka a akčné bojove sekvencie "muža proti žene" mi skôr pripadali ako vystrihnuté z nejakej paródie. Jedna debilná scéna za druhou, bolo to nudné, trápne, o nejakej atmosfére, napätí, či nedajbože inteligencii nemôže byť ani reči. Páčil sa mi vlastne len jeden záber, keď sa odrezaná hlava muflóna kotúľala zo svahu.

Aberration (1997)

Mne sa toto béčko náhodou celkom páčilo. Dvaja hlavní hrdinovia museli na opustenej chate v lesoch, a ešte aj počas snehovej búrky, bojovať proti zmutovaným jašetriciam (presnejšie to bol leguán skrížený s gekónom), a nebolo také ľahké ich zlikvidovať, lebo sa bez problémov prispôsobovali akémukoľvek prostrediu. Dokonca dokázali vyvŕtať do človeka dieru a ostať v ňom ako paraziti, aby sa udržali v teple. Vzhľad tých plazov síce nebol ničím zaujímavý, ale dostatok akcie a charizmatická hlavná hrdinka to zachraňujú. Bolo to napínavé, vždy sa tam niečo dialo, každú chvíľu na nich vyskočila príšerka, no a ku koncu sa to ešte zlepšilo, lebo ich prišiel navštíviť expriateľ - mafiánsky ruský ostrostrelec - takže sa dokonca dočkáme výborného gore. Záver je taktiež výborný a dostatočne krvavý. Ináč mi to trochu pripomínalo Infested, ktovie prečo.

Abnormis (2010)

Klasika. Typické nemecké amatérske splatterové šialenstvo nakrútené takmer zadarmo, čisto pre priaznivcov extrémne krvavých snímkov. (La Petite Mort, A Fucking Cruel Nightmare, Ittenbach a spol. ... je to jasné). O deji sa rozpisovať netreba, lebo o tom to nie je. Ja na tom frčím, takže som si užil.

Absolutio - Erlösung im Blut (2014)

Pobožnému, plešatému dementovi otrčí matka kopytá, a tak mu z toho kúsok prepne, začne si o sebe myslieť, že je posol boží a rozhodne sa očistiť svet od hriešnikov. A to pekne brutálne. Takže dôjde k podrezávačkám, skalpovaniu, odstrihávaniu palčekov, odrezávaniu končatín či navíjaniu čriev. Presne, čo som od Nemcov očakával. Nízkorozpočtové, prostoduché gore, v ktorom sa režisér aj napriek finančnej prázdnote predviedol celkom schopne.

A Creature Was Stirring (2023)

Tlstá škaredá matka sa stará o dcérenku, ktorá sa mení na dikobraza, ešte do toho nabehnú dvaja sektári s krížom, a z tejto kombinácie home invasion a monster hororu napokon vznikne bláznivé psycho. Mne osobne sa efekty páčili, najmä jedna premena na prelome hodiny bola vynikajúca. Navyše som takúto príšerku v žiadnom horore ešte nevidel. Akurát mám pocit, že to režisér v tej koncovke prekombinoval viac ako bolo treba. Sadlo mi to tak pol na pol, ani neviem, ako to zhodnodiť a čo si o tom myslieť. Malo to niečo do seba, originálne taktiež áno, ale viac divné ako vyložene dobré.