• Krátkometrážní
  • Thriller

Otryv (2019)

Ruská variácia na vynikajúci snežný survival Frozen (2010), o ktorej existencii som ani nevedel, a hoci nie je úplne zlá, kvality originálu nedosahuje. Plusom je pekná kamera, dostatok akcie, snežná búrka, jednoducho filmárska zručnosť tu určite je. Ale scenáristi sú úplní idioti. Fakt neverím, že na tomto pracovali až traja, dokonca podľa IMDB štyria (to muselo byť priemerné IQ jedného tak 20.) Hlavní hrdinovia zaseknutí v lanovke (dokonca v uzavretom priestore - plus pre nich) sa namiesto čakania na pomoc rozhodnú, asi aby reč nestála, že sa radšej vyvraždia medzi sebou. Z jedného z nich sa zo sekundy na sekundu vykľuje úplný psychopat, čo je iba sotva uveriteľné, a divák od začiatku tak či tak presne vie, ako to celé skončí. Keby tesne pred záverečnými titulkami vyliezla zo snehu jedna z postáv, ktorá spadla zo 100-metrovej výšky, tak by som hodnotenie zvýšil, lebo aspoň by som vedel, že si z toho robia srandu.

Blood Bags (2018)

Dve kamarátky sa vkradnú do starého sídla, lebo jedna z nich je nadšená fotografka, avšak ukrýva sa tam celkom pekný mutantík, takže o zábavu je postarané. Na talianske pomery fajn, navyše nejaká poriadna mutantská vyvražďovačka tu už zopár rokov nebola. V maskách a gore taktiež nevidím problém. (Možno len v debilite policajtov). Samozrejme, keď je to nevyhnutné, guľka v zbrani musí vždy chýbať. Ale tieto blbinky v scenári vďaka dlhoročnej odolnosti a zvyku prežijem.

Portraits of Andrea Palmer (2018)

Brutálne, feťácke, sadomasochistické porno zo života jednej šľapky - nič viac, nič menej. Našťastie s gore koncovkou, ináč by sa o horor nejednalo ani zďaleka. Občas nejaká krv, mučenie, nútený blowjob, piss a iné srandičky. Pozeralo sa na to dobre a s tou kurvičkou sa sem tam dalo súcitiť (keďže si to ani väčšinou neužívala, chudinka). Do detailov vyobrazenej romantiky je však dosť. Postavil sa mi, takže to bude za 4. Viac exploitačných vsuviek a a bolo by to kľudne aj za 5.

Svart cirkel (2018)

Nič, Bogliano u mňa týmto nepodarkom úplne skĺzol do podpriemeru. Síce som si po úvodnom halucinogénnom videjku ešte hovoril, že to bude nepochybne zaujímavé, no tento môj záujem počas projekcie len klesal a klesal. Témou je magnetická hypnóza, ktorá oživuje druhé ja, alias dvojníkov, ktorí ničia život dvom sestrám. Tie sa totiž dostanú k starej platni s touto podivnou nahrávkou, a už im môže pomôcť iba jej autorka s nadprirodzenými schopnosťami. Znie to pekne, že? Lenže okrem námetu (ktorý za sfilmovanie stojí) som tam už nenašiel dobré nič. Film predovšetkým od nástupu telepatických postáv ubíja svojou monotónnosťou, bzukotavá hudba sa už dávno minula účinkom, a záverečná tretina už pre mňa bola vyložene nekonečne trvajúcim utrpením. Okrem toho ešte premýšľam, kde tam bol ten sľubovaný "horor".

Little Boy Blue (2016)

Rozprávka o dievčatku s mierne sadistickými sklonmi, ktoré sa jedného dňa spriatelí s nemým susedovým synáčikom zatvoreným v stodole. A zlý ujo sused s ním očividne robí "akési" nepekné veci, takže to musí skončiť veselšie, ako sa spočiatku zdalo. Veľmi poučný kraťas. A musím uznať, že aj pekne nakrútený a zaujímavý - nie len nejakou brutalitou, ale predovšetkým odvážnou myšlienkou.

Ballet Blanc (2019)

Psychologický horor o starej čarodejnici, ktorá si adoptovala malého transvestitu s akýmisi nadprirodzenými schopnosťami, a začala ho vychovávať na svoj obraz, takže sociálka môže chrochtať blahom. Režisérom je ženská, takže už mi mohlo byť jasné, že jej vnímanie reality bude asi iné, ako to moje, a tento jej hlboko intelektuálny pohľad na svet nejako nie som schopný vstrebať. Nápad bol možno zaujímavý, ale nepremenila ho do podoby, ktorá by pre mňa bola akceptovateľná (a aspoň niečím zaujímavá), a divné ešte nemusí znamenať dobré.

Bolevoj porog (2019)

Rusáci stavili na kvalitnú kameru a peknú prírodu, a oplatilo sa. Teenageri verzus ozbrojení zabijaci sa naháňajú po rieke, lesoch, kopcoch... Scenár síce za veľa nestál, vraždy už vôbec nie, ale na čisté lesné survivaly sa už akosi pozabudlo a VEĽMI mi chýbajú, tak ich podporím aspoň nenápadnou troječkou. Keby sa tvorcovia viac koncentrovali na krv, ako na vzťahy medzi postavami, ktoré tam na seba neustále škriekajú, mohlo to dopadnúť lepšie.

Do temnoty - Díkůvzdání (2019) (epizoda)

Tentokrát si k sebe rodinka na vďakyvzdanie pozve pútnikov, čo im spôsobí nemalé problémy. Tí sa ich totiž rozhodnú naučiť, čo všetko si majú vážiť, a ich spôsoby rozhodne nebudú "kresťanské". Spočiatku ma to nebavilo, lebo tieto sektárske horory veľmi nemusím, ale aspoň to malo celkom znepokojivú atmosféru. V závere sa to našťastie zvrtne na fajnovú krvavú zábavu, takže napokon to nebol až taký zlý pokus, aj keď oproti skvelej prvej časti mierne zhoršenie.

Utdrikningslaget (2019)

Klasika. Skupinka dievčat, párty, chata pri jazere uprostred lesa, zabijak v maske so sekerou. Samotné vraždy nie sú nejako extrémne brutálne, ale slasher v nórskom podaní mi príde akosi znesiteľnejší než v americkom. Možno za to môžu sympatickejšie postavy, možno pekné prostredie. Prekvapivo som totiž pri tom netrpel. Rozuzlenie je taktiež pomerne zaujímavé, aj keď všetko tu už bolo, takže len sotva prekvapí. Celkovo neškodný film na zabitie času.

Door in the Woods (2019)

Ako to už býva, žáner horor je opäť úplne mimo, ale to je to najmenej. Toto veľa inteligencie rozhodne nepobralo, ale nebolo to ani zábavné, čo je na tom to najhoršie. Máme tu jedno nesympatické, škaredé a ešte aj retardované decko, ktoré pohltia tajomné dvere, a jeho prijebaní rodičia, nie že by boli od šťastia celí bez seba, že sa ho konečne zbavili, oni ešte zavolajú hluchého negerského šamana, ktorý začne so svojimi nekonečnými a dementnými rituálmi, aby ho dostali späť. Film najmä ku koncu balansuje medzi trápnosťou a extrémnou imbecilitou, ale pri rozuzlení som sa aspoň trochu pousmial, ináč by to bol ultimátny odpad.