• Krátkometrážní
  • Thriller

Ill: Final Contagium (2019)

Antológia, v ktorej sa hlavní hrdinovia nakazia neznámym vírusom až začnú postupne mutovať, vlastne neponúka nič viac, len občasné chutné zábery na odpadávanie častí tiel či rôznorodú zmes tekutín, ktorá vyteká z postihnutých miest. Čo sa mi žiaľ zdá trochu málo, navyše z toho razí minimálny rozpočet. Pre mňa je to sklamanie, pretože od spojenia brutálnych režisérov ako Cristopharo + Rojas som čakal omnoho viac.

Yummy (2019)

Ženská si chce zmenšiť kozy, jej matka podstúpiť plastiku, a ako doprovod je tam priateľ, ktorý nenávidí krv a súčasne je večný smoliar, ktorý stále do niečoho narazí, ale väčšinou sa z toho nejako vyseká. Navštívia kliniku, na ktorej sa dejú pochybné experimenty a omylom oslobodia zombicu. Týmto sa to celé peklo začne. Keď to už má byť sranda, hlavne že je krvavá a zábavná. Pretože Belgičania na rozdiel od väčšiny amerických zombie sračičiek tou červenou rozhodne nešetria a dokážu sa vyšantiť do sýtosti. Masky, gore, krv za 100%. Dej je samozrejme opozeraný a predvídateľný, čo sa aj dalo čakať (s niekoľkými vtipnými prvkami, ktoré boli aspoň trochu prekvapivé - horiaci penis, zombie jašterica), postavy vyložene karikatúrne. Kto má teda rád seriózne a originálne filmy, stráca čas, kto má rád bezmyšlienkovitú zábavu, bude spokojný.

Güzelliğin Portresi (2019)

Rodina sa opäť nasťahuje do starého domu. Po údajnej samovražde otca tam príde bývať dcéra s rodinou, ktorá však od neho v minulosti utiekla, pretože otecko bol tak trochu magor. Jeden z jeho obrazov je však očividne prekliaty a žena na portréte nie je tak celkom iba maľba. Fajn nakrútené, fajn zahrané, zaujímavý príbeh. Turci však prekvapili predovšetkým solídnym scenárom, ktorý priniesol nejaký ten zaujímavý zvrat, a z duchárskeho hororu sa prekvapivo vykľulo niečo úplne iné. Dokonca aj hlavná hrdinka bola celkom fajn... na Turkyňu. Napriek tomu si myslím, že vyše dvojhodinová stopáž bola úplne zbytočná a strašidelných výjavov je na škodu veci dosť málo. Film nevydesí, ale celkom zaujme.

Ášúra - noc dětí (2018)

Počas Achoury, detského náboženského sviatku, ožíva monštrum, ktoré žerie deti. Na rozdiel od IT sa síce zabiť nedá, ale aspoň sa dá uväzniť (či je to niekedy výhra je už druhá vec). Dejové línie skáču z minulosti do prítomnosti, takže spočiatku môže film pôsobiť chaoticky, neskôr, keď sa už dostatočne zoznámime s postavami, to prestáva byť problém. Že bola tá poletujúca príšera digitálna mi až tak nevadilo. Skôr je škoda, že boli tvorcovia v tých vraždách detí až príliš opatrní, a počas prvej hodiny sa to občas vlečie. Zľaknúť sa tiež veľmi nie je čoho. Ináč sledovanie neľutujem - film vyložene neurazí a samotný námet - hoci okopírovaný - ma našťastie celkom baví. Maročania mi na rozdiel od Američanov aspoň dokázali, že na nakrútenie vyložene priemerného a sčasti zmäteného hororu nepotrebujú 80 miliónov ako pri IT2.

You Die - Scarica l'app, poi muori (2018)

Snaha o napodobňovanie stroskotala, nepáčilo sa mi to. Taliansky plagiát na všetko možné, od Countdown až po The Ring (a mnoho ďalších). Smrtiaca aplikácia, ktorú treba preniesť do mobilu niekoho iného, aby nešťastník dostal ďalších 24 hodín, ináč zomrie. Keby to bolo aspoň funkčné, poriadne ľakačkové a desivé, tak by som to aj napriek kopírovaniu chválil, a možno skončil aj na 4 hviezdach. Lenže na mňa to nefungovalo dokopy nijako. Prvá polovica filmu sa ešte ako tak držala nad vodou a ponúkla zopár pekných zjavení, zvyšok je už nudná blbosť, v ktorej hlavná hrdinka len pátra a pátra, popri tom reve, vrieska a hysterčí. Radšej nech sa Taliani držia brutálnych krvákov.

Do temnoty - Zrození (2020) (epizoda)

Keď sa jedna negrica v treťom trimestri zoznámi s novou "kamarátkou", ktorá ju pozve k sebe domov, je úplne jasné, kam film bude smerovať. Samozrejme, ďalší francúzsky Inside z toho nebude. Keďže rozpočet na nejakú väčšiu brutalitku nestačil, muselo sa to uberať skôr psychologickým smerom, takže je to niečo podobne ako menej známy thriller Cord z roku 2000, ktorý sa tu neteší veľkej obľube, hoci ja mám iný názor. V tomto prípade sa však jedná o slabší odvar. Hlavná hrdinka je ešte relatívne v pohode, no hlavná záporáčka podľa mňa nebola dostatočne zaujímavá a charizmatická na to, aby film utiahla. Vrážd je minimum, samozrejme všetko mimo záber. Jedna lepšia (príp. krvavejšia) scéna mi nestačí. Priemer ale udelím, pretože po mizerných štyroch častiach tu máme aspoň mierne zlepšenie.

Awoken (2019)

Tento austrálsky kúsok som už mal nejakú dobu v hľadáčiku, a mal som sa na čo tešiť, pretože je to pre mňa jedno z najväčších tohtoročných prekvapení. Mali sme tu už viac hororov o démonoch, ktorí navštevujú nevinné obete počas spánkových paralýz, tento sa vlastne líši iba tým, že démoni svoje obete posadnú, pokiaľ trpia dlhodobou nespavosťou. Takže tento malý lekársky experiment v tajnom nemocničnom podzemí s cieľom zachrániť brata hlavnej hrdinky a ďalších dvoch úbožiakov sa zmení na démonický horor o posadnutosti. Hoci tieto exorcistické snímky už málokedy zaujmú, tuto klape atmosféra na výbornú, k postávam vlastne nemám ani žiadne výhrady a film je predovšetkým prekvapivo desivý, takže najmä pri nočnej projekcii môže znamenať pre mnohých divákov celkom silný zážitok. Musím sa trochu zľutovať nad trochu naivným a unáhleným zakončením (áno, po dlhej dobe som si želal, aby nejaký film trval dlhšie), no hodnotím podľa toho, ako na mňa film zapôsobil.

Red Rabbit Lodge (2019)

Skupinka nadržaných študentiek kurvičiek si nájde ubytovanie v krásnom rodinnom dome, avšak keďže nesplnili pravidlá pani domácej a urobili si tam párty, tak na do doplatia, pretože dom má očividne ešte jedného obyvateľa. Slasher pripomínajúci svojou formou staré talianske horory Argenta a pod., nie je to síce žánrovo určené presne mne, ale celkom pobavilo. Film vyšiel v talianskom dabingu, čím navodzuje ten správny retro feeling. Zabijak žiaľ používa väčšinou nôž či kladivo, až na konci príde na rad motorovka a hneď sa to poriadne rozkrvaví. Nakrútené je to pekne, s výraznými farbami, horšie je už samotné prevedenie vrážd, ktoré mnohokrát vyvolá úsmev. Nechýbajú obnažené ženské, dostatok sexu a top scénou filmu sa stáva zamordovanie priamo počas orálu. Skalným priaznivcom slasherov a 70-80 rokov odporúčam.

Game of Death (2017)

O 90% menej inteligentné ako Open Graves, ale súčasne aj o 90% viac krvavé. Skupinka teenagerov rozohrá hru, ktorá im určí, že má umrieť 24 ľudí. No keď to odignorujú, odrazu im začnú postupne explodovať hlavy a je po srande. Takže či chcú, či nechcú, musí sa začať masakrík. Krvi je teda rozhodne dostatok, ďalším plusom je perfektné gore, a za tých 70 minút to vlastne nemá kedy nudiť. Je to iba tupé. Našťastie sa to ale neberie moc vážne, takže kto nebude filozofovať nad správaním hlavných postáv, celkom si to užije.

The Unborn (2020)

The Unborn... je fajn. Dejovo trochu pripomína Last Shift, a keďže mám celkom rád takéto priamočiare a jednoduché ducháriny, tak ma to aj bavilo. Dvaja sekuriťáci a obrovská opustená fabrika obývaná duchmi. Veľké plus za peknú hlavnú hrdinku a kratučkú stopáž, čím menej takéto horory naťahujú, tým lepšie. Spev detských duchov v nočnej barabizni navodil čo trebalo, takže atmosféra sa dala miestami krájať. Dokonca sa nám tam objavil aj nejaký ten mutantík. Režisér by však musel mať o niečo viac skúseností, aby to aj dotiahol do úspešného konca. Želať si totiž, aby to celé neposral predvídateľným rozuzlením, to by som už chcel asi veľa. Rozpočet nebol najvyšší, ale aspoň k mierne nadpriemernému zážitku mi to nevadilo.

Ovládací panel
7. nej uživatel Slovensko